Komplet za soma

Započeo baltazar, 09 Februar 2009, 23:42:08

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 5 gostiju pregledaju ovu temu.

marina1983

Germina, sve to od terena do terena . Postavljao sam vec negde slke kad sam probao zabu , ma jok nece je i gotovo. Probacu opet cisto da me ne grize da nisam.

DDj

Citat: Germina poslato 17 April 2020, 18:01:41
Moja i iskustva mnogih drugih na Z. Moravi kažu da je žaba na vožnju plovkom zakon i najčešće padaju komadi preko 10kg što je i za varalicu misaona imenica a sa kederima tek ima da se načekaš. I nisu nephodni teška artiljerija, komplikovani sistemi i velike zalihe olova...samo plovak adekvatne nosivosti i odgovarajuća udica i teraj. Do novembra na žabu vatamo somove verovali ili ne a top period su obično avgust/septembar  smiley033
Lov soma na zabu na plovak je zaista dobar. Nekada sam svakoga proleca lovio soma na lokalnim jezerima upravo na zabu koristeci plovak, kada se som dize blize povrsini i obali da se zagreje jer je tu voda toplija. I kederi su obicno bivali na istoj lokaciji. Najbolje je radio u najtopliji deo dana. Pokazao se kao dobar mamac i snop debelih glista lauferki, takodje na plovak. Zaba je ubitacan mamac. Nekako mi se cinilo da su zelene najbolje, ali gladan som ne bira mnogo. Dubina na kojo je bila zaba je bila ne vise od 1-1.2 metra.

Mangup

Koliki plovak kao za stuku ili?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Zver udara kad srce spava!

DDj

Pa da, otprilike kao za stuku. Dovoljan da ponese zabu. I ne treba se stideti pa stavljati samo male. Lovio sam somove od par kilograma i na one najvece. Olovo treba rasporediti duz najlona tako da zaba moze da eventualno izroni i uzme vazduha jer u protivnom ce uginuti. Mada som ce uzeti i mrtvu zabu.

sasabosko

Ne znam, ne secam se da sam imao udarac soma na zabu u glavnom toku, sigurno za jedno 200 pecanja, koliko sam pokusavao. U priobalnom delu da, ali nisam primetio neki boljitak, u odnosu na druge mamce. Mislim da sve to zavisi od terena, i od nacina ishrane. Dok sam uzimao soma u naucne svrhe, na prste jedne ruke mogu izbrojati one bez raka u zelucu, bilo je onih iz kojih je curelo meso skoljke, s kederima u stomaku, zabu nisam nasao nikada. Imao sam u sahti punoj zaba, 2 somica, video sam jednom kako jedan od njih nosi ulovljenu zabu, bio je i ulovljen na nju, nisu se nesto puno interesovali za njih, iako ih je bilo mnogo. Dok recimo glista nikad nije ostala, nit kederi koje sam donosio. Na babusku, ne znam coveka da je u mom delu imao soma u poslednjih 7-8g, na nosaru X komada. Sve su to specificnosti, koje se vezu za potez. Mangupe, izmes Zeck, postavis kliznu balerinu, olovo i 40-50cm predvez. Gde odmeris dubinu, dignes 0,5m iznad dna. Zabu kacis za krak, uz tu udicu mozes i jos jednu trokraku na ledja pod kozu plitko. Cilj je da se ona cima i pokusava da izroni na povrsinu, a olovo joj ne da, i vraca je dole. Delotvorno je verovatno, kad je som na dnu neaktivan, i ona mu privuce paznju skacuci mu oko glave. Ali opet, smatram kljucnim u lovu soma, baciti mu na glavu, i uzece on, nece propustiti lak obrok, e sad Kraljevcani na plovak pecaju i na cvet, i love. Kod mene, cim padne u vodu, razbije ga bela riba, opet teren :takoje: DDJ, to je sistem za stajace vode, ko lovi na tekucim na voznju, zaba se cesce vadi, ali je zabacaji i odarci o vodu ubijaju. Na plicim terenima leti je sav som uz dno. Dovoljno, balerina i olovo 30gr, 150gramac 3+ metara.
Znoj nilskog konja je roze boje

marina1983

I koliko dugo moze zaba bez da se vadi  po vazduh ?

Germina

Nama u Kraljevu su taj sistem demonstrirali čačanski majstori još početkom devedesetih godina na jednom moravskom viru na kojem su imali običaj da kampuju po celo leto smenjujući se po ekipama. Obično je sredinom i krajem leta vodostaj bio jako nizak a voda prilično topla tako da je varaličarenje davalo rezultata samo u kratkim periodima rano ujutru ili predveče a noćno varaličarenje soma bilo totalna nepoznanica koju apsolutno niko nije praktikovao ( doduše jedno veče sam zakasnio na autobus a naredni je bio tek oko 23h uveče tako da sam da bih prekratio vreme malo zabacivao varke i ulovio prve komade na Big S što mi je naravno dalo ideju da praktikujem taj pristup nadalje mada su mi stariji uporno govorili da riba ne vidi varku po mraku a pogotovo som  :lol:).

