Varaličarenje soma na jezeru

Započeo savagear, 05 Jul 2012, 19:49:41

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

savagear

Pozz
Detaljno proučavam ribolov soma varalicama, ali svi postovi se uglavnom odnose na rijeke. Koja je razlika između špinanja jezerskog i riječnog soma, osim u tome što voda u jezeru ne teče  :rolleyes:  :huh:

Moram li posebno paziti na nešto ili mi je glavni cilj uočiti raubove i mjesto gdje se skuplja keder ? Dosad sam ulovio samo jednog soma na varlaicu na jezeru i to jučer na husky jerka dok sam tražio smuđa. Som je bio 30-ak cm dužine, ali pravi borac. Ima inače puno većih s kojma se baš ne bih usudio boriti......

Kako prolaze žlice u stajačoj vodi? Imam Idrinog miša 5 i još par žlica, ništa posebno....

Hvala unaprijed
C&R

Keltan

Kao prvo slicnost ne razlika izmedju   reke i jezero je sto gde god da je mora som da jede  :cheesy:   I to po mogucnosti sa sto manje truda . Jezero . .. pa kao prvo dobro je da ako je to vestacko jezero i ima promenljiv vodostaj da znas konfiguraciju dna.posebno ako je tu nekad tekla reka  i gde ide njezino korito.gde su neke strukture na dno ,vece stene ,pa neko drvo  i slicne stvari .Zavisi i kolika je najveca dubina,gde je ta dubina .zavisi  i u koji deo godine ga trazis ,nije isto prolece i pekolno ljeto.Na prolece sva riba bi da se malo ugreje a ugrejace se u plicake ...pa ce i brko biti u blizini ,ljeto obrnuto ako ima dovoljne dubine da postoji sloj hladnije vode tamo je..Ako ne  ispod nekog zaklona pored obale i ukopan u mulj...mulj je za dosta stepeni hladniji od vode pa godi mu  :cheesy: Zavisi i u koji deo dana ga trazis,danju dalje od obale i dublje ,naravno i tu ima iskljucaka..Sunce ,oblacno ...Nocu blize obali  i blize povrsini.pa dali imas mjesec da sija ili ne .Ima puno faktora koje treba uzeti  u obzir.I na kraju najjednostavije resenje je  , uzmes recimo tezu kasiku i udri uzduz i popreko  :cheesy: kasikom je najlakse i najbrze procesljati sto veci prostor i slojeve vode.ovo sve sa obale,camac sve menja .Upornost je najveca vrlina kod varalicarenja soma ,posebno u jezero gde je teze provalit gde je,osim  ako si vec duze vremena lovio na tu vodu pa vec se ima neko iskustvo ,kako i gde.A ponekada  zna  sam som da  javi svoje prisustvo i namjere ,naravno . Ima puno stavri koje su bite ali ukratko  je to to .Najsigurniji nacin  doznati gde se nalazi je dobra grmljavina   :cheesy:

Mangup

Po mom misljenju je velika razilika i da je konkretno teze zamoriti krupnog soma jel nema cirkulacije vode tako da ako ti legne moras da ga cupas na silu ili nesto slicno, dok u protivnom ima tok koji potpomaze njegovom kretanju, nadam se da ne gresim :question:
Zver udara kad srce spava!

Keltan

Ako mislis da je u jezero teze zamoriti krupnog soma ,gresis.U reci je jos teze,ta struja  vode ,tok ,moze da radi i za nas  ali i u njegovu korist.Nek krene nizvodno u maticu reke i ajde ga zaustavi,osim sa somom boris se i sa maticom.Jos ako zalegne i rasiri  ona grudna peraja koja su ko lopate i jacina vode  ga jos vise pritisce  na dno,ko mrena sto zna uraditi ... idi ga pomeri.Sve zavisi od terena  , ako je relativno cist,zamaranje je samo pitanje vremena i jacine opreme kojom radimo. Inace u kratke crte varalicarenje soma bih opisao onom poslovicom  :cheesy:  ne je . .  lep decko , vec uporan   :wink:  i sto vise na vodu. .  .

orka

Na Savskom jezeru najvece sanse za ulov soma su u aprilu mesecu kada se mreste babuska,deverika,bodorka..Kada udju u obalu,odmah iza njih je i brka,koji takvu gozbu ne propusta.,kada se mresti riba je manje oprezna i obazriva,kao da je u transu.,te kao takva postaje lak plen gladnim somovima..Dosta puta sam ih vidjao u obali kada prolaze ili kako leze i vrebaju,ali ga ni tada nije bas lako prevariti na varalicu.,obicno voda bude bistra kao rakija,a izgleda da ni som nije glup kao som  :cheesy: ,znao sam da im provlacim razne varalice,ali nece da je uzme kada ja hocu,vec kada on hoce..

