Zimski Grof na silikonca

Započeo Neski, 13 Februar 2010, 00:58:49

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Neski

Pa znas kako, na Blinker sam vise hvatao somove, nego smudjeve. Za zubatog bolje mi se pokazao GT Delalande.

Vale

Ja ih kupio nedavno u satrez boji sa crvenom glavom.
Overio jednog smudja  od 3.4kg.

STEPA

Citat: Hemingway poslato 14 Februar 2010, 13:28:01
Ja koristim zimi dodatnu Trokraku ili Driling ..dok Ljeti ne!Zimi mu je njegovo kretanje usporenije nego ljeti (Grof).. medjutim mogu potvrditi cekanje poslije zabacivanja..i ljeti kao i zimi ..ovako to kod mene izgleda(slika sa Neta)..dok ja medjutim uzimam teze Glave.Neski pozdrav ..svaka cast.

da li ti se desi da prilikom zabacivanje špaga zakači za trokuke,probao sam taj sistem ali mi se dešava da prilikom zabacivanja špaga prebaci preko trokrake,imao sam dosta udaraca na jig i vučem ga nekoliko met.onda pusti.
pa sam probao takav sistem, tada mi je BOJANK rekao da on ponovi kontru pa čak i nekoliko puta za svaki slučaj od taka sam i ja dosta uspiješniji poslat ću večers fotku :bye: smiley033 smiley031
samo lijen čovijek nemože da upeca ribu

Hemingway

Normalno mi se i to desi ali sam onda ja napravio gresku dobijes vremenom osjecaj sad mozda od 10 zabacaja imam jedno kacenje tako ..a prije je bilo pola/pola :wink:
,,Starac i more"
,,Dunav mi u Venama "
"Zamislite koja bi tisina nastala kada bi ljudi govorili samo o onome sto znaju." - Karel Capek

mrjr

Naš kolega Kajman postavio je jedan tekst o zimskom lovu smudja i meni se taj tekst mnogo dopao.Zato ću ga navesti u originalu,iako nisam tražio dozvolu.Ukoliko autor zameri,ja ću ga obrisati.

"
ZADRŠKA U AKCIJI

... i onda je on vejao i veeejao pa navejao. Posle smo, onako mokri i znojavi, otisli kod komsije na »čaj« i taman da zapevamo, a komšija nas preseče i zakuka.... ostavio lopatu ispred zgrade! E, pa... i sad će kao neko da je mazn.... možeš misliti! »Ej bre komšo, gde ti živiš? Pa ko se danas hvata za motiku i lopatu? Ma, znam to komšo ali vidiš da sneg još pada, a led.. pa... pa šta, namontirajte »zimske gume« i nagazite«

kuplung do daske

Osnovno što se od varaličara zahteva, vezano za lov smuđa zimi, je super kontrola varalice. Super kontrola podrazumeva što kvalitetniji pribor za lov, a takavom priboru primerena je i super varalica. Prezentaciju odabrane super varalice diktiraju zimski uslovi, i super varlica postaje veoma lovna kada se ponudi na sledeća dva načina. Prvi je da se džig na zategnutoj struni veoma polako odiže i isto tako polako spušta prema dnu. Drugi način je lagano i visoko podizanje džiga, pauza /što duže zadržavanje džiga u krajnjem gornjem položaju/ pa naglo opuštanje vrhom štapa sa namerom da džig slobodno propada prema dnu, zatim zaustavljanje džiga u fazi propadanja pa ponovo naglo opuštanje i sloban pad na dno. Obratite pažnju na ova dva metoda veoma su efikasni čak i u delu godine kada brža prezentacija ne daje rezultate. Najefikasnija varijanta za lov smuđa u hladnim zimskim mesecima je maksimalno usporavanje i što duže zadržavanje u zoni napada, »zadrška u akciji« kako to moja ćera voli da kaže. S obzirom da je ovo osnovna karakteristika onda je očigledno da zimi malo manje lovi varličar a malo više sama varalica - što i nije daleko od istine.

