Baitrunner i dubinsko pecanje smuđa

Započeo Jigfishing, 22 Septembar 2018, 00:27:06

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

mi-ne

Za stajacu vodu stap je manje vise nebitan.
Otvori se bajt ili preklopna opruga i smudj moze slobodno da izvlaci najlon. Cak ako najlon pomalo zapinjucka pri odmotavanju sa spulne moze rukom da se pripomogne.
Ako se koristi zivi keder korisni su i bajt i meksi stap jer kada bi se samo preklopna opruga otvorila i keder bi izvlacio najlon.
Sa  kontrom ne treba zuriti, bas kao i kod stuke.
Ako iz nekog razloga ne moze da se ceka sa kontrom, a i slaba realizacija moze da se poboljsa dodatnom recimo trokrakom. Zavisi sta se koristi kao mamac.

marina1983

Ako se peca dubinski sa olovom na dnu i bocnim predvezom moze bajt da bude otpusten kao i preklopnik otvoren koliko god hocete jel kad ponese mamac povuce odma i olovo ako je ono potesko dzabe sve .
Ako se stavi klizno olovo pa predvez onda je to vec nesto drugo.

sasabosko

Ne znam dal je toliko tesko na kraj predveza od olova staviti vrtilicu, ili antitangle cevcicu i kroz nju provuci strunu i spojiti s predvezom. Lovi se smudj, grabljivica koja najpipavije uzima od svih kod nas, tako mu i pridjite. Mekim stapovima, malim olovima, tananim montazama, laganim plovcima, bajtovima. Finsko je to pecanje, nit je neki borac, nit raste ogroman smiley033
Znoj nilskog konja je roze boje

DDj

Citat: vladeta krstic poslato 06 Jun 2021, 16:13:08
Sistem koji koristi  DDJ je klasican dunavski sistem sa bocnim predvezom i udicom oko metar iznad olova koje je dosta veliko ili  se  stavlja kamen na gumici,svecice itd.Ja govorim o sistemu za jezera.Koristim parabolike3,3 m,na bajtranerima mi je k karp extreme fluorocarbon 0,28,onda  ide  saransko olovo od 50 gr sa virblom,gumena kuglica kao stopeer i zastita cvora pa vrtilica ili brzo promenljiva kopca.Posto ja lovim na jezeru sa stukom stavljam tanku sajlicu knot  2 kynki od 6 ili 10 lb koja ne odvraca smudja od udarca.Na kraju sajlice je jednokraka udica sa saranskom dlakom.Kada dlaku iglom provucem kroz kedera ili rep kedera stavim podizac od  foam pene.Tako mi je mamac odignut od dna onoliko kolika je duzina sajle ili predveza od fc gde nema stuke.Kada smudj uzme sve lako prolazi kroz olovo a ne pomera ga pa nema opreza kod ribe.
Vladeta, kakav kamen na gumici, svecice, tesko olovo i klasican Dunavski sistem? Da li si uopste procitao da koristim za jezera i spore tokove (mirni dunavci, kanali) olovo od 20 grama (eventualno 25) i najlone 0.22 (eventualno 0.24) sa mekim i dugim telemecevima 50-gramcima? Sa olovom na dnu i bocnim predvezom.

Takav sistem je lagan, elastican i osetljiv, lagano se ako treba i daleko baca bez spadanja kedera. Olovo je toliko malo da ne smeta smudju, nosi ga bez otpora, bezbroj puta provereno na vodi. Sistem je sigurno laganiji od sistema sa 50-60 grama olovom, najlonom 0.28 i znatno krucim parabolicima od 3.3m koje koristis i sa koga mogu da spadaju kederi pri zabacaju mnogo lakse ako pokusas da zabacis dalje.

Trenutno koristim masine sa bajtom za lov smudja, ali ne koristim bajt za navedene vode. Ako koristim klizno olovo (koje koristis), mali keder je ispod pa moze da se zavuce u travu, kamenje ili neku prepreku pa mi treba verovatno i podizac (koji koristis) a koji i nemoze da bude bas mali. Ne zelim podizac, zelim zivog kedera koji pliva, izgleda i ponasa se sto prirodnije sa predvezom od tankog najlona iznad, bez sajlice.

I ono najvaznije. Kada uzme kedera, smudj zna da krene silovito. Ako krene u stranu bar malo (a krenuce u stranu) sto je najcesce slucaj, ako mislis da nece da povuce i oseti to olovo od 50-60 grama mada je klizno varas se. Osetice ga sigurno, u najmanju ruku kao ono moje od 20 grama. I sta sam dobio? Nista. Bocni predvez sa minimalnim olovom za smudja za ovakve vode je za mene bolji. Ne treba mi ni podizac a manje ce i da cimne pri zabacaju ako je keder gore, lakse cu da bacim. Za stuku, gde su kederi znatno veci je neka sasvim, sasvim druga prica koju sada ne razmatramo.

