Som se ne peca na taj karuso nego na tzv. Sideplaner koji nam dolazi u dvije varijante, kao lijevi i desni, a to ovisi na koju stranu teče rijeka. Sideplaner je puno veći i na njega se kače veliki živi kederi.
Pecati se može i sa obale ali još efektivnije je pecanje iz čamca i to u blizini mostova i sličnih obitavališta somova. Za sideplaner je potreban najjači pribor, kako zbog težine sistema, tako i zbog težine potencijalne ribe koja se peca.
Sideplaner je inovacija, većinom ju koriste pecaroši iz čamaca. Prednost ovog sistema je što se može pecati sa lijeve i desne strane čamca ali u površinskom sloju vode, i to sa živim velikim kederom kojeg " sideplaner " pomoću vodene struje usidri na jednom mjestu. Imam negdje i sliku tog čuda, ček da je nađem....

Dugo vremena nisam kontao na koji princip ta stvarčica radi ali ustvari vrlo je jednostavno. Napravimo najjednostavniji sistem za pecanje na 1 m ispod površine. Gore plovak dolje olovo, udica i keder. Iznad plovka montiramo sideplaner na sljedeći način. Jedan kraj sideplanera na kojem se nalazi kopča, zakopčamo oko strune a drugi kraj na kojem je štipaljka, fiksiramo za strunu.
Kada je sistem spreman zabacimo ga i što se događa ??? Otpustimo npr. 20 m strune i kad počnemo zatezati sideplaner se malo zakrene u odnosu na riječnu struju i našpanuje strunu, ne ide nizvodno nego bježi u stranu i uvijek je ispred nas. Kad riba primi mamac i mi naglo kontriramo, tada izbijemo strunu iz štipaljke i sideplaner više nema nikakvu funkciju, samo se okreče iznad plovka jer je zakačen kopčom za strunu....
Sve u svemu super zanimljiv sistem i za pecanje štuke i soma sa obale na Savi, Dravi, Dunavu i ostalim tekućima, vrlo jednostavan za vlastitu izradu.