Obično u podne po najvećoj vrućini su majstori iz Čačka odlagali svoje varaličarce i uzimali u ruke najčešće teleskope 3.3-3.6m težine bacanja 80-150g, monofil 0.25-0.30mm na mašinicama srednje veličine. Plovak nešto manji nego za štuku i uzanije forme (šargarepa) i zelena žaba srednje veličine zakačena za batak. Poredja se nekolicina njih u nizu kao da plovkare skobalja na Drini i međusobno se dogovore ko će na kojoj dubini da ga ganja soma. Neko vuče žabu da češka dno, neko 0.5-1m iznad dna a neko na pola dubine i kad provale u kojem je nivou som i u kom delu korita a obično je to bilo posred vira ili dugačkih dubokih kanala počinjao je šou program u kome su za relativno kratko vreme lovili na desetine lepih komada ...kapitalni su ih naravno stavljali na muke i najčešće kidali monofile. Godinama su ganjali jednog od preko 50kg koji im je dušu vadio, na kraju su i gnjurce dovodili da ga traže i procene koliki je  :lol: Posle su lokalci naučili zanat pa čim je bila mrka kapa za varalicu, kedera i druge mamce...žaba je davala najbolje rezultate na vožnju plovkom.
Naravno da se zadnjih 20leta promenio pristup zahvaljujući tankim upredenim strunama koje daju veću šansu u borbi sa krupnim komadima a nije ni uvek neophodno da se štap uvek drži u ruci posebno u velikim virovima sa izraženim kontratokom gde se podesi dubina da žaba blago češka dno a sama matica gurajući plovak mu omogućava da polako pretražuje teren i obično gde padne prvi padnu još komad-dva na istoj poziciji za kratko vreme a onda se daljim pretraživanjem potraži druga mikrolokacija. Ne mali broj puta mi se desilo da satima varaličarim na potezu gde pretresem sve slojeve sa svim mogućim varkama a onda u podne dodje neko od mojih prijatelja i zamoli me da batalim varku i odmorim neko vreme da bi oni provukli žabu po viru i onda podignu lepe komade 10-20kg za nepunih pola sata. Kako se klima promenila tako se i period lova na žabu na plovak produžio pa ume da potraje do novembra. Neki čak skladište žabe po šahtama da bi imali sa čim da pecaju a obično ih hvatamo na takmičarac na kome je veštačka mušica na koju se žabe odmah zaleću da je zgutaju. I ono što me uvek čudi da se ne mali broj puta desilo tokom kasne jeseni da som uzme potpuno mrtvu i nepokretnu žabu koja je ispustila dušu od hladnoće u šahti a da na varke uopšte ne reaguje...da li je to njen miris koji samo on oseća ili belasanje njenog stomaka  :huh:

Spojene poruke: 17 April 2020, 20:07:47

Može i mrtvoj žabi da se uduva vazduh kroz kloaku koristeći cevčicu za sok...tada će i ona zanosno da leluja u struji kao živa  :lol:

Panonski vuk

Interesantno.ja isto nikad nisam imao udarac na zabu.jedan period sam je konstantno forsirao na jednom stapu uz probanja i dole i na povrsini.al ni udarac.ja pecam samo na dunavu verovatno se razlikuje od terena do terena.na druga dva stapa sam dobijao somove sto znaci da su radili i da ih je bilo tu.al zabu nije hteo da uzme.

sindok

Probao jesam na zagera i bezuspesno ali kolega sa kojim sam isao mnogo puta na pecanje je upecao, ali nisu bili nesto krupni do tri kile. Meni je ritska glista br.1. Ma voli on svasta da labrcne nije bez veze riba sa jelovnikom. Evo malo i pribora. 300g 3m




Germina

Citat: marina1983 poslato 17 April 2020, 19:28:46
I koliko dugo moze zaba bez da se vadi  po vazduh ?

20-30 minuta.

