Na kojoj dubini pecati sarana?

Započeo TopMix, 12 Avgust 2010, 15:53:55

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Nesa958

Moram priznati da o dubini ribolovne vode do sad nisam razmisljao, a saranskim ribolovom sam se jako dugo bavio (vise od 20 godina). Opet napominjem da recni ribolov jako malo poznajem tako da mozda moj stav i nije kompetentan. No ipak cu preneti i moje iskustvo.
Prvenstveno, uvek sam se vodio posmatranjem vode i aktivnostima sarana na vodi. Vremenom sam zapazio da se prostrne aktivnosti uglavnom poklapaju (zatravljeno dno, tvrd dno, muljevito dno, visoka trava, tekuca voda, mirna voda,stne i slicno) u odnosu na doba godine. Varijacije su uzrokovane uglavnom vremenskim prilikama i neprilikama. Sobzirom da je pored ribolova i ronjenje bila moja strast, nece vas zacuditi da sam sva mesta na kojima sam pecao i roneci upoznao. Dubine na kojima sam pecao - ronio su bile od oko 2m pa do 10m. Zato me pomalo cudi da se odmah dubine preko 8m odbacuju kao dubine na kojima saran ne radi. Takodje gledao sam svojim ocima da krupan saran uzima koricu hleba sa same povrsine jezera, uz samu obalu.
Donekle bih mogao da dubinu determinisem temperaturom vode. Leti prko dana, saran je najbolje radio na mestima gde ima dosta senke (lokvanj, trska i sl) u okolini i na dubinama oko 3-5m. Na cistim delovi jezera morale su biti velike dubine od 5 do 10m, ili pak uz ostrva koja su imala duboko priobalje ali i stene oko njih. Nocu leti gotovo nikad nisam dobio sarana na vecim dubinama (oko 10m). Radio je do dubina od oko 6m. Desilo mi se par puta da su jako krupni komadi riskali dno u samom plicaku oko 0.5m dubine. Cak im nije preterano smetalo ni sto sam ih jakim snopom baterije pratio. Zimi ih nisam imao na velikim dubinama. Orjentirno je bilo oko 5m sto je vazilo i za dan i za noc. Eventualno u jako toplim danima je dolazio na oko 2-3m dubine ali nije se dugo zadrzavao. Zanimljivo je da sam izuzetne rezultate i po tezini i po broju dobijao u nevremenima.
Nevremenima,ha, ha. Jak mi izraz. Znaci, leti kad su udarale provale oblaka a munje parale nebo i zimi verovali ili ne po snegu i jako niskim temperaturama.
Odmah po zavrsetku mresta jako dobro sam prolazio na dubinama oko 2-3m. Birao sam obicno mesta gde je predhodne sezone bilo dosta lokvanja.
Od pre pocetka sezone, nekih petnaestak dana, u zavisnosti od doba svakodnevno je prehranjivano jedan do tri mesta. Na mestima se boravilo po nekoliko dana, pa se mesto menjalo, ali uz nastavak prihrane. nekoliko puta sam na mestu proveo mesec dana i to u vreme godisnjeg odmora.
Pitacete se kako sam uspevao da radim i da prihranjujem "moja" izabrana mesta. Prosto. Nekoliko ribocuvara su to obavljali kad nisam na vodi. Posto su oni svakodnevno na vodi, zamolio sam da u prolazu bace i hranu na moja mesta i tako je to funkcionisalo.
Citam ovaj post, i sam se sebi cudim kako sam sve nabacao bez neke sistematizacija. Nadam se da ce i ovakav kakav je nekom koristiti.
Rodjen da peca nateran da radi!

