Balansiranje štapova

Započeo slawisa, 03 Novembar 2009, 19:37:13

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Barakuda021

Uh. Nije mi jasno šta će ti podatak o balansu štapa bez mašinice, izuzev ako ne nameravaš da ga koristis kao takmičarca. ;-)

Sent from my ONE TOUCH 4015X using Tapatalk


slob

Zato što taj podatak daje sliku o debalansu samih šatpova. I što onda možeš i da ih upoređuješ međusobno. Da vidiš koji štap "vuče" više a koji manje prema napred. I naravno ukoliko mi sve ostalo odgovara opredeliću se za onaj lakši. A to znači imaću štap koji je manji smor za šaku, ruku i leđa.

Da ipak dodam. Radi se naravno o štapovima koji se duže vremene drže u rukama. Kod ostalih balans nije od značaja.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

pkv-pecaroš

 Nije mi jasno zašto to ne naprave sami proizvođači već kada ih motaju,znaju da će se blinker-štap držati par sati u ruci :huh:

vlajko975

Zato sto bi u startu stapovi bili tezi za 20, 30, 100 gr, a to bi se odmah odrazilo verovatno i na trziste. Znas i sam koliko se polemika vodi oko tezine stapa. Nije isto kad vidis da je stap 2.70 tezak 210 ili 300 gr. 

slob

1. Zato što je štap sa ugrađenim protiv tegom teži na vagi, iako je ustvari on lakši za držanje u ruci.
Mnogi to ne razumeju pa gledaju samo težinu i onda takav štap je manje konkurentan na tržištu.

2. Proizvođač ne zna gde neko drži štap. Balansiranje bez mašinice ima smisla samo ako se komplet drži na halteru- na stopi mašinice. Ako neko hoće štap da drži iznad haltera onda balans teg u end kapi treba da bude manji i to zavisno od težine mašinice.

3. Zato je jedino rešenje end kapa sa promenljivom težinom. Kada je teg kompletan onda treba da bude balans na  halteru a ako idemo na balans iznad haltera onda se kontrateg umanjuje, obično skidanjem jednog broja diskova, mada ima i drugačijih rešenja.

4. Ako štap ima štelujući kontrateg onda nije praktično da on bude skinut sa štapa i da se prodaje uz štap. Treba da bude montiran, a onda nastaje problem opisan u tački (1).

Bar ja tako mislim, da su to razlozi što se redak broj prizvođača odlučuje za prodaju štapova sa promenljivim kontrategom.

E, u međuvremenu je i vlajko975  objasnio na sličan način.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

pkv-pecaroš

 Ja bi pravio onda ovakve kakvi jesu a uz njih kao dodatni pribor dodao jedan-dva protutega pa nek si montira tko kako hoće a normalno težinu štapa naveo bez njih i svima dobro. Nit ja moram pametovat šta da napravim a njima u tvornici neće ruka otpast ako uz štap dodaju ta dva valjčića

marina1983

PKV , neki štapovi to već imaju ali na žalost ne svi.

Spojene poruke: 07 Mart 2016, 21:57:33

MIslim da je Pikeman stavio negde sliku .

EVo je !

pkv-pecaroš

 Vidio sam da imaju al mislim si nije to sveto pismo da nemaju bar u ponudi,ovako ako nisi stručan poput mene samo ti zada probleme,ako hoću ugurat one valjčiće ko na onom videu onda moram pokidat pluto na dnu,pa ako to ne napravim kako treba na šta će to ličiti,jedino nekako napraviti onu metalnu kapu a ako ona nije dosta teška sama po sebi u nju ugurati olova ili nekog drugog metala a samo pluto ne dirati. Al opet moraš kod nekog da ti napravi tu kapu određene težine ako nemaš alat. Samo problemi :lol:

marina1983

Dobar strugar napravi to očas posla.

Dva vuka

Nađeš okrugli plastični profil koji odgovara kraju tvog štapa, zatim uzmeš komad olova i čekićem ga oblikuješ prema profilu. Zatim balansiraš štap i deo profila koji je prazan navučeš na dršku.Zatim pecaš . Ribama neće smetati  :wink:
U svakom od nas postoje dva vuka, koji se neprestano bore između sebe. Jedan je dobar, a drugi je zao. Koji vuk na kraju pobeđuje?  Onaj koga hranimo...

Poslato po golubu .... ako ga kobac ne savata

slob

Ne znam da li ste propratili to što je pikeman pisao o balansiranju svog štapa prikazanog na slici?
Ispostavilo se da su diskovi urađeni od neke lagane legure. Tako da je morao da ih zameni sa izlivenim od olova a kasnije istruganim od gvožđa, kako bi izbalansirao štap.

