Pribor za varaličarenje soma

Započeo ossa, 10 Januar 2009, 12:10:06

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

orka

Da budem iskren, više ne obraćam pažnju šta je realnog prečnika a šta nije, niti je to moguće precizno utvrditi golim okom ili provlačenjem kroz prste. Može debelo da se omaši, a i kod većine proizvođača se skida boja, taj zaštitni premaz, pa kada se on skine, onda struna bude prilično tanja. Deklarisani prečnik gledam samo orijentaciono, a namenu strune ocenjujem provlačenjem kroz prste i gledanjem deklarisane nosivosti. Nikada za somolov nisam koristio strunu deblju od deklarisanih 0,23mm ..Koliko su sve te strune realne debljine, ne znam, ali imam utisak da svi lažu za dijametar, a pogotovo je to izraženo kako se isti povećava. Recimo od istog proizvođača provučem kroz prste 0,16mm i 0,18mm. 0,16mm baš tanka, a 0,18mm baš debela. Svi somovi do 30kg su izlazili bez problema, a nekoliko znatno većih se otkačilo, ni jedno kidanje strune nisam imao. Zadnju strunu koju sam uzeo za varaličarenje soma je Owner Kizuna 0,21mm, deklarisane nosivosti 34 libre . Mislim da je deblja od deklarisanog. koliko deblja? Ne znam, niti mi je to bitno. Jaka je, moraš dobro da se pomučiš da bi je otkinuo. J- braid Daiwa 0,22m ima nosivost od čak 43 libre. Isto izuzetno jaka , itd . Takođe i te nosivosti treba uzeti sa rezervom. Da li je to na istezanje ili je na čvoru, i koliko su te nosivosti realne u praksi.

nadal

koja debljina u milimetrima je optimalna za soma na dunavu?

marina1983

Ako bacas teske glave , glavinjare , kasike onda moze debelo ako se vuce vobler netreba preterivati samo zbog izbacaja.
Koristio sam obacan kk 0,22mm 4 niti  za dubinsko pecanje ali stvarno nisam imao problema ni sa njom .

sasabosko

Pa nisi kad je on realnih 0,32 smiley136 Ruku na srce, da me neko pita kojom bi strunom varalicario soma dozivotno, bez problema Fireline breid 0,18. Da se ne lazemo svaka struna je neotporna na kamen, skoljke, sedre i tu ne pomaze ni 0,4 i 80lb :no: Jakom strunom mozes samo da ispravljas udice, kad na napetom stapu krene da ronda po dnu, pitanje je na kom cm ce je prekinuti. Apsolvirao sam gadna mesta i surove uslove, zadnjih sezona varalicarim s Kairiki 0,25mm i voleo bih da vidim, probam taj stap kojim cu je zdravu pokidati. Deblji kanap duze traje smiley033
Znoj nilskog konja je roze boje

marina1983

Ako pecas soma udicama koje ispravljas bolje nemoj ni da ga pecas .

sasabosko

Te udice, preko stapa ne mozes ispraviti, samo tegleci za kanap direktno. Da te ne buni, ne pecam takvim udicama, ali sam to saznao onda kad sam kupovao varalice s losim udicama. U zakacki koliko god sokirao stapom i natezao, drzi. Kad napnes rukom ispravi se i oslobodis varalicu. Vecini udica za soma retko koji stap moze nesto, ja celi zivot ostajem bez varalica zbog jakih udica. Koju god utupim skidam i bacam, no medjutim znam i one druge, koji ne vole da kidaju varalice smiley033
Znoj nilskog konja je roze boje

atml

Još uvek nisam video ribolovca koji voli da kida varalice. Narocito one varalice koje često love. Problem su oni sto upropaste mesto kada kidaju.

sasabosko

Ma niko ne voli, al gori je problem kad ti ode riba zbog lose udice. Skoro kad sam bio, uzmem neke kasike tipa cet nekoliko komada, udice mi se nisu svidele, kasike jesu. Stajaci u vodi preko pasa, onoj odvratnoj maloj i bara toploj, cisto da ne davim torbicu s varalicama i telefonom, osetim kad mi som gurnu varalicu, ne uze je. Bacam i dalje, i zavrsi mi varalica u zakacki, napnem i ispravim udicu. Zamenim udicu, dobrom iz kutije, opet guranje i nista. Sidjemo drugar i ja do potopljenog balvana nizvodno, ukaci on soma i razmontira ga, peca nekim Lineaeffe 50gramcem i najlonom. Naravoucenije, na opremi za soma ne stedeti  :no: Kad toliko problema imas, da s tom ribom ostvaris kontakt, glupo je gubiti je zbog bilo cega, ja najvise mrzim da mi pokida, al opet kad ti ispravi udicu, ne znas dal bi pokidala :lol:
Znoj nilskog konja je roze boje

DDj

Stigao danas Savage Custom Predator Triger, 8'-6", up to 170gr. Kupljen u Carpologiji tokom ovog novogodisnjeg snizenja, snizen sa 20.000 na 12.000. Lepo snizenje.

