Akcija - progresija savitljivosti

Započeo slob, 06 Decembar 2014, 16:05:57

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

slob

Kako bi terminološki pojmovi u vezi kakrakteristika štapova postali jasniji što većem broju ribolovaca mislim da će sledeći tekst biti od pomoći.
Nije isključeno da u tekstu postoje greške ili propusti pa molim kolege da se ne ustručavaju u kritici i sugestijama kako bi zajednički došli do dobrog teksta koji konačno i u potpunosti objašnjava pojedine pojmove a koji su za nas ribolovce, kada su štapovi u pitanju, od osnovne važnosti.




Šta je Progresija savitljivosti?
Štap za ribolov, za razliku od štapova za druge namene je vitak i savitljiv i ono što je naročito važno i karakteristično je to da je on uvek više savitljiv na jednoj strani u odnosu na drugu. Savitljivost mu praktično uvek raste od drške prema vrhu.
Odnos savitljivosti vrh – drška može da bude različit. Takođe savitljivost može da napreduje, od drške prema vrhu, na različite načine, po različitom obrascu, sa manjim ili većim, ujednačenim ili neujednačenim prirastom. Značajan prirast savitljivosti može da počinje tek pri vrhu štapa ili da počinje od polovine ili da bude celom dužinom ujednačen.
Ako ovako različite štapove savijemo i osmotrimo ih imaćemo tipične slike njihovog oblika savijanja:



Kod štapova čija je konstrukcija takva da je struktura materijala od kojeg su oni napravljeni kao i debljina zidova potpuno ista duž celog štapa a takođe i uzdužni presek štapa ima oblik pravilnog trapeza, odnosno zapremina štapa ima oblik pravilne izdužene zarubljene kupe, pomenuta progresija savitljivosti će zavisiti isključivo od "Konusa" štapa (engl. Taper, nemč. Verjüngung, Kegel, žargon ?). Ili, drugim rečima, od odnosa poprečnog preseka vrha i baze tj. drške (engl. Tip / Butt).
Štapovi čiji Tip/Butt iznosi manji broj imaće značajnije svijanje bliže vrhu i obrnuto.

Šta je Akcija?
Uobičajena ribolovačka terminologija, štapove različitih progresija savitljivosti, karakteriše sledećim nazivima: štapovi brze, srednje ili spore Akcije. Na šta se pri ovome misli? Na koju Akciju i koju brzinu i kako je to povezano sa progresijom savitljivosti?
Akcija, o kojoj je reč, se odnosi na jednu od najvažnijih aktivnosti ribolovca prilikom ribolova štapom a to je kontriranje po ugrizu ribe. A za uspešnost kontre od velikog značaja je njena brzina i snaga, odnosno brzina uspostavljanja snažne kontre štapom a od strane ribolovca. Ovakvu kontru omogućuje jedna od glavnih karakteristika štapova a to je oblik Progresije njihove savitljivosti. Štapovi kod kojih savitljivost značajno raste tek pri vrhu, odnosno njihova krutost značajno raste već od blizu vrha a prema drški, omogućuju ribolovcu bržu kontru veće jačine. Dakle, takvi štapovi su, zato, namenjeni za brzu Akciju pa su i nazvani, kratko, "brzi". Za razliku od njih postoje i "spori" štapovi kao i "srednji" – tj. štapovi srednje brze Akcije, odnosno štapovi za srednje brzu Akciju, gde krutost značajno raste na većim rastojanjima od vrha.
Brzina kontre se ne može zapravo odrediti tačnim iznosom brzine jer štapovi za brzu Akciju samo omogućuju bržu kontru a kolika će ona zaista i biti zavisi od konkretne potrebe a i spretnosti ribolovca.
Ova osobina, po mišljenju mnogih ribolovaca, nespretno je nazvana Akcijom i još nespretnije je kvantifikovana brzinom. Tako, sama po sebi, ne ukazuje baš na direktan način na to o čemu se radi. Osim toga lako se meša sa brzinom vrha odnosno smirivanja vrha štapa posle pobude, što spada u sasvim druge osobine štapa. Zbog toga, pri poimanju termina Akcija, na umu treba uvek imati slikovni oblik progresije savitljivosti štapa i saznanje da se, štapom koji se više savija vrhom a manje ostatkom, može izvesti brža kontra.
Brza kontra je jedna od povoljnih osobina brzih štapova ali to ima i svoje mane, kao što je uostalom slučaj i sa svim ostalim Akcijama pa i sporim štapovima koji takođe imaju svoje pogodnosti a i nedostatke. Na koje upotrebne osobine štapova utiču različite Akcije i kako utiču, jeste posebna tema.


