Obrnuto, teze ce da vuce vece varalice.
Kako to obicno biva pri konstruisanju, poboljsanje na jednoj strani vuce pogorsanje na drugoj. Velike i plitke spule povecavaju duzinu izbacaja. Ali zato u odnosu na klasicnu spulu zbog povecanja kraka sile od najlona:
- smanjuju snagu kocnice, ako je dosta najlona van spule smanjenje je veliko, cak duplo ili troduplo
- znatno povecavaju opterecenje osovine rotora i lezaja, kako zbog veceg precnika, tako i zbog vece duzine spule, da bi stala ista kolicina najlona.
- znatno smanjuju efektivnu snagu na rucici, drugim recima teze ce vuci teze varalice pri svim ostalim parametrima istim.
Slažem se da se prilikom konstruisanja traži ili kompromis ili se namerno izoštravaju neke osobine, potrebne za tačno određene namene, neizbežno na uštrb drugih. Još uvek je tako jer epohalnih konstrukcija, u ovoj oblasti, još uvek nema.
Kada je u pitnju oblik špulne, tu se zaista radi o kraku sile i obrtnim momentima. Međutim, mislim da konstatacija da se snaga kočnice smanjuje kada se količina strune na špulni smanjuje nije baš tačna.
Snaga kočnnice je nepromenljiva ali se menja veličina kraka sile koja deluje na nju. Krak je veći kada je špulna napunjena a smanjuje se kako se špulna prazni. O ovome priznajem da nikad nisam ni razmišljao ali iz ovoga izgleda proizilazi to da je pri praznijoj špulni potrebna veća sila da bi kočnica prolklizala.
Sa dužom špulnom, slažem se, kada se struna nalazi pri gornjoj ivici, krak sile koja deluje na savijanje osovine špulne je veći pa sam tim je i trenje kod pokretanja špulne gore i dole veće.
Za snagu potrebnu da bi se pokrenula varalica nisam siguran da utiče dužina špulne, ali njen prečnik svakako da.
A imam i jedno pitanje. Šta je ustvari osnovna karakteristika serije Aero? Nikako da ukapiram. Aero u prevodu znači "avionski". Šta je u ovoj seriji "avionski"?