Gliste za soma

Započeo dushann, 28 Mart 2009, 20:34:31

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Zmaj Strasni

Pokošena trava/zeleni otpad iz vrta - izvrstan materijal za prehranu glista, ali treba biti oprezan iz razloga povišene temperature prilikom same razgradnje zbog viška azota koji se u stanju raspadanja razgrađuje u ljepljivu, smrdljivu masu sa vrlo visokom temperaturom, čak do 70C. Najbolji rezultati se pojavljuju ako se trava pusti da
odstoji neko vrijeme pomešana sa kartonom i lišćem, dok ne provri i ohladi se.

srdjan72

Za kalifornijske ili djubretarke ali za kisne,ritske itd ne verujem da je dobitna kombinacija.
BOZE,daj mi da jednom u zivotu upecam VEEELIKU ribu da ne moram ceo zivot da lazem!

tićo

Kišnu glistu nema teorije da se sačuva duže od mesec dana  :no:

tonyboy

Naravno da ima teorije, samo je potrebno poduzeti neke predradnje i stvoriti uvjete. Npr. nabavio sam stari frižider, i u njega stavio red zemlje pa red papira, red zemlje pa red kartone. Zatim sam zalio vodom i ubacio punu kantu glista. Žive su i zdrave već više od mjesec dana i nema razloga da i dalje ne budu. kad ugrije, frižider ću ukopati u zemlju a na njega staviti tablu stiropora i mir.




Na sličan način čuvam, zelene ritske, pijavice, durbahere, rovce, žabe.

dcarp

tony imaš odličan jelovnik za kineski restoran   :lol: 

večeras sam i ja hvatao ,ima ih stotine,imao sam utisak da ih mogu metlom sakupljati.
New thinking
New possibilities

IvanVa

Ljudi mene interesuje dal je bolja kisna glista (duza i tvrdja za udicu) od zelene gliste one dugacke iz zemlje? Dali ta kisna ili vec kako zovete glista sto se nalazi u parku ima u svakom gradu ili u podunavskim gradovima? Dali se stvarno nalazi u parkovima nocu poi travi lapom (jel samo posle kise ili stalno )  - moze neka slika :D  Interesuje me ako moze neka slika zakacenih glista na vasoj udici da uporedi sa mojim sistemom :D Mnogo pitanja :D  :eek:  :help:

tonyboy

Kišna glista je sezonski mamac, poput sezonske salate u ljudskoj prehrani. kako koja salata dolazi tako bi ju trebalo i jesti. E tako je otprilike i kod somova. Osnovna prehrana mu je riba uz naravno rakove, a sa proljeća prvo kišna glista, pa zelena ritska, pa od ljeta pijavice i durbaheri, pa krajem ljeta polako rovci i žabe. Stoga mamci mogu imati sezonalan karakter, međutim to ne znači da som neće udariti na kišnu glistu u kasnu jesen, ili na rovca u rano proljeće. Pravilo je da pravila nema...

Inače, zelene ritske gliste su puno tvrđe i one se češće koriste prilikom pecanja sa obale. Sa druge strane kišne gliste su puno mekše i sklonije pucanju pa bolji efekat imaju prilikom pecanja iz čamca. Ali opet na kraju treba poći od pretpostavke da je svaka voda različita, i da ako ovo vrijedi za jednu rijeku, opet ne mora vrijediti na drugoj ili na nekom jezeru. Znači zaključak je da nema zaključka, jer kad ti tamo a ono međutim zbog toga što ćeš najbolje napraviti ako sve to isprobaš na vodi pa sam doneseš zaključke...

