Varaličarenje smudja po danu

Započeo TopMix, 24 Maj 2012, 18:06:21

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

voja

Plicak, dan, tu je keder, doci ce i smudj...nije sporno. Al, kako se prisunjati camcem do pozicije a da ne budes primecen od strane smudja? Sa koliko daljine zabacivati varalicu? Ili, izaci iz camca na obalu pa se prisunjati lokaciji neopazen iza grmlja i drveca...


Tope,imam neko cudno iskustvo sa smudjem u dnevnom ribolovu da sto bucnije udjem camcem na poziciju on pre udari  pa makar panj bio i ispod pente .
zzzz.......daj meredov!!!

maverick

vojo ti tvoji smudjevi se pare sa somom, jeli se jave i na bucku  :cheesy:

voja

Ozbiljno ja bas larmam ko ludak i hvatam ih pod nogama ,probaj Mario mozda dzaba sapuces dok pecas  :rolleyes:
zzzz.......daj meredov!!!

rašo

Vidim ja da ova tema razvodnila, ajd da se i deda Rašo malo uključi. Najveće smuđeve na varalicu dobijao sam u sred dana. ponekad po najvećem suncu na temp preko 30 C i dubini tek nešto većoj od jednog metra. Ali sad ajmo sagledat sve uvijete koji su tada bili na vodi. Od toga da li je bio porast, opad ili stagnacija. Konfiguracija samog dna i okoline. Da li sam bio na mjestu gdje se neki kanal uljeva u rijeku, jeli bio kontra tok, pijesak, kamen panjevi. Sve ima svoje zašto je smuđ u datom trenutku bio tu. Osnovni razlog je što mu je tu bila hrana, ali sad slijedi pitanje, zašto mu je tu bila hrana..........i onda ode rasprava na 50 stranica

Kad mu nađeš dnevni boravak ne znači da si mu našao i trpezariju

alexdja

       Nema više divljeg bučka. :no:

twister011

hvala bogu, deda Raso da si se umesao, vec se umorih :ok:

Vojo, vec sam pominjao i pre. Nekada sam se prikradao i spustao sidro santimetar po sant., a li kasnije, sto iz svojih iskustava sto pecajuci sa domacinima, sidro leti preko ivice a da se motor nije ni ugasio. Najveci problem je koliko ce me isprskati :rolleyes:. Ta promena je nastupila posle cinjenice da mozes smudju na glavu da ga spustis a on se nece ni mrdnuti :takoje:
Situacija u kojoj posle bacanja sidra smudj udari na prvu, i to tik uz kanap je potpuno normalna i nikoga vise ne iznenadjuje.
Izuzetak je vecernje sidrenje na kamenu i pecanju na voblere. Cak i da smudj ne reaguje, meni itekako smeta zvonjava po potpunoj tisini :grin:

TopMix

Citat: voja poslato 29 Maj 2012, 15:54:57



Tope,imam neko cudno iskustvo sa smudjem u dnevnom ribolovu da sto bucnije udjem camcem na poziciju on pre udari  pa makar panj bio i ispod pente .
Ima tu necega, mada na prvi pogled izgleda nelogicno. Kao riba je plasljiva, reaguje na senke i buku sa povrsine, oprezna pa se sklanja na sigurniju poziciju...
Jedan moj poznanik ima zanimljivu teoriju kod dnevnog ribolova: kad pridje nekom granju, gde pretostavlja da se smudj nalazi, prvo veslom dobro prodrma granje da "probudi" usnule smudjeve. U prvi mah oni se poplase i reaguju bezanjem, ali se vec posle kraceg vremena vracaju na startnu poziciju i usput nalecu na vec postavljene mamce... ili na varalicu.

KAJMAN

Interesantno  :smiley:
Citajuci prethodne postove ispada da smudj po danu jede samo Alburnuse i to bez hleba i salate  :cheesy:
Mog smuđa ne može niko da ulovi.