Tezak 260 grama mereno. Regularno brz, mozda i na granici medium-fast, sa dosta rezerve snage u snaznom donjem delu koji se progresivno otvara pod opterecenjem. Podseca me na neke SS stapove kojima sam lovio krupne losose. Toray karbon, Fuji Gold label halter. CC SIN alke (silicium nitrid). Drska 50cm od kraja stapa do stope multiplikatora. Deluje mi da je dobar bacac. Uvlaci jednim okretom 79cm.

Uparen sa Okuma Komodo SS 364, kupljen jesenas, cekao je stap. Snazan, pouzdan i proveren  multiplikator, deluju kao prirodan par. 25lb karbonska kocnica (11.3 kg). Kompletan snazan pogon od nerdjajuceg celika, tezak mereno 315 grama. Bez problema baca do 200-250 grama. Produzena rucica. Donja efikasna granica verovatno dvadesetak grama. Kocnica rotora Okumin Velocity Cast Control sistem, prakticno isti kao i Shimano VBS sistem, vrlo pouzdan za vece terete. Dobar kapacitet spule.

Tako da je ovaj komplet 575 grama tezak, lepo balansiran a moze dosta. Koliko i kako videcu na prolece...










nadal

zanimljiv komplet, sasvim prihvatljiva tezina

DDj

Stigao je i stap Savage XLNT3 u casting varijanti sa trigerom, 8'-3" (251.5 cm), 100 gramac. Kupljen u Carpologiji, sa novogodisnjim snizenjem od 30%.

Kupljen na slepo, za dzig na Dunavu, po preporuci kolega dzigerasa sa foruma, koji ionako znaju o tome vise od mene i kojima verujem. Stap mi se medjutim veoma dopao sa vise aspekata, bar za sada na prvi pogled.

Estetski lep stap. Tezak je u casting varijanti mereno 205 grama. Toray carbon, Sea guide oprema, vrlo solidna. Regularno brz, vitak, relativno blagog konusa. Ima lepu rezervu snage u donjem delu koji se progresivno savija pod opterecenjem. Na moje iznenadjenje ni malo krut poput nekih dzigeraskih oklagija. Dopada mi se akcija stapa. Deluje da je solidan bacac, da ce dobro da stiti predvez i umara ribu. Radni opseg glava od 15 do 40-50 grama, zavisi kako za koga koliko vidim.







Originalno kupljen za dzig smudja na Dunavu. U tu svrhu bice uparen sa 2017 Daiwa Tatula 103 SV TW, koja je odlicna bas u radnom opsegu stapa za dzig. Brza je i namotava dosta najlona po okretu. Teska 210 grama, bice odlicna za tu namenu.



Medjutim, verujem da ce biti dobar i za Moravske somice, koji tipicno idu do 10-15 kg, ali su obicno manji. Veoma retko veci. Za tu namenu koristicu Shimano Calcutta Conquest 201, koja bez problema baca i vuce sve u radnom opsegu stapa za tu namenu sa svojim niskim prenosom 4.8 i tezinom od 240 grama.

Zapadna i Velika Morava su mi podjednako blizu, ima i drugih voda koje zelim da posetim, cekam prolece...





U obzir dolazi i jedna od mojih Daiwa TD Luna 300 L, mada je ona malo prejaka i preteska za ovaj stap. Vise bi odgovarala za Savage Predator 170gr, par postova iznad.




dravski pecaros

Dobio sam na poklon

Dam Black Panther 270 cm 80-180g

Zanima me jel ima ko iskustva sa tim štapom,ja bi ga koristio za ciljano varaličarenje soma teškim žlicama,duboko ronečim voblerima i glavinjarama..





samo uz pametan ribolov cemo u buducnosti imati sta loviti..

Milos983

Pozdrav kolege po stapu... Pribor na koji lovim som je sledeci.PacifcBay Tradition 9ft 1-4oz, masina daiwa bg 4000, struna daiwa 028 8 niti. Nisam imao neki veci ulov. Masinu bih mozda menjao za neku sa malo sporijim prenosom

nadal

gde kupujete draskove sedove? 200 dinara je komad u prodavnici i nikakav izbor

Vuk_sa_Jezave

Pozdrav svim vukovima!! Imam budzet od 10 hiljada dinara za masinicu. Treba mi za brku i smudja. Ja imam Spro Passion 740, ali ne znam kako ce da se nosi sa glavinjarama, velikim voblerima i dzigovanjem.. Gledam Penn Slamera 360, ali u velikoj sam nedoumici. Potreban mi je Vas savet i predlog. Unapred sam zahvalan!!!
Loš dan u ribolovu je bolji od najboljeg dana na poslu! :)

Teme sličnog naslova (10)