sasabosko

Citat: marina1983 poslato 17 April 2020, 19:28:46
I koliko dugo moze zaba bez da se vadi  po vazduh ?
Desavalo mi se da je zabacim uvece u 19h, izvadim ujutro u 08h zivu, dubinka, celu noc ne diram stap. Ovo s plovkom kad pecas na voznju, ubiju je udarci o vodu, ko i kedera uostalom. Ja sam prvi put tako pecao jos u osnovnoj skoli, nije mnogo proslo 20 i neka :lol: Ulovio sam nekoliko somica na zabu, ali po praksi uz obalu, u vrbicama gde ne tece voda. Moj savet, ukoliko ne zelite klena, ne stavljajte manje zabe, jer ce vam isti pomeriti mozak, savijace vam stap do vode, i necete ga zakaciti, ponese je i pusti kad oseti otpor :huh: Odnosi se na one 5-6cm. Nikada nisam imao udarac ozbiljnog soma na nju, uglavnom na gliste, durdubake, retko kedera. Kod mene je katastrofa sto je dno poplocano sitnim somom, kad radis s dva stapa, i koristis ne selektivne mamce, lovis i po 10 neki put, za par sati. Keder se sam namece, kao jedini selektivni mamac, i opet mi je draze da ne ulovim, nego da me gnjave ovi sitni. Sad kad smo kod kompleta, svakom bih toplog srca preporucio Balzer diabolo neo wels, 2,75 100-300gr. Nabijac s vrhom od 4,7 a donjiste toliko vitko i snazno 14,5mm kod rukohvata, samo 315gr tezine. Mana mu je sto  s 2,75 ne moze biti udaran obalicarski stap, postoji jedan drugi. Shimano beastmaster catfish stalker 3m 100-300gr, moj ce biti uparen s ofshore 4500, ili lehtal 8000. Bog da pita, ne bih znao sta sam od somovskih stapova video, dosta i probao, ali ovaj prelazi sva ocekivanja, za recni ribolov soma teskim mamcima, za moja shvatanja bolji ne postoji. Na suvo ljut, pod ribom glibav da trojica mogu da ga tegle, snage do beskraj. Za mene licno, dok ga nisam u ruke uzeo, nisam ni znao sta je stap za soma. I jos cu jednu Daiwu exceler 3,3 200-600gr da uzmem, da bih legasy penzionisao, jer imam toliko surovo mesto, da iako ne volim takve roglje, nemam sta da trazim s laksima. Samo kod takvih stapova ne volim, sto moras da gadjas debelu ribu, da postoji bilo kakav uzitak, i kad je ulovis, uvek ostaje onaj crv, koliko bi bilo lepse i duze, da sam je ulovio na 100gramac. Svaki somaros potrosi ogromno vreme, na trazenje, analiziranje i uklapanje kockica, a na ojadjenim vodama momenti borbe kratko traju, i uvek bih radije pozeleo, one neizvesne borbe, s grcem u stomaku, gde je sve na ivici pucanja, nego one, "da vidimo ko je jaci" smiley136 . Te onda, prilagodite komplete pozicijama na kojima lovite, gde moze 100gramac, ne moze biti bolje, gde mora s 600gramcem, aj sad, sta ima veze :lol:  smiley136
Znoj nilskog konja je roze boje

Germina

Mene kad neće som , ja obojici skuvam kafu i onda sam priđe obali da kuliramo u miru  :lol:

https://drive.google.com/file/d/1ZdJelLEVCCdHS8gPoNyZLfzO3N7iBirM/view

Panonski vuk

Kad nece ja promenim mesto i nadjem ga  :cheesy:

Spojene poruke: 18 April 2020, 11:48:13

nikad ga ne cekam dugo sat i po max.ako se ne javi trazim ga na drugom mestu.to mi se pokazalo mnogo efikasnije nego uporno cekanje na jednom mestu.ja ga pecam iskljucivo nocu iz camca od 20h do max 1h iza ponoci

sasabosko

Ma da, u letnjem ribolovu, sta se desi od 19-00h desilo se, zakivanje na mestu moze da odvede samo u ocaj. S mocnim kompletima, mozes da prepipas dobar deo vode, i potrazis ga na pozicijama gde bi mogao biti. Neretko mi se desavalo da radi pod drugom obalom, sto se s pravim kompletima lako dohvati, pogotovu ako je reka mala 100tinak metara sirine, kao moja. Cekanje se isplati, samo ako znas da je tu, vodostaj ga natera u rupe, cekas ga na prelazima da izadje u lov. Kad je neaktivan, retko ga sta pokrece, ovi preko mere, do nekih 10kg su obicno aktivni u dva perioda, ukupno mozda 1h dnevno. Ujutro u svanuce, i obicno u prvi mrak, ukoliko je vodostaj konstantan i nema neke oscilacije, ovi krupniji redje i teze se otkrivaju. Skok vodostaja, recimo ispustanje brana ga pokrece i prilazi prema obali da se hrani, potmula grmljavina s nadolaskom vode ga podize na povrsinu. Prosto se divim ribolovcima s bogatih voda, koji tome prilaze jako jednostavno, bez neke prevelike upornosti i matematisanja, kod nas gde je svaki ulov na misice, na sve se mora obratiti paznja, od kompleta, izbora mesta, mamca i ostaviti mnoogo vremena na vodi, da se svari ponasanje soma.
Znoj nilskog konja je roze boje

marina1983

Sve je stvar navike i logike samog ribolovca.
Zabodem na mesto i ne mrdam . Desava mi se da camim ceo dan bez pipanja a onda u sat vremena imam pet riba sto znaci da je svo vreme tu samo se nije hranio .  Pricam na staticne montaze ne blinkerisanje.  Nekad i menjam 2,3,5 mesta al obicno bude ko menja taj ke.a. izgubim vreme u voznji sidrenju namestanju premestanju i u celoj za.ebanciji najmanje pecam.
Preprosle godine sam izlazio svaki dan dobrih mesec dana i u par minuta sam znao kad pocinje da se javlja i kako se cugovi za po pola sata pomeraju.
Pricam u svoje ime, svako radi kako mu volja .

Teme sličnog naslova (10)