Kupovina sonara

Započeo vlada101, 11 Novembar 2008, 12:51:52

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

shulesd


mknezevic

Planiram da uzmem ovaj Nauticki fishfinder Garmin Striker 4. Napominjem da mi sonar prvenstveno treba zbog merenja dubine, temperature, donekle konfiguracije terena, manje više ne za detektovanje riba. Kako imam gumenjak opredelio bih se za portable verziju.

Ima li neko iskustva sa njim?

Ad fines

dobio sam na poklon Deeper skoro, nisam jos ni aplikaciju skinuo niti sam ga otpakovao.  Kad stignem idem na poznato mesto da ga probam (znam gde je stablo pod vodom i dubina kako se krece) pa cu bacim ovde impresije

Spojene poruke: 30 Decembar 2017, 18:12:45

probao ga danas. Nisam nacisto. Dubinu je pogodio, rupe i prelazi su tu negde...  malo me buni sto se slika na telefonu stalno krece, i kada sonar nije u pokretu. Takodje mi pokazao gomilu krupne ribe, najvise na pola metra ispod povrsine, kao i nekoliko na 1-2m iznad dna. Nesto mu bas ne verujem. Bacao sam sa splava nizvodno, a voda kida, kovitla...  u tu mi konstatno pokazivao ribu ispod povrsine.... :shocked: :huh:

yu7zex

Da li je neko imao priliku da koristi ovakav Fish Finder?
Realno, cena nije visoka...
Meni je najvaznije da pokazuje konfiguraciju terena i dubinu a ribu ako pokaze jos bolje.

https://www.ebay.com/itm/Portable-100M-Smart-Fish-Finder-LCD-Wireless-Remote-Sonar-Sensor-Fishing-Helper/152870825195?hash=item2397cfaceb:g:WiIAAOSwjyhaIPmZ





Spojene poruke: 04 Februar 2018, 17:55:28

Ili ovako nesto?  :huh: Da li su oba uredjaja (predhodni post) i ovaj slicni Deeper-u?

https://www.ebay.co.uk/itm/100M-300ft-Lucky-Fish-Finder-Colored-LCD-Wireless-Sonar-Sensor-FF-718LiC-W-USB/272792428722?hash=item3f83b220b2:g:ZYYAAOSwB9JZcGrI


Milan Veličković

Citat: Ad fines poslato 29 Decembar 2017, 22:18:15
dobio sam na poklon Deeper skoro, nisam jos ni aplikaciju skinuo niti sam ga otpakovao.  Kad stignem idem na poznato mesto da ga probam (znam gde je stablo pod vodom i dubina kako se krece) pa cu bacim ovde impresije

Spojene poruke: 30 Decembar 2017, 18:12:45

probao ga danas. Nisam nacisto. Dubinu je pogodio, rupe i prelazi su tu negde...  malo me buni sto se slika na telefonu stalno krece, i kada sonar nije u pokretu. Takodje mi pokazao gomilu krupne ribe, najvise na pola metra ispod povrsine, kao i nekoliko na 1-2m iznad dna. Nesto mu bas ne verujem. Bacao sam sa splava nizvodno, a voda kida, kovitla...  u tu mi konstatno pokazivao ribu ispod povrsine.... :shocked: :huh:

Kolega, imam Deeper pro + sonar.
Neverovatno korisna stvar, samo je potrebno razumeti šta ti pokazuje.
Koliko vidim sonar ti odlično pokazuje sve što vidi ali sada ću da ti objasnim šta je to što si naveo da te buni.

Slika se stalno kreće jer sonar konstantno šalje i prima signale, dakle ako sonar stoji u mestu on ti pokazuje jednu te istu sliku. Ovo može malo da zbunjuje jer kad snimiš jednu ribu i na tom mestu zadržiš sonar on će ti konstantno pokazivati tu istu ribu pa ćeš pomisliti da ih ima mnogo :smiley:
Prava istina je da je to možda samo jedna riba pogotovo ako je na istoj dubini.

Što se tiče pokazivanja ribe ispod površine tu je sledeća situacija: Prilikom kovitlanja vode ili prilikom povlačenja sonara, stvaraju se mehurići koje sonar prepoznaje kao ribu, jer on ne zna da li je taj vazduh iz ribljeg mehura ili mehura od kovitlanja vode. Gledaj da povlačiš sonar konstantnom brzinom... bez bućkanja (da klizi po površini)

Svaki sonar skenira 3D sliku jer se zvučni talasi šalju od sonara prema dnu u vidu konusa (kupe), ti talasi kada se vrate na sonar pretvaraju se u 2D sliku koju ti vidiš na ekranu. Prilikom formiranja te slike formira se prosečna vrednost linije dna, dakle i dubina i svih struktura na dnu.

