Smuđologija, iz iskustva!

Započeo bladerizer, 15 Novembar 2012, 21:50:33

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

bladerizer

Od cuvenih germina i standardnog cekanja smudja na ribicu, do karbona i ekstra osetljivih stapova i silikonskih varalica, proslo je dosta decenija. Usavrsavanje ribolovacke opreme iz dana u dan sve vise napreduje. Ekstra osetljivi stapovi, masinice sa 10+ lezajeva, super jake strune koje detektuju bukvalno kada riba prdne pod vodom, silikonske, metalne, plasticne i drvene varalice, camci, motori i sonari, sva ta vrhunska oprema je stvorena da bi coveku olaksala ribolov. Ogromne promene su uradjene sa ribolovackim priborom, ali ponasanje smudja je vec vekovima isto, on zeli samo jedno  a to je da prezivi i opstane!!!


Svako od nas ima neko svoje misljenje i shvatanje o ponasanju smudja, svako ima zasebno iskustvo vezano za odredjenu vodu i mikrolokaciju, iz dana u dan praksa nam pokazuje koliko je smudj jedinstvena riba i koliko truda treba uloziti da bi ga ulovili. Iako smo uhvatili na stotine, pa cak i hiljade komada kada god osetimo ono cuveno "kvrcc" ostajemo bez daha i nikako ne mozemo ostati ravnodusni posle svakog udarca koji dobijemo. Zasto je to tako? Iz prostog razloga sto koliko god se trudili da maksimalno shvatimo njegovo ponasanje i njegov nacin zivota uvek ce nam faliti neke nijanse da bismo jasno imali sliku u glavi o njegovom jedinstvenom zivotu.
Svako ima svoje iskustvo, neko siromasnije, neko bogatije, uz pomoc ribolovackih foruma nam je danas lako da dodjemo do novih saznanja o ponasanju i nacinu ishrane raznih riba, ovom prilikom ja zelim da prenesem moje sesnestogodisnje iskustvo u nadi da ce svim kolegama ribolovcima olaksati da shvate ponasanje jedne od najatraktivnijih riba za ribolov.

Gospodin Grof!!!

Nakon nekoliko hiljada sati provedenih u lovu staklenookog, smem da se usudim da kazem da mi je njegov zivot poznat oko 60%. Zasto samo 60%? Iz prostog razloga, jer i dan danas, tacnije na svakom izlasku na vodu naucim nesto novo o njegovom ponasanju i nacinu zivota koji je za nas ribolovce totalno misteriozan i nedokuciv!

Smudj ima jedan jedini cilj, a to je sto lakse doci do hrane, bez previse kretanja i  utrosene energije, on jednostavno nema opciju da otvori frizider i uzme nesto iz njega, on za svoju hranu iz dana u dan mora da se bori, svoju hranu mora da ulovi jer mu ona nece biti servirana na pladnju.

Ishrana u zavisnosti od godisnjih doba!

Prolece
Prolece, nekoliko dana nakon mresta i posle duzeg perioda bez hrane, smudj krece sa intenzivnim hranjenjem, posto je zima prosla i voda se lagano zagreva, a on nakon dugog posta gladan kao vuk nece praviti previse izbora oko hrane, jednostavno ce uzeti sve sto mu se ponudi i sve sto mu je ispred nosa. Poznato je da smudj obavlja mrest u plicaku (najcesce na korenu vrba), zato ga tu treba i potraziti. Zbog suncanih dana voda u plicaku se brze zageva od dubljih slojeva vode, sva riba koja je polako napustila zimovnike krece ka plicacima da bi se malo ogrejala i usput ulovila tek sveze izlegle larve raznih insekata, tako gladne i nepazljive ribice su idealan i lak plen za gladne smudjeve, koji su tek izasli iz mresta. Da bismo ulovili smudja u tom periodu sve varalice su lovne, mada bih ja izdvojio srednje ronece voblere kao idealne za prolece, mada se moze dobro proci i sa dzigom! S'proleca je dosta izrazen problem sa visokim vodostajima, nemojte da vas to obeshrabruje, u rano prolece smudj je uvek blizu obale i u bilo koje doba dana i noci je spreman da nesto prezalogaji!