Kako se ilustruje Akcija?









Obratite pažnju na uglove savijenih vrhova kod štapova različitih progresija-Akcija. Na priloženim ilustracijama, za razliku od mnogih drugih, ti uglovi su pravilno prikazani. Što "sporiji" štap - ugao vrha (prema liniji ose neopterećenog štapa) je manji i obratno.



Potrebno da veličina savijanja štapa tj. otklon vrha ne prevazilazi 1/3 sopstvene dužine. Jer, ako povećavamo savijanja, razlike u uglovima vrhova štapova različitih Akcija će se sve više smanjivati i u jednom trenutku će svi štapovi dostići isti ugao vrha, od 90 stepeni, pa samim tim više neće ni biti međusobne razlike u uglovima vrha.


Kako se kvantifikuje i označava Akcija?
Kao što je već rečeno, Akcija se kvantifikuje mogućom brzinom kontriranja pa otud i sledeća klasifikacija: štap za brzu, srednje brzu i sporu kontru ili: štap brze, srednje i spore Akcije ili kratko: brzi, srednji i spori štapovi. Ovo je osnovna trodelna podela a može se proširiti još na: ekstrabrze, ultrabrze, srednje/brze, srednje/spore ........ itd.
Što je štap brži, zona gde štap počinje znatnije da se savija, prilikom opterećenja, je bliža vrhu dok se kod sporijih štapova ova zona sve više odmiče od vrha da bi se na kraju najsporiji štap ujednačeno savijao celom svojom dužinom. Obzirom na ovakav opis Akcije, ova se može predstaviti i sa: vršno, srednje i puno savijanje ili: tip fleks, medium fleks, full fleks ili: tip curve, medium curve, full curve, itd.
Ako se uzme bilo koje merilo ili kriterijum za gradaciju Akcije, skala gradacije može da bude finija ili grublja. Međutim, uobičajena gradacija je takva da je štap prvo podeljen na dve zone, gornju i donju polovinu. Zatim je gornja zona podeljena na još tri, obzirom da je ova od većeg značaja za razmatranje Akcije. To praktično predstavlja četiri stepena gradacije.
Odavno ima više načina i standarda za deklarisanje stepenaste gradacije Akcije štapa, koji su usvojeni od strane raznih proizvođača: Silstar, Cormoran, Shakespeare , DAM, ABU, Orvis, Daiwa,...itd. Gradacija može biti numerička, slovna ili opisna. Npr:

- savija se gornjom ¼ ili - sa gornjih 25%
- savija se gornjom 1/3 ili - sa gornjih 33%
- savija se gornjom ½ ili - sa gornjih 50%
- savija se celom dužinom 1/1 ili - sa 100%

ili:
Blank Action is identified by the portion of the blanks that flexes:
- X-Fast: Upper 20% flexes
- Fast: Upper 30% flexes
- Med-Fast: Upper 35% flexes
- Mod-Fast: Upper 40% flexes
- Moderate: Middle flex point
- Slow: Flex progressive from tip to butt

ili:
- A, 5, Vrlo Brza, Vršna
- B, 4, Brza,
- C, 3, Srednja,
- D, 2, Spora, Parabolična, Progresivna

ili:
9.5-12.5 - tip flex. (vršno savijanje) - Stiff action
6.0-9.0 - mid flex, (srednja savijanje) - Medium action
2.5-5.5 - full flex, (puno savijanje) - Soft action

ili:
8/2, 7/3, 6/4, 5/5. Brojčani odnos sekcija koje se teže savijaju i sekcija koje se lakše savijaju a od ukupno 10 jednakih sekcija na koje je štap izdeljen.

