Kako da ulovis Maverickovog smudja

Započeo KAJMAN, 21 Decembar 2011, 12:01:43

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

KAJMAN

VRH VRHOVA

Sassy shiner ili silikonac quattro stagioni

Ako uopste postoji univerzalna silikonska varalica koja ce garantovano da ulovi Maverickovog smudja, onda je to Sassy Shiner.  Sassy Shiner je izuzetno efikasan silikonac koji je provereno lovan nezavisno od otežanja, nezavisno od tehnike koju koristite. Gde god da ga prezentujete repić je uvek u funkciji i nije ogranicen brzinom kojom ga povlačite. U rečnom toku radi  i u mestu! Pa šta ćeš više!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Mekan k'o duša

Proizvodi ga američka firma Mister Tvister, a u svetu, pa i kod nas, pojavio se devedesetih godina. Sassy Shiner proizvodi se u dve veličine i to: od 7,5cm i 10cm. Silikonac je tako izliven da imitira pravu ribicu. Tu su škrge, krljušt, podanalno, dva leđna peraja, pa je samim tim i silueta sasvim odgovarajuća. Standardni dekor, crna leđa i beo - sedefast stomak i bokovi stvaraju svojevrstan kontrast kao i kod živih ribica što ovog silikonca već u samom startu izdvaja u posebnu grupu veštačkih mamaca.

Materijal od koga je izliven izuzetno je mekan što ukazuje na povećanu gipkost, repića, koji je kod ovog silikonca okrenut na gore, a pritom izuzetno mekan i veoma fleksibilan što za rezultat daje nežnu, sitnu i vibraciju visoke frekvencije, a to podrazumeva idealno simuliranje plivanja površinskih ribica. U ovom slučaju konkretno mislim na alburnus-alburnus, tj. Haublera /beovice/.

Najefikasniji je tokom kasne jeseni i naročto zimi u kristalno bistroj i hladnoj vodi. Lovan je on i u blago zamućenoj vodi, i u veoma mutnoj vodi, ali drugi uslovi u kojima može da se zadesi, ne mogu da se porede sa Sassy Shinerom u kristalno bistroj i hladnoj vodi.

E, to je ono

Sassy Shiner je lovan nezavisno od otežanja. Repić je uvek u funkciji i nije ogranićen brzinom kojom ga povlačite. U rečnom toku radi  i u mestu! Pa šta ćeš više!

Nije zgoreg napomenuti da je Sassy Shiner lovan nazavisno i od tehnike koju koristite! Lovan je kod klasičnog džigovanja gore – dole, još više je lovan kod lerovanja. Lovan je u propadanju, lovan je u pauzama, lovan je kod ponovnog pokreta, a nekako najlovniji u prvim metrima horizontalnog povlačenja pri dnu u srednjem sloju i blizu površine. E to je ono što ga čini izuzetnim. Jasno, možete i druge silikonce ovako da povlačite, ali tako im neprestano menjate karakteristike. Smuđ će možda i da se zainteresuje, za takvog silikonca, ali ne odmah i da napadne, a često to i neće biti plen koji želi da napadne. Nezavisno od tehnike koju koristite Shiner uvek ima svoje ujednačene specifičnosti, kako vizuelne tako i one radne i zato se izdvaja od drugih silikonaca.

Bilo gde da ga povlačite Sassy Shiner je silikonac koji će uvek da izazove pažnju smuđeva. Bilo da su smuđevi aktivni i krstare u potrazi za plenom ili kada sačekuju plen priljubljeni uz dno ili sakriveni pored ili iza neke prepreke, odnosno, neke od struktura na dnu u vidu kanala, veče ili manje depresije-rupe, podvodnog platoa ili kamenitih bregova i drugo. Važne su ove strukture na dnu jer su u direktnoj vezi sa tzv. Ribljim stazama, pa se tako često desi da prezentujući Shinera u blizini neke od ovih promena imate bogat ulov naročito na Tzv. ,,izlovljenim vodama".

Ovo je od presudne važnosti naročito u situacijama kada smuđevi u dužem periodu borave na određenim lokacijama i u određenoj dubini gde nema drugih živih organizama kojima se hrane. To su one karakteristične situacije kada se smuđevi sa periodičnim dužim pauzama spuštaju u najdublje delove akvatorijuma i isto tako kada se iz najdubljih delova postepeno i uz višednevne pauze, boraveči na istom mestu, polako izdižu u više slojeve odnosno priobalne delove.

Smuđ se zimi drugačije ponaša nego u toplim letnjim mesecima, to je bar svima jasno, a da je to tačno Sassy Shiner to neprikosnoveno dokazuje svake zime upravo u najhladnijoj vodi. Jasno, i u najbistrijoj vodi. Da ponovim bistra i hladna voda je sredina u kojoj caruje Sassy Shiner.

