Ribolov rečnog šarana na hranjenom mestu sa obale

Započeo bogy man bites, 08 Decembar 2012, 17:43:04

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Trigga

Pre par godina sam imao prilku da pecam sa pontona od poznanika na Tisi,48h,ja dva stapa a cale 3,nahranim boilama(3kg inicijalno) i 2 kg kukuruza,u roku od par sati dobijam porcijasa oko 1,5kg na dve boile i tako na svakih par sati po udarac,saran se bas kupao,do danas nisam video toliko izbacivanja ribe,cale je pecao na kukuruz i nije imao udarac dok nije stavio boilu na sistem,hocu da kazem da je vrlo moguce i da je mamac u pitanju,slobodno eksperimentisite nikad se nezna sta ce doneti ribu,dali mamac,dali taktika,ili sistem ili sve objedinjeno...

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka

Saran=Mama

borina

drugari hvala svima koji su dali neki savet a ja cu videti sta je kod mene izvodljivo probati. licno pecam na udicu velicine 6 i 8
i vezem sistemom na dlaku. e sad dosad sam stavljao po jedno zrno kukuruza obicnog a sad cu probati prvo sa vise zrba recimo 2-3 i probacu sa dipovanim kukuruzom. ako i to ne da rezultate onda cu probati neko vreme boilama. a posto je drina sad jako velika i mutna pa se nemoze ni hraniti ni pecati zanima me koliko dugo saran zadrzava naviku da dolazi na hranjeno mesto.

no names

To ti prijatelju niko ne može odgovoriti 100% sa sigurnošću. Recimo što ti je kvalitetnije hranilište to će ga duže posećivati, a nekad džaba i to. A, probaj kao što djmisha negde napisa da hraniš tajgerom umesto kukuruzom jer koliko god ga voleli svi mi ipak on nije mamac na duge stuze i moguće je upravo da jednostavno neće da ga jede jer se zasitio. Eventualno da ga malo popraviš nekim preparatima pre nego što predješ na nešto drugo. A, o tome se dosta pisalo....potraži po temama da se ne ponavljamo svi...pisano je dosta o tome. I daj da vidimo tog šarka u galeriji  :takoje:
Riba uvek jede. Na tebi je da otkriješ šta...

Trigga

Pokusaj da lociras  saranovu sto bi rekli dnevnu sobu tj mesto gde on boravi,znam da je to lakse reci nego uraditi ali posle bar neces imati brige dali dolazi na hranjeno mesto ili ne

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka

Saran=Mama

marina1983

Primetio sam kad je Dunav u pitanju  da kako se vecina presaltovala na fider a samim tim i smanjila verovatnoca za vadjenjem ozbiljnijih riba a jos veci deo presao na lov smudja i soma da se se saran poprilocno oporavio. Ovih dana ozbiljne sarandjije dosledne parabolicima-jacim stapovima , kukuruzu i valjku imaju vise nego pristojne ulove. Bilo je i vise komada preko 10 kg ovih sitnijih do dve jako puno.
Dolazili su i pravi kapitalci bilo je i kidanja.
Interesantno je da bela toliko lose radi da se tako losa godina skoro ne pamti .
Da nebude sve uvek tako crno.

sasabosko

Ako ima toliko sarana, sasvim je jasno sto bela slabo radi. Par puta sam bio zatecen time da kad saran ima ludilo, ne radi ni sitan som. Drugu ribu je tesko loviti, dal je rastera ili sta. Tad ume da dolazi na sve zivo od mamaca. Ne mora da znaci da se oporavio riblji fond, mozda je jednostavno migrirao od negde, i tu su mu bolji uslovi za zivot smiley033
Znoj nilskog konja je roze boje

tonyboy

Citat: Trigga poslato 12 Avgust 2018, 21:59:43
Pokusaj da lociras  saranovu sto bi rekli dnevnu sobu tj mesto gde on boravi,znam da je to lakse reci nego uraditi ali posle bar neces imati brige dali dolazi na hranjeno mesto ili ne

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
Bez uvrede, smatram da je ovo primjer lošeg savjeta.
Šaran nije predator, pa da ima mjesto gdje je stacioniran, i polazišnu točku za izlaske i napad na plijen.
Šaran je nomad, većinom u pokretu,  osim naravno preko zime, ali tada ga rijetko tko uopće i peca, pogotovo na rijeci.