Napomena: Kada se kaže ,,savija se" misli se na: ,,počinje značajnije da se savija" u odnosu na ostatak štapa koji se takođe savija, ali u mnogo manjoj meri. Pogrešno je deklarisanje Akcije sa: štap se savija ,,samo" vrhom ili ,,samo" gornjom polovinom, što navodi na pomisao da je ostatak štapa kruta motka koja se uopšte ne savija a to naravno nikako nije slučaj. Takvu pomisao podržavaju još i mnoge, pogrešne, ilustracije u istom smislu. Jedna tačku u kojoj štap počinje da se savija ne postoji! Može da se uoči samo oblast gde počinje znatnije savijanje.

Akcija je posledica isključivo progresije savitljivosti tj. relativnih odnosa savitljivosti duž štapa. Veličine sile koje su primenjene kod savijanja štapa, odnosno veličine savitljivosti u apsolutnom iznosu, kao i dužina štapa ili vrsta osnovnnog materijala od kojeg je štap izrađen nisu uopšte od značaja da bi se odredila Akcija.
Akcija, dakle, zavisi isključivo od oblika napredovanja (progresije) savitljivosti iz pravca drške prema vrhu ili može se reći i drugačije; Akcija zavisi od oblika napredovanja krutosti iz pravca vrha prema drški, i to, na ma koji način je ovo postignuto.
Dakle, štapovi bilo koje snage, dužine, težine, konstrukcije i od bilo kog materijala, mogu da imaju potpuno istu Akciju.
Prilikom proizvodnje blankova, različite Akcije se realizuju ili različitim konusom ili pored konusa još i intervencijama ojačavanja pojedinih delova blanka; tako što neki delovi imaju veći broj namotaja laminata (pre-prega, od kojeg se proizvodi blank) pa je samim tim i krući u tom delu ili pak dodavanjem dopunskih unakrsnih slojeva drugih materijala a sa istim ciljem – da se parcijalno ukruti deo štapa.


Kako se meri Akcija?

1.),,Odokativno".
Na osnovu slike oblika savijenog štapa i procenom kako se štap savija, što je već opisano ilustracijama na početku.

2.) Pomoću merenja ugla savijenog vrha.
Osmotrite slike na početku teksta. Očigledno je kako će se ponašati vrhovi brzog i sporog štapa. Vršni deo brzog štapa će već u početku opterećivanja postići znatno savijanje, uz veliki ugao vrha, a istovremeno bez znatnog savijanja ostatka štapa. A vrh sporog štapa će ,,povući" ceo štap za sobom a ostaće mu mali sopstveni ugao.
Dakle, ako se horizontalno postavljen štap savije za 1/3 svoje dužine i pri tom se izmeri ugao vrha koji ovaj zahvata u odnosu na horizontalu, dobije se Akcioni Ugao – AU (AA - Action Angle).



Iako se merenjem na ovaj način dobija finija skala Akcije, sa korakom od po jedan stepen ili može se čak reći i kontinualna skala, postoji tablica za pretvaranje AU u uobičajeno i standardno stepenasto kvantifikovanje Akcije putem brzine:

AU -stepeni................Akcija štapa
...preko 66...................brza (Fast)
....63 – 66 ...................srednja/brza (Moderate/Fast)
....59 – 63 ...................srednja (Moderate)
...ispod 59 ..................spora (Slow)



Napomena: Savijanje – otklon za veličinu 1/3 sopstvene dužine, pri merenju akcionog ugla, je standardizovano, kako bi Akcije štapova mogle da se upoređuju.


3.) Pomoću merenja odnosa veličina savijanja - otklona.
Zasniva se na činjenici da će se štap, delovanjem iste veličine tereta, više saviti u samom početku savijanja nego kada je štap već u izvesnoj meri savijen. Ovo je potpuno logično, jer se znatno savijeni štap nalazi već u oblasti gde otpornost na savijanje naglo raste pa će se za isti prirast tereta na vrhu i manje saviti. A koliko manje? To, ustvari, predstavlja merilo Akcije štapa.