A što se tiče skupljanja glista, sada u proljeće kada po noći rominja lagana kišica uzmi nadglavnu lampu da su ti ruke slobodne. Možeš i neke tanke vunene rukavice, ali ne gumene jer se kliže. Ja najviše glisti nađem oko kuće na travi uz rub betonskih staza. Zapamti da su kišne gliste dugačke i ako nije cijela izašla iz rupe, onda kad ju dotakneš ona u sekundi zbriše nazad u rupu, tako da bude dosta promašaja. Međutim, vrlo brzo ćeš savladati tehniku, pa ćeš ih loviti sa dvije ruke odjednom. Kad ju primiš sa prstima, nemoj ju prejako stisnuti da ne pukne, i lagano ju nategni da se sama opusti i izađe iz rupe.

Knez01

Kišna glista je jedan od lošijih mamaca za soma.
Na jezerima je odmah napada američki somić, babuška, ma općenito keder.
Na rijekama je situacija još gora samim time što osim sto je odmah napada sitna bijela riba, premlohava je da bi bila atraktivan mamac.
Struja i veliki pritisak od nekoliko kišnih glisti na udici za 15 sekundi napravi mamac primamljiv somu jednake vrijednosti i izgleda kao potrošen prezervativ u vodi.
Sa obale je nemoguće pecati zbog bijele ribe, a ako se stane dublje dobijete ono sto sam opisao u prethodnoj rečenici.
Ritska glista je tu u dalekoj prednosti, u kombinaciji sa durbaherom, a ako imate i rovca za stavit na vrh udice vec ste napravili veliki dio posla i na vodi imate svrhu i smisao.
Strast....vrlina koja ne poznaje oscilacije vodostaja niti svjetlucanje mjeseca!

Zmaj Strasni

Na Dunavu kod Apatina som se uglavnom peca na vecim dubinama. Npr. 15-20 metara. Tesko da ce na toj dubiti biti toliko sitne bele ribe koja ce tako dosadjivati. Eventualno mrena ce uzeti mamac, ali vecina ribolovaca nema nista protiv toga.

sladjan1978

Citat: Knez01 poslato 11 April 2013, 19:20:09
Kišna glista je jedan od lošijih mamaca za soma.
Na jezerima je odmah napada američki somić, babuška, ma općenito keder.
Na rijekama je situacija još gora samim time što osim sto je odmah napada sitna bijela riba, premlohava je da bi bila atraktivan mamac.
Struja i veliki pritisak od nekoliko kišnih glisti na udici za 15 sekundi napravi mamac primamljiv somu jednake vrijednosti i izgleda kao potrošen prezervativ u vodi.
Sa obale je nemoguće pecati zbog bijele ribe, a ako se stane dublje dobijete ono sto sam opisao u prethodnoj rečenici.
Ritska glista je tu u dalekoj prednosti, u kombinaciji sa durbaherom, a ako imate i rovca za stavit na vrh udice vec ste napravili veliki dio posla i na vodi imate svrhu i smisao.

Sa ovim se ja nebih slozio,jedina mana ovih mamaca je po meni samo ta sto to nije mamac na koji bi ja ganjao kapitalce ali znajuci sta se na nasim vodama moze dobiti i da na pec\nju nebi provodili po vise izlazaka bez nekih desavanja stim je glista sasvim solidan mamac.Bijela to sam vec pisao i za rovca ce da napada te mamce ali samo kada som nije u blizini ili nije aktivan a kada brko krene nista nece da pipka.Dobio sam mnogo somova na gliste medjutim najveci koji mi je dosao je imao 9 kg a najvise dodje upravo onih koji su ispod mjere i to je jedina zamjerka glisti