TopMix

Kad si vec spomenuo letnje nevreme... setio sam se jedne epizode od pre desetak godina. Cujem na prognozi da ce biti letnje oluje, al sve se nadam da nece biti bas zestoko. Isplovim sa camcem, namestim se na bovu, takoreci na sred reke, na nekih desetak metara dubine, kad iza sume valja se mrakaca u sred podneva. Topole ko grancice se povijaju od vetra, pocinje tutnjava od grmljavine, a krece i provala oblaka. Sedim tako u camcu, da se userem od straha, al nemam kud. Sedim i cutim i molim boga da me talasi ne prevrnu, il da mi grom ne zvekne u karbonce, kisobran-suncobran neupotrebljiv u takvim okolnostima... U sred te halabuke krece cirkus: cetiri pecanja za nekih dvadesetak minuta. Izvadim dva lepa sarana, dva mi pokidaju, nisam imao sanse sa njima... Prodje to nevreme za nekih pola sata, vreme se razvedrava, kisa staje, oblaci se razilaze, vetar utihnuo... Sledecih 4-5 sati nisam imao vise ni pipanje. Moj zakljucak je da je grmljavina poterala sarane u dubinu, al im nije smetala da jedu kad su vec tamo, a kad je proslo nevreme, saran se popeo u gornje slojeve gde je mozda zbog obilne kise bilo vise kiseonika. Moze biti, al ne mora da znaci...

Nesa958

HA, HA, HA.
Samo da nebude da propagiramo da pecarosi izlaze po nevremenu na bove cunovima. Tacno je da sam prolazio dobro ali takodje je i tacno, kao sto ti rece da sam se oladio od straha. I to dosta puta. Kad sam vec bio na vodi a nije bilo sanse da na vreme pobegnem, smatrao sam da mi je bolje sa dva jaka sidra da sednem na dno cuna nego da razmisljam dali ce talasi da me razbiju o obalu. Pogotovo sto i motor zataji bas kad je to najmanje potrebno.
Da nevreme zna da bude dobro za ribolov, uverio sam se i jednom prilikom praveci drustvo profesionalnim ribarima. Naime kad sam vec na jezeru, zeleo sam da vidim sve dozvoljene i nedozvoljene nacine ribolova. Tako da sam cesto molio ljude da idem sa njima, stavljajuci u drugi plan sta mislim o takvom nacinu ribolova. Od istih ljudi sam dosta i naucio o ponasanju riba a i o mestima gde je i kako naci. Tako sam jednom krenuo da gledam bacanje i dizanje parangala. Parangal je tamo dozvoljen nacin cak se i dozvole za to daju. Elem isplovili smo u sumrak i nismo bacili ni pola prvog parangala kad je pocelo sa kisom i vetrom. Cim smo zavrsili prvi parangal odlucili su da ga dignu i da se vratimo. Parangal je bacen oko dela pokrivenog lokvanjima i na dubini oko 2m. Elem kad su poceli da vade iznenadjenje je stizalo jedno za drugim. Sve jedan bolji od drugog. Najmanji je bio oko desetak kilograma. Naravno dok smo sve to povadili vetar nas je razvlacio na sve strane. Cak su i motor koristili da bi stajali na mestu. U camcu je sve bilo zamrseno i razbacano, vode do pola camca iako sam ja glumio pumpu a naravno ja mokar ko mis. Da sam se uplasio nemoram ni da pominjem. Pa i moji saputnici su bili beli ko krec, mada su pokusali da sakriju osecanja. Osmeh se vratio tek kad smo uplovili na vez.

Po nevremenu na otvorenoj vodi samo kad nemam izbor. To neka bude moj savet a i zakljucak.
Rodjen da peca nateran da radi!

TopMix

Ova tema je zapoceta sa dubinom vode u periodu kraj leta- jesen, al ajde da je razmotrimo i u kraj zime-pocetak proleca. Dunav je u porastu, temp. vode dosla do 8 stepeni, saran se pokrenuo...Dunav tece, voda se mesa, cas je toplo, cas je hladno. Sve nesto upucuje na plice pozicije....Tesko je sarana precizno locirati sa sonarom ako je u pokretu, pa koju onda poziciju odabrati? Nemamo puno vremena za razmisljanje, sad ce april i zabrana, treba brzo misliti i raditi.

orka

reke su u porastu,a u porastu je i temperatura vode,tako da saran napusta krtoge,ili ih je vec napustio,sve zavisi od vode do vode..znaci u pokretu je,i sada su mu potrebne kalorije..,mamce sada ne bira,ali ce pre uzeti one zivotinjskog porekla jer su hranljivije..sada ga treba traziti na dubini od 3-4m..plus-minus metar..dno tvrdo sa nekim preprekama,na prelazu iz brze u sporiju vodu..,naravno,kako voda raste tako mora i pozicija da se menja,jer danas nam mesto da ribu,a sutra voda nadosla za pola metra,i to mesto izgleda drugacije...kako voda raste tako se i saran pomera,blize obali i razlivima..ako je voda preterano mutna,ne treba ni pokusavati,mada neki put zna da u obali bude znatno bistrija,nego tamo dalje,i da ga nadjemo u nekom razlivu ili uvali na 1-2.5m dubine....

