Šaran i zimovanje

Započeo MIF, 12 Mart 2012, 14:54:12

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

MIF

Čitam malo postove na temi šaran, i vidim da se piše o krtogu.
Ovo su neka moja zapažanja vezana za rijeku Savu,pa ne znam da li je tako i na ostalim vodama.
Dosta sam zima proveo na Savi,i NIKADA nisam otkrio takav zimovnik.Vidjao sam šarane na površini i po najvećoj hladnoći,kupali su se kao delfini,a previše puta sam vidio i izbacivanje na površinu na mjestima koja nikako ne bi mogao nazvati zimovnik.U matici,na dubimama od 3-10 metara,u najjačoj struji.Ove godine,po onoj mećavi naišao sam na uvalu uz samu obalu,u kojoj su u dubini od 1.5m radili đumbus,voda sva mutna,a vidiš repove..Ni uz pomoć elektronike nisam nailazio na zimovnike.A često sam slušao i priče o onom  drugom dijelu "ribolovaca",koji niti sa strujom,niti eksplozivom nisu baš nešto šarana potukli,a bacalo se u najdublje jame,zimovnike,koje-kuda,mada ja o tim zimovnicima imam drugačije mišljenje od većine ribolovaca..Kakva su vaša zapažanja na ovu temu,zanima me kako je na drugim vodama! smiley033
Kad je struju izmišljao Tesla, Ameriko sisala si vesla.

maverick

nisam šaranaš ali ih srecem zimi dok jigam....na dravi mahom su u toku dubine od 2 do 4 metra ali se krecu..ne zadrzavaju se konstantno....jedino mi zao sto sad kad je stegla zima nisam mogao na zaledjenu vodu....da vidim sta su tad radili ...ovih dana kako je zatoplilo, kupaju se na rubu rine i to u velikim kolicinama, da li cekaju vecu vodu da udju u sumu...ne znham

orka

sarani na rekama nikad ne miruju dugo u jednom mestu,a isti je slucaj vise manje i sa svim ostalim vrstama..ponajvise zato sto nivo vode ili ti vodostaj nikad ne miruje dugo...porasti i opadanja vode,ubrzanje ili usporenje toka..,pomute i bistrenje vode..itd teraju sarana da vise ili manje cesto menja mesto boravka na rekama,trazeci u novonastalim uslovima bolje pozicije i mesta za boravak..(na stajacim vodama je druga prica),a opet s druge strane nije svaka voda ista i ponasanja sarana od vode do vode mogu se znatno razlikovati..,ali ako ga usred zime vidjate da se kupa i krece,onda je i sigurno da se moze odredjenim pristupm i nacinom pecati i upecati...kao sto se som negde zimi moze upecati,a negde ne moze ni za lek.,slicno je i sa saranom..,a rekao bih i sa ostalim vrstama riba....Carls Darvin-teorija evolucije..,malopre sam ga citao..,ali samo zato sto sam u gipsu  :lol: ..ponasanje zivotinja istih vrsta se u vecoj ili manjoj meri razlikavalo od ostrva do ostrva..,tako je i sa ribama...

TopMix

Moze biti da postoje zimski saranski krtozi na rekama, al to  ne mora da znaci da oni stalno tamo borave i da se ne krecu cele zime. Sigurno ih pokrece i veca promena vodostaja tokom zime, sto kaze Orka, da zauzmu bolje pozicije.

damjan

Ovo što reče Orka je tačno,sam ekosistem vode određuje ponašanje ribe od vode,do vode. Npr reka Sava u gornjem(HR) i donjem(SR) toku se dosta razlikuju,kako po veličini,tako i po dubini i dr...A o količini ribe da i nepričamo . :sad: Prosto im zavidim !
Ogradiću se pa ću pisati samo o reci Savi donji tok gde i sam pecam.
Reka Sava u donjem toku npr 0-60km,je prosečno široka 300m,negde više,negde manje. Dubina je prosečno 4-8m. Na određenim oblastima i dosta dublja,dok ima i plitkih oblasti gde dubina varira od 2-4m...
Dakle da se vratim na šarana. Kao što se moze zaključiti na tolikoj vodurini(a za dunav još i teze) je mnogo teško pronaći ribu preko zime.
Gde zimuje ? Nema pravila ! Uglavnom su to mesta sa većom dubinom,često sa solidnom količinom krša. Sam krš usporava vodu što šaranu odgovara da štedi energiju i daje mu zaklon. Takođe zna da se ukrtozi po većim rupama,gde zbog kontrasta u dubini na dnu je slabije strujanje vode,što se opet povezuje sa uštedom energije.
No u odnosu na stajaću vodu na reci je šaran stalno primoran na pokrete zbog protoka vode,što znači da troši više energije u odnosu na rođake iz jezera. Česta variranja vodostaja takođe teraju šarana na kretanje.
Da bi šaran nadomestio izgubljenu energiju ume i preko zime da napusti krtog i ode u obliznje plićake radi hrane,itd... Ali verujem da se uvek vrati u krtog i sigurnost.
Dakle  temperatura vode prva diktira koliko će se šaran kretati tokom zime i koliko će se hraniti. Pri temp vode do 4c  kretanje mu je minimalno. Npr na temp vode od 4-4,5c sam ga dobijao isključivo u samom krtogu,dok na temp vode od 5,5-7c je umeo da udari u obliznjem plićaku preko dana kada je naj toplije,da bi se predveče opet vraćao u krtog.
Evo jedan dobar primer-Jedna polovina Save je duboka,7-12m,prepuna krševa,idealna za zimovanje ribe(spoljna krivina),dok je druga polovina plitka 2-4m(unutrašnja krivina). Za vreme nekog zimskog otopljenja kada temp vazduha pređe u plus,pogotovo ako poveze par dana lepog vremena,alasi dobijaju povlačećim mrezama šarane na toj plitkoj peskovitoj strani,dok u ostalim slučajevima riba je stacionirana na dubljoj strani !