Šta to govori? Proizvođač je svestan problema prodaje težih štapova, pa je napravio kompromis. Stavio je aluminijumske tegove, koji ne balansiraju štap ali ga i ne otežavaju, ali konstrukcija postoji i omogućuje da se postave pravi tegovi. Što će onaj (pikeman) koji zna šta radi to i učiniti.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

pkv-pecaroš

 E ovo na slici je dobro,imaš utega koliko ti srce želi pa stavljaj koliko god misliš da ti je potrebno.

ibanezi

 Pogledajte kako majstor meri potrebno otežanje. Lepi selotejpom teg potrebne težine na ende kapu. Zar to nije primenljivo rešenje i za praktično pecanje. A jednog dana prodate štap u originalnom stanju bez patnje oko skidanja ende kape i rizika da oštetite but priliko odlepljivanja olova nalepljenog u blank? Zatim- zar nije bolje namotati olovnu žicu na kraj štapa ili preko suženja na ende kapi ako je štap ima i opet omotati selotejpom da se ne odmotava. Pa opet bez po muke imate štap u originalnom stanju u slučaju potrebe. Napominjem da je valjak olova koji se lepi u blank prilično dugačak i potrebno je više težine nego olovne žice koja bi se motala spolja na samu ende kapu. U ovom slučaju je čak olovni valjak ispred kape u blanku što znači da na način koji opisujem potrebno možda i duplo manje olova nego ovog koje se gura u uzani but blanka. Zatim, zar nije bolje napraviti lepu ravnu glatku olovnu traku što užu i namotati i stegnuti je oko ende kape. Opet u slučaju potrebe, štap bez po muke sa originalnom težinom u originalnom izdanju, a i ovo rešenje omogućuje možda duplo manje olova nego ovo trpanje uzanog a dugačkog valjka u blank. Držite lakši štap sa istom tačkom balansa, zar ne? Po meni je balansiranje štapa na ovaj način  kao trajno rešenje zaista bez veze. I ovaj predlog od 2 Vuka mi je daleko bolji, ali bi drška morala da bude ili bez ende kape ili bi ende kapa morala biti istog prečnika u ravni sa drškom, tako da njegovo rešenje ne može na svaki štap.

slob

Slažem se. Improvizacije imaju svoje prednosti koje si i spomenuo. Sam lako možeš i da montiraš i da skineš protivteg u slučaju da ti balansiranje ipak nije "leglo" ili kad prodaješ štap ili kad menjaš mašinicu.

Međutim, mislim da bi najbolje bilo kada bi end kapa koju ima ET Spin Blade Elite (kao na slici koju je postavio marina1983) bila standard za sve štapove. S tim de se ova isporučuje bez tegova. Tako štap u prodavnici nije otežan, a ti možeš lako da dodaješ tegove, inprovizovane ili ne. I naravno da ih menjaš ili skineš.

A sada se nešto vraćam na ono što je rekao atml. Kada bi u prodavnici, na pultu stajala digitalna vagica sa tasom onda bi svako mogao lako da izmeri koliko vrh štapa "vuče" prema dole. Ali ne verujem da to postoji ni u evropskim radnjama, a što bi onda postojalo kod nas.
A možda i sam doneseš vagicu. Mislim da ima onih za zlatare ili dilere kokaina, u obliku i veličini mobilnog telefona i onda samo treba u radnji da ima zgodno mesto na pultu gde ćeš da je staviš. Ali radnja treba da ima i prodavca koji neće da te izbaci naglavačke iz radnje kad počneš da meriš.

Ali napredak u sagledavanju ove osobine štapova bio bi već znatan kada bi svako izmerio svoj novokupljeni štap, kod kuće, i taj podatak objavio na forumu prilikom opisa svog štapa. Ne znam zašto kolege nemaju volju za tako nešto. Da to ima smisla jasno pokazuje američka TakleTour revija, a oni nisu baš blesavi.
Podatak "Tip haevy feeling" omogućava lako upoređivanje štapova po tom osnovu.


Spojene poruke: 31 Januar 2017, 21:28:10


Tema već postoji ali kako je čitanje cele teme obiman i mučan posao, jer čitalac mora da prođe kroz sve dileme tokom formiranja zaključaka, mislim da bi ovo što sledi, rezime ovog pitanja, bilo od koristi.

Krajnji cilj balansa je da komplet štap- mašinica bude što lakši za držanje u ruci!

Kako birati štap i mašinicu sa aspekta balansa?
Tako reći mitsko i ujedno pogrešno pitanje, koje se neprestano ponavlja u nedogled, je: Koju mašinicu treba da sparim sa ovim štapom da bi komplet bio u balansu?
Zašto je to pogrešno pitanje?

Kako birati štap?

