Aktivan i pasivan cug

Započeo KAJMAN, 20 Decembar 2011, 09:22:57

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

KAJMAN

AKTIVAN I PASIVAN CUG 

Kada u svitanje i sumrak uočite jata kedera na površini budite sigurni da ispod njih ima i smuđeva koji su u lovu. Jasno je da se smuđ ne zaleće u jato nego vreba one ribice koje su zaostale ili one na krajevima jata koje može jasno da definiše kao cilj i napadne. Upavo u ovakvoj situaciji imamo velike šanse da, prezentujući ispod jata kedera, ako je teren plići onda po dnu, a ako je dublje onda nekih metar i više ispod jata, da ulovimo par lepih smudjeva. Ovakve situacije ujedno i predstavljaju aktivan cug. Znaći jedan tipičan cug u ranim jutarnjim časovima i jedan večernji cug pred smrkavanje. Ovako klasična podela cugova odnosi se na temperaturu vode preko 15 stepeni.
Kako uhvatiti cug? 
Nekako opšte mišljenje je da ova dva akitvna cuga vrmenski kratko traju, i to je donekle tačno ako ste statični i lovite na jednom mestu.  Istina je , medjutim, sasvim drugacija jer je taj vremenski period dirktno vezan za kretanje kedera, koji ponekad sporije, a ponekad brže menjaju lokaciju. Samim tim premeštanjem i smuđevi idu za kederima pa onda nije čudo što je sve kratko trajalo. Otuda i floskula odlično smudjaroško mesto i loše smuđaroško mesto. A nije tako, već to pre svega, zavisi od toga gde će smuđ prvo da pronađe neko od brojnih jata koje su u pokretu i kada će da se najede? Iskusan varaličar, već po prvom ulovi, može da proceni kojeg gabarita su večina aktivnih smudjeva u lovu, pa onda nije ništa neobično što su oni krupniji na kraju jata i zašto se po pravilu hvataju po ,,prestanku cuga". Manji su se najeli i verovatno otišli, ovim krupnijima treba više da se najedu. Da bi ste bili stepenicu više od prosečnog smuđaroša - mislite o tome!
Eh da, otišli kederi uzvodno ili nizvodno. Hvatanje cuga, daklem, podrazumeva i naše premeštanje, uzvodno ili nizvodno, zavisno od toga gde su se i kederi premestili. Što se lova sa obale tiće, a u rečnom toku, kada prestanu napadi, to je siguran znak da se i vi premestite dvadesetak metar uzvodno i da nastavite da lovite. E to je ona ogromna prednost varaličara u odnosu na dubinkaše, nažalost mnogi za ovo premeštanje kedera ne znaju, ili jednostavno ne obračaju pažnju i onda se pakuju i odlaze. Kažu: ,,Mesto je bilo odlićno ali prošao cug" ! Ili : ,,Eto bio je cug a smuđ se nije javio"! Iz tog razloga se i dešava da se smuđ, mada ga strpljivo čekamo u okviru aktivnog cuga, uopste i ne pojavi na odličnoj lokaciji  jer se pre tog vremena najeo, otišao na mesto za boravak i legao  na dno. Nije to uvek jedno te isto mesto. Za varenje smudju je važna PH vednost pa će nepogrešivo da ode tamo gde je PH njemu u odgovarajučoj vrednosti.