Ribolovna mesta u priobalju na kojima pretežno lovim zimi /ako se izuzmu zimovnici, zalivi, veliki dublji limani, luke, rukavci i dr./ su malih površina što je velika prednost da nad istim uspostavite punu kontrolu. Međutim, mali prostor ograničava aktivnosti varaličara i zaista kao da je sva inicijativa prepuštena samoj varalici. Lagano i neprestano lelujanje u mestu ili u neznatnom kretanju, predstavlja nešto što je kao živo, a to gotovo uvek izaziva pažnju manjih grabljivica, velikih još više, a najviše onih drugih, tzv. mirnih riba. Koliko je samo grabljivica ulovljeno na glistu, a da su im stomaci bili puni? Sumnjam da je u pitanju bila »velika glad«. Zato zimi, a naročito u januaru i februaru silikonske varalice izuzetno pažljivo biram pogotovo u situacijama kada sam primoran da lovim u uslovima ograničenih taktičkih mogućnosti.

opušteno zatezanje

Za lov sa obale u zimskim mesecima dobro se pokazala horizontalna tehnika. Silikonca na zategnutoj struni održavajte iznad dna dok ga rečni tok lagano nosi nizvodno. Ponekad je to samo desetak centimetera od dna a na nekim mestima 50cm pa i više centimetara, što svakako zavisi od konfiguracije terena, brzine protoka i providnosti vode. Smuđevi sa dna gledaju na gore pa u bistrijoj vodi nešto veća /ne i prevelika/ visina ne podrazumeva grešku u taktici ako se sve odigrava u sloju vode gde smuđ boravi, znači u toplijoj vodi. Korekciju visine obavite vrhom štapa spuštajući ga prema vodi ili podizanjem uvis. Ponekad džig posle opuštanja brzo dodirne dno što govori da je na lovnoj dubini. Ponekad je to propadanje duže i čini se nikako da ponovo padne na dno. Razlog je povećana brzina protoka i olovno otežanje je sada nedovoljno, struna nepotrebno debela ili oblik džig glave neadekvatan pa vodeni tok izdiže i zanosi varalicu. Stavite veće olovno otežanje pa proverite. Ako je u pitanju »rupa« - /manje ili veće udubljenje u rečnom koritu/ a dubina zimska postoji velika šansa da je tu i smuđ. Omogućite džigu da na početku rupe propadne što dublje, otvorite preklopnik na mašinici i obezbedite još koji metar slobodne strune. Ovaj manevar omogućava da se varalica brzo nađe u najdubljem delu rupe i tačno među smuđevima. Ako je rupa većih razmera pretraživanje središnjeg dela je obavezno ali ivice su nešto posebno zato pretraživanje usmerite na ove oblasti i budite malo uporniji. Sa druge strane na ovaj način izbegavate proplivavanje varalice visoko iznad a u mutnijoj i bržoj vodi smuđevi je neće ni registrovati. U uslovima bistrije i sporije vode smuđ možda i primeti varalicu koja proplivava visoko ali ne reaguje. Razlog zbog kojeg smuđ ne napada je taj što je na samoj granici pridnene toplije i veoma hladne vode iznad. Smuđ zimi ponekad lovi na dubljim, ravnim i čistijim terenima a to je dovoljan razlog da usavršite horizontalnu tehniku puštajući silikonca povremeno da se kotrlja, lupka i poskakuje na dnu nošen vodenim tokom. Ovako ponuđen silikonac, na čistijem terenu, zaista deluje potpuno prirodno i smuđevi ga rado napadaju. Postavite tvister uspravno na džig ili koso sa sakrivenim vrhom udice a šeda namontirajte što niže na vrat džig-udice tako da luk udice većim delom bude u silikonu.