TopMix

Jede on i varalice po danu. Tako je i naslovljena ova tema, a bilo bi korisno da nam g.Kajman  smiley033  kaze koju rec o tome i o razlikama izmedju dnevnog i vecernje-nocnog varalicarenja, ako tu opste i ima neke razlike.

twister011

E ako on nije napisao dovoljno o dnevnom i suncanom varalicarenju, onda ne znam ko jeste :rolleyes: :lol: Ali naravno, nek napise nesto ako ima po tom pitanju :rolleyes:

KAJMAN

Pravo kazes Prike Twister 011  smiley015
Aj sad javio sam se pa da nesto i otipkam  :cool:
Kada se pomene varalicarenje smudja po danu neki odmah padnu u nesvest. Smudj je nocna grabljivica! Pa jeste ali sad se ja nesto pitam sto bi smudj "grabio" nocu ako nema nikakvih problema da se najede po danu? Ja cesto lovim leti bas po danu! Voleo bih da saznam kakva su vasa iskustva u varalicarnju smudja leti po danu? Ima puno mogucnosti da se smudj varalicari po danu, a sve zavisi? E bas bih to /sve zavisi/ bilo interesantno da procaskamo. Recimo jedna od mogucnosti je deo gde neki objekt pravi senku po suncanom toplom danu. Poznato je da se smudj kao po komandi iz osuncanog dela sklanja u tu senku. Recimo senka koju pravi neki stub, konstrukcija mosta, slep u blizini obale. Ja sasvim lepo lovim po danu narocito u tim senkama, ispod tih slepova, u senci koju pravi most...........A to nece smudj da jede po danu –nece malo dnas a jos vise malo sutra i prekosutra i nakosutra i...!
Naravno da promena u jacinu svetlosti tokom dana ima uticaja na aktivnost, ako je ceo dan oblacno to je upravo dobitna kombinacija da lovimo i ulovimo par lepih komada po danu a da nas Sunce ne przi, bilo sa obale ili iz camca. Ima velike istine u ovom kad nece on k' odoh ja onda k' njemu!
Da, camac je sastavni deo ribolovacke opreme ali ovde na nasim prostorima je jos uvek standard takav da vecnina nema camac pa se varalicarenje vecinom odvija sa obale, a mutno brate do dna svetlost i ne prodire! E, upravo ova situacija ide u prilog dnevnom varalicarenju smudja. Znaci, smanjena vidljivos kao u sumrak i nocu samo sto smudj nije na povrsini nego u dubini i  karakteristican je udarac tih velikih smudjeva samo kratko Tak! Kao da je dzig kucnuo o kamen. Mnogi ovaj signal tako i registruju, malo odignu stap da dzig preskoci kamen-u medjuvremenu nije bilo kontre smudj pljucne, a onda se nastavi dalje /lov u mutnom/- povlacenje! Ko je uhvatio velike zna ovaj kratki, takoreci neosetni signal, i te greske vise ne ponavlja! Ko ne zna preporuka je na sve sumljivo munjevita kontra, cak i najslabije- ono neosetno zaustavljanje silikonca moze itekako da znaci da je u pitanju veliki smudj. E sad, kada vec pomenuh te krupne smudjeve i moje iskustvo potvrdjuju ulovi velikih smudjeva po danu. Pretezno u popodnevnim casovima. I to ne u periodu sumraka i smrkavanja nego bas jos za vreme dnevne svetlosti. Naravno, da krupan smudj nema navike sitnijih rodjaka zivi sasvim drugaciji i ponasa se drugacije. Na prste jedne ruke mozete da nabrojite kapitalne smudjeve koji su ulovljeni u toku vecernjeg cuga. Veliki smudj ne lovi kao njegovi sitniji rodjaci velika je to lenstina zato se i namesti blizu obale pre cuga! Ne toliko da bi on lovio nego kad pocne hajka ovih mladjih da prvi iskoristi priliku da se najede onim krupnijim kederima koje su ovi napali i izgrizli. Dugo godina sam razmisljao o ovom jatnom lovu sitnih smudjeva na jato kedera u sumrak. Naravno da mnogi mladji i neiskusni smudjevi stradaju tada ne razlikujuci vobler od prave ribice. Misljena sam da ovi sitni prvo frontalno napadaju i krecu se prema