Luke i veliki limani su karakteristični po tome što u njih dmuđevi, a to sam i video, u večernjim satima uplivavaju samo sa jedne strane. Dugo sam ovo proveravao i čudio se ovom fenomenu, razjašnjavao sam sebi, teoretisao, ,,snimao" teren u okolini i shvatio. Daklem, ovo uplivavanje je direktna posledica okupljanja smudjeva iz dalje i bliže okoline preko samo njima poznatih orijentira, eh da, klasična riblja staza na kojoj vredi provesti više vremena. Kako pre cuga tako i posle cuga, pre svega zbog onih najkrupnijih koji se napuštajući lovište nisu najeli, a možda najviše zbog onih smuđeva koji na lovištu nisu bili uspešni pa nisu ništa ni uhvatili i pojeli. E takvi, još uvek gladni smuđevi po povratku u dublje vode Dunava, /napomena: važi ovo i za veća jezera/, nikako neće propustiti nekog silikonca kojeg prezentujete na ribljoj stazi. Sama prezentacija silikonca u ovim uslovima i ne mora da je, kako mi kažemo ,,ispravna", bitno je samo da je na tj. u okviru te staze. Izbegavajte poprečne prezentacije tako mnogo promašujete već se trudite da prezentujete duž staze, ako je to moguće, tako silikonca nudite većem broju smudjeva.
Jasno, zato stalno ponavljam, dođite našto ranije na određenu lokaciju pa opservirajte –,,snimajte" šta se dešava ako postoje takve mogučnosti iskoristite ih u ove svrhe makar i ne zabacili ni jednom, isplatiće se kasnije itekako. Ako uhvatite satnicu uplivavaja smuđeva uhvatili ste i cug na toj lokaciji.
Napad jata kedera od strane jata smudjeva je zastrašujući, mnogi ovo iskoriste da ulove par neopreznih smudjeva goniča kod kojih radi adrenalin pa žestoko napadaju sve što im je na putu. Ponekad je pametnije da se malo uzdržite u tim trenutcima od prezentovanja blizu površne. Ono što je izvesno ulovičete par komada ali ako zanematire goniče pa prezentujete nekim šedom po dnu, u vreme aktivnog cuga, velike su šanse da ulovite onog oportunistu koji ovu hajku koristi da bez napore sa dna pokupi krupne sitne ribice koje su goniči napali i izgrizli ali su za njih bili preveliki za gutanje. E tu je prezentacija krupnijm šedovima od presudne važnosti i  mora da bude 100% ispravna, tj. Simulirajte šedom mrtvog kedera na dnu koji se samo kratko u grču cimne pa onda umirite pokret. Da da, Drop Shot je zastašujuća tehnika gde možete da ovako lovite bilo silikoncem ili živim tj. Mrtvim kederom. Ima i varalicara koji džigaju u srednjim slojevima, pokušavajući  svojim varalicama da u žiži dešavanja love smuđa. Jata kedera na dnu, srednjim slojevima, površini...Da, O.K. ali ne pri temperaturi vode o kojoj govorimo.