Praktično, metoda izgleda ovako: opteretimo vrh horizontalno učvršćenog štapa vertikalnim teretom (g), tolikim da se ovaj savije za 10 cm. Zatim ga opteretimo desetostruko većim teretom (10g). Pri tom će se on znatno saviti. Uočimo i obeležimo taj novi položaj vrha pa zatim dodamo još i isti onaj teret koji ga je savio za početnih 10 cm (ukupno 11g). Izmerimo sada dodatnu veličinu savijanja (u cm), koja će naravno sada biti manja od početne koja je iznosila 10cm, pa sa tim brojem podelimo broj 10. Količnik će predstavljati stepen Akcije štapa po standardu skale Akcije 2 do 5.
Napr.: pri opterećivanju već znatno savijenog štapa, sa dodatnom veličinom početnog tereta, dodatni otklon je 3 cm. Račun: stepen Akcije = 10cm/3cm = 3,3 = brza/srednja.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

pikeman



glos

samo progresivni me zanimaju, šta god da je u pitanju
oštre i parabolike ne volim
ZOV

slob

Mislim da se reč –progresivno-, kod opisa akcije nekog ribolovačkog štapa, koristi neadekvatno.
Naša reč za isti pojam je –napredno.
Pa ako je napredno – šta to onda napreduje kod štapova za ribolov? Rekao bih jedino može krutost ili savitljivost duž štapa!
Ali ta naprednost može da ima i različite oblike odnosno načine napredovanja. Naprimer krutost može da napreduje naglo ili blago. Još naglije ili još blaže. Savitljivost –takođe.
Reći kako je neki štap progresivan (napredan) može praktično taj štap da okarakteriše samo tako da se radi ne o običnoj motki (štapu istog preseka celom dužinom) već o ribolovačkom štapu. I to je već nešto. Ali ako bliže hoćemo da opišemo taj ribolovački štap onda nije dovoljno da kažemo da je on progresivan, jer da nije onda ne bi ni bio ribolovački, već treba reći o kakvoj se progresiji radi. A nju opisuje tzv. Akcija dotičnog ribolovačkog štapa.

Ali činjenica je da štapove spore ili parabolične akcije nazivaju još i progresivnim. Zašto? Pojma nemam ali po meni to nije ispravno.
Kada smo već kod –parabolika, i taj naziv mi je čudan. Da ne filozofiram ponovo, svaki štap će pri savijanju da formira oblik parabole. Samo i sve parabole ne izgledaju isto.  Štapovi različitih akcija formiraju i različite parabole, ali svakako parabole jer ne bi ni bili ribolovački štapovi već obične motke –to smo već apsolvirali.

Dakle, po meni, svi ribolovački štapovi su i progresivni i parabolični, a razlikuju se po Akciji i naravno snazi (kada su u pitanju njihove statičke karakteristike).

E sad, šta je kolega glos hteo da kaže? Šta on podrazumeva pod –progresivnim štapom. A i pojam –oštar štap mi nije baš najjasniji? Trebalo bi svakako da se radi o različitim akcijama štapova?
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

glos

progresivan znači da ima logično pojačanje otpora koje prati dužinu štapa
dok npr. parabolik nema veze sa logikom nego je sav bangljav svuda
a oštar odma zapne pri vrhu i tek kod velike sile nastavlja da se savija, neki lošiji ni ne nastave nego puknu rađe
ZOV

DDj

Citat: slob poslato 13 Avgust 2018, 17:11:45
Mislim da se reč –progresivno-, kod opisa akcije nekog ribolovačkog štapa, koristi neadekvatno.
Naša reč za isti pojam je –napredno.
Pa ako je napredno – šta to onda napreduje kod štapova za ribolov? Rekao bih jedino može krutost ili savitljivost duž štapa!
Ali ta naprednost može da ima i različite oblike odnosno načine napredovanja. Naprimer krutost može da napreduje naglo ili blago. Još naglije ili još blaže. Savitljivost –takođe.
Reći kako je neki štap progresivan (napredan) može praktično taj štap da okarakteriše samo tako da se radi ne o običnoj motki (štapu istog preseka celom dužinom) već o ribolovačkom štapu. I to je već nešto. Ali ako bliže hoćemo da opišemo taj ribolovački štap onda nije dovoljno da kažemo da je on progresivan, jer da nije onda ne bi ni bio ribolovački, već treba reći o kakvoj se progresiji radi. A nju opisuje tzv. Akcija dotičnog ribolovačkog štapa.