Tema je ribolov šarana sa obale, pa bi ja ipak savjetovao da je potrebno pronaći daljinu, na kojoj se nalazi šaranska linija kretanja, putanja kojom se kreće rijekom. A to zavisi od puno faktora i doba godine.
Mogu krenuti redom pa početi nabrajati kako ide od proljeća prema ljetu i jeseni
- temperatura vode
- vodostaj
- blizina špornjeva, dunavaca itd.
- protok vode, količina kisika, dubina
- konfiguracija dna ( vrsta dna - šljunak, glina, kamen )

Trebalo mi je oko 10 godina i cca 30-40 noćenja godišnje na Savi i Dunavu, da skupim nešto iskustva i složim mozaik na  cca. 80% i prevarim riječnog šarana od 20 kg.


Sent from my iPhone using Tapatalk

orka

Tačno je da se šaran kreće u potrazi za hranom, ali i adekvatnim uslovima boravka, koja zavise najviše od vodostaja i temperature vode, ali je isto tako tačno i da voli zaklon u kome i najviše boravi, a to su panjevi, granje, kamenje, rupe, itd, pa je tako prilično diskutabilno reći da šaran nema tu polaznu tačku. Od uvek su panjevi i prepreke u vodi bili dobra mesta za lov šarana na kojima se i ostvaruju najbolji i najčešći ulovi. Tu se oseća sigurno, ali i i takva mesta su bogata sa hranom..Ako u blizini ima prelaza, odseka, sprudova, on će boraviti i na tim mestima i zadržavati se duže ili kraće a u zavisnosti od više faktora. Šaran je takođe i noćna riba. Naročito je aktivan noću u letnjem periodu, kada izlazi na pliće delove u potrazi za hranom. Tada se sve smiri i onda se oseća sigurnije, pogotovo onda kada je voda bistra ili bistrija.
Ako ne znaš gde da pecaš šarana, gledaj i osmatraj gde se kupa, izbacuje, i tu ga pecaj. Ulov neće izostati.
Svakako da je svaka voda različita i da ima neka svoja pravila, i da kontinuitet izlazaka, upornost i poznavanje vode donose rezultat.

tonyboy

Naravno da voli zaklone, posebno u obliku T šporni i tu najčešće prevarim najveće. Medjutim, posjećuje ih ujutro i noću. Isto je i sa panjevima posjeti ih, odmori, pojede, pa ide dalje. A složit ćete se, rijetko se peca u panjevima sa obale. Mišljenja sam da od proljeća i 8c temperature vode, pa sve do kasne jeseni dok se opet voda ne spusti na 8c šarani nemaju stalni dnevni boravak, kako to neki zamišljaju. Medjutim, ima puno mjesta koje šarani posjećuju jednom-dvaput dnevno, a jako su blizu obale. Naravno, veći šarani 10+ kg su i oprezniji, za razliku od manjih do 5 kg.
Kada bi morao izabrati samo jedno mjesto na kojem bi ih pecao tokom cijele godine, onda to nebi bili panjevi, nego T šporne.


Sent from my iPhone using Tapatalk

orka

Sve zavisi kolika je reka. Na Dunavu je teško pecati sa obale direkt u nekom granju ili panjevima, pogotovo na većoj daljini, zbog toka vode, ugla i zanošenja sistema. Ali je moguće nešto nizvodnije ili uzvodnije, kao i malo bliže od tih prepreka. Na špornama ima kamenja u vodi, a tu bude i granja. Obiluju prirodnom hranom kojom se šaran hrani, račićima, školjkama, pužićima, larvama itd. Tu ga pecaš noću jer tada izlazi na ta mesta u potrazi za hranom. A šta je sa dnevnim pecanjem. I preko dana se on hrani, ali ne tu, već na nekoj drugoj poziciji, koja sigurno nije daleko od te noćne pozicije. Na Tamišu recimo, koji je mala reka, moguće je i sa obale pecati skoro direkt u panjevima, granju, kršu, ali je  poželjno da se ne peca direktno u kršu, već sa strane, malo dalje od tih prepreka jer ćemo tako imati veći procenat izvađenih šarana i manje kačenja i gubljenja sistema .Ne ide on daleko od prepreka i zaklona,  panjeva, kamena i krša. Uvek je on ili u njima ili u njihovoj neposrednoj blizini.