Neki pitomi silikonac

Rekli smo da je šajner tipičan silikonac za hladnu vodu, a to obuhvata period kasne jeseni, zime i ranog proleća. Kako se voda sve više hladi smuđevi se polako ribljim stazama, koristeći strukture na dnu, spuštaju u dublju vodu. Taj odlazak u dublju, a topliju vodu nije nagao već postepen. Sa malo iskustva i poznavanjem struktura lako ćete da pronađete velika jata gde su se zadržali i da se bogato zabavite. Ista stvar je kada se posle veoma hladne zime smuđevi pokrenu iz velikih dubina taj izlazak na platoe i u priobalje nikada nije odjednom veće je postepen. Ovo kretanje prema gornjim slojevima uvek se odvija tzv. Ribljim stazama i zavisi od toga kojom se brzinom zagreva voda, tako da velika jata danima mogu da budu na određenoj ribljoj stazi i u određenoj dubini, ali uvek je to u blizini neke njima poznate strukture. Da li je to duboki odsek nekog platoa ili gomila kamenja na dnu, oboreno stablo ili stari panjevi kako god bilo boraviće na tom mestu dok se ne steknu uslovi da krenu u više slojeve. I u jednoj i u drugoj situaciji Shiner je uvek dobrodošao silikonski mamac koji će u nedostatku druge vrste živih organizama da dopuni već nagomilane zalihe sala ili da ovim izgladnelim od dugog posta skrati gladovanje dok se ne raštrkaju u plićim delovima priobalnog pojasa kada će im /pored ribica/ i druga vrsta hrane biti dostupna.

Ono što je kod ovog silikonca specifično, to je da sitne ribice ne beže kada ga provlačite kroz jato. Znači ne plaše se. Sve ukazuje na to da  vibraciju njegovog repa prepoznaju kao vibraciju ribica iz okruženja, ili bar nečega što nije opasno, a to je upravo odlika perfektnog silikonca.

A ima i svojih mana

Shiner je leti svugde optimalan, a što se tiče pravih zimskih mesta ako ste se postavili pod ispravnim uglom u odnosu na mikrolokaciju Sassy Shiner je u stanju da ih izlovi u potpunosti. Nema tog zimskog smuđa koji neće da pojuri nežnog šajnera. Naravno, ima ovaj silikonac i svojih mana. Uopšte nije selektivan, a kada su smuđevi u pitanju vole ga kilaši, malo veći, pa još veći i ono najlepše vole ga /provereno/ i najveći! Zaista mnogo sam kapitalnih smuđeva izvukao na obalu i fotografisao, a da je u glavnoj ulozi bio Sassy Shiner. Da, kapitalci, od 5 do 14kg! Kako u rečnom toku tako i u jezerima i ostalim tzv. mirnim vodama.

Nema sumnje, ako je neki silikonac univerzalan u svim slojevima vode onda je to Sassy Shiner. Eh, toliko puta mi se desilo da lovim Shinerom kao na pokretnoj traci. Ostale kolege nemaju, a i ako ga imaju ne nose ga na vodu često, pa im gledanje nije prijatno. Kasno je posle da se na istoj lokaciji pojave sa ovim silikoncem!

Uostalom, zašto u očajnim situacijama kada se ništa ne dešava da ne probate šajnerom? Što se mene tiče znam samo jedno. Kada nijednog od raspoloživih silikonaca, zbog trenutnih okolnosti, ne mogu u potpunosti adekvatno da prezentujem Shiner mogu. Tada najčešće i ulovim smuđa! E pa!

E sad zašto je Sassy Shiner ovoliko hvaljen? Zato što je isto toliko i lovan! Ma, mogu i drugi silikonci da plivaju gde i šajner, ali često je to uzaludna prezentacija jer su u pogrešno vreme na pogrešnom mestu.

Pre svega sama silueta Shinera  i tamno beli kontrast u bistroj vodi momentalnu ukazuju na nešto prepoznatljivo. Silueta Shinera je, u ambijentu gde može da bude viđena važan element prezentacije, ali za razliku od drugih silikonaca, velika tajna Sassy Shinera je u tanušnom repiću okrenutom na gore, a tako okrenut sasvim drugačije zahvata vodu, vibrira i tako smuđevima šalje karakteristično prepoznatljivu vibraciju. Pa i sam završetak repa u obliku ribljeg repa je deo cele predstave.

Nije njegovo da leti

Sassy Shiner je za mene univerzalan silikonac kako za dnevno i noćno letnje varaličarenje još više silikonac bez premca za ledenu bistru vodu. Velika leđna peraja i nemaju nikakvu funkciju što se tiče zaštite od zakačinjanja ako lovite olovnim džigovima preko 10gr. Ova leđna peraja se ako ste manju udicu postavili kako treba, laganom promenom u brzini postepeno skupljaju i šire, usmeravajući protok vode na tanušni repić.

