Ribolov šarana u mulju

Započeo rajko tehnium, 02 Novembar 2010, 19:51:44

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

rajko tehnium

 Danas,saznanja o tome koja su dobra mesta za ribolov šarana, znatno se razlikuju od onih od pre 20-tak godina.Sprud nije više jedina pozicija koja garantovano daje najbolje šanse za ulov kapitalnih šarana(mada njegova atraktivnost i dalje ostaje kako zbog prelaznih područja tako i zbog određene sigurnosti koje takve veće neravnine šaranima predstavljaju po pitanju zaklona ili podvodnih puteva).Među šaranđijama,naročito onim sa puno iskustva i izlazaka na vodu,najtraženija su područja gde tvrda podloga prelazi u mekši ali ne i preduboki sloj mulja.Reći će vam oni,često je i sam mulj nabolja opcija,jer se šaran u takvom mekom,slojevitom dnu pronaći puno više prirodne hrane,nego na golim,šljunkovitim sprudovima.
Markiranje
Znači,iako je mulj potencijalni izvor prirodne hrane,on, ipak zavisno od njegove debljine i daljine na kojoj se nalazi od ribolovnog mesta,nosi i određene, manje ili veće, probleme koje se moraju rešiti da bi ribolov bio što uspešniji.Na velikim daljinama je puno teže tačno odrediti o kolikom se sloju mulja radi,kolika je tačna dubina,dali se čak uopšte radi o mulju ili o sloju meke trave.Ponekad se ispod 20-30sm mulja nalazi tvrdo,šljunkovito dno koje se na velikim udaljenostima zbog istezanja najlona vrlo teško registruje.Zato se za markiranje na takvim mestima preporučuje upotreba pletenica koje će puno bolje utvrditi eventualno tvrđe delove prekrivene muljem,a zbog svog manjeg istezanja i proračuni dubine biće tačniji.Zato je poželjna upotreba pravih markirnih olova ili barem onih u obliku potkovice("grip lead")koji i u ostalim situacijama bolje otkrivaju neravnine na dnu.Kada se radi o izuzetno dubokom mulju treba koristiti marker plovke velike plovnosti kako bi što lakše izašli iz njega.
Mikrolokacija
Iako markiranje pojedinačnim širokim područjima mulja zna za ribolovce biti prava noćna mora od njega nikako ne treba odustati jer nekada se njime može doći do mikrolokacije presudne za uspešan ribolov-tanji sloj mulja.
Montaže za ribolov u mulju
"Lead core"montiran ispred predveza,tj.njegovo sporo propadanje i njegovo maskiranje u 1-2sm.mulja može nam u ovom slučaju samo koristiti.Ako koristimo uobičajenu safety bolt montažu olovo treba biti pljosnatog oblika,odn.veće površine kako bi ga ta veća površina lakše držala na mekom sloju mulja.U slučaju da koristimo visoke helikopter montaže gde je predvez gumenim graničnicima visoko podignut od olova,izbor olova nije toliko bitan.
Predvezi za mulj
Osim ako ne upotrebljavamo visoku helikopter montažu gde nema opasnosti da predvez duboko zaglibi u mulj,za ribolov u mulju preporučuje se nešto duži predvez(cca 30sm).Fluorokarbon je pri ovakvom ribolovu sigurno izbor broj jedan ali ako u vodi ima i amura tada je moguća i upotreba pletenice nosivosti od 25lb do 45lb.Moguća je i upotreba pop-up mamaca(boili ili pufi).Vrlo je bitan i način na koji je sama montaža zabačena.Ugao pod kojim  montaža(olovo) pada u vodu treba biti što manji da bi se smanjila snaga inercije kao i ugla pod kojim će olovo probiti sloj mulja.Upravo zato je dobro pre samog pada montaže u vodu laganim podizanjem vrha štapa prema nazad "usporiti" najlon te eventualno ne dozvoliti propadanje olova već ga navući što lakše na mulj.Tu treba biti vrlo oprezan jer ako se nema iskustva takvo "navlačenje" često puta može završiti upetljavanjem montaže.
Izbor mamaca
Mulj "ubija" većinu mamaca čineći ih što se tiče mirisa neprepoznatljivim za našeg šarana nakon samo nekoliko sati ribolova.Ipak,postoji i neki mamci koji su "izdržljiviji" a prvi među njima je tutti-frutti a u zavisnosti od količine mulja kao i dužine ribolova i intervalima prezabacivanja,skoro dupla doza arome na kilogram mix-a je ono što se u ovom ribolovu preporučuje.Boila od tako napravljenog mix-a zadržava svoj miris i posle dva sata stajanja u takvoj vodi.Pored tutti-frutti-ja u njenom nedostatku dobra je i boila sa aromom jagode,vanile i scopx-a.