Leto
Voda se iz dana u dan zagreva, preko dana se sva riba sklanja u dublje slojeve vode izbegavajuci velike vrucine i preterano toplu vodu u plicacima, dnevna aktivnost smudja je svedena na minimum mada postoje dani kada zna po najvecoj vrucini da se intenzivno hrani, razlog tog njegovog ponasanja je sto se i keder (kaugler) sklanja od vucine i blize prilazi smudjevom stanistu (dnevnom boravku) sto zna da ga pokrene da bi iskoristio lako dostupnu hranu, u tim momentima srednjeroneci vobleri dolaze do maksimalnog izrazaja i mogu nam doneti izvanredne ulove. Kako pada noc i nestaje dnevna svetlost, a sa njom i nesnosna vrucina omiljena hrana smudjeva dize se ka povrsini, a i on za njom, tada ga je lako prevariti na plikoronece voblere. Lako ga mozemo pronaci u kontra tokovima, uz ivicu pojasa trave i uz samu vrbu na metar od obale. Idealno vreme kada ce smudj biti najmanje oprezan je mrest kauglera, kada voda u plicacima prokuva od sitnih ribica koje se bore za produzetak svoje vrste, da prenesu svoje gene na narednu generaciju i koje u tim momentima totalno zanemaruju svoju sigurnost zbog ljubavne igre, tada se smudj gosti i ima bukvalno osecaj da se sluzi na svedskom stolu, a bas tada mi imamo izvanrednu situaciju da ga prevarimo lako i bez muke, jer ce on napasti sve sto se krece uz pojas trave!

Jesen
Iz dana u dan dnevna temperatura pada, a sa njom se i voda hladi,smudj oseca da dolazi zima i mora da se spremi za istu, nema vise biranja, sva riba koja je na meniju maksimalno ce biti iskoristena za stvaranje masnih naslaga koje su neophodne za predstojecu zimu. Tokom jeseni smudj se i dalje javlja nocu kao i u letnjem periodu, ali su dosta izrazeni i dnevni cugovi. Kako se voda u toku noci hladi ribice se polako priblizavaju priobalnom delu zbog toplije vode, a za njom krece i smudj, kako pada noc smudjevi iz dubine krecu ka plicacima sto je idealna situacija da ga mi ribolovci sacekamo sa varalicama na prelazu iz dublje u plicu vodu.
Idealne varalice za ovaj period nema sve su lovne, u toku dana dzig se pokazao kao nezamenjljiv, kako dolazi sumrak tu su srednjeronci, a po samom mraku plitkoronci.

Zima
Voda se vec dosta ohladila, a s njom i smudjev apetit, bela riba je otisla u zimovnike, a na obodima istih je i smudj, uvek gladan i zeljan da pojede jos po koju ribicu. Zbog velike hladnoce varenje mu je usporeno i nije aktivan svakog dana ,ako danas lovi treba mu i po nekoliko dana da svari hranu, ali ako mu se ukaze prilika da lako dodje do hrane nece se mnogo razmisljati da je uzme, zato ga treba traziti u dnevnom boravku, a idealna smudjeva sklonista u toku zime su potopljeni panjevi, stene i kamenje pod vodom, pescani sprudovi i skarpe. Ne treba zaboraviti da je smudj riba koja zimi nece olako pojuriti za bilo kojim plenom, treba mu prezentovati varalice koje ce maksimano odglumiti bolesnu ribicu do koje ce on lako doci, nije njemu namera da juri za ribicom i pritom potrosi dva puta vise kalorija nego sto cemu ta ista ribica doneti, zato sto sporije, lerrr do ludila da se jedva krece po dnu.