Kod načina prezentacije postoje i određne finese. Nastale su kao rezultat višegodišnjeg iskustva u varaličarenju na različitim terenima. Nekome je teren jednoličan a nekome nije. Zato na određenoj daljini i dubini malo i leruje /prazan hod/ odn. zadržava varalicu u mestu jer smatra da je smuđ baš tu očekuje. Podrazumeva se da je takvo mesto unapred definisano. Finese su specifične sitnice koje istina doprinose uspešnijem lovu ali nisu bauk. Za najbolju varijantu potrevno je samo malo eksperimentisanja i mašte.

potpuno ispravna nelogičnost

Voda se odavno »prevrnula« i izbistrila ali zima je pa hladan talas sa padavinama dođe i prođe. Nivo čas opada pa naiđe talas visoke vode i potopi mesta u priobalju koja smo ignorisali i zaobilazili pri niskom vodostaju. Nije dobro da satima bezuspešno lovimo na nekom poznatom terenu, a na samo stotinak metara dalje grupisana velika količina bele ribe. Prošetajte obalom, dobitna kombinacija je ako se neka drčna ribica izbaci na površinu. A gde zimi ima bele ribe ima i grabljivice. Istina dešavaju se zimi i sasvim suprotne situacije, nezavisno od tipično zimskog ponašanja smuđa i od potrebne dubine na kojoj bi trebalo da se nalazi. Javljaju se kao posledica brojnih a zimi nestandardnih hidrometeoroloških okolnosti kada se smuđ apsolutno drugačije ponaša. Zanimljivo je da se zadnjih godina ovakve čudne pojave sve češće dešavaju. Ipak, ne bi bilo dobro da ih prihvatimo kao pravilo. Određena pravila u zimskom varaličarenju smuđa postoje i sasvim je opravdano da se na osnovu njih pravi osnovna strategija a samim tim i primenjuje određena taktika. Mali je broj dana i situacija kada se zimi smuđ uznemiri, podigne iz dubokih mračnih dubina priđe obali i lovi na sve strane.

maksimalni minimum

Terene gde pretežno lovim u vreme hladnih zimskih meseci karakterišu određene specifičnosti koje prosto zahtevaju da primenite i posebnu tehniku. Jedna od specifičnosti je i brzina kretanja varalice. Brzine veće od brzine vodenog toka, na tim mestima, predstavlja potpuno pogrešan pristup. Okolnosti nedvosmisleno ukazuju na potrebu da brzinu mamca usporim do maksimuma skoro u mestu. Kakvo je onda čudo da takav mamac mora da ima posebna svojstva i da je veoma pažljivo odabran. Veštačke gliste i tvisteri su O.K. iako im nije vreme ali ako je šed u pitanju poželjno bi bilo da veličinom i oblikom odgovara vrsti kojom se smuđ pretežno hrani na tom terenu. Rado bih lovio sa silikonskim kesegama ili špicerkama samo takvih silikonaca nema na našem tržištu. U nedostatku, moj izbor za situacije maksimalno usporene prezentacije je worm odn. silikonska glista i šed. Nema sumnje da smuđ voli ribice ali crve i gliste obožava. Zašto? Verovatno da to samo smuđ zna a mi objašnjavamo činjenicama da glista nema oči, ne vidi pa ne beži a sem toga sastavljena je od čistog proteina i miriše a nema krljušti i koske pa se veoma lako vari. Pronalazak gliste koja nema peraja je lak plen za grabljivicu i predstavlja posebnu poslasticu. Zato je i napadaju kako sitne tako i veoma krupne ribe. Plasirajte je smuđu lagano i usporeno pa proverite. Napad »ledenog« neće biti agresivan i munjevit ali će se desiti ako ste strpljivi i obezbedite smuđu više vremena. Voda hladna i bistra pa nije čudo što je smuđ usporen i oprezan, samim tim zaključujemo da se teško lovi, što je sasvim logično i opravdano. Zato je i način na koji mu nudim varalicu usporen do maksimuma. Silikonce sa izrazito sporom prezentacijom smuđu možete ponuditi na dva načina. Kao klasično namontirane na džig udice sa olovnim glavama i možda u još kvalitetnijoj varijanti kao neki od rig sistema /Teksas, Karolina/ sa veštačkim ili živim mamcima. Svitanje i sumrak su i dalje interesantni za krupne primerke, samo kako preporučiti lov po mraku i upravo u trenutcima kada temperatura silazi u debeo minus? Ribolov je za uživanje a zimi je ulov moguć u bilo koje doba, pa birajte.