Ali i sa bocnim predvezom i malim olovom treba mu dati slobodnog najlona da moze da ponese. Tada bajt dolazi do izrazaja i moze da bude jako koristan, tu vidim njegovu primenu. Ali ni tu ga ne koristim, vec koristim majmuncice na kojima mu dam oko metar slobodnog najlona, a posle toga beg preuzima dug, elastican stap. Zasto? Zato sto sam primetio da pri pri prvom uzimanju kedera, pre nego sto pocne da ga guta, cesto ide majmunce i po pola metra gore dole, pa dolazi beg. Pretpostavljam da ga okrece u ustima pre gutanja i bega. Guta ga u begu, siguran sam. Sa bajtom to ne moze da se vidi ali bi moglo da se peca opusteno i sa njim, bez majmuncica.

Ovo sve vazi za jezera, mirne dunavce, kanale. Mislim, ljudi koriste razlicite sisteme, kako kome odgovara i misli da treba, sa kojima se oseca najsigurnije i to je sasvim u redu. I treba ovde da se iznose razlicite montaze i diskutuje o njima.

Za tekuce vode sa primetnim, brzim tokom montaze moraju biti drugacije. Tada dobar bajt koji ima mogucnost sireg opsega stelovanja dolazi do punog izrazaja.

vladeta krstic

DDJ procitajte clanak how to catch zander with ian  welch gderibolovac koristi  olovo od cak 75 gr i njegovo objasnjenje.SasaBosko koristim meke daiwa tornado z stapove od 3,3 metra tb 35 do 90 gr.

DDj

Vladeta, druze moj po stapu, uz svo uvazavanje i tebe i tog pomenutog Iana i njegovog objasnjenja "kako da upecate smudja", a kako bi bilo da taj Ian procita sta sam ja pisao i moje objasnjenje "kako upecati smudja na jezeru i mirnoj vodi"?

Mislim, godinama sam pecao smudja na mirnoj vodi na zivog kedera i dosao do nekog bar za mene optimalnog resenja, koji je bar za mene provereno efikasan a probao sam mnogo toga. Spadanja kedera pri zabacaju prakticno nema kada se baca i daleko jer je sistem jako lagan a stap dug i mek, detekcija i pracenje desavanja iz istih razloga pri uzimanju kedera odlicna, realizacija jos bolja, masim jedan od mozda 7-8 udaraca ako i toliko, sa sistemom se lagano radi jer je lagan jelte, tanki najloni koje koristim su zasticeni zbog duzine i mekoce stapa koji koristim. Bilo je veceri sa jednim ili nijednim smudjem, naravno, ali je bilo i veceri sa upecanim i desetak smudjeva u meri bez promasaja ili odustajanja smudja od kedera. Ja prezadovoljan.

Sto ne znaci da neko drugi ne treba da krene nekim drugim putem i pokusa da koristi i usavrsava neke druge sisteme i montaze. I to naravno  iznese ovde, njegove prednosti i mane u odnosu na druge sisteme i montaze a ne apriori odbacivanje jer je "to klasican Dunavski sistem, gde se koristi kamen na gumici, svecice i tesko olovo".

vradojicic

Bolonjezi kojima pecam na Drini su sposobni da bacaju sisteme na kojima su plovci od 15gr ali moram probati da li mogu da bace i plovak i kedercica na njemu koji kako god okrenes ima 20, 30gr...
Da li ga uvek traziti pri dnu?
Mozda je primerenije da ga na plovak pecam feeder stapovima, sa 3,9m imaju dovoljnu duzinu, montaza ce biti klizna, struna od 0.12mm/0.14mm je dovoljno jaka za jezerske smudjeve...
Samo, da li ga uvek traziti pri dnu, to mene najvise zanima?
"...Krv je Krv! Njena boja i ukus ne zavise ni od kape koju nosis,ni od Boga kome se molis, ni od barjaka, ni od imena..."!

DDj

Vlado, verujem da sa jacim bolonjezom mozes pecati smudja na mirnim vodama bez problema. Ja sam ga koristio i za dubinski ribolov i za lov plovkom. Uz takmicarac nosio sam i bolonjez za svaki slucaj za lov kedera za smudja, pa sam ponekad probao i njega da koristim. Njegova elasticnost moze da mu bude samo plus, nikako mana ako ima dovoljno snage. Pre bi mi bio izbor takav bolonjez nego feeder jace gramaze.

Sto se tice jezera tokom dana smudj je obicno u dubljoj vodi, iza prepreka i zaklona, obicno miruje. Ako se trazi tokom dana, treba ga traziti dalje od obale, pri dnu. Mada, ne postoje kruta pravila, moze on izaci u lov i kada mu vreme nije, narocito ako je vreme lose, jako vetrovito sa talasima, sa kisom ili nepogodama narocito. Bela riba je tada uplasena, pliva nasumice i smudj to koristi za lov. Ako je bas gladan, izaci ce on i po suncu, ali je to obicno iznimak...