Balans najviše zavisi od samog štapa i on prvo i pre svega treba da bude sam po sebi što lakši,  a naravno da pri tom zadovolji potrebnu dužinu, snagu i akciju. Osim toga, treba da što manje vuče napred i da ima što je moguće a prihvatljivo duži donji rukohvat, da bi kao takav bio ukupno lakši kada se izbalansira dodavanjem kontratega u end kapu.
Treba napomenuti da apsolutno svaki štap, prirodno, manje ili više vuče napred i da kao takav traži balansiranje.
Konačno merilo za težinu štapa, sa aspekta balansa, je zapravo njegova ukupna težina tek kada je ovaj izbalansiran dodavanjem potrebne težine kontratega u end kapu.

Kako birati mašinicu?
Tako da ova bude što lakša a da pri tom zadovoljava sve  što je potrebno; kapacitet, snagu, izdržljivost i trajnost a za potrebu kompleta.

Kako se balansira komplet?
Balansiranje uopšteno znači dovođenje težišta nečega u željenu poziciju.
Kada je u pitanju štap za ribolov, pozicija u koju treba postaviti težište je srednja tačka na halteru mašinice, odnosno tačno tamo gde će se naći vrat montirane mašinice.
Nijedan štap prirodno nije u balansu, težište mu se uvek nalazi manje ili više  iznad haltera mašinice a i gornjeg rukohvata.

Kako se štap dovodi u balans ?

Tako što se na bazu štapa, end kapu, na sam kraj drške, postavi kontrateg potrebne težine, da bi se težište pomerilo prema halteru i postavilo na njegovu sredinu.
U slučaju da komplet štap-mašinica držimo na tom istom mestu, priča o balansu je završena. Ma koju mašinicu postavili na takav štap ništa se po pitanju balansa neće promeniti.

Ali ako štap želimo da držimo ne na halteru već na gornjem rukohvatu onda i težište treba postaviti  tu, na njegovu sredinu. Ovo se čini smanjivanjem prethodno postavljenog tereta a uz prethodnu montažu mašinice koja će biti u kompletu sa tim štapom. Kako ovaj put i težina mašinice učestvuje u kontra balans težini to će i njena težina uticati na količinu smanjivanja kontra tega na end kapi. Može se desiti da je sama težina primenjene mašinice dovoljna da izbalansira štap pa se težina kontra tega na end kapi može nekad  svesti i na nulu. Ako poželimo da promenimo mašinicu, koja ima drugačiju sopstvenu težinu,  komplet treba ponovo balansirati korekcijom kontratega. Zato je najbolje da end kapa bude u takvom obliku koji omogućava promenu njene težine.
Jasno je da držanjem štapa na gornjem rukohvatu rezultira lakšim kompletom nego ako se drži na halteru. Ali gde ćemo držati štap je druga tema.
Pogrešan je, i ne redak,  pristup da pri držanju kompleta na gornjem rukohvatu namerno povećavamo težinu mašinice kako bi postigli balans bez upotrebe kontra tega na end kapi.
Zašto je to pogrešno? Zato što se mašinica nalazi na znatno kraćoj poluzi, u odnosu na gornji rukohvat, nego tegovi na end kapi, pa isti efekat na balans koji se postiže povećanjem težine mašinice za npr. 50gr, možemo postići povećanjem tereta na end kapi sa oko 5gr. Jasno je da ovo drugo rezultira lakšim kompletom u konačnici, koji se lakše drži u ruci, a što je i osnovni cilj kod balansiranja.

Postupanje  po prethodno pomenutim principima na kraju rezultira kompletom koji je najlakše držati u ruci.

Logično pitanje je zašto se štapovi ne prodaju već izbalansirani? Ima dosta razloga  i predpostavki za to, ali i to je druga tema i u osnovi ona je više komercijalna nego tehnička.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

sasabosko

Stapovi se u danasnje vreme prodaju nebalansirani zato sto je cilj proizvodjaca da smanji tezinu stapa,skrati rukohvat na neku normalnu meru i naravno parametri i izgled takvih stapova privlace naivne i neiskusne.Sad se namece pitanje sta je bolje uzeti lak stap tankih zidova,uglavnom manjeg konusa koji pada na nos,ili malo tezi(uglavnom je ta razlika do 50-tak gr),jaceg donjista koji je u balansu.Ja sam licno za drugu opciju,jer kad izbalansiramo prvi stap dobijamo tezinu drugog na taj nacin shvatamo prevaru i marketinski trik proizvodjaca.Neki proizvode duge donje rukohvate u cilju poboljsanja balansa,ali to ide na ustrb radne duzine, onda bolje uzeti kraci model, u balansu, kraceg donjeg rukohvata i dobili smo slicno,zar ne.Moj savet je,prvo zatvoriti krug stapova za koje smo zainteresovani u tom trenutku,ako imamo masinicu ok,ako ne prvo kupiti nju i sa njom u radnju,montirati i probati.Jedino tako kupicemo najbolje balansiran komplet,cije doradjivanje je onda svedeno na najmanju mogucu meru :thumbup:
Znoj nilskog konja je roze boje

Teme sličnog naslova (10)