Ali činjenica je da štapove spore ili parabolične akcije nazivaju još i progresivnim. Zašto? Pojma nemam ali po meni to nije ispravno.
Kada smo već kod –parabolika, i taj naziv mi je čudan. Da ne filozofiram ponovo, svaki štap će pri savijanju da formira oblik parabole. Samo i sve parabole ne izgledaju isto.  Štapovi različitih akcija formiraju i različite parabole, ali svakako parabole jer ne bi ni bili ribolovački štapovi već obične motke –to smo već apsolvirali.

Dakle, po meni, svi ribolovački štapovi su i progresivni i parabolični, a razlikuju se po Akciji i naravno snazi (kada su u pitanju njihove statičke karakteristike).

E sad, šta je kolega glos hteo da kaže? Šta on podrazumeva pod –progresivnim štapom. A i pojam –oštar štap mi nije baš najjasniji? Trebalo bi svakako da se radi o različitim akcijama štapova?

slob, progresivno u izvornom znacenju ne znaci napredno. Potice od reci "progressive" cije znacenje kao priloga je nesto "sto se desava ili razvija postepeno ili u fazama" (happening or developing gradually or in stages). Sinonimi su "continuing, continuous, increasing, growing, developing, ongoing, intensifying, accelerating, escalating; po recniku Kembridza koji obicno sluzi kao referenca. Moze da znaci I kao napredan ali je to sekundarna upotreba, recimo u smislu "innovator, reformer, reformist, liberal, libertarian...".

Shodno tome, stapovi sa progresivnom akcijom se savijaju postepeno, bez ostrih delova krive, pa vrlo brzi stapovi nisu progresivni. Parabolicni jesu I progresivni, ali progesivni ne moraju neophodno da budu I parabolicni, jer ne moraju da se savijaju celom duzinom u parabolu.

dragan2006


slob

DDJ,
Ja sam razmatrao te stvari malo više se oslanjajući na matematičku retoriku a ti na lingvističku.
Ruku na srce, ni sa matematikom a ni sa lingvistikom ne stojim baš najbolje i zato ne bih ništa uporno da tvrdim, objasnio sam kako sam znao i umeo.
Ali i dalje mislim da ako se reči paraboličan i progresivan izbace iz upotrebe pri opisu savijanja kod ribolovačkih štapova , neće se ništa izgubiti. Stvari bi se čak pojednostavile.

Crteži oblika savijanja štapova različitih akcija dovoljno jasno opisuju njihovo savijanje, a koje se i rečima može potpuno opisati.


"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

ibanezi

 Velika je razlika između štapa brze, progresivne i parabolične akcije. Kod štapa brze akcije, vrh postiže maksimum savijanja iz početne tačke i tek pod nastavljanjem opterećenja on pomera tačku savijanja postepeno naniže, dakle istezanjem, a ne savijanjem vrha tačka se pomera. Pitanje je da li uopšte i može postići takvo opterećenje da bi iz drške proradio i donji deo. Ja realno mislim da bi se moj CD ESN EFast akcije ipak pre slomio, nego proradio iz drške. Možda ne bi postigao ni savijanje gornje polovine donjeg dela. Neću isprobavati! :smiley:. Zato su najbrži na kontri, ali i najneprecizniji u držanju ribe jer je radijus - deo štapa koji učestvuje u amortizaciji kratak, samim tim neprecizan. Kod štapa progresivne akcije, vrh ne dostiže maksimum savijanja, nego ranije pomera tačku savijanja naniže. Kada vrh postigne maksimalno savijanje, i počnu da deluju sile istezanja, donji deo je već uveliko proradio i učestvuje u akciji. Dosta su solidni na kontri jer im akcija ipak započinje iz vrha sa početnom tačkom savijanja koja zavisi od početne sile  otpora. Bolje drže ribu od brzog štapa, ali ne i savršeno, jer se i radijus - dužina dela koji se savija trenutno menja sa menjanjem sile otpora. Parabolični štapovi su oni kojima vrh momentalno savija štap u početnoj tački savijanja koja je manje više od drške. Tu vrh i početna tačka skoro istovremeno grade parabolu čija se dužina radnog dela koji se savija ne menja, nego se u zavisnosti od opterećenja menja - povećava ili smanjuje amplituda - kriva parabole. Dakle nema progresije, kreće vrh, srednji deo ostaje prav do momenta dok se ne počne savijanje i u donjem delu štapa. Tek tada i srednji deo kreće u akciju, tj savija se se sa obe strane gradeći punu parabolu! U prva dva slučaja sve kreće iz vrha, prema srednjem delu, nastavljujući prema donjem, dok u trećem slučaju sredina kreće sa obe strane, poslednja. Zato su ubedljivo najsporiji na kontri jer je put kojim akcija prelazi iz vrha u početnu tačku savijanja da bi se srednji deo štapa bacio u akciju, najduži, ali zato i najbolje drže ribu jer im konstantna dužina štapa, bez promene učestvuje u amortizaciji. Nadam se da ste razumeli šta sam hteo reći. I jedni i drugi i treći imaju svoju primenu gde dominiraju jedni na drugima, jer ne samo navedeno, nego akcija utiče i na neke druge karakteristike (daljina izbačaja, detekcija...) pa kome šta treba, neka takve i nabavlja. I mislim da se crtežima ne može opisati ovo, jer u vreme kada su nastajali crteži, štapovi progresivne akcije su bili misaona imenica, osim možda u svetu mušičaraca, a koji nisu tema ove rasprave. I samim tim se ne može ni izbaciti iz upotrebe termin Progresivan, jer zaista nema veze ni sa jednom akcijom sa crteža!

