Zašto grof?

Započeo Dabasi, 18 Januar 2010, 21:17:01

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Jeremija

Ako se mene pita, nekako je najskladniji izgledom i, mada je to pitanje ukusa, možda čak i najlepši. Štuka dok je mala - samo glava, a kada poraste - nekako joj onaj predrepni deo opet nesrazmerno mali. Tako nekako ja vidim.

A što se tiče kulinarske vrednosti, sigurno je najšire najcenjeniji, mada je meni mnooooogo slađi bandar  :wink:

Pa otud zaključujem zašto nadimak.
Nou frks. Nou paniks.

Nebo

Interesantna diskusija, taman sam hteo da se uključim malo više ali bežim sa posla na put, čeka me svinjokolj u Koviljači ranom zorom sutra. Inače po komentarima rekao bih da je za ovu diskusiju potrebno 50+ ili nešto malo manje godina iskustva u pecanju svih vrsta riba na sve moguće vrste alata, varaličarac, dubinka, bolo, vožnja itd, pa da vidimo ko jače kida na kojoj vrsti mamca ili štapa.
Moglo bi se o ovome raspravljati do duboko u zimsku noć/rano jutro uz odgovarajuću količinu špricera ili sličnog maziva. Inače to grof je počelo onda kad se neko nije setio kako se tepa carskoj ribi, tj baronu, a  sve ja zato što je redak, skup i ukusan, a i nema baš kostiju kao npr škobalj.
Da nije neki borac, paa i nije, al baš nije ni krpa, ima taj lep prvi udarac na dubinku, ko je pecao na piker smuđa zna kako to lepa borba može da bude, a ima i taj čvak na glavi koji čekaš celo veče, dok besomučno bacaš i smišljaš šta sledeće da mu ponudiš od glave do boje šeda. A misli ti ko zna gde tada dok džiguješ, pa te u propadanju strefi čvak....
Ko jamu drugom kopa ne čini proleće

Ad fines

Mislim da sam upecao sve Savske ribe, osim kečige i ovih skoropridošlih (bikovi, amuri). Smudja sam pecao nekih 3-4 godine na voblere, šetalicu i dubinku. Laka šetalica u panjevima je najzanimljivija, vobler pa dubinka. Riba je meni baš lepa, ali najlaška da se izvadi napolje od svih grabljivica. Da je barem klizav, nego nije ni to. Odličan da se prihvati rukom. Štuka barem zna da cela iskoči iz vode, da trese glavom. On ništa. Odem i sada da ponekada bacim vobler na smudja, ali od svih tehnika koje sam pecao i pecam, smudjolov mi je nekako najmanje interesantan.  Bolonjez i heavy feeder su mi mnogo zanimljiviji. Što po strukturi ulova, što po akciji, količini ribe i trajanju akcije.  Ima još jedna zanimljivost kod pecanja smudja. Primećujem da njega mnogo jure ljudi koji uopšte ne znaju da pecaju druge ribe. Znaju gde da idu po kom vodostaju. (valjda su videli od nekoga, ili im je neko pokazao) Hvataju ribu koja je najčešće ispod mere, pa tako nekih godina pune zamrzivače, a nekih slabo prolaze. Ne znam kako im ne dosadi godinama, jedno te isto. Ali mislim da je tu akcenat više na mesu. Na žalost, večinom ciljana riba mesara.

vladimir022

Bas sam upoznao takvog jednog ovog leta. Nema covek veze sa pecanjem, al svaki dan visi na reci i prati kad radi, a rezultat od pola 6 do 7 ujutru  taj dan kad sam ja bio 10 smudjeva sto u meri sto ispod.. za par dana kaze lepa kolicina u zamrzivacu

Послато са SM-G960F уз помоћ Тапатока


mihabg

Ovo moram da izbrisem mom prijatelju Jeremiji ( Dzedaj , Dzeremaja i kako ga vec zovem od milja) , a covek napisa:
"A što se tiče kulinarske vrednosti, sigurno je najšire najcenjeniji, mada je meni mnooooogo slađi bandar :wink:"

Ti jos nisi probao recnu ribu...kako treba
Dokazacu ti vrlo jednostavno, na tanjiru.



Jeremija

Matori moj, dosta sam ih probao i na dosta načina, pa i grofa, evo baš smo jeli "domaći provereno smuđ orli" pre neki dan za slavu. Al' tebi verujem, samo reci kada i gde  :thumbup: A fakat mi je u pamćenju kao najslađi ostao prženi bandar, šta ću, ne merem protiv sebe  :cheesy: Do sledećeg ukusa za sećanje  :wink:
Nou frks. Nou paniks.

mihabg

Aha, slatkasto meso ti przi nepce ...
Pa, vreme je i za manića sad , a taj je jaci igrac u tom fazonu , a posto je tema blize Dimi (Grof Monte Kristo)  ili onom Birgeru ( Baron Minhauzen)  , tebi bi ipak turio ovu rivijersku  prevaru ...da je nazovem naski kao   "glazirani smudj" .
Ono, kad umocis smudja u posoljen med, uvaljas u brasno (kakvo hoces, i sa cime spremas) i dobijes Barona iz aviona , a tog  tvog bandara vratis u vodu da laze i dalje raubom u jatu, i da mislis da je nesto krupnije ipak u blizini.   

Bobiska

Svaka riba a i svaki nacin ribolova ima svojih cari. Po meni smudja je naj teze locirati gde je, pogotovu preko dana kada je naj cesce potreban je camac posto nije blizu obale. Ipak ako se smudj peca finim priborom i ako dodje lep komad (preko kilograma) ribolovac ce uzivati. Ne znam zasto ali smudj ima neku dozu prefinjenosti koje ostale ribe nemaju. Da je naj jaci naravno nije, da je naj ukusniji nije ali ipak smudj je to.
Na zahtevniji za pecanje je som bar na ciproidnim vodama.

Teme sličnog naslova (10)