Kada jeste, a kada nije i da li je jeste ili nije?

Započeo KAJMAN, 19 Decembar 2019, 12:31:27

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

jiggybaw

Zna li neko sta znaci "Отводной" na ruskom?
:cheesy:

Dva vuka

Ja verujem da je "Draga Saveta" to već progoooglala, međutim ... ućero si joj stra u kosti bitango bačko-palanačka ... pa eto ti, sad pričaj sam sa sobom  :cheesy:
U svakom od nas postoje dva vuka, koji se neprestano bore između sebe. Jedan je dobar, a drugi je zao. Koji vuk na kraju pobeđuje?  Onaj koga hranimo...

Poslato po golubu .... ako ga kobac ne savata

jiggybaw

Ozbiljno pitam, translate se zbuni na ruskom pa i kicmu nazove seam... izgubio sam poverenje unj.
:cheesy:
... a sam sa sobom pricam bez prestanka i uglavnom sam grub i neprijatan. :cheesy:

ibanezi

A mene stvarno zanima da li mi uopšte lovimo džigom tog smuđa koji lovi te kedere koje možemo videti da plivaju pod površinom uzvodno, a možda i nizvodno ili nekog drugog :question:

jiggybaw

/:smajlikojimislidagorenavedenopitanjedajeodgovoripokazujepalacgore:/

Germina

Citat: jiggybaw poslato 20 Decembar 2019, 09:38:46
Zna li neko sta znaci "Отводной" na ruskom?
:cheesy:
slično kao i na srpskom...npr odvodni kanal a što se ribolovnih montaža tiče fotka sve govori naravno.




Aquaholic

Isto mesto, isti protok, isti silikonac: uzvodno sa težom glavom se kreće skokovitije, sa jačom vibracijom. Nizvodno sa lakšom glavom mnogo ravnomernije i sa mirnijim radom. E, sad, da sam smuđ, bilo bi mi jako sumnjivo da u januaru, u ledenoj vodi vidim plen koji se kreće uzvodno i veselo skakuće gore-dole... To je neka moja logika...
Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori....

Bobiska

Citat: ibanezi poslato 19 Decembar 2019, 22:57:41
Večerašnjeg smuđa sam po ko zna koji put ulovio u kanalu u koritu Save na nepunih 30ak m od obale, na dubini od 7-8 m i srednjem protoku dalekim zabačajem uzvodno u kanal i povlačenjem nizvodno kroz kanal na istoj distanci od obale. Pri ovakvom lovu na ovakvom terenu problem džigeraša, čak i onih iskusnijih, sa lepim rezultatima, ali koji su kao Bobiska uglavnom lovili bacanjem uzvodno a povlačenjem nizvodno je što moraju imati neuspešnih večeri uz znatan broj izgubljenih tvistera. Nije brz put za preći do rutiniranog vođenja pri kom strunom mora biti idealno upravljano preko štapa i mašinice da bi stalno bila na idealnoj zategnutosti koja sa jedne strane omogućava punu detekciju, a sa druge pravilan put kroz kanal bez približavanja obali. Previše zategnuta u momentu kreće ka obali, previše opuštena, gubiš detekciju i kačiš varalicu. Nikog ne potcenjujem i meni je trebalo vremena i izgubljenih mamaca i propalih izbačaja gde sam pre vremena morao završiti vođenje, iako sam te tehnike počinjao u vreme kada sam već imao kilometražu klasičnih povlačenja, ulovljene ribe i mislio da znam sve. Naravno i sad izgubim poneku varku ili dozvolim da mi varalica pre vremena krene ka obali. :bye:

Mislim da se nismo razumeli. To sto si opisao (bar po meni) klasican je pristup djigovanju; stanes na obalu, bacas na (gledano na casovnik) 11 satu, preklopis masinu cekas da propadne, sve je zategnuto i polako ga lerujes dok ne stigne do naj dalje tacke kada moras da pocnes da privlacis varalicu ka sebi.

