Džigovanje smuđa na jezerima

Započeo Catfisher89, 03 Februar 2013, 16:35:31

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

VladimirR

Prvo za te veličine šedova koje si naveo uzmi udice veličine 3/0 za 8cm i 5/0, a može i 6/0 za šeda od 11cm, ja lično koristim 6/0 za šedove od 12cm. Probaj sa laganim glavama, od 5gr, 7gr, pa povećavaj ili smanjuj težinu olovne glave. Po meni idealno je kad dzig od momenta podizanja do padanja na dno traje oko 5-6 sekundi, to je po meni idealan odnos veličine olovne glave i rada silikonca, tako znam da ne riljam po dnu.  Za dalek zabačaj preporučio bih ti neku tanju osmonitnu strunu da uzmeš, bolje se izbacuje, dalje leti i ostvaruješ bolji kontakt sa varalicom, bolje prenosi. Takođe, pored tih šedova uzmi i neki twister  :wink:
Bistro!
Koji sam ja baksuz, da dobijem ulogu da glumim u pornićima, glumio bih ong muža što ide na posao!

Drill Junkie

5-7 gr u  stajacoj vodi padne za sekund + guma

Tasko da se to moze izbalansirati , dalek izbacaj i lagana glava
Vremenom ces razumeti da ti za dzig smudja na jezeru treba camac , kakav god

Ja ga pecam sa gumama 8-10-12 cm a glava 1gr , 2 max ... Ali guma mora biti pun gas ,
kako bi radila sa malom glavom i i sporim vodjenjem 
Kod mene uzima na sporo propadanje , cupkanje u mestu

Probaj mozda bolje drop shot  :takoje:
First slomi ovu palmu, then I will teach you !!!

SlavkoR

Smudj udara i na 1 gram i na 20 u metar vode a to zavisi od dosta faktora a prvi je da li lovis aktivnu ili neaktivnu ribu. Ne treba generalizovati pristup jer su sve vode razlicite. Niko ne moze tacno da tvrdi i da ti kaze koja glava i koja guma dobitna na vodi na kojoj lovis. Na tvom mestu bi nabavio varke i od 6 i od 15cm sa glavama od recimo 1g do 14 i cepaj. Ne zaziri ni od jedne prezentacije niti od velicine. Na nasim prostorima generalno vlada misljenje da za smudja samo sporo i sto laganije i sto vise da lebdi a ustvari dosta cesto pale ludacke prezentacije gde sa dosta tezim jigom od potrebnog skaces po metar u vis i on sve bez problema stize.

Sent from my SM-A605FN using Tapatalk


ibanezi

Nemam iskustva na jezeru, ali  na Savi zimi u zimovniku bele u potpuno stajaćoj vodi na dubini od 7 -8 m idealna je klasična okrugla glava od 7-8 gr,  a iri gram lakša.  Dakle mislim da treba početi na stajaćij vodi glavom koja ima odnos prema dubini 1gr : 1m. Zavisno od agresivnosti smuđa povećati ili smanjitu težinu - brzinu propadanja. Ali odstupanja naravno nisu velika, gram - 2 tamo 'vamo.Sa tako lakim glavama je teško postići veliku daljinu normalnim smuđaroškim štapom. S laganim 20gramcem kojim je moguće postići daljinu je opet nesigurna, da ne kažem i uglavnom neuspešna kontra na velikoj daljini. Međutim, ako je zabranjen ili ako nemamo čamac, opet je problem lako rešiv sa obale i sa uobičajenim smuđaroškim 50 -60  gramcem, ali ga otkrivam tek uz obećanje plaćanja ture po prvom viđenju. :lol:

orka

Dosta često ga pecam na jezerima gde su dubine do 10-12m..Idealne težine glava su od 5 - 9g.. Naravno, pribor mora biti usklađen za te glave. Ako ima vetra, pogotovo je nezgodan bočni, a potrebno je postići određenu daljinu zabačaja i imati što bolji kontakt sa džigom zbog stomaka koji pravi vetar, onda idu i teže glave, 9-14g.

ibanezi

A šta ćemo ako je potreban izbačaj od preko 40 pa i svih 50 m sa štapom kojim pecamo smuđa u realnim uslovima koje daju Sava i Dunav?

orka

Može shed da se baci na glavi od 8g na daljinu od 40m pa i više, ali ne svaki, i u idealnim uslovima, kada nema vetra. Duži shedovi, ali i neki kraći koji prave otpor u vazduhu ne mogu ni blizu, ali mogu da stignu na tu daljinu neki modeli od 6-9cm.. Tanka struna, mašina koja dobro pakuje, adekvatan štap i dobra tehnika izbačaja se podrazumevaju.

Drill Junkie

Moze da se izbaci ali kako je osetis i vodis  :wink:
Meni je drago ako u svom okruzenju imate jezero gde na 30ak metara (koliko izbacite 5-9gr) i vodite tu varalicu
onako kako dolikuje  - imate 10-12 m dubine  :ok:

Coveku ce se sve samo reci  ,
posle par godina misleci da je sve skontao naidje na novo iznenadjenje  :wink:
zato i jeste zanimljivo i nikad ne dosadi

Vlada rece tvister  :ok:
od punih kutija guma sa svih krajeva sveta najcesce se hvatam za belog madjarca  :takoje:
I sto kaze Slavko , ne treba generalizovati - tako je barem kod mene  smiley033

First slomi ovu palmu, then I will teach you !!!