Koliko šaran preko zime migrira ? Odnosno dali preko zime menja stanište ? Ne ako nije prinuđen na to,odnosno ako vodostaj nije toliko opao da mu na predhodnom krtogu više ne odgovara,isto vazi i za veći nadolazak vode. No kada mu je npr zimovnik na većoj dubini,npr sa obiljem krša,promena vodostaja ne utiče toliko na njega da bi menjao krtog,ali se sigurno hoće po tim uslovima više kretati u blizini nego inače.
Verujem da preko zime šaran nije sklon većoj migraciji iz razumljivih razloga (ušteda energije).
E sada kao što sam gore pomenuo da je velika razlika u Savi u gornjem i donjem toku zbog veličine i koliko sam zaključio iz postova kolega iz Hrvatske da je tamo Sava zimi toplija,na to utiču i izlivi toplih voda iz energetskih postrojenja i još kada se uzme u obzir širina save, dolazim do zaključka zašto je zimi u HR na Savi sva riba aktivnija(uzmite primer sa somom),tako da se i šaran više kreće ! Molim neka me MIF,Maverick i ostali isprave ako grešim u zaključku ?  smiley033

orka

jako je tesko spojiti vise celina(reka) i doneti neko misljenje,zakljucak koje ce vaziti i biti merodavno za sve njih...imao sam prilike da pecam sarana na vise reka(sava,dunav,tisa,tamis),i svugde se razlikuje vise ili manje i samo pecanje sarana i njegovo ponasanje...kako jos ranije rece Damjan,zimovnici nisu neka specijalna mesta gde saran boravi samo tokom zime,vec je on tu i oko njih i u vecem delu godine....sto se pecanja tice,ja recimo kada dolazim na neko novo mesto,u startu mi je najbitnije da dodjem u samo svitanje,po mraku,da bi video gde se izbacuje(kupa)..
to mi znatno olaksava pronalazenje dobrih ili najboljih mesta za pecanje.,jos ako to radi svako jutro na istim mestima..,onda se ne moze puno pogresiti...

bladerizer

Na dtd kanalu sam primetio da je saran na nekim mestima stalno tokom zime a na nekima bude samo povremeno,ima par pozicija na kojima stalno bacam varalicu za smudja i na kojima stalno dobijem krljust sarana  ili osetim ribu sa strane,jednostavno ta riba se nije pomerala sa tih mesta,sve do otopljenja,cim bi malo otoplelo sa prolecnim danima on je odlazio sa tih pozicija.Pozicije na kojima sam ga nalazio teski krs i naj dublji delovi kanala!
Leleee otkaci se

pop1307

bas ste ovo lepo napisali,Damjanko i ekipa.ja pocinem za koji dan da ga cekam hranicu par dana i uzivacu na kampu   naravno sve cu da vratim u vodu sto cu i da snimim,da me ne grize savest jer ipak saran se sprema za mrest i treba da polaze ikru.

Teme sličnog naslova (10)

2702

Odgovora: 803
Pregleda: 311478

12609

Odgovora: 839
Pregleda: 272843

19479

Odgovora: 360
Pregleda: 181449

11116

Odgovora: 1437
Pregleda: 432349

7122

Odgovora: 867
Pregleda: 358841

5842

Odgovora: 203
Pregleda: 174091

9808

Odgovora: 186
Pregleda: 97710

21971

Odgovora: 25
Pregleda: 4359