stabilna promenjljivost

Konačno malo otoplilo a bilo je veoma hladno. Bilo je i snega ali kako to obično biva hladan talas popustio i počinje naglo otopljavanje a razlika u temperaturi vazduha i do 15 stepeni. Hladna, snežna i mutna voda naglo nadolazi i čitava jata pomeraju se na tiša dublja mesta u priobalju. Smuđ kao da je očekivao takve uslove pa pošto se malo razmrda zajezdi da malo oštri zube na neopreznim i večito gladnim beljacima. Vodostaj i brzina protoka su svakodnevne - promenjljive vrednosti pa nije nikakvo čudo kada jedan dan uspešno lovite većim silikonskim varalicama i težim olovnim otežanjem ali već sutradan vodeni tok uspori pa jučerašnje olovno otežanje i veličina mamca nije više adekvatna-postalo kabasto i preteško. Nagli nadolazak visoke, hladne i mutne vode ne obećava ništa dobro i potpuno je opravdana dilema gde zabaciti? Probajte na jesenjim terenima na njima je sada veća dubina i nije isključeno da je zalegao po neki smuđ. Ipak, nije sve tako očajno, važno je da se bela riba pokrenula a smuđ u ovakvim uslovima greške u priboru, varalici i njenoj prezentaciji većinom toleriše. Premeštanje mu nije baš po volji ali kada je već tako nije na odmet da doda koju kaloriju. Povećana brzina vodenog toka utiče na pomeranje riba bliže obali ali na dublja i tiša mesta. Pravih migracija nema ali premeštanje i sklanjanje od velike, hladne i brze vode za riblji svet je opravdano a nama od koristi da lakše istražimo nove lokacije i na njima odredimo mogući položaja smuđa.

čelični konac

Ja i zimi upotrebljavam upredenu strunu i zavisno od terena vodim računa da bude uvek što je moguće tanja. Tanka struna sa malo većim olovnim otežanjem od potrebnog je idealna kombinacija da nad silikoncem imate apsolutno punu kontrolu, samim tim i bolji kontakt sa ribom. Mali prečnik strune ne stvara nepotrebno veliki stomak, obezbeđeno je brže propadanje a velika nosivost garantuje izvlačenje bilo koje zimske grabljivice, bez ikakvih rizika. Ako u ovim zimskim mesecima nemate dobar kontak sa varalicom nemate ni smuđa. Naravno, nisu svi u situaciji da obezbede kvalitetniji pribor zato nije na odmet da »avanzujete« /napredak u poslu/ i prezentaciji dodate jednu ili dve manje trokrake udice. Napad zimskog smuđa je neki put malo oštriji ali je pretežno veoma blag, teško raspoznatljiv i skoro neosetan. Lagano zatezanje može da znači da je varalica zakačila za neku prepreku ali isto tako da je smuđ presreo i zaustavio. Nećete pogrešiti ako zimi kontrirate na sve što vam je sumnjivo i to mnogo češće nego leti. Kada, odakle i kako će smuđ da napadne ne možemo ciljno da utičemo ali možemo da smanjimo broj promašaja. Ponekad je i sa odličnim priborom zaista teško osetiti i raspoznati sitna čvrkanja. Stingeri su jedno od rešenja koje će obezbediti da napad sigurno osetite. Jedna manja ili čak dve pridodate trokrake neće narušiti usporenu prezentaciju ali su potrebne zbog smanjene koncentracije koja je neminovna pri dužem varaličarenju u hladnim danima. Smuđ je veoma čudan, deluje zastrašujuće ali voli i da se igra pa ponekad samo gurka ili sitno čupka silikonca a živog kedera uhvati za rep i »satima« tako drži. Na kraju ga ili proguta ili pusti. U početku sam mislio da je u pitanju manić ili bela riba pa sam to nekako po inerciji previđao a onda sam sve učinio da mu varalica optički postane nevidljiva. Igrali bi se mi i dalje da mu nije preselo.