Ono što Deeper pro + sonar ima je to što poseduje dve opcije skeniranja, tj. dve frekvencije za široko skeniranje područja i usko.
Ja sam sračunao matematički približno prečnik skeniranja u jednoj i drugoj varijanti. Dakle u podešavanjima imaš da izabereš da li hoćeš da skeniraš široko ili usko. Široko je za brzu pretrahu terena i za pliću vodu, a usko je za precizniju i detaljnu pretragu.
Široko skeniranje je na ugao od 55 stepeni a usko je na 15 stepeni.
Da ne bih zamarao mozak svaki put sračunao sam prosečni odnos između dubine i ugla skeniranja pa to ću ti sada reći:
Ako skeniraš uskim opsegom od 15 stepeni i ako ti je dupina dna na primer 4m onda sonar skenira površinu kruga na dnu čiji je prečnik od prilike četvrtina dubine, a to je 1m u datom primeru. Ako skeniraš sa širokim opsegom od 55 stepeni onda kolika je dubina toliki je od prilike i prečnik skeniranog kruga na dnu.

Ja konkretno Deeper koristim tako da brzo u 4-5 zabačaja skeniram kompletno mesto i vidim gde mi se okvirno nalazi potecijalni spot pomoću širokog ugla 55 stepeni, a onda samo taj potez pretražim pomoću uskog ugla od 15 stepeni i onda preciznije vidim ono što mi treba.

Ako hoćeš da vidiš koja ti je veličina ribe onda nemoj da ti bude uključena opcja prikazivanja ikone ribe, već isključi tu opciju.
Tada ćeš na ekranu videti samo on obrise u vidu kružnih lukova (neko ih zove bananice), e te bananice ti određuju veličinu ribe, ali ne gledaj koliko je bananica dugačka već koliko je debela. Debljina te bananice je ustvari debljina ribljeg mehura, a što je riblji mehur deblji (čitaj veći) to je i riba veča, to je logično  :takoje:
Dužina bananice je ustvari pokazatelj koliko dugo se riba našla u skeniranom polju. Na primer ako riba miruje bananica će biti duža jer je sonar skenira duže vremena, a ako je ta ista riba u pokretu i kreće se suprotno smeru sonara, bananica će biti kraća jer je sonar skenira kraće vremena, ali i u jednom i u drugom slučaju će debljina bananice biti ista i to je ono što ti definiše veličinu ribe.

Za kolege koje nemaju deeper a planiraju možda da ga nabave, savetujem da uzmu opciju koja ima wifi konekciju a nikako bluetouth jer wifi ostaje povezan i do 100 metara sa mobilnim telefonom a bluetouth jedva do 20m daljine može da funkcioniše. Takođe još jedna dobra stvar kod Deepera je ta što ima jedan opseg skeniranja po dubini, dakle skenira od dubine 1m do dubine 80m bez ikakvih dodatnih podešavanja, to radi automatski.

Takođe Deeper pro + nešto skuplja varijanta ima opciju da ti na geografskim mapama (na vodenim površinama) direktno dok skenira ucrtava i konfiguraciju dna koju možeš memorisati i svaki put imati kada dođeš na to mesto.

Ako imaš još nekih nejasnoća oko Deepera, rado ću ti pomoći, ja ga uspešno koristim i ako sam u startu bio skeptik po tom pitanju.

Pozdrav,

mihabg

Odlican post , jos ga nisam bacio... Uzeo sam ga sebi za NG.

marina1983

 Uze mi reč iz usta . Braćala je opasno u materiji vidim i u ostalim temama  :cheesy:
Gde li si se skrivao svo ovo vreme  :clap2:
Hvali malo sveže krvi :thumbup:

Milan Veličković

Nisam se skrivao  :lol:
Pecao sam svo ovo vreme :cheesy:

OtacMakarije

Да ли сам ја погрешно протумачио или је сонар забрањен у рекреативном риболову, по новом?

