Pecanje šarana zimi

Započeo damjan, 22 Novembar 2009, 21:59:07

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Goran Dubravac

Citat: Damir poslato 22 Novembar 2009, 23:30:44
pošto nisam šaranaš ali sam ppročito cijeli tekst jedino mi nije jasno mamac ruža dali mi netko može to objasniti :smiley:

Damir je verovatno mislio na jesen i meso

ali tema je zima.

Panonski Mornar

Ruža ili pahulja jel sada jasnije  :bye:
Kada sklopim oči nebom naiđu lađe,
zvona, lavež, komšijske svađe, miris svežeg oranja.
Ali kada svane vetri s reke zacvile. Znam, to tuže vodene vile, Dunav sedef odranja. Đ Balašević

Damir

jasnije nemož biti..........hvala na informacijama smiley033
Dunav  Dunav  Dunav Dunav Dunav Dunav

orka

u novembru se saran jos itekako krece,i ne treba ga striktno traziti na dubljim mestima sa granjem i panjevima,ali je pozeljno da takvo mesto imate u blizini.veliki broj letnjih mesta sa dubinom i panjevima saran ne napusta ni zimi,s tim da zimi koncentracija sarana na nekim takvim mestima zna biti mnogo veca.za januar i februar je potrebno da bacate u krtog,jer se tad skoro i ne pomera,znaci direkt na glavu,ali za uspeh je potrebno mnogo toga da se poklopi,ali zavisi dosta i od godine do godine.nagli porasti i opadanja vode na rekama znaju da pomere i pokrenu sarana,a kada se pokrene trosi energiju,koju mora vrlo brzo da i  nadoknadi uzimanjem hrane.ja pecam na savi sa splavova na relativno cistom dnu sa nekoliko grana,a u blizini dalje prema vodi su panjevi i velika dubina,7-8m.novembar,decembar retko i mart bude ulova sarana,u januaru i februaru nikad nisam imao nijednog.

damjan

potpuno se slazem sa ovim sto si napisao. :takoje:
zimovnici cesto mogu biti i na mestima gde se leti dobro lovio saran,jer ako ima dubine i krsa to je to.primer za to je moje mesto na savi i ova slika sa sonara je bas sa tog mesta,ali se tu poklapaju svi uslovi za zimovanje ribe,pa se saran tu i zadrzao.novembar nije bas zimski period,ali saran u novembu vec odlazi u zimovnike,ali se moze pecati i u blizini tih zimovnika,jer voda nije toliko hladna,ali opet je bolje pecati sto blize krtogu.
orka-pretpostavljam da sarana nisi dobijao u januaru i februaru,zbog toga sto je se saran tada krtozio u tom krsu dalje od tebe i nije izlazio,dok je u nov,dec,i mart temp vode bila malo visa pa je prilazio blize do tvoje hrane,znaci u toku dana se pokrene pridje na sat, dva i opet se vrati u brlog.u svakom slucaju treba prouciti mesto,i znati tacno gde plasirati mamce.

orka

upravo tako,za te panjeve i dubinu i pravilnu prezentaciju mi je potreban camac,koji i da imam ne bi upotrebljavao,neka on ta dva meseca odmara,pogotovo sto u ta dva meseca ne bude puno adekvatnih dana za izlazak,mislim na temperaturu vazduha,ali najveci problem bude vetar,koga zimi na reci skoro uvek ima i  koji te u camcu na otvorenom oladi vrlo brzo,koliko god da si se dobro obukao.tada izadjem na sat-dva a musterije mi budu skobalji,uvek se neki iscacka,inace sa splava mi dan-noc stoji spusten dzak napunjen hlebom.u ostajanju na vodi zimi ne treba preterivati,kao sto sam ja to ranije radio,jer zdravlje je ispred svega,ovo je naravno licno iskustvo,posto polako pocinjem da osecam posledice zimskog pecanja. e zato treba izlaziti redje tj samo onda kada su sanse za ulov najvece,a ne silovati bespotrebno kada su sanse male ili nikakve i smrzavati se uzalud.za to je potrebno izuzetno poznavanje reke i mesta na kom se peca,i puno prakse i iskustva.

pikeman

Zanimljiva tema!  :ok:
Jel' probao neko da peca šarana u zimskom periodu na plavca, malu gavčicu?
Čuo sam da je šarandžije koriste u zimsko doba kao mamac.


damjan

znam da su ga hvatali na male sitne beovice.a cuo sam da na skadarskom jezeru sarana redovno dobijaju na kedera.inace je cinjenica da saran ume da se povremeno pogosti i nekom sitnijom ribom,on je u principu svastojed.