stalno aktivna pasiva

Klasični džigovi i rig sistemi u zimskom ribolovu pogodni su za varaličarenje sa obale ali svakako da vertikalno džigovanje iz čamca predstavlja neuporedivo bolju i lakšu varijantu za većinu zimskih ribolovnih terena. Sa razlogom. Za tehniku vertikalnog džigovanja ne možete reći da zahtva neki veći napor sem toga izbegavate brojne probleme, nesnalaženja i zamke koje može da vam priredi ribolov sa obale.

Jedno od odličnih mesta za ribolov zimi su ranije izgrađeni i ostavljeni stubovi mostova, svakako i stubovi koji trenutno nose novi most. Stubovi su prepreke iza kojih je solidna dubina a dno namerno zasuto kamenjem da ih voda ne bi potkopavala. Nema sumnje, zaista idealan teren sve na dohvat štapa, tišak, povratni tok, velika dubina, blizina brze turbulentne vode sa obe stane kao i uskomešana voda niže od stuba. Stanica na kojoj se sve vrste riba rado zadržavaju. Sama struktura i položaj prepreke u rečnom toku pogoduju i drugim brojnim stanovnicima vode pa tako sve vrste mirnih riba pored idealnog mesta za mali predah pronalaze i hranu a grabljivice imaju idealne uslove za sakrivanje i lov. Stubovi su magična ribolovna mesta koja su uvek aktuelna. Kako za vreme hladnih meseci još više u letnjim mesecima i to non-stop, danju i noću. Leti konstrukcija mosta pravi debelu senku koju vole sve vrste riba a turbulentnija voda obezbeđuje bolju aeraciju. I zimi je zbog bistrije vode smuđu senka dobrodošla. Smešten na ivici mirnije i brže vode ne trošeći snagu budno prati šta promiče. Ponegde, savremenim priborom nije nemoguće da se ovo područje dohvati ali je zato čamcem lako dostupno i upravo idealno.

stabilno ljuljuškanje

Usidreni iza stuba domaćinu dajem prednost da se razmahne a ja štapom često ne radim apsolutno ništa. Od svih raspoloživih zimskih varijanti obožavam onu po spisku poslednju-nikakvu. Spustim veštačku glistu na nekom od rig sistema, šeda ili tvister na džig glavi do dna i odignem 15-estak centimetara. Štap držim u ruci a deo iznad sredine naslonim na ivicu čamca. Talasići su poželjni, brodova nema baš stalno ali ima vetra a čamac možete i sami da ljuljuškate. Za zimski način ribolova i prezentaciju u hladnoj vodi iza velikih prepreka, sasvim dovoljno. Čvrk-kontra i smuđ. Isto važi i za ivicu tiše i brže vode sa obe strane stuba, otvorenu vodu ako ste se usidrili iznad neke duboke rupe u priobalju ispred koje je popadalo drveće ili u nekom dubljem limanu sa povratnim tokom a na dnu granje i panjevi, kao i krivina sa strmom podlokanom obalom.