napred tj. U toku uzvodno cak i po 100 i vise metara a da pritom ne gutaju te sitne ribice koje napadaju nego ih samo izgrizu i po zavrsenom lovu spustaju se na dno pa ih onda traze nizvodno pri dnu onako popadale i tek tada gutaju. Za to vreme ovaj krupni se vec najeo. Ne voli krupan smudj samu povrsinu. Ali ovo je siroka tema, da se vratim na dnevni lov. Pa posto se namestio blize obali pre cuga, ovo mu mrda pred nosem, pa sto onda da ne klopne? A mozda i zna da u cugu stradaju mnogi, on ne, zna jer da ne zna lovio bi on za vreme cuga kada i mi lovimo te u cugu. Dobro, nije ovde rec kako uloviti najvece nego kako i gde po danu a sa obale. /Daklem ovo ne vazi za Miliju, Mavericka i Josipa/
Ima ona ida i pingala a to je smena jutarnjeg i vecernjeg atmosferskog pritiska. Mi to mozda i ne osecamo ali to ribe nepogresivo registruju. Smudj na prvi signal o toj promeni pritiska pocne da prilazi obali sve blize i blize na dnu je ali jos nije vreme da se podize prema povrsini..... a to je brate dobar deo popodneva. Mozda i oseca da je posle podneva i Sunce sve slabije sija? Mozda, a ono sto nije mozda to je da jeste u dubini i pri dnu. Primice se polako obali zato sto je gladan a ne da gleda zvezdano nebo!
Po danu trazimo mesta gde nam se putevi ukrstaju.
To kazem zato sto trazeci ga gde je preko dana, ne nalazim ga samo u dubokim rupama i u velikim zaklonima, vec i na sprudovima, brzacima, u mirnoj vodi, uz obalu pored trave i to sve ne zavisno od vremenskih uslova. Cesto uz samu obalu i po najvecem suncu-i gdle ne bas u velikoj dubini. Traganje meni govori nesto drugo do pukog pronalazenja skrovista-misli se na granje i ostale prepeke. To traganje podrazumeva pronalazenje mesta gde se trenutno krece, a i gde ponekad miruje. Primer za to.
Kada su nam rezultati slabi, a stojimo na nekom po nama bas dobrom mestu uvek se pitam da li je mozda bolje da sacekam da jato naidje nego da setam i trazim i dalje i levo i desno???? Zasto? Pa zato sto nam se sto puta desilo da se pomerimo na drugo mesto, a neko zauzme nase bivse i posle 15ak min pocne da hvata, ili se pak mi vratimo, a ono smudjevi uveliko tamo i posle nekoliko uhvacnih –,,prodje voz"-jato. Naime, ono sto mi zovemo cugovi meni ne znaci da on samo tada jede vec da je u to vreme, na tom mestu naislo jato koje se intenzivno hrani.
Iskustvo me goni da se ne slozim sa cinjenicom da oni cuce u nekoj rupi i onda u jednom trenutku krecu da jedu, pa se opet vracaju u rupu.
Da radijus kretanja-auuuu ovo je tek opsirna i posebna tema! Naravno radijus kretanja im je nekada manji, a nekad veci.
Pa ne trazi on gumu vec hranu jer da nije tako ne bi je ni uzeo, a naravno da mi trazimo njega, pa nam se i interesi poklapaju. A ono "iznervirao ga varalicom" moze kada izvadim jednog, ali kada nastave da udaraju pre bih rekao da pokusavaju da nesto pojedu!
Poenta je da pecajuci /sa obale/a pogotovo iz camca, a jureci za smudjem, u toku dana promenim mnogo pozicija i blize i dalje uz obalu. A cesto kada pronadjemo jato koje se hrani duz neke brezine, posle prolaska jata pomeramo camac po istoj toj brezini i po nekoliko stotina metara uzvodno ne bi li ga ponovo sacekali. /Ali uzalud tamo su vec Milija, Maverik i Josip/   To se mnogo puta pokazalo kao dobitna kombinacija. Obalom uzvodno za smudjem.
Ili pak ostavsi na jednoj poziciji za neko vreme sacekamo sledece jato, i tako nekoliko puta dnevno!!!! Jezera i druge stajace vode su narocito interesantna za ovo dnevno kretanje i kruzenje velkih jata smudjeva.
Mog smuđa ne može niko da ulovi.