Majdan

Kad vec pisete o kretanju sarana na divljoj vodi da iznesem ja svoje iskustvo. Pre 10-ak godina smo kampovali na Tisi u Mosorinu, stare sarandzije godinama pecaju na njihovim hranjenim mestima iz brodica a mi smo 100-tinak metara uzvodno od njih svi pecamo u istoj liniji. Mi smo dobijali ribu prvi ujutru pa redom svi ostali u razmaku od 10 minuta. Posle podne je situacija bila obrnuta,  mi smo ribu dobijali poslednji. Bila su ta dva cuga dnevno koja su trajala 10-ak minuta. Jedan od tih starih sarandzija je vezao za jednog uhvacenog sarana od oko 3 kg kanap za ledjno peraje i drvce i pustio ga nazad, seo u camac i pratio ga ceo dan dok se ovaj nije zavukao u neko granje. Taj saran se kretao uzvodno i nizvodno 500 metara po jednoj liniji od jedne do druge prepreke, tacno po toj liniji gde se peca. Znaci ako im nadjes tu liniju kretanja nema greske.

nera

Pre par godina cekajuci da mi se oglase signalizatori...  teleskopom  na plovak sam ubijala vreme loveci belu,
pred sumrak mi naleti saran  i pokida sve  ispred meredova  i  ode sa mojim svetlecim plovkom....
negde pre svitanja dok sam onako sanjiva ispijala kavicu u daljini vidim moj plovak kako plutai prema meni
neverovatno istim putem se vratio kojim je  i otisao i nastavi dalje ...

tonyboy

@Orka
Pecam sa obale unutar šporni. Dno je čisto pješčano, ali svaka šporna je drugačija, pa ponekad i dva tri metra kraći zabačaj, znači dan bez poteza.
Udarci su 06-09 ujutro i noć 22-04 Iznimno, u rano proljeće sredinom 3. mjeseca, bude grizeva od 11-15 h
E sad, trebalo mi je 10 godina da shvatim, gdje i kada se šarani hrane u rano proljeće, a gdje i kada u jesen.
Nažalost zbog posla ne pecam preko ljeta.
Takodjer, bitan faktor je ne prehraniti poziciju kao i promjena vodostaja.
Najviše me vesele prvi proljetni šarani, dok je još kalendarski zima, jutarnje temperature i do -3 temperatura vode oko 7c
Čeka se jedan potez, a šarani budu i do 15 kg




Već poslije lovostaja, kad voda ugrije i izlete komarci, šarani grizu kao na traci, pa ni ugodjaj nije više isti.
Doduše i dalje to budu većinom veliki 7-14 kg tako da imam problem kad se poželimo kotlića, ispadne da je najteže upecati malog šarana 2-3 kg




Sent from my iPhone using Tapatalk

god-ar

Toni, u kojem delu sporni pecas? u onom delu uzvodno ili nizvodno?
Posto je na tom nizvodnom delu voda uglavnom mirnija, pa me zanima gde se vise vrti saran.
Nemam ti ja pojma!...  Ali naučiću!!!

tonyboy

U nizvodnom " bazenu " ga pecam u većini slučajeva.
Mada ima situacija kada se pomičem još nizvodnije, ali to je samo kada je niža voda. Opisao sam u temi o signalizatorima, neke situacije kada kako pecati i koje sugnalizatore koristiti. Noć je opasna jer onda znaju naići šarani samci a oni su u pravilu najveći. Imao sam neke ozbilje ribe koje nisam uspio ni vidjeti.
Smatram da se isplati prvesti 48h na vodi čekajući dva-tri ozbiljna udarca kapitalnih šarana.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Teme sličnog naslova (10)