Goachild

Kad pecam gde ima mulja uvek sam po malo skeptičan, ovo što si napisao je baš korisno štivo.
Izvadim mamac i prekontrolišem, miris ga odaje (mulj) onaj specifičan miris...
Skoro sam čitao o jednoj novoj montaži-sistemu zove se "Zig-Rig" mislim da je i ona odlična za mulj, moraću da isprobam...



Imre

Zig-Rig ,gledao sam jednu emisiju sa tim sistemom ,lik reče da ima dosta uspeha sa njime jer šaran dosta često zbog atmosferskog pritiska boravi u gornjim slojevima vode.
Nije pametan onaj koji mnogo zna ,nego onaj koji zna šta hoće........

Hemingway

Odlicna tema rajko tehnium... :clap2:
ja pecam na jednom mjestu gdje je prelaz iz dublje vode u plici
i u tom plicaku (dubina do 1m) je mulj koji je dubok do 70cm ..
trebalo mi je malo vremena dok sam skuzio zasto nemam griza ..a vidim ribu da je tu ..
sve karakteristike su se pokazivale ..od mjehurica do prevrtanja sarana na povrsini...pa i ledjna peraja da vire ..
desavalo mi se da mi predvez bude prekratak i time potone u mulj ..
a kad vadim montazu vani nevidi se mulj nimalo ..jer je rijedak
i prilikom vadjenja se ocisti od montaze...uocio sam problem vadeci po dnevnom svjetlu i od tada je bila vec druga prica ..
pecao sam na udaljenosti od nekih 15m od rodpoda ..a od obale nekih 8m ..(u koso zabacivao)

..jedno bih ipak napomenuo da se nebi stekao pogresan dojam o mulju ...
mulj o kojem se ovdje pise..nije onaj u pitanju..sto smrdi na kojekakve gasove i trulez.. jer tu ribe nema  :no:
,,Starac i more"
,,Dunav mi u Venama "
"Zamislite koja bi tisina nastala kada bi ljudi govorili samo o onome sto znaju." - Karel Capek

Sp1tF1re

Mislim da svaki mulj ima svoj muljeviti smek,neki jaci a neki slabiji zavisi od dubine,protoka i raspada materije u doticnoj vodi pa neki miris mora da ima koji ce mamak plasiran na takvom mestu nepobitno primiti.Saran i slicna mu riba pretrazivace muljevitu povrsinu preplivavanjem dok ne ugleda nesto zanimljivo sto ce ga ponikati da se spusti duvanjem,rivenjem ili slicnim istrazice zanimljivost uzeti je ili ne do njega je i ide dalje.
 Moje jedno iskustvo kampujuci na jednom jezeru na njegovom plicem delu,sastojalo se da mu pomognem da brze dodje do hranjene lokacije a kako?.Posto je ta plica povrsina bila pod muljem u celosti ulazio sam, do dubine oko 1-1,4m na 20m od obale,u vodu i nogama sklanjao mulj ispod sebe ,praveci tvrdu platformu za hranjenje sarana i amura.
  Vec prve noci pronasli su tri takve lokacije,nakojim je pored 3-4 sake kukuruza lezao i sistem sa namamcenim kukuruzom na dlaci,olovo sam nogom blago zabadao u glinu kako bi samo dalo kontru tako da mene indikator na obali obavestavao o "zakacenoj" ribi.
  E sad ako ste na jezeru sa dubljom vodom,imate problem sa muljem na dnu a posedujete neki camac(bilo kakav)dobro bi bilo da napravite platformu npr metar sa metar ili sl.neku dimenziju od laminata, ploce neke drv,debljeg etisona i dr. otezajte sa donje strane kamenom gore posolite hranom i stavite svoj sistem, takvu platformu razvucite i postavite pazljivo na dno.Sve je u navici, da dobija redovno na vreme istu hranu ko prasici  smiley033


Dusannn

Mislim da ˝Zig-Rig˝ i nije tako dobar.Pre bi stavio samo JEDNU udicu jer je poznato da se druga obično uplete u granje i eto problema. :huh:Naravno ide pop-up boila.
U ribara mokre gaće, za večeru ne zna šta će!

