Koristim “Deeper Pro +” sad vec neko vreme , i koristio sam nekad na camcu sonare pa nisam pao sa terase, tako da za moje potrebe, odlicna sprava , i samo je treba pravilno koristiti. Evo ja cu svoja iskustva , pa sad kome korisna .

Prvo da reasclanimo, ne zanima me riba, jer obicno koristim Diper posle markiranja.

Sa njim dobijam proveru svojih informacija sa dna , a i malo preciznosti u merenju dubine , mada ko cesto markira pogresice u 20cm na dubini od 7-10m. Ali zato su greske u prelazima znatno vece na brzem toku, i njihov oblik. Ovo jeste alatka da to malo skapiras i bolje i preciznije gde hoces da potones na dnu. Ipak stapom nije svaki zabacaj i dalje propadanje predvidljivo do nebesa.
Kako se koristi ?
Pa gledacete mnoge filmove, al’ na kraju morate sami da probate..

Tako da, lupetaju i tamo za medalju sta sve vide.

*
Prvo moje pravilo je da privlacenje nije dobro za ovu igrackicu sa obale , i ne uzimajte inf. za ozbiljno, jer ne mozes da pomeras kalotu navlacenjem da ostane stabilna na toku, i takvom brzinom da pretrazis sta hoces na vecij dubini ka obali. Mozda na jezeru i moze , stabilnim pomeranjem (odredjena brzina) ali uz malo los ugao i svakako mora da se zastajkuje i umiri , i istu liniju vise puta mozes da predjes bez frke .
Ali zato sjajno ovu spravicu koristite upravo na toku drugacije, a uslov je bez talasa sa obale, a iz camca i moze sa ponavljanjem rute i po talasima.
**
Sa obale, koristi se tok vode kao idelna brzina bez previse pomeranja i klackanja.
Ustvari, proveravas pozicije koje si izmarkirao i klipovao , a korisno dobijes precizniju dubinu i oblik prepreka , uzvisenja , odseka , rupa...
Prvo i osnovno je sto svaki sonar baca i vraca informaciju , pa ta informacija ide kroz kupu i posmatra u zavisnosti od izabrane frekvencije siroko ili usko. Veca frekvencija , manja precnik kruga osnove kupe i preciznije , i obrnuto, a dubina je tu odlican saradnik ako te dno zanima. A mislim da je to najbitnije kod svakog sonara...
Velicine ribe nije bitna toliko, i to se bolje vidi bez “fish” ikone kao lasta.
Riba koja ima “neki” broj je orjentaciona dubina sloja gde je uhvacena u trenutku prolaza...znaci ne levitira tu stalno , krece se bre i ona.

***
Sa obale , u toku koristite je tako sto uzvodno bacite u liniju gde bi pecali a voda ce dalje sama da uradi . Onda bacite malo ispred i malo iza, i dobicete odlicnu sliku terena koji ste izmarkirali + koju informaciju vise.
Zato krenete iz polozaja stapa vertikalno, pa samom duzinom stapa i obaranjem u bacanju mozete da uhvatite lepu zonu za pretragu u toleranciji gde bacate i gde padne, plus znate broj namotaja i mozete da otpustate, ili da setate uz obalu (ako ima uslova za to).
****
Ako niste vicni markiranju olovom, i koristite samo Deeper Pro +,
lako je posle dubinu produziti na klipu uz neku toleranciju za dno gde hocete da padne. Imate vertikalu ka dnu, imate pribliznu daljinu namotaja do bacanja sonde, i ostalo produzite sa tolerancijom koju mislite da je ispravna u zavisnosti od toka.
Znaci, ovo je pomocni alat, nije svemoguc.

I naravno, za sarandzije ili fiderase , kad malo hranite posle nekog vremena moze da pokaze koliko ste interesantno mesto izabrali , i da li ste dozvali ribu u goste.
Meni je to interesantnije, nego pocetak

Iz camca, spustannjem niz tok mnogo je preciznije i bolje naravno.
Tako da, ova igracka nije losa, ali ima i mana. Sa aspekta verodostojnosti podataka, ako skapiras da dubine tih bimova koje salje ka bazi u pokretu (snopova) veze nema sa tvojim klipom sa obale, polozio si .

Naravno, i tok moze da krivi, ali to ipak vidis na povrsini i ispravljas informacije u glavi.

Sto se tice tehnicko-tehnoloskih mana, ove cu da spomenem:
Prvo, zna da zabaguje i laze da je baterija puna na ekranu. Znaci, napunite pre svakog pecanja do kraja (zelena lampica ne blinka , nego svetli permanentno) , bez obzira sta pokazuje na ekranu koliko je puna .
To je jedini nacin, da znate da ste je napunili stvarno.
Laze i temperaturu kao svaka sonda , pa mu daj malo da se prilagodi i ohladi ako je npr. voda hladnija od tvog dzepa ili torbe iz koje si je izvadio .
Na hladnoci, baterija kratko traje, a posto je stalno u pogonu sa komunikacijom, i ostalim funkcijama merenja, ne ocekuj te da traje satima.
Domet je realan 40m, zna i vise , al’ ovo je realno da racunas na njega.
Limitacije:
-telasi ,
-hladnoca (siba baterija ko sibica) ,
-ostecen osnovni i u minusu si 200€+ (ovo jos nisam doziveo, al’ uvek o tome razmisljam )

Zakljucak Kojota :
Ovo je instant alat, nije sonar ko iz camca, i ne treba ga tako porediti.
Da je koristan, jeste apsolutno... Skup? Verovatno , al’ u to ne ulazim i ne diskutujem ...
Ovo je gedzet za zabavu , a u svakom slucaju moze i sa, i bez njega.


PS. Ne ocekujte da ce da otpeca umesto Vas, to je poruka .