šaltovanje u leru

Neverovatno ali uvek kada sam ovako lovio u društvu skoro nikada nije prošlo bez primedbe nekog od kolege: »Ali tako ti šed i ne radi samo se ljuljuška i neki put mrdne repom«. Mmmmm da, tačno tako! Međutim, neverovatno dovoljno i veoma efikasno. Zimski ribolov smuđa u velikom procentu zavisi od precizne i veoma usporene prezentacije sa jednim malim dodatkom da u ovakvim uslovima oblik, veličina pa čak i boja mamca mogu da budu od presudnog značaja. Poznato je da smuđ može veoma dugo da izdrži bez hrane što je logično i sasvim normalno cela zima je pred njim i sigurno je da se takav smuđ teško lovi. Skoro nepokretna lelujava prezentacija je kao stvorena za ugojenog zimskog smuđa kome hormoni već počinju da tumbaju organizam. Mekan silikon u ovoj situacije je O.K. ali isto i tvrd-krut silikon. Temperatura tela mu je ista kao i temperatura vode pa je i sam »tvrd i ukočen«. Smuđ kod veoma usporene prezentacije ima i više nego dovoljno vremena da priđe i u potpunosti sagleda varalicu, njuška, njuška a ona ne miriše /zašto?/, svakako i da do mile volje »razmišlja«, hoću-neću a onako bledunjav i nije baš »haj«. Kod brojnih podvodnih snimanja ovakvo ponašanje smuđa u zimskom periodu je i potvrđeno. Lagano priđe i posmatra. Mamac ne beži, /da beži ne bi ga smuđ ni jurio/ ljuljuška se skoro u mestu, gore-dole, levo-desno pa malo na stranu a repić mrdne pa stane. To su uslovi kada i veoma krut-tvrd silikon efikasno lovi. Manje zbog sopstvenih specifičnosti a više zbog veoma usporene i krute prezentacije. Kako, zašto i odakle je ova napirlitana ribica došla smuđu je manje bitno, važno je njeno prisustvo i da je ponuđena na ispravan način. Potpuno prirodnim ponašanjem, bez naglih i brzih pokreta, kod smrznutog smuđa ovako ponuđen silikonac iritira predatorski instikt i on počinje polako da se približava. Ponašanje više nego tipično za smuđa. Lagano prikradanje sa tendencijom da se rastojanje smanji na najmanju moguću razdaljinu a on postavi u najbolju poziciju za napad. To je po pravilu iza plena, tako da vibracije koje stvara sopstvenim pokretima odnosi vodeni tok nizvodno. Kako je ripče uzvodno ne može da oseti i otkrije opasnost, ne beži, pa je napad precizniji. Način na koji smuđ grabi ovako usporeno ponuđen mamac je specifičan. Poznato je da ga usisava ali pošto je veoma hladna voda skoro nikada to nije agresivno pa su napadi blagi i jedva raspoznatljivi. Prednost ovako ponuđene varalice je što smuđu obezbeđujemo više vremena da se postavi u pravi položaj i mamac lakše usisa a onda.... Ma, šta ima lepše nego kada vašeg fotografa u sred ciče zime cimnete iz toplog dremeža, načisto mu izluftirate radnju i onako sa vrata viknete: »Komšija menjaj objektiv«!

Kažu da u životu ne valja ako se preteruje! Razumem da ne treba da se preteruje sa »konzumiranjem« /ne važi za vruću gibanicu/, sa boravkom u zagušljivim prostorijama, pa ni preterano vruć hleb-/ac/ nije baš... ali da u ribolovu može da se preteruje..??? E, to je stvarno preterano!!!

Dragomir Masniković "

r-t

Kako lijepo piše čovjek. Baš mi je godilo i sigurno ću sutra opet. Hvala.

rj

kajman je moj drug i vrhunski ribolovac ..  smiley033 a tekstovi  :eek: :eek: :eek: sve rečeno .... :thumbup: ...samo ga neki nerazumiju  :shocked: :rolleyes:

r-t

Mislim da sam ovo već negdje čitao samo se ne mogu sjetiti gdje i kada. Šta je čovjek po zanimanju? Pisac?

rj

profesor e sad neznam čega ..ima on još extra textova

maverick

cika Masniković je stari lisac i odlican tekstopisac...pocesto me uveseli s nekim crvenim pitanjem na pp  :lol: a ja odgovaram samo tamno plavo  smiley033

r-t

Jesu li tekstovi tu na forumu?


r-t


batinjanin

E pa mrjr  :clap2: :clap2: :clap2:.Za nas početnike je ovo really useful. :ok:

Teme sličnog naslova (10)