A kada je voda hladnija od 15 stepni?
Da, na temperaturama vode od 10-15 stepeni je smuđ preko celog dana u cugu, a zavisno da li temperatura vode permanentno raste ili opada, a opet zavisno o kojem godisnjem dobu govorimo. Tada je smudj u svim slojevima aktivan ili u cugu, skoro, pa celog dana. Sto su elementarni uslovi, zadanog momenta i dana pogodniji, smuđ biva pri ovakvim temperaturama duže ili kraće aktivan, ali po pravilu najduže od svih peostalih vodenih temperatura pošto je i kretanje njegove hrane sada aktivnije. 
Svetlo

Količina svetlost i temperatura vode direktno utiču na ,,hvatanje cuga" odnosno predsavljaju svojevrstan signal smuđu da krene u cug, ali kada će taj cug da završi to odlućuje količina svetlosti. Pogotovo u bistrijoj a naročito u bistroj vodi, svak smuđ pojedinačno, i instinktivno ,,zna" da su mu šanse u lovu pri veoma providnoj vodi ili jakoj svetlosti mnogo slabije nego pri slabijoj svetlosti, odnosno kada se u vodi sitne ribice jasnije vide kao neke tamnije ili svetlije senke. E sad, da li će baš svaki  smuđ, i da ulovi dok su ti optimalni uslovi tu ili neće, zavisi od čistog slučaja, naravno i njegove efikasnosti tj. lovne tehnike povezane iskustvom. Naravno, kao i u ostalom delu životinjskog carstva i rangom koji ima u jatu. Najjači zauzimamu najbolje pozicije, itd. Opširno je to objašnjavati iako je vezano za aktivan i pasivan cug.  Ono što je karakteristično a to je da uvek ima smuđeva koji se tokom cuga nisu najeli ili ne samo to, nego nisu uspeli ništa da ulove, ali prestankom cuga zajedno sa ostalim smuđevima odlaze sa lovišta na mesto za boravak. Da mesto za boravak, samo kratko, to je ono mesto gde se smuđ odmara tj. nije aktivan, a koje mu pritom pruža zaklon i skrovište!
Naravno da i na mestima za boravak možete da ulovite par lepih smuđeva! Recimo ako je taj smuđ već nekoliko puta promašio da ulovi u cugu i tako ostao bez više redovnih obroka, nema sumnje da će da bude i dalje zainteresovan za hranu. Može smuđ dugo bez hrane, a koliko je to dugo zavisi od stepena gladi ili možda doba godine koje mu ne dozvoljava "promašene cugove" jer vremena je zbog pada temperature vode,sve manje i manje, samim tim i zaliha u vidu masnih naslaga sve manje.  Ali isto tako kada smudj miruje, medju njima ima onih koji su na mestu aktivni, a da isto tako među njima ima onih koji su zaista siti i nezainteresovani.
Ubacite jednog silikonskog šeda ili još boje živog ili mrtvog kedera, na to mesto gde borave smuđevi na dnu, pa proverite da li baš kod svakog smuđa izaziva isto interesovanje, tj. Koliko su baš svi ne zainteresovani. Proverio sam ovo na Sarulestiju i lovio sam baš te smuđeve u jatu u dubljoj vodi i na dnu i sigurno da ni jednom nisam uspeo sve da ih  ulovim. Nema iskusnijeg varaličara kome se nije desilo da dodje na lokaciju i zaređa se udarac u skoro svakom zabačaju. Zabačaj za zabačajem smuđ za smuđem! Eh sad, jesmo se nalovili na toj mikrolokaciji ali da li i na celoj lokaciji. Zaista koliko možemo da budemo sigurni da smo baš sve ali do poslednjeg smuđa namamili našom varalicom i ulovili. Jasno i obratno. Odnosno, da li možemo sa sigurnošću da znamo, da kada uhvatimo na jednom mestu samo jednog smuđa, da drugih tamo nema ili možda nisu uopšte (osim tog uhvačenog) zainteresovani za naš mamac?
Što se mene tiće u vodi uvek postoji cug, potrebno je samo da ga pronadjete. Ovaj ovde verovatno nije zainteresovan , ali onaj smudj tamo, negde, malo dalje sigurno da jeste zainteresovan-itekako!!!! E sad, na šta, ili čega gde i kako taj tamo smuđ reaguje, koju varalicu i kako mu pezentovati to je ono što vrsne varaličare razdvaja pa neko ulovi a neko ne ulovi. Da muka naša varaličarska bude veća smuđ ne spada u grupu ,,alavih" grabljivica, samim tim ponuditi mu nešto veštačko na pravi način je zaista veliko umeće varaličarenja ove grabljivice.

Opšte je poznato da u mirnijim tokovima i stajačim vodama, naročito, smuđ često dugo prati svoju žrtvu pre nego što je napadne. Meni je na Sarulestiju  uvek bilo fascinantno kad vidim na sonaru smuđeve ispod jata kedera kako ih ovi prate. Njihov način lova, ishrane, socijalni život, hijerarhijska podele u njihovom jatu, način razmnožavanja,  pravljenja i čuvanja gnjezda, ta agresivnost mužijaka i hrabrost da zaštite podmladak, meni sve više i više govore da se tu radi o jednoj posebnoj ribi koja ima "jasno definisano svoje JA"...eh baš??? Ma doobro nije baš tako, ali ako-ako...uvek neko ako...he he nego kako...  Ko je spreman da ovo načelno prihvati taj i uhvati !!!!