DDj

E pa "progressive bending" bi bilo to pod brojem 3, moglo bi se prevesti i kako ti kazes "ujednaceno savijanje".

sasabosko

Citat: ibanezi poslato 13 Avgust 2018, 21:19:36
Velika je razlika između štapa brze, progresivne i parabolične akcije. Kod štapa brze akcije, vrh postiže maksimum savijanja iz početne tačke i tek pod nastavljanjem opterećenja on pomera tačku savijanja postepeno naniže, dakle istezanjem, a ne savijanjem vrha tačka se pomera. Pitanje je da li uopšte i može postići takvo opterećenje da bi iz drške proradio i donji deo. Ja realno mislim da bi se moj CD ESN EFast akcije ipak pre slomio, nego proradio iz drške. Možda ne bi postigao ni savijanje gornje polovine donjeg dela. Neću isprobavati! :smiley:. Zato su najbrži na kontri, ali i najneprecizniji u držanju ribe jer je radijus - deo štapa koji učestvuje u amortizaciji kratak, samim tim neprecizan. Kod štapa progresivne akcije, vrh ne dostiže maksimum savijanja, nego ranije pomera tačku savijanja naniže. Kada vrh postigne maksimalno savijanje, i počnu da deluju sile istezanja, donji deo je već uveliko proradio i učestvuje u akciji. Dosta su solidni na kontri jer im akcija ipak započinje iz vrha sa početnom tačkom savijanja koja zavisi od početne sile  otpora. Bolje drže ribu od brzog štapa, ali ne i savršeno, jer se i radijus - dužina dela koji se savija trenutno menja sa menjanjem sile otpora. Parabolični štapovi su oni kojima vrh momentalno savija štap u početnoj tački savijanja koja je manje više od drške. Tu vrh i početna tačka skoro istovremeno grade parabolu čija se dužina radnog dela koji se savija ne menja, nego se u zavisnosti od opterećenja menja - povećava ili smanjuje amplituda - kriva parabole. Dakle nema progresije, kreće vrh, srednji deo ostaje prav do momenta dok se ne počne savijanje i u donjem delu štapa. Tek tada i srednji deo kreće u akciju, tj savija se se sa obe strane gradeći punu parabolu! U prva dva slučaja sve kreće iz vrha, prema srednjem delu, nastavljujući prema donjem, dok u trećem slučaju sredina kreće sa obe strane, poslednja. Zato su ubedljivo najsporiji na kontri jer je put kojim akcija prelazi iz vrha u početnu tačku savijanja da bi se srednji deo štapa bacio u akciju, najduži, ali zato i najbolje drže ribu jer im konstantna dužina štapa, bez promene učestvuje u amortizaciji. Nadam se da ste razumeli šta sam hteo reći. I jedni i drugi i treći imaju svoju primenu gde dominiraju jedni na drugima, jer ne samo navedeno, nego akcija utiče i na neke druge karakteristike (daljina izbačaja, detekcija...) pa kome šta treba, neka takve i nabavlja. I mislim da se crtežima ne može opisati ovo, jer u vreme kada su nastajali crteži, štapovi progresivne akcije su bili misaona imenica, osim možda u svetu mušičaraca, a koji nisu tema ove rasprave. I samim tim se ne može ni izbaciti iz upotrebe termin Progresivan, jer zaista nema veze ni sa jednom akcijom sa crteža!
Potpis, ko razume vrlo lepo objasnjeno :thumbup:
Znoj nilskog konja je roze boje