Pred mrak izlazi iz zaklona i ulazi u plicu vodu, blize obali u potrazi za hranom, aktivan je do nekih recimo 11 sati uvece max. Ponovo ga ocekujem na dnu, ali zna i da se digne u srednje i povrsinske slojeve u potrazi za hranom. Tu, blize obali, voda i nije mnogo duboka, osetice on zivog kedera i ako je u nekim srednjim slojevima bez problema. Znam neke smudjarose koji ga love iskljucivo na plovak, match stapovima, ali je sasvim dobar i jaci bolonjez. Lep je ribolov smudja na plovak. Smudj nije poznat kao snazna, borbena riba, jedini problem mogu da prave jako krupni, kapitalni smudjevi kojih i nema puno. Slicno je i sa vecim mirnim dunavcima, mada imam utisak da je tu smudj dosta aktivniji preko dana nego na jezerima. 

sasabosko

Citat: vladeta krstic poslato 07 Jun 2021, 06:04:21
DDJ procitajte clanak how to catch zander with ian  welch gderibolovac koristi  olovo od cak 75 gr i njegovo objasnjenje.SasaBosko koristim meke daiwa tornado z stapove od 3,3 metra tb 35 do 90 gr.
Koliko znam, Tornado Z su trodelni, al sam ja gledao neke duze, koliko se secam crveni konac na karikama.
Znoj nilskog konja je roze boje

srce

Pecam ga sa kliznim olovom, malo duži podvez , Dunav , obavezno bajt . Nisam primetio da mi slabije uzima nego sa drugom montažom. Kad dodje krupan dril kao kod šarana.

Sent from my SM-G980F using Tapatalk

nikad ne veruj zeni koja laze

Gremlin

To te pitam...
Znači jedno 50 cm fluo predvez, virbla, stoper, olovo, struna i nema sekiracije ?

:wink:

glos

Citat: srce poslato 08 Jun 2021, 21:40:28
Pecam ga sa kliznim olovom, malo duži podvez , Dunav , obavezno bajt . Nisam primetio da mi slabije uzima nego sa drugom montažom. Kad dodje krupan dril kao kod šarana.

Sent from my SM-G980F using Tapatalk
Zato što je došlo do samokačenja - kao kod šarana.
A sve zato jer se u Dunavu sve toliko tumba i okreće, da sa kliznim olovom niko nije imao sreće.
ZOV

DDj

Dobro Srce kaze, takodje mislim da je to verovatno najbolja montaza za zivi tok Dunava, sa kliznim olovom i bajtom u toku. Kako kaze Gremlin, "fluo predvez, virbla, stoper, olovo, struna i nema sekiracije". Ne treba preterivati sa debljinom najlona (strune), sto tanje a da radi posao, zavisno od velicine potrebnog olova. Mada ima situacija kada i tu druge montaze dolaze u obzir, blize obali sa mirnijom vodom, u limanima ili kontra tokovima.

Slicno sam i ja naveo ranije, mada sam neuporedivo vise pisao o jezerima i mirnim tokovima (dunavci, kanali, sasvim miran tok) gde vise i pecam, i gde se moze pecati sa sasvim malim olovima fiksiranim na kraj najlona, laganijim stapovima, tanjim najlonima i gornjim predvezom, sto mi daje odlicne rezultate.

Gremlin

Pecam samo na Savi i Dunavu, različita mesta, različit vodostaj i protok...
Bolje rezultate sam imao sa predvezom ispod olova, nego sa starinskim sistemo sa udicom iznad olova.

Moj drug Žika Smrad peca sam na predvez ispod olova, ali stavlja minimalne težine olova čak i na Dunavu ne više od 25-30 grama, da ima što manje otpora, i da mamac leluja i lebdi u vodi.

I ta tehnika mu je jako uspešna,

:wink:

glos

Ali ni jednog momenta ta dešavanja nisu u fulu realizovana puštanjem slobodnog kretanja i nošenja silka, jer to olovo tako omogućava. Već se jednostavno kači jer je tu.
U suštini imaš slobodnog kretanja kao i sa klasičnim gore navezanim predvezom, ako se nije zavrnulo, a često jeste, te tada imaš još manje prostora i uloga tog olova je da dovede do samokačenja.
Olovo sa takvom koncepcijom nikada nema ulogu originalno zamišljenu.

Ajde zamislite se, ako je to tako moguće, zašto niko na Dunavu, u toku, ne hvata šarane i bjelu ribu na te teoretske proklizavajuće sisteme.
ZOV

Teme sličnog naslova (10)