Ali kako god...Gledao sam jednu emisiju gde smuda hrane sa obale kederom. Tip na obali malo zabrčka kedera rukom po površini i za kratko vreme na površini počnu da se pojavljuju tamne senke. Tip, mrtvog kedera zamaše u vodi, a smuđine se dignu i jedu iz ruke, FASCINANTNO kada pomislimo koliko se veruje da je smuđ, plašljiv, sumnjičav i nedohvatljiv. A on, eto, ima u sebi i dozu naivnog peko svake mere, i možda pomalo vijugu za igrarije, baš kao i onaj smuđ kojeg sam gledao u plicaku na pesku kako drži kedera za rep dok se jadničak iz sve snage otima. Drži ga tako jedno vreme pa ga samo pusti..... Jasno, mesto za borava smuđeva kada nisu na lovištu i u lovu podrazumeva pasivan cug.
Kako smo Tigar i Ja varaličarili onomad?
Preko dana su grizli na nizvodno povlacenje, a uveče na uzvodno.
Moje iskustvo govori, da je povlačenje u smeru struje, uglavnom, produktivnije. Narano, ne uvek i zato bi trebalo da striktno obratite paznju.


Pasivan cug se dešava u mestu i na dnu.

Pasivan cug je tipičan za vodu kojoj je temperatura ispod 10 stepeni ili u drugom slučaju kada je voda veoma mutna ili brza, odnosno, tokom leta za vreme velikih vrućina itd. Ti spoljni faktori prisiljavaju smuđa, pa i onie aktivne, da se zalepi za dno i tamo love. Koliko će smuđevi  imati uspeha da u pasivnom cugu ulove, to opet zavisi od više faktora, ali na sreću i kederi se u takvim hidrometeorološkim uslovima spuštaju na dno i "na mesto". U dublju topliju vodu, dublje limane, povratni tok, znači mirnija voda a normalno i u zimovnike.
Ovaj "fenomen" , a kako je napred nevedeno, ujedno i objašnjava zbog čega je hvatanje smuđa varalicom u takvim temperaturnim uslovima mnogo uspešniji nego na dubinke. Dubinke su statične i njima se tada teško ulovi. Za razliku od njih. Tj. Statičnog lova, mi varalicom možemo relativno brzo da pronađemo mesto pasivnog cuga, a sa dubinkom skoro nikada, osim ako se namamčeni keder ne plasira baš pred usta smuđa u pasivnom cugu. Sa sonarom najbrže možemo da pronađemo smuđeve u pasivnom cugu!!! Ali to je kod nas, misl. Na našim vodama zabranjeno!
Mogućnost variranja boje, veličine, vibracije, balansa...je u ovakvim (ne)prilikama pravi adut koji imamo samo mi varaličari i nikada kederaši jer  našim veštačkim mamcem  možemo kod riba grabljivica, ali i tzv. Mirnih riba... da isprovociramo osećaj ne samo gladi već i konkurencije, odbrane - revira i mnogo drugih za nas pozitivnih reakcija predatora koje ga na kraju dovode da se prevari i napadne ponuđenu mu varalicu. Jasno!
Cug je svakako najidealnije vreme varalicarenja, ali nikako i nikada nije i jedino vreme i prilika da se prevari nekoliko lepih primeraka - bilo mirnih bilo grabljivih riba, jer pravi izazov je naterati pre svega mirnu ribu, a onda i grabljivicu da uzme kada ona to nema nameru!!!!!! Si!