slob

Ima još jedna stvar koju treba pomenuti u ovoj temi. A to je činjenica da moderne tehnologije omogućavaju svašta pa i manipulacije sa akcijom duž blanka. Odavno više nije dovoljno reći štap je fast ili efast akcije. A ovo se gotovo uvek odnosi samo na vršnu sekciju štapa. A šta je sa ostatkom? On više ne mora da ima logični nastavak savijanja kakav bi imao fast ili efast štap sa čistim konusom i logičnim napredovanjem krutost. Srednja sekcija može da bude urađena sa sasvim drugom akcijom nego što je akcija vršnog dela. Takođe i donji deo štapa.
Pa akcija štapa sada mora potpuno da opiše ceo štap. Ne samo vršni deo. Što ribolovci uglavnom i čine. Jer dva štapa koji su isti po akciji vršnog dela mogu da budu različita u donjem delu ili srednjem. Zapravo treba definisati akciju bar vršnog, srednjeg i donjeg dela blanka. To dodatno komplikuje stvari ali omogućuje optimalne osobine blankova za različite primene.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

glos

..i bolje razumjevanje štapova
ovako sve što pročitam onlajn sa sajtova prodavnica, posle se ispostavi da je pisalo na tarabi..
trebalo bi, da, gomila podataka o svakom segmentu štapa da postoji
vremenom bi ljudi pohvatali značenja i praktično, šta je to


eo sad neki dan, odem vidit one okumine custom black spodove, kaže na papiru 5 lb. lepo baca itd.
uzmem ga u ruke, u vrhu - gornjoj polovini sve ko što treba, dole nejak
eto jbg. to donjište niko ne opisuje
ne sumnjam ja da on može baciti te težine, ali za još ponešto nije
ZOV

sasabosko

Ne znam i sta si ocekivao od stapa za raketu, nije to za pecanje :lol: Slob, takvo objasnjenje je moguce dobiti od kuca s renomeom, koji svoje blankove prodaju po visokim cenama, te ulazu u marketing, i time opravdavaju cenu i daju objasnjenje zasto je takva. Druga stvar je kredabilitet onoga ko pise te recenzije, ludi ljudi ne znaju da su ludi, kao i oni sto misle da sve znaju koliko ne znaju. Sad ti pokusaj da objasnis recimo coveku koji ulovi na tone ribe nekim stapom za godinu, da ima boljeg od njegovog. Skoro sam imao nesto slicno uzivo, da coveku nisam mogao objasniti da riba koju sam video a on imao na stapu, nije tolika tvrdio je da je mnogo veca, jer je on zaboga osetio na stapu. Isti je ulovio dosta riba  do 12kg, te mu nije bila jasna snaga one od 20, te je tvrdio da ima preko 30 :lol:
Znoj nilskog konja je roze boje

glos

očekivao sam, da mu nešto fali, ali nisam znao šta će se ispostaviti
jer je pojeftin
ispade da su zbog ukupne smanjene težine koja ljepo djeluje na papiru i nekome ko nije baš upućen
uštinuše u donjištu
za raketu su i anakonde pa brale kad uzmeš taj u ruke osjeti se snaga sve do donje kapice

Spojene poruke: 02 Novembar 2018, 11:02:59

Evo ovde sportex za heptakor bijond spin označava nešto na 3 mjesta
da li je to to.


https://www.sportex.de/wp-content/uploads/aktion-beyond-en-1.png
ZOV

Teme sličnog naslova (10)