twister011

Hvala Prike na finom teksticu. Iako se vec sve ponavlja do besvesti, duboko ukopane predrasude, pokazuju potrebu da se ovakvi postovi iznova pojavljuju.
Ajd ako su neki i bili "naucniki", ali ovaj je tako napisan jednostavnim jezikom da ne moze niko reci da nesto ne razume.
Drago mi je i da si ponovio neke moje parole zbog kojih od prvog dana mnoge nerviram.
1. Smudj se intenzivno hrani po danu. Finese zavise od datih okolnosti
2. To sto mi ne hvatamo nikako ne znaci da smudja nema ili da smudj ne jede.
3. Cugovi nisu samo kada ga mi hvatamo i ne traju samo dok ga mi hvatamo.
4.Smudj se itekako hrani i po dubini i daleko od obale. Cesti su periodi kada uopste i ne prilazi istoj.
5. U panjevima ili u rupi, smudj se nekada na silu uhvati, sto znaci da ne jede, ali isto tako nekada mozes uhvatiti na 10ine, sa veoma agresivnim gutanjem, sto svakako nije znak da smo uspeli da ga iznerviramo.
Ima tu jos svega i svacega, ali ovo su osnovne stvari o kojima se diskutuje a za koje mi se cini da nemaju mesta diskusiji :huh: Naravno ne zato sto neko tako kaze, Kajman, ja, ili bilo ko vec zato sto su to cinjenice. Ko ne zeli da ih prihvati ne mora da menja nista u svom pristupu.
Od sutra sam u sledecih mesec dana, na strogom dnevnom pecanju, ma koliko to glupo bilo :rolleyes: I to prvih nekoliko dana samo sa obale :ok:

KAJMAN

Prike mene ne nerviras, naprotiv, svaku tvoju potragu za smudjem citam veoma zainteresovan, pa kazem nemam nista protiv ehosondera ali drazi su mi iskonski instikti, a neces mi verovati vise puta sam video sarandzije kako se premestaju i traze sarana    :smiley: -he he gadan je danasnji svet samo potrazujem, dobro jutro komsija - umesto dobro j... komsija "Potrazuem"   :cheesy: auuu onda me vise nista ne cudi sto i sarandzije potrazuju sarana - nema vise ono smudj se trazi a saran se ceka  :cheesy:
........Hvala Prike na finom teksticu. Iako se vec sve ponavlja do besvesti, duboko ukopane predrasude, pokazuju potrebu da se ovakvi postovi iznova pojavljuju.
A ovo ne bi trebalo ni malo da te brine oduvek bilo
repeticio mater studiorum est
ili ti prevedeno na narodni jezik
sve je stalo samo deca rastu
Mog smuđa ne može niko da ulovi.

TopMix

"Tvrdimo da smudj jede samo kada ostvarujemo ulove. Tj. ako mi ne hvatamo to znaci da smudj ne jede :thumbup:"
"To sto mi ne hvatamo nikako ne znaci da smudja nema ili da smudj ne jede."


:huh:  :sad::help:

Košava

Pored ovakvih diskutanata :tongue: tesko je i diskutovati... zato Vi pisite, a mi cemo da citamo :cheesy: jos neki dan, pa begamo na vodu, da tu u praksi vidimo kada je u obali, a kada u dubinama i kaskadama, radi li bolje danju ili u sumrak :question: smiley033   

Teme sličnog naslova (10)