VladimirR

Ja sam pomenuo twistera iz razloga što na tim stajaćicama treba nešto pokrenuti šeda na tim laganim glavama da počne da radi, što će twister sihuran sam bez problema.
Koji sam ja baksuz, da dobijem ulogu da glumim u pornićima, glumio bih ong muža što ide na posao!

marina1983

Ovi vba lepo  lete sa manjim glavama ne prave veliki otpor u vazduhu.



orka

Vlado, VBA shedovi, Mighty i Valter od 9cm i Gunger od 6cm rade u stajaćoj vodi savršeno, na najsporije moguće povlačenje. Izuzetno je mekan silikon koji momentalno reaguje.

Da, taj aspo shed od 7,5cm pravi vrlo mali otpor u vazduhu, pa džig leeetiii...  :ok:

VladimirR

Orka, ja samo te što si pobrojao i koristim i dodao bih Gungera od 8cm
Koji sam ja baksuz, da dobijem ulogu da glumim u pornićima, glumio bih ong muža što ide na posao!

marina1983

Dzig je ozbiljna nauka mora covek malo da se udubi i sve proprati . Najlakse je sve probati u plicaku ispred sebe.

ibanezi

Mnogo je lakši, elegantniji i uspešniji prilaz na koji sam ja prošle nedelje radio jer sam bio "osuđen". Dakle ogroman zaliv, zimovnik na Savi, po ovom vodostaju dubine oko 8m i skoro jezerski uslovi, potpuno stajaća voda. Idealna glava za klasično džigovanje u sadašnjim zimskim uslovima kada je metabolizam i kretanje usporeno, oko 5 - 6 gr jer džig treba lagano da propada. Zona udarca je između 30 i 40m daljine, potrebna daljina izbačaja da se sve namesti do ulaska u zonu udarca  što dalje - oko 50m idealno. U rukama štap 44gr, po Šimanovoj uobičajenoj nomenklaruri bar 60, ako ne i 70gramac. Nema teorije za daleki  izbačaj lake glave oko koje još landara silikon. Jedino rešenje je - najmanja glava kojom sam mogao postići idealnu dužinu izbačaja i najteža kojom sam mogao postići idealno vreme propadanja od par sekundi istovremeno je 18gr. I modiikovani način rusko - švapskog džigovanja mašinicom. U stvari razlika je samo u tome što oni drže štap paralelno sa vodom dok sam ja morao da oborim dole i što oni uglavnom pecaju u toku uz jedan brz okret mašinice gde se opet džig penje uz pomoć toka skoro vertikalno, dok sam ja pravio 2 -3 umerenom brzinom. Zašto? Pri ovakvom načinu vođenja mi ne dižemo džig u stajaćoj vodi u vertikalu i samim tim on ni ne propada vertikalno kao pri klasičnom džigovanju. Dakle on se pri namotavanju penje u koso i i prelazi određeni put pre nego što se popne u tačku koju bi napravili klasičnim džigovanjem gde bi ga cimnuli gore skoro vertikalno. Nošen inercijom koja on tako i pada, gradeći skoro pravilnu parabolu. Sa duplo težom glavom koja nam omogućava idealan izbačaj mi imamo ono idealno propadaje od nekoliko sekundi sa iste, ajd možda nešto veće, ali ne prevelike visine kojom postižemo dižući laku glavu skoro vertikalno štapom i koja skoro vertikalno propada. Ujedno imamo u rukama štap koji je idealno snažan i brz za sigurnu kontru i realizaciju, o detekciji naravno ne treba ni da pričam 18gr - savršenstvo detekcije. U slučaju mnoštva prepreka koje ja na svom terenu nisam imao, birati neku nezakačivu montažu naravno. Da ne bi bilo teoretisanje, prošle nedelje u 3 izlaska od po oko 1i po do 2 sata, ukupno 5 smuđeva. 2 kolateralne štuke i 1 još kolateralniji krupan bandar :lol:  I uzimanja su bila i u penjanju i u propadanju džiga jer i penjanje nije ekstremno brzo  + je postepeno u dužoj putanji kretanja, pa je varalica sve vrema u na vidiku eventualnog smuđa. Lepa 3 ne duga pecanja za ove zime mnogima škrtu Savu usred naselja.

vladaper

Imam volje da se malo oprobam u dzigovanju smudja, dva jezera koja su usla u uzi izbor su Barje kod Leskovca i Celije kod Krusevca, oba su mi na oko 70km od kuce. Celije sam posecivao nekoliko puta pecajuci deveriku, na Barju nikad nisam bio. Moje "bogato" iskustvo u dzigovanju se svodi na par procitanih tema sa ovog foruma, pa shodno tome sam i birao opremu. Pecao bih Bushwackerom 243cm t.b. 15-40g kojeg imam par godina i pecao stuku njime, ovo bi bilo prvo dzigovanje i meni i njemu, a nakupovao sam i nesto sedova i tvistera ElPi, Orka i Mister Tvister od 7,5 do 10cm i olovne glave od 6 do 12g.
Sta me konkretno zanima, jeste da je kalendarski leto, ali po vremenskim uslovima i obilnim kisama koje su pale, nisu bas letnji uslovi pecanja, jezera su puna, visok nivo vode, neka i blago zamućena, gde potraziti smudja u ovakvim uslovima na jezeru, da li se drzati dubljih mesta i dalje od obale (koliko dobacim stapom), ili pliće u 3,4m dubine. Da li ako pecam danju na dubljim mestima i dobijem ribu, drzati se tih mesta i uvece, ili pred mrak odem u plici deo jezera i nastavim da dzigujem, ili kako padne mrak prestanem sa dzigovanjem i nastavim sa voblerima?

Teme sličnog naslova (10)