tićo

Nekada dobijam šarana na 1,5m dubine, a nekada na 6-7 m sve zavisi koje je doba godine i šta voda radi da li opada ili raste, dali pecam na Dunavu ili u rukavcima, mislim da je to teško objasniti ako nisi na licu mesta. A i svaka godina je drukčija, sve se menja tako da nema univerzalne matematike na kojoj dubini kada pecati.

ellesar

Ma od mesta do mesta i od godine do godine se razlikuje.Dodje on i u metar dubine i metar od obale ako si miran i tih.Prosle godine smo pucali na svim standardnim pozicijama,dok nismo poceli bukvalno na 1.50m od obale u isto toliko(i manje) vode da ga dobijamo.
I have come here too chew bubble gum and kick ass!!!
And i`m all out off bubble gum :) !!!!

TopMix

Kad se kaze "od godine do godine" to je prilicno uopsteno. Razlikuju se dani i meseci, a tek godine...
Nego, ova situacija: Dunav, kraj marta, voda 8 stepeni, u kratkom, ali znacajnom porastu. Sve su to detalji kojima se treba prilagoditi pri izboru mesta. Nema jos puno do zabrane, a nema se ni puno vremena za experimente. Leti, kad sam na godisnjem dvadesetak dana, nije greota "izgubiti" par dana sa trazenjem mesta, ali sad...
Logicno bi bilo odabarti mesto gde postoji sansa da se saran javi i pri oscilacijama vodostaja od plus-minus 2m, a to i nije bas tako jednostavno. Voda momentalno raste po pola m dnevno, a za 4-5 dana krece dole  smiley205

Sax

U situaciji na DTD-u u Ns gde je isti skoro vodostaj a voda se ohladila za pola stepena,gde sad pokusati sarana i njemu slicne ribe?

ellesar

Pa evo letos isto,pri vodostaju od 5.50m nasli ga na pesku u teskom brzaku na 2,50 m dubine,na sred Dunava i to nebi nam palo napamet da nije maznuo parce ribice :shocked:
I have come here too chew bubble gum and kick ass!!!
And i`m all out off bubble gum :) !!!!

TopMix

Da, ulov dobrog sarana cesto zna da bude puka slucajnost, ali to su izuzeci, ne pravilo...Ciljno pecanje je jedno, slucajnosti su drugo.
Za sada je jedino sigurno da se pokrenuo sa ovim nadolaskom i rastom temperature. Sve ostale dileme, ostaju otvorene.

telekom

Pocinjemo za vikend,pa cemo videti sta kaze!
Nauci coveka da peca i pecace zauvek

Mijke

Recica Krivaja na ušću u Veliki bački kanal (septembar, oktobar), dobija se saran na metar dubine, redovno!!! Sta reci... :lol:
Pecanje je umetnost posebnih ljudi...

DUCA COBAN

Sta mislite o rukavcima i manjim rekama..sa slabijim tokom,gde su dubine max. do 3,5 metra..Da li saran u u ovakvim vodama menja svoje mesto hranjenja kao i na velikim vodama gde su mnogo vece razlike u dubini??
Saran,stuka,vinjak,som... bice corba kao grom... :)

KoDar

Šaran, kao i svaka riba, šeta i traži hranu. Nekad zbog buke (ako je ima) odlazi u dubinu, nekad hvata hranu pri površini, nekad zbog veće temperature vode odlazi u hladnije, dublje vode, a nekad, kad su temperature niže, dolazi u plićak itd..
Ima tu puno faktora, a treba imati i sreće (možda i najviše).
Nema tu nekih bitnih pravila koja uvijek vrijede.
Na poslu je vrijeme predugo - u ribolovu je vrijeme prekratko !
P.S. Vrijeme provedeno u ribolovu ne uračunava se u trajanje života!!! Pozzz iz Osijeka!!!

Teme sličnog naslova (10)