Najvažnija karika koja spaja ono na kraju strune i naše nastojanje kako da izvaraličarim neku ribu u zadatom momentu, je da znamo u kakvoj  je lovnoj kondiciji ta riba, šta trenutno radi i gde se nalazi. Kada to znamo, tada možemo mirno da pristupimo pravilnom odabiru varalice i njenoj ispravnoj prezentaciji.
Dragomir Masniković - Kajman
Mog smuđa ne može niko da ulovi.

zz top

Prike pa ti si legenda. smiley033

Izadji malo pod most da odmoris od compa. :takoje: :clap2:

KAJMAN

Cim padne prvi sneg DA DA DA-a to je, kako stvari stoje, veri sun !!!!!
Mog smuđa ne može niko da ulovi.

Košava

Prika KAJMAN,  ti kad ga sastavis tu nema sta,  nego procitati u dahu, pa opet iz pocetka :tongue: :tongue: , a moja najozbiljnija primedba je to  sto si  redak na forumu nema te danima :cheesy:  obilazis neke "sporedne forume" :lol: . Ma jok, nemas ti vremena od masinice i stapa.  :thumbup: smiley033

zz top

Znaj samo ako ulovim tvoga smudja  :smiley: vraticu ga markiranog da ne bude zabune. smiley316

BOJANK

Sve sam nešto mislio da znam,a kad pročitam ovakav text onda tek vidim kakav sam amater ! Kajmane jedina si živuča legenda !
...nekad siv, a nekad žut...

KAJMAN

Citat: zz top poslato 20 Decembar 2011, 10:48:50
Znaj samo ako ulovim tvoga smudja  :smiley: vraticu ga markiranog da ne bude zabune. smiley316
Ha ha prava stvar Prike - uhhhh sad mi laknu !!!!!

Citat: KOSAVA poslato 20 Decembar 2011, 10:48:40
Prika KAJMAN,  ti kad ga sastavis tu nema sta,  nego procitati u dahu, pa opet iz pocetka :tongue: :tongue: , a moja najozbiljnija primedba je to  sto si  redak na forumu nema te danima :cheesy:  obilazis neke "sporedne forume" :lol: . Ma jok, nemas ti vremena od masinice i stapa.  :thumbup: smiley033
Ma nabacio sam jedan nov stapic pa ga malo upucavam da svi molekuli legnu na svoje mesto.
http://img13.imageshack.us/img13/967/stuka006.jpg
Mog smuđa ne može niko da ulovi.

maverick

ti nisi godine uludo potrosio  smiley033

TopMix

Pa dobro, kad ce vec jednom ta knjiga?

rapala1210


Belka

trebalo je ovo napisati ,svasta moz tu da se nauci

rj

možemo ga volit ....možemo ga mrzit .....ali oduzet mu znanje nemožemo  :no: :clap2: :clap2: prvo pero ovih prostora  :takoje: :takoje: a zlobnici nek se krčkaju  :rolleyes:

Košava

Prike KAJMAN,  sta  je ovo na linku :question:  Pises o smudju, a stujka ti u mislima... jpg006  :lol: smiley033

ellesar

Svaka cast gosn` Kajman,jos jedan u nizu poucnih tekstova  :eek: (kao npr. albertovanje-genijalno) :thumbup: ovaj se pogotovu mora znati napamet :takoje:
Treba skupit sve na gomilu i napravit "Jevanđelje po Priketu"  :lol: :lol: :lol: :lol: Instant bestseler :thumbup:
I have come here too chew bubble gum and kick ass!!!
And i`m all out off bubble gum :) !!!!

TopMix

Ljudi, nije sporno da je tekst extra, :ok: nego, treba to malo prodiskutovati, izneti svoja zapazanja na tu temu, konkretna pitanja, misljenja i sl...
Evo jedno moje zapazanje. Poslednjih nedelju dana, iako je voda daleko ispod 10stepeni, smudj mi udara tacno u periodu izmedju 15.30-16h i to ne samo na jednoj poziciji. Pre i posle toga ni pipanje, ni na toj poziciji, ni na drugim poziicijama. Otprilike, klasican cug, ko predvecernji u sred leta...Jel to aktivni il pasivni cug?  smiley033

Teme sličnog naslova (1)

17070

Odgovora: 46
Pregleda: 26456