Naravno, možete tvister na džig da namontirate naopako /sa repićem okrenutim na gore kao kod Sassy Shinera/, što i sam veoma često činim jer hoću da vibracija ide ka smuđevima i kada oni nisu na samom dnu nego plutaju. Ima uspeha, ne vredi kriti! Naopako namontiran tvister kao i Sassy Shiner-ov repić drugačije zahvata vodu i tako smuđevima u okruženju šalje sada jednu novu vibraciju, ali nije uvek to ono pravo. Ono pravo je Sassy Shinerovo veliko leđno, a visoko i dvostruko peraje!

Teško je to primetiti, ali velika leđna /i visoka/ peraja se prilikom povlačenja u vodi razmiču i tako kroz, sa jedne i sa druge strane na tanušni repić šalju vodene stubove. Ovi vodeni stubovi razumljivo, nekad su širi nekad uži možda tu leži tajna, jer na taj način repiću obezbeđuju frekvenciju koja je u opsegu uobičanenog plivanja sitnih ribica.

Ne samo tokom letnjih meseci i zimi je izuzetno važno kako grabljivice ovakvu postavku vibriranja doživljavaju. Sve ribe u rečnom toku registruju konstantnu brzinu protoka. Ona je, daklem, jednolična. Ono što Sassy Shinera izdvaja od svih drugih silikonaca, su upravo ti raznovrsni vodeni uslovi koji različito dejstvuju na silikonca, ali njegov repić uvek repić uvek obezbeđuje optimalnu frekvenciju u odnosu na konstantni rečni protok u okruženju. E, u tome je Sassy Shiner jedinstven. Pliva frekvencijom u opsegu prave žive ribice. Vibracija se ne rasipa i nikad grabljivicama ne šalje pogrešan signal o objektu napada. Šajnerom ne možete da zbunite smuđa kao što to možete nekim drugim silikoncem koji itekako u toku prezentacije može da izmeni utisak o objektu koji pliva!

Kod klasičnog šeda promena u vibraciji može od jednog plivajučeg objekta čas posla da napravi nešto sasvim drugo. Kako to izgleda? Smuđ je registrovao vibraciju zalogaja po meri tj. određene sitne ribice, krenuo je za njom, vi promenom brzine povlačenja promenite vibraciju i sada odjednom pred njim pliva nešto sasvim drugo što ne želi da napadne! Ma, nije takav manevar nekom grubom vibracijom loš leti – naprotiv, pogotovo ne ako je smuđ aktivan, ali zimi u ledenoj i bistroj vodi to je katastrofalno loš potez.. Šta se dešava? Dešava se to da ne lovimo uvek aktivnog smuđa koji će da pojuri za bilo kakvim plenom. Smuđ je u hladnoj vodi pretežno poluaktivan ili neaktivan. Distanca za napad možda je i bila sasvim optimalna, ali silikonac je naglo i prebrzo odskočio ili se isto tako naglo izmenio, samim tim to više nije zalogaj koji ga je zainteresovao i pokrenuo i šta drugo nego da, ionako nevoljan, odustane od napada.

Signal repića Sassy Shinera kod ujednačenog i horizontalnog povlačenja uvek je u idealnom, odnosno u optimalnom opsegu, a to je važno zato što baš tako plivaju sitne ribice kad nisu registrovale opasnost od nekog predatora u okruženju. Iskusniji samim tim i krupniji predator to instiktivno prihvata kao izuzetan momenat za napad. Znači, predator je ,,zadovoljan" što se veoma vešto prišunjao, jer kod sitne ribice nema panike jer nema ni nagle promene u brzini a samim tim i u frekvenciji.

Kod zabacivanja, Sassy Shiner i nije baš neki ,,letač". Muka živa ga je zabaciti daleko kada je to potrebno, čak i sa težim glavama. Dok leti obrče se kao elise helikoptera, a to ga koči dok leti i domet je uvek vidno krači od bilo kog drugog silikonca. Uostalom, nije njegovo da leti već da pliva i lovi! Zabacivanje šajnera na veće distance poboljšava se korišćenjem olovne glave u obliku riblje glave Shad Shad.

Osnovna zamisao svake prezentacije je da smuđevima obezbedimo dovoljno, ali ne i previše vremena za razgledanje.