Faktori
Nije sve med i mleko kao sto gore pise, gore su navedeni osnovni slucajevi gde se smudj nalazi u odredjenim godissnjim dobima, dosta paznje moramo pokloniti raznim spoljasnjim faktorima koji uticu na raspolozenje smudja, koji su vrlo bitni u lovu staklenookog. Visok vazdusni pritisak jako nepovoljno utice na raspolozenje smudja, zatim nagli porast vode, velika zamucenost ili bistrina vode, zatim meseceve mene i vetar, ovo su sve situacije koje nam mogu oduzeti ulov ako nismo upoznati sa njima, svakoj od tih situacija koje nas zateknu na vodi moramo se maksimalno prilagoditi, ako zelimo da ostvarimo ulov. U slucaju mutne vode treba koristiti varalice drecavijih dekora, dok u bistroj vodi koristimo tamnije, opste je poznato da juzni vetar zna da pokrene smudja da jede iako je bio neaktivan danima, dok severac zna da mu prekine aktivnost, jer je poznato da je on hladan vetar i nepovoljno utice na smudja. Kada duva severni vetar smudja treba traziti u zaklonu iza prepreka u vodi i na krivinama gde je manji udar vetra na vodi, dok u slucaju juznog vetra ribu treba traziti na otvorenom.
Mesec je jedan od najbitnijih fakotora za lov smudja, retke su situacije kada se smudj lovi po punom mesecu, jednostavno mu smeta svetlost, ali u slucaju punog meseca i dolaskom oblacnosti situacija se menja, smudj ce iskoristiti povoljnu situaciju da nesto pegrize.

Jato i cug
Svima je poznato da je smudj riba jata i da se uglavnom u jatu i hrani, to lako prepoznamo kada na nekoj mikrolokaciji uhvatimo i po par komada za redom i onda kazemo  "bio cug". CUG JE VREMENSKI PERIOD KADA NA ODREDJENOJ MIKROLOKACIJI ZA KRATAK VREMENSKI PERIOD IMAMO VELIKI BROJ UDARACA. Svi uglavnom kada odemo da lovimo smudja cekomo taj famozni cug koji se ili desi ili ne zbog ko zna kojih faktora, ali se cesto desi da lovimo po par sati smudja u nekim vremenskim intervalima po jedan komad na recimo deset, dvadeset, trideset minuta razmaka, ne mozemo reci da je to cug, cug koji traje tri sata, ne to nije tacno, to mozemo nazvati "lov poluaktivnih smudjeva na velikom prostoru",  jer uvek ima riba koje se nisu najele za vreme cuga ili koje ne mogu da docekaju da cug pocne pa koriste svaku priliku da bi dosle do nekog zalogaja.

Svaki ribolovac je barem jedom video kretanje ribica na povrsini ili neku ranjenu, bolesnu ribicu kako se poslenji put grci pred zagrljaj smrti, na osnovu tog kretanja mozemo da zakljucimo kako trebamo da vodimo varalicu i to ce nam znatno olaksati posao, jer ce smudj radije napasti nesto sporo i bolesno nego nesto sto juri dvesta na sat.
Nadam se da ce ova moja iskustva nekom bar malo pomoci i olaksati. Samo drugari znajte nije sve u teoriji praksa je zakon.
Leleee otkaci se

Rajo

Druže  :tongue:
Svaka čast na uloženom trudu  :clap2: :clap2: :clap2:
Posavino moja mila , moj premili rodni kraj ...

nme

Čovek sve objasnio u poslednjoj rečenici posta!:) :cheesy: Bravo za trud!

mare care

Dodjite u Zemun...vas auto je vec kod nas!!!