Vise me interesuje povlacenje djiga nizvodno od pocetka do kraja. Na to sam mislio kada sam napisao da do sada nisam imao uspeha. Vobler, leptir, kasika... da ne nabrajam vec je nesto sasvim drugo.


Spojene poruke: 22 Decembar 2019, 10:11:50

Na to sam mislio, Aqua pretpostavljam da taj pristup prolazi kada pecas iz camca. Sa obale sam pokusavao mnogo puta ali nista.

Aquaholic

Da, džigujem isključivo iz čamca, zaboravio da napomenem... Hvala na opasci...
Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori....

ibanezi

Bobiska ne znam da li ja razumem to 11 sati. Meni taj moj izbačaj više liči na recimo 9, možda i manje uzvodno, a privlačim kada varalica dođe na 1 po časovniku, ako ja stojim na 6 po časovniku. Da imam multić kako mi reče jedan kolega mogao bih i da privlačim kad dođe na 3 recimo. Probao sam kada mi je kolega to rekao, međutim sa mašinicom sa otvorenim preklopnikom i kontrolom strune prstima je to mnogo teško izvesti za razliku od multića sa otvorenim preklopnikom gde palcem koji ionako stoji iznad kalema to radiš. Samo ne znam da li bi multićem uspeo da izvedem tako dugačak izbačaj sa relativno laganom glavom kakav mora da se izvede. Da bi varalica pala u kanal na daljini od 25 - 28m od obale pod uglom  od 40-45 stepeni od mesta izbačaja, hitac je verovatno bar blizu 50m ako ne i više.  Ne znam jer voda vara odokativnu procenu. Prezentacija, put u zoni udarca koji varalica prelazi konstantno paralelno sa obalom je odokativnih 30ak m, kada prođe pored mene baš negde oko 1 po časovniku zbog  teške mogućnosti da ga pustam dalje namotavam, ne pravim lepezu jer ne očekujem udarac po izlasku varalice iz kanala prema obali. Naravno može da se desi, ali ne dangubim, jer se dubina ispred kanala naglo smanji i udarac u toj plićoj zoni bi više bio slučajan nego pravilo. Možda pre neka štuka gladalica. E sad, ne znam da li je to lerovanje. Ja sam mislio da je ovo što pišem povlačenje nizvodno, lerovanjem samatram nešto drugo, pojma nemam, možda grešim u nazivu. Lerovanjem sam smatrao izbačaj u tok pravo ispred sebe ako sam na obali ili tih 11 sarti kako kažeš i bez namotavanja džigovanje gde tok zateže strunu i pravi lepezu dok ne baci blizu obale ili iz čamca izbačaj nizvodno gde džigujem ne namotavajući gde posle mog povlačenja tok zateže, nosi džig u propadanju i faktički džigujem u mestu, a mogu čak i da otvorim preklopnik i da pustam da mi tok odnosi džig od mene dok kontrolišem strunu među prstima jer je u ovoj situaciji to lako, tok sam drži paralelu sa obalom tj u linearnoj  pravi sa čamcem.

Bobiska

U pravu si nisam se naj preciznije izrazio. Hajde da se nadjemo na pola puta pa da kazemo na primer da je to pustanje djiga paralelno sa obalom ili vec tako nesto, pomozi brate i ti  :lol:.

ibanezi

 Nemam ništa "antiprotivno" :lol: :thumbup: Jedino što nije puko puštanje, jer ja sve vreme džigujem. Pri svakom kontaktu sa dnom ja dižem džig, ali pazim da ne približim, da ne skrenem sa paralele.. Zato je tako teško. smiley033

jiggybaw


KAJMAN

Jeste pitanje je kompleksno, a zato odgovor svi zajedno i trazimo.