Podsetimo se, smuđ napada u tri faze. Prva faza je otkrivanje i registrovanje potencijalnog plena, druga faza je »zadrška« radi definisanja distance, identifikacije i eventualno ispoljavanje opreza u smislu bezbednosti i treča faza je donošenje odluke - eksplozivni napad ili odustajanje. To su ti trenutci kad smuđ pliva pored silikonca i posmata ga i ispituje. Nikada nemamo problema sa prvom i trećom fazom, glavni problem u varaličarenju je druga faza. To je suština svake prezentacije i tu leži ključ i rešenje zagonetke, da li će neka varalica biti odmah napadnuta ili zbog nekog drugog razloga izaziva nedoumicu, pa smuđ ne napada odmah, već prati, gricka, gurka i ispituje. Iskustvo nam govori da su brzina povlačenja, samim tim i nijanse u akciji i vibraciji, pored ostalih elemenata, presudni nadražaj, pa do napada dođe ili napad izostane. Dakle to je ta granica koja vrsnog varaličara izdvaja od prosečnosti.

Ako ste sve uradili kako treba pretpostavka je da ste premostili prve dve faze i sada postoji samo jedna faza, a to je napad.

U slučaju da je predator otkriven kod sitnih ribica se istog momenta frekvencija repića užasno povečava dok je telo kao u nekoj fazi ukočenosti i u slučaju veće opasnosti sitna ribica kao metak nestaje iz vidokruga grabljivice. Naravno da smuđ oseća ovakav usplahiren signal i za tom ribicom retko će da pojuri pogotovo kada je manje aktivan, a takav je, nažalost pretežno. Smuđ napada Sassy Shiner upravo zbog izostanka ovog efekta!

Vizuelni efekat koji čini silueta je svojevrstan atraktor. Tanak, uzan i izdužen, a prezentovan umereno horizontalno na granici mutne i bistre vode, na granici biljnog pojasa i čiste vode, oko plutajućih ostrva-busena trave i granja na površini, iznad travnatog pojasa na dnu, pored, oko i preko podvodnih prepreka, a naročito u okviru velikih podvodnih struktura to više nje silikonski mamac, to je živo biće!
Dragomir Masniković
i na kraju bi to trebalo ovako da izgleda


Mog smuđa ne može niko da ulovi.

maverick

Brzine veće od brzine vodenog toka, na tim mestima, predstavlja potpuno pogrešan pristup.
recenica za milion dolara

limovac74

Maverick moraš u pemziju izgleda zbog ove teme  :eek: (al ribopemziju)  :lol: :lol:
To mu dođe nešto ovako :


Kad Sveti Ilija nebom sine grom na dnu reke Dunava probudi se som.
Na dnu reke Dunava kiseli se rovac a na obali stoji mokri ribolovac.
Som je snažno povukao ko kamion FAP i odneo ribolovcu i udicu i štap...

maverick

ajd da se malo vratimo tko moze cijeg....prosli vikend dolazimo na poziciju s 4 camca...za dana toktiz uvati jednog od 5 kila na muvanje...zrinkoos vata jednog za upis na vobler...tonyc jos uvijek je promatrač....kud svi turci tud i mali muju...ne bude mi lijeno pa sjednem nekako naopako medju  njih... :lol: i onda pocinje ozbiljno pecanje...ja jedan oni nista ja dva oni nista..i tako ja osam ,toktiz ima jedno otkacinjanje pod camcem...zrinko lagano gubi zivce i parkira se pored...ne da mi ni da bacam...malo se svadjamo malo se smijemo..i ja odlucujem dici sidro i odmaknuti se deset metara od njih....na veslo , polako....pustim sidro...zabacaj i bum jos jedan oko tri kilograma..znaci kolege su gledale film iz prvi red.... :lol: znaci naslov bi trebao biti kako uhvatiti bar jednog od devet maverikovih smudjeva kad je u elementu... :lol: na kraju vracajuci se kuci...cijelo vrijeme sam im govorio ...ala smo se lijepo napecali  :lol: :lol:

smuki

VRH VRHOVA

Sassy shiner ili silikonac quattro stagioni
:cool: Popakuješ koferče,ali ne brez ovog,i nekoliko zoga
pa pravac>maverik

da prezentuješ ispravnu montažu šaje  smiley093 smiley232
smiley072


sto mos danas ostavi za sutra

Zmaj Strasni


twister011


limovac74

Kad Sveti Ilija nebom sine grom na dnu reke Dunava probudi se som.
Na dnu reke Dunava kiseli se rovac a na obali stoji mokri ribolovac.
Som je snažno povukao ko kamion FAP i odneo ribolovcu i udicu i štap...

Belka

ovi su bas ruzni da sam ih video nikad ih nebi kupio.izgled vara

Milos 212

tekst odlican.. :clap2:  a verujem i silikon..moracu ga nabaviti.... :thumbup:
Dunav i nista vise...!!!

Teme sličnog naslova (10)