Imre

Pa i ne idu dve nego samo jedna udica  :no: ono na slici su dva posebna.
Evo još jedan zig -rig sistem
Nije pametan onaj koji mnogo zna ,nego onaj koji zna šta hoće........

TopMix

Imre, svaka cast na trudu da nam nesto pokazes, al tu nedostaju dve stvari: prevod za siroke narodne mase (gde i ja spadam) i demonstracija sistema u vodi, da vidimo kako to funkcionise.
U svakom slucaju, namera ti je na mestu  smiley033

elektrasmudj

Zanima me neki sistem za muljevito dno( oko 20cm mulja) sa hranilicom koji se dobro pokazao

MIF

Mene zanima nešto....ako je bolia u mulju toliko vremena da je poprimila njegov miris,znači li to da je šaran neće pojesti?
Kad je struju izmišljao Tesla, Ameriko sisala si vesla.

bogy man bites

Pecam nekad na starom tamisu gde je svuda mulj nisam nasao nigde tvrdo i dok boila ne odstoji u mulju bar 2h nece da je uzme a pop up da ne govorim nece nego onu koja lezi u mulju.E sad zasto u mulju verovatno nalazi najvise i hrane pa je zato i jede vadio sam mulj uz obalu i drzao boile u kanti u mulju jedno vreme pre zabacivanja tamo hoce iz mulja ali gde postoje platoi tvrdi bezite od mulja onda ne da nece nego nema sanse mada na takvim mestima mulj smrdi sacuvaj boze.Ovaj na starom Tamisu se oseca ali nije jako kao recimo na slajzu u kovilju tamo mulj smrdi nevidjeno. smiley033
u Bogya svaka puska ubojita

damjan

Citat: MIF poslato 29 Mart 2012, 21:29:45
Mene zanima nešto....ako je bolia u mulju toliko vremena da je poprimila njegov miris,znači li to da je šaran neće pojesti?
Šaran je navikao da rovari po mulju,pa mu i mamac koji je odstojao u mulju ne predstavlja problem da ga uzme.Koliko u stvari miris ima učinka na šarana ?
Ovo što je kolega @bogy man bites naveo da nekad šaran radije uzme mamac koji je odstojao duze u vodi je tačno ,jer mu takav (ispran)mamac deluje manje sumnjivo. To se češće dešava na napadnutim vodama gde je šaran dosta obazriv !
Ja verujem da je svaki naš aromatizovani mamac "mirisna bomba" u vodenom svetu. Nekad je to dobro,a nekad nije,treba naći neku granicu.

MIF

Pa jasno..ni njegova prirodna hrana baš ne miriši..A onda priče o aromama za mulj?
Kad je struju izmišljao Tesla, Ameriko sisala si vesla.

bogy man bites

definitivno postoji razlika u uspesnosti aroma kad se peca na mulju.  smiley033
u Bogya svaka puska ubojita

dcarp

Smatram da potapanje kojekakvih (ne)prirodnih materijala u vodu nije preko potrebno.nedavno sam čuo za ideju da se biber crepom poploča dno jezera radi pravljenja čvrstog dela za plasiranje mamca.pa sad,ja se pitam šta posle pecanja?mulj koji se tu taloži,nastaviće i dalje da se taloži.ako svako od nas ubaci crep,ciglu,blok,laminat i ko zna šta još samo možemo napraviti štetu dugoročno gledano,zbog eventualnog ulova,a izvaditi taj šut napolje sigurno nećemo.da ne bih samo kritikovao na stajaćoj vodi mulj rešavam na sledeći način.prebacim se na pecanje iz čamca,pribor na klizeće plovke,predvez od strune nekih 20cm.mamac na dlaku ,eventualno pop up.plovci su 5 gr i toliko olovo tako da neće tonuti u mulj već ostaje na površini mulja.česta promena kukuruza i pojačana aroma pomažu kod pecanja amura a kod šarana ipak treba mamac malo da se stopi sa okolinom.
New thinking
New possibilities

Teme sličnog naslova (10)