KAPETAN


damjan

evo jedan klasican sistem za hleb.ja sam u ovom slucaju koristio olovnu suzicu 9gr,posto je voda izuzetno mirna,a pecao sam na vagu sa ploveceg objekta.za jacu vodu,kao i za pecanje sa obale olovo treba prilagoditi situaciji.za pecanje sa obale na hleb i valjak,najbolje je olovo sa ulivenom virblom,da bi se trzaji lakse uocili.


Damir

jeli to treba onda češče provjeravati pošto bi voda odnjela kruh
Dunav  Dunav  Dunav Dunav Dunav Dunav

Panonski Mornar

Jeste Damire u pravu si pogotovo na tekućoj vodi
Kada sklopim oči nebom naiđu lađe,
zvona, lavež, komšijske svađe, miris svežeg oranja.
Ali kada svane vetri s reke zacvile. Znam, to tuže vodene vile, Dunav sedef odranja. Đ Balašević

damjan

da ja proveravam svakih 20tak minuta,sem ako nije nesto pipalo.ako ima bele ribe preoveravam cesce.inace je veoma interesantno pecati na hleb,uvek se nesto desava,udari deverika,babuska,saran,dobra zanimacija a lovna.ja cesto pored dva zabacena stapa na kukuruz drzim jedan na hleb,cisto da ubije monotoniju,a veoma efikasno. :wink:

TopMix

O pecanju sarana zimi poceo sam da razmisljam pre nekoliko godina kad sam na Dunavu, u sred februara, dobio sarana od oko 8 kg na varalicu-tvistera, dok sam trazio smudjeve. Bio je dobar porast (u februaru???) mislim da  je u Novom Sadu vodostaj bio preko 350cm. Nagli nadolazak vode pokrenuo je sarane i naterao ih u samu obalu, gde voda okrece i skoro stoji. Sledecih nekoliko dana na tom mestu imao sam lepih ulova, na dubinku na kukuruz, tretiran sa sbs aromom skoljke...Sve je bilo isto, ko u sred sezone, samo sto su sarani bili manje borbeni... Nazalost, sledecih zima nisam bio bas nesto uporan, ali ove zime... videcemo. U potpunosti se slazem sa konstatacijom da pecanje sarana zimi mora biti dobro osmisljeno, pre svega da se ima u vidu da hidrometeoroloski uslovi budu optimalni, da se ne bi za dzabe smrzavali, pogotovo ako pecate iz camca, kao ja.
Takodje se slazem sa tim da zimska prihrana treba da bude manja, a lokacija precizna. Jedino sam u dilemi sa hlebnom ruzom, jer tamo gde pecam sarane ima puno bele ribe. Mozda bi kukuruz secerac, ili secerac u kombinaciji sa crvima bar malo duze trajao na udici. U sezoni sam dobro prolazio na reci sa boilama, pa cu zimi probati, bar na jedan stap, boile za zimske uslove. Na nehranjenim mestima, hranilice bi mogle biti vrlo korisne, bar prvih nekoliko sati...


damjan

izbor mamaca se mnogo ne razlikuje u odnosu na leto,samo velicinu mamca treba prilagoditi,znaci sitniji boili,ili maksimalno 2 zrna kukuruza.secerac postavljen direktno na udicu,br 6 ili cak 8 na cistini je odlican izbor.hleb je naravno dobar ako nema mnogo bele ribe,ali gde je saran tu bele i nema mnogo.
probao sam jednu foru sa kordinog snimka za nizanje crvica na kopcicu,koja se kaci na udicu,montaza izgleda veoma zanimljivo,ali nisam imao uspeha na crva.
inace mali je period dana zimi,kada je saran aktivan,zato treba strogo selektovati obecavajuce dane i samo njima pecati,to su inace kao sto sam vec rekao,periodi lepseg toplijeg vremena,uz naravno dobre hidro uslove.
svaki upecan zimski saran vredi vise nego letnji,upravo zbog toga, sto ga je tesko upecati,ali vredi se pomuciti.

Teme sličnog naslova (10)

7122

Odgovora: 867
Pregleda: 358770

9808

Odgovora: 186
Pregleda: 97699

2702

Odgovora: 803
Pregleda: 311429

10547

Odgovora: 333
Pregleda: 104903

2090

Započeo kole


Odgovora: 44
Pregleda: 62131

12490

Odgovora: 37
Pregleda: 11908