Milan Veličković

U ZAKONU O ZAŠTITI I ODRŽIVOM KORIŠĆENJU RIBLJEG FONDA ne stoji ništa vezano za upotrebu sonara.
Član 22 ovog zakona opisuje šta je sve zabranjeno na ribarskim područjima Srbije.
Sonar ni na koji način ne ugrožava riblji fond...

komša015

Ugrožava, ako imaš i mrežu pride..  :bye:

LSI

Све док се сонар користи за добијање информација о дубини и карактеристикама дна ради безбедне пловидбе и пристајања на непознатим местима, нема угрожавања.

Рекао бих да чак ни сагледавање карактеристика дна на неком месту не угрожава рибљи фонд.
Истина, повећавају се шансе да риболовац упеца нешто јер за краће време добије детаљну информацију о дубини и профилу дна, као и о томе да ли је од камена, покривено муљем и песком или постоје неке конструкције и друга места на којима се рибе окупљају и хране. На основу тих информација пецарош врши одабир опреме и технике пецања.

Међутим, те информације пецароши, они искусни, прикупе и на други начин, само им за то треба можда мало више времена.
Ипак, и кад све то пецарош зна, још увек су велике шансе на страни риба.

Али ако се сонар користи да би се открила места на којима се риба окупља, па се онда употребе мреже или друга недозвољена средства - ето зла.
За помор риба код нас, не треба кривити и забрањивати сонаре, већ свест наших "привредних" риболоваца и осталих штеточина и недовољну контролу и заштиту рибљег фонда.

mrjr

Sonar omogućava brzu pretragu terena i to mu je najveća prednost.Kolege,koje ga upotrebljavaju upravo to rade najviše.Svi oni znaju teren i dubine,rupe i slično,ali ne znaju da li je riba tu, ili nije.Ovako, sonarom pregleda spot i odluči da li da baca varalicu,ili nešto drugo.Ako nema ništa na sonaru ide dalje,a ako sonar pokaže ribu ,onda zabacuje i menja varalice dok je ne ubode  u živac.

Što se marke sonara tiče ,vidim da lowrance najpoželjniji

OtacMakarije

Мислим да је корисник "Cassini Fishing d.o.o" забранио коришћење сонара, на њиховим теренима, бар за спортски риболов. Тако пише у оној књижици, са сажетком правила, коју дијеле уз дозволу. Нисам кући, па не могу да погледам, али ми се чини да је тако. Не знам каква је ситуација код других корисника, зато питам.

Milan Veličković

Pozdrav kolege,

Sonar je uređaj koji pomaže da se ribolovac informiše a ne da upeca ribu.
U svakom slučaju i kad ima dobre informacije i lokaciju ribe, zakon je jasan po pitanju ograničenja dnevnog ulova, tako da je riba zaštićena sa te strane.
Mislim da treba državni organi da se pozabave zagađenjem voda i životne sredine jer to najviše ugrožava riblji fond i živi svet uopšte.
Svako od nas želi da upeca ribu kad ode na pecanje, to što se pojedinci teše da su uživali u prirodi bez obzira što nisu ništa upecali to je samo uteha, bolje je onda da idu na planinarenje gde je priroda lepša i nema plutajućih flaša, kesa i deponija na obalama...
Volim da pecam i ribu vraćam jer mi je zadovoljstvo da pecam a ne da jedem ribu...
Kad bi mi zadovoljstvo bilo da jedem ribu, sigurnija varijanta bi mi bila da ribu kupim nego da kupujem štapove, mašinice, stotine stvari od pribora, primamu, gorivo i td. i da opet ulov bude neizvestan. Svako ko više voli da peca nego da jede ribu, razumeće o čemu pričam...
Koristim sonar da bi zadovoljio želju za pecanjem a ne da što više ribe iznesem i odnesem...

Bistro i pošteno na vodi!



Spojene poruke: 28 Mart 2018, 09:18:30

Kolege,

Ovo je tema - Koji sonar kupiti -
Što se tiče sonara nemam konkretnu preporuku za određenu marku sonara.
Deeper pro + sonar koristim jer mi pruža niz pogodnosti za moj stil ribolova.
Dosta terena obilazim, dosta još želim da obiđem i nisam vezan za jednu vodu.
Kompaktan mali uređaj koji staje u džep, zabacuje s štapom, daje mi potrebne informacije preko mobilnog telefona, sve su to pogodnosti koje pruža za moj stil ribolova. Mogu da ga ponesem i koristim gde god da odem, ne moram da imam čamac, a Deeper može da se koristi i iz čamca...
Zbog ovih pogodnosti sam odabrao baš ovaj sonar.

Teme sličnog naslova (10)