Catfisher89

Posto se zna da jezero ima manje strujanje vode od reke,tj da je mirno,koju bi kasiku preporucile iskusnije kolege,sto se tehnike tice dzigovao bih sa kasikom ali sve sto sam do sada probao je tesko!Treba mi kasika vece povrsine ali lagana,da moze brka u propadanju da je ćapi :smiley:

Keltan

DAM-ovu dvodelnu od 45 grama rastavis i imas dve lake  :cheesy: isto mozes i od vecih damovih kaiska to uraditi .One duple od 10cm i 90 grama su 60 +30 pa su isto zgodne dok one od 120 grama su isto 10cm ali 60+60   .Nije samo do tezine vec i do povrsine kasike kako ce propadati  :wink:  Ali ostaje problem daljina izbacaja ,veca povrsina a lako ne letu bas u nebesa  :cheesy:

orka

Zgrabice on i kasiku koja malo brze propada,kada se podigne i kada je u lovu zna da bude dosta brz.,siroke kasike koje sporije propadaju,imaju manu sto ne mogu daleko da se bace,za razliku od onih uzih koje su aerodinamicnije i dalje lete,ali i brze propadaju.,mada i tu ima izuzetaka..
Preporucio bih ti kasiku Dam effzett slim..,moze bas daleko da se baci,a ne propada suvise brzo..,zatim profiblinker kasike,one su siroke i bas sporo propadaju.,model tezine 37g moze solidno da se baci,a ne tone brzo,zatim kasiku Fd 65..,itd..

Keltan

Citat: Catfisher89 poslato 16 Februar 2013, 15:20:03
Posto se zna da jezero ima manje strujanje vode od reke,tj da je mirno,koju bi kasiku preporucile iskusnije kolege,sto se tehnike tice dzigovao bih sa kasikom ali sve sto sam do sada probao je tesko!Treba mi kasika vece povrsine ali lagana,da moze brka u propadanju da je ćapi :smiley:
Ako dzigujes , zasto ne uzmes onda neku vecu Cikadu  ? Bar ona radi u sve moguce situacije   . .

Catfisher89

Ne znam,meni bi dzigovanje vise leglo,valjda sto oponasam na taj nacin ranjenu ribicu!Video sam u formax-u neke modele,nasao sam siroku kasiku,8 cm dugacku a samo 16 g,a ima i 7cm 11g!Ispravite me ako gresim ali mislim da je ovo dusu dalo za dzigovanje....pozz....za ovu cikadu prvi put cujem,da nije neka glavinjara :huh:

orka

Nije ga lako nigde zamoriti., :no: ,na Savskom jezeru u vodi ima na tone trave koja izlazi i do same povrsine,pa kada krene u sprint,uleti u dzunglu,pa napravi okret i pokosi pola tone trave,sudija odsvira kraj u vecini slucajeva..,pogotovo sto ga retko ko lovi na pribor koji mu je prilagodjen,vec na komplete za smudja,stuku,pa i bandara..Uskoro ce jesenji cug,(septembar,oktobar)pre zaleganja.,prosle godine je stradalo nekoliko pataka,videcemo pri kakvom ce apetitu biti ove godine.. :cheesy:

Catfisher89

Pozz ljudi,da malo osvezim temu!Video sam u jednoj prodavnici lavove kasike od 30 gr, jedna je obicna a druga duo!Ovo se moze stvarno daleko zabaciti ali me zanima da li je pretesko za jezero,naravno kad prodje lovostaj!Inace obe su dugacke 68 mm

orka

Nije pretesko ako jezero ima dubinu.,recimo 3-4m+,i ako nema puno podvodne trave..

Catfisher89

Evo blizi se kraj lovostaja na brku a ja bas nesto resio da ga ovog leta prevarim!(jezero)Pecacu ga sa brane,gde su po prici lokalnih ribolovaca u leto odlicno prolazili neki bg-varalicari ali naravno niko ne zna na cega jer su buljilli u svoje stapove za sarana!Moj prvi izbor naravno kasika,ali me malo muci doba dana,kakva vi imate iskustva sto se tice doba dana!Problem je(ako je problem)sto je jedno 15-ak metara nabacano krupno kamenje koje se okomito spusta ka dnu i lako se kida a dalje je mulj!Da bih izbegao kidanje morao bih podignutim vrhom stapa brze izvlaciti tih petnaestak metara!Ako bi mi mogao neko dati savet da li da pustam kasiku da po zabacaju potone ili da krenem odmah sa vodjenjem...svaki savet je dobro dosao!Bistro

novii

Na ovo odgovor mogu dati samo ribolovci koji su lovili soma na tom terenu ili da se samostalno dođe do nekog iskustva. Delimično si sam sebi odgovorio da prvo sporije povlačiš, pa preko kamena brže.

U celoj priči je problem taj pojas sa kamenjem, pa bi možda bilo dobro da prvo testiraš sve to sa silikonskim varalicama.

Teme sličnog naslova (10)