Knez01

Naravno i mjesto na kojem se som čeka igra bitnu ulogu.
Tako sladjan kaze ako je brko u blizini bijela nece dirati gliste.
Ako je som tako blizu onda tu nema izmisljanja niti bojazni od nekog velikog neuspjeha.
Vecina mamaca namijenjenih somu u blizini soma ce rezultirati uspjehom.
Problem nastaje na prijelazima ka plicaku u vecernjem pecanju soma kad se ceka da som iz dubine krene na objed prema plicoj vodi.
Osobno sam u takvim situacijama imao najviše uspjeha ali nemoguce je docekati soma sa kisnim glistama na udici zbog bijele ribe.
Stavljam nekoliko ritskih glisti, durbahera i rovca na vrh udice.
Rovca cesto mijenjam zbog mirisa a gliste i durbahera po zavrsetku pecanja ako se ne javi som citave i netaknute skidam sa udice, znaci bijela riba jednostavno ne dira zbog te tvrdoce i velicine prezentiranog mamaca.
Osim toga tako prezentiran mamac ima odredenu vibraciju koju u vodi rade krute ritske gliste i durbaher te miris koji je po meni najznacajniji a koji potjece od rovca i ispire se daleko niz struju.
Durbahera je dobro i malo zasjeci ziletom
Tako prezentiran mamac je daleko atraktivniji od samih mlohavih kisnih glisti.
Slazem se potrebno je puno angazmana da se ti svi mamci pripreme ali smatram da uspjesno pecanje i je jedna velika priprema kako mamaca tako i strategije.
Kada se takva priprema mamca kombinira sa vremenom  i vodostajem po kojem ste imali uspjeha vidjet cete da je som poprilicno cesta i zastupljena riba u dunavu i da se javlja dosta redovno.                         
Strast....vrlina koja ne poznaje oscilacije vodostaja niti svjetlucanje mjeseca!

sladjan1978

Ja sam pecao sa svim vrstama glista i kada bijela i mrena napadaju nema te gliste koju mi nije skidalo bila ritska ili kisna

ili su to kod mene neke drugacije ritske gliste ali one veoma lako pucaju

tonyboy

zelena ritska glista je baš tvrda i kad ju probodeš sa udicom često zna pošpricati po licu. Pogodna je za daleko zabacivanje saobale, što nije slučaj sa kišnim glistama koje su mekane i pogodnije za lagano zabacivanje iz čamca. Osobno sam pobornik pecanja soma na velike kedere, kran, kost i podvodni plovak sisteme. često pecam i na žabe, rakove. Međutim kao što već napisah gliste su sezonski mamci u somovskoj ishrani, i sada u proljeće su atraktivne i velikim somovima koji su još tromi i usporeni od hibernacije, i nemaju dovoljno kondicije za jurcanje za kederima. Sa povećanjem temperature vode som postaje sve aktivniji i bolje i jače se hrani, jer mu se približava vrijeme mrijesta.

Svatko od nas ima neko svoje mišljenje o glistama, ja sam svoje izneo. Ne kažem da sam u pravu, međutim mislim da nisam ni daleko u krivu. Zato najbolje je uzeti štapove u ruke i pravac na vodu na testiranje i ispitivanje...

Executor

Ja sam prosle godine imao jedno somce na gliste iz djubreta,ostalih petnaestak komada ulovljenih tokom cele sezone su svi bili ulovljeni na durdubaka,komadi su bili od 200 gr reko koji je bio blizu 1 kg!
Zanimljivo je to i da su pored ogromne udice uspevali da progutaju,zato ove sezone bih probao da pecam sa trokrakom udicom i na sendvic od durdubaka,glisti i skolje ako nadjem...
Da li peca neko ovako na sendvica na trokrakoj,ako je neko probao neka napise svoje iskustvo :) pozz

milantina

Ja sam prekjuce na juznoj moravi za pola sata imao 3 mala soma (oko kilo svaki) na gliste iz stajskog djubriva. zabacio dubince sa udicama 12 i 14 i po 2 manje gliste na njima, struna 0.16... Nadao se beloj a dosli somici. Imao jedan strasan udarac i naravno pokidan sistem u sekundi (mora da je bio veci brka  :cheesy:) , na moju zalost nisam poneo ni pribor niti dovoljno glisti za neko ozbiljnije pecanje brke  :sad: , sad najavljuju kise do vikenda al za vikend od boga zdravlje idem da ga cekam, gliste vec spremne u jupolci  :ok:

Teme sličnog naslova (10)