Pod raznim uglovima varalica DRUGACIJE SECE VODU i drugacije prilazi mikrolokaciji - jasno je da se, povlacenjem pod odredjenim uglom, u recnom toku i vibracija menja!
Eh da-camac. Camdzije na plovecim objektima... suvise su pokretni i okretni, pa ako im se cejfne mogu da barataju sa svih 365 stepeni. I to ne samo horizontalnih nego i vertikalnih, ha ha ha... Dakle, ako lovite iz camca u velikoj ste prednosti. Tacka!
Nizvodno povlacenje za one koji love sa obale, bilo da je u pitanju stajaca voda ili recni tok. Hmmm, a na spicu nekog 'rta? O.K. ipak, za recni tok i "standardnu lokaciju" karakteristicno je svega par uglova.
U ostalim mesecima, svakako, ali cak i u veoma hladnoj vodi – zimi, ako na istoj lokaciji nema ulova kod standardnog zabacivanja i polvacenja, preporucljivo je da se odredjeni silikonci povlace nizvodno. Nizvodno povlacenje zahteva laksu dzig glavu i svakako ce da ublazi vibraciju, to se resava nekim meksim silikoncem...ali to su specificne situacijie koje uz dodatne nijanse u tehnici zaista uzrokuju sasvim solidan procenat napada kod nizvodnog povlacenja.
E to su situacije koje nas zbune. Zasto sada smudj napada ovako, a nije hteo onako. Da situacija bude jos problematicnija nama na lokaciji izgleda kao da se nista nije desilo tj. promenilo, a definitivno se promenilo, samo sto... to sto se promenilo,  jednostavno previdjamo.
Medjutim, nezavisno od godisnjeg doba mnogi varalicari grese kada na istoj lokaciji stalno zabacuju i povlace silikonsku varalicu pod istim uglom I dziguju istom taktikom I tehnikom. Jasno, nije u pitanju nikakva navika, nego su bas na toj lokaciji i pod tim uglom, pre izvesnog vremena, lovljeni smudjevi.
Dobro, bilo je fino, ali evo danima se vec nista ne desava, a i taktika i tehnika je ista, ista silikonska varalica i isti ugao povlacenja. Naravno, kao sto je napomenuto, cesto je sama lokacija naizgled ista, pa nista ne ukazuje da je potrebna promena.
Promena da, ali kakva? U odnosu na mikrolokaciju ili na nesto drugo? Nesto se ipak na lokaciji i mikrolokaciji promenilo iako mi vidimo da je vodostaj, recimo u stagnaciji. Da li se promenila brzina protoka ili se pomerila granica svetlosti i tame, smer I brzina vetra- dubinsko talasanje, pridneni brzi odliv, atmosfereski pritisak, temperature vode, PH vrednost....manje je bitno, ako se ostane pri istoj taktici i tehnici.
Nizvodno u vecim lukovima, a pre svega... odignes silikonca vrhom stapa, par namotaja, pauza, par namotaja, pauza i takooooo......



Spojene poruke: 22 Decembar 2019, 19:38:45

Auh bre, kako isteklo vreme :sad: nestade cela stranica nastavka ovog teksta auuuuh.
Sad, sta je tu je pisacu ponovo nego super je sto ste se javili u vezi ove teme sa komentarima :thumbup: radujem se da nastavimo dalje.

Mog smuđa ne može niko da ulovi.

Bobiska

Citat: ibanezi poslato 22 Decembar 2019, 15:51:24
Nemam ništa "antiprotivno" :lol: :thumbup: Jedino što nije puko puštanje, jer ja sve vreme džigujem. Pri svakom kontaktu sa dnom ja dižem džig, ali pazim da ne približim, da ne skrenem sa paralele.. Zato je tako teško. smiley033

Sve je zategnuto i u stalnom smo kontaktu sa varalicom, to se podrazumeva jel da nismo djig se odmah kaci i :bye: ode mast u propast. Ako je voda malo brza ovo zna da iziskuje dobru koncentraciju tako da ispada da se covek takmici sa samim sobom pa mu tu smudj skoro i ne treba a dva tri sata prodju za tren oka.

Hvala ljudima koji svoja iskustva povodom ovakve prezentacije dele nesebicno. Da znam da ljudi hvataju ovako, znam, da sam ja hvatao nisam, jos.

Teme sličnog naslova (10)