mrjr

Cug je vremenski interval u okviru koga se smudj na odredjenoj lokaciji intenzivno hrani.Karaktreriše ga veći broj smudjeva na relativno malom prostoru,tako da možemo pretpostaviti da je u pitanju jato smudjeva približno iste starosne kategorije.Samim tim se love smudjevi približno iste veličine, tj. redje se dešava da se veličina ulovljenih smudjeva bitno razlikuje.
Veći smudj se javi obično kasnije,kad manji već napuste odredjenu lokaciju,tako da se kod velikih smudjeva teško može govoriti o cugu,jer se javljaju najčešće pojedinačno ili u najboljem slučaju u paru.Zato se,izmedju ostalog, veći smudj teže locira i redje lovi,jer se ponaša donekle različito od svojih mladjih srodnika.Veći smudj je obično dobro sakriven veći deo dana i noći i izlazi da potraži hranu samo koliko je neophodno.Najlakše ga je uloviti ako mu lociramo brlog,jer je tu veći deo vremena.Kad krene u potragu mnogo ga je teže pronaći.

alexdja

bladerizer svaka čast za tekst!  :clap2:

Ovo mu dođe (kad se izuzmu neki dodatni nepredvidljivi faktori) kao neki uopšteni priručnik za varaličarenje smuđa. :cheesy:

Moram da pohvalim i način pisanja i preglednost posta, jer ovo je jedan od retkih, većih postova (na forumu), koji mi nije bio naporan da pročitam...


smiley033
       Nema više divljeg bučka. :no:

bladerizer

Hvala svima,bas sam se potrudio,da omogucim svima da u ovom tekstu upoznaju kretanje smudja kroz godisnja doba i na kojim ga pozicijama treba traziti i kojim varalicama ga treba loviti. Mislim da je ovaj tekst idealan za pocetnike!
Leleee otkaci se

dravski pecaros

a li u svemu PRAKSA je naj bitnija..sto vise provesti na vodi i ako ima smuđa rezultat nuz ove smjernice nece izostati...
samo uz pametan ribolov cemo u buducnosti imati sta loviti..

Vale


srdjo_

Svaka cas!
Mozda jos hraniti belu ribu na mestima uz samu obalu..
Na mestima gde se nekad javljao smudj.. Vazi sa pocetak sezone i leto
Bistro!!

Toblerone

Dobro napisano bravo ! Praksa na vodi je najbitnija uvek ! Dodao bih još da u periodu pre mresta i posle mresta kada je najviše u srednjem sloju jako lepo se lovi i na zonkere !

Mangup

Nisam znao gde postaviti ovo pitanje ali evo ovde,
1. ukoliko pecamo na nekom mestu i konstantno nam se javlja smudj oko 40-ak cm da li znaci da to mesto i dalje treba da forsiramo jer se moze desiti da naidje i neki macan ili bi takvo mesto trebali da promenimo?

2. danas na pecanju bacam orkinog twistera i imam udarac kontra i nista svucen twister, tako jos jednom isto potpuno, sl. put vadim i menjam twistera za nekog drugog, bacam provlacim na istu poziciju i udara i tu je... nzm da li je udario opet isti smudj ali kako i zbog cega prva dva puta nije lepo uzeo neam pojma...
Zver udara kad srce spava!

srdjo_

Mozda brzo vuces, odnosno jaka voda ga brzo zanosi ukoliko sa obale bacas, mozda da pojacas malo gramazu..
Bistro!!

Mangup

Jeste sa obale, hvala probacu sutra, pa javim kako je bilo ako bude nesto.
Zver udara kad srce spava!

tole

mangup@. što se tiče tvog prvog pitanja; često mi se događalo da na nekom mjestu udara samo sitan smuđ a kad se pomjerim malo dalje uzvodno ili nizvodno se javi krupnija riba, nije pravilo ali događa se, stvar je koliko se imaš volje natezat sa sićom dok ne pogodiš nešto konretno,
a što se tiče ovog drugog; nedavno sam imao sličan problem: bacam sandru od 14cm na 5gr glavi sa udicom br2 (nisam imao tako malu glavu sa većom udicom kod sebe) i nakon što mi je doslovno odnijo 2 gume sa udice a treću poderao, shvatim u čemu je problem; taman je hvatao silikon ispod luka udice! stavim sandru od 11,5cm na istu udicu i na prvu dobijem smuđa od 3kg. moram napomenuti da su svi udarci bili strahovito jaki skoro kao kad bajkoš udara. 

Teme sličnog naslova (10)