Prosečna veličina ribe u zavisnosti od tehnike ribolova

Započeo nadal, 24 Novembar 2019, 11:18:11

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

nadal

Kako vi gledate na prosecnu lovnu velicinu? Mene interesuju sve tehnike, ali mi pomalo smeta sto se recimo na plovak, fider, vaser kuglu cesto hvataju manje ribe i ne postoji efikasan nacin da se ulov filtrira. Kod varalice je to donekle moguce izborom veceg mamca, odabirom mesta, ali na plovak je to teze da stavis 4 crva da udari veca mrena. Ja licno vise volim da ulovim manje riba ali vecih nego da vadim sitnez kao na traci. Nekako uz saranski ribolov, varalicom ili dubincem najvece ribe se vade.

Germina

To je problem rešiv koliko i onaj da te u životu  isključivo startuju žene sa velikim grudima  :lol:

vladimir022

Eto ja na primer pre neki dan na 2,3 crva samo kedere,  navuko jednog crva skroz na udicu i pocela da mi se javlja deverika od 200g do pola kile
Pravilo je da nema pravila

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока


Dušan Silni

Najčešće pokušavam da selektujem sa veličinom mamca ili udice, ali i to često zna biti kontraproduktivno. Kao što rekoše kolege, sve je relativno...
Biće kako biti mora, al' će biti kako Dušan kaže!

Drill Junkie

@ Germina   :tongue: to je to

Nego, meni je sitna riba neizbezna
sto se tice plovka i fidera , to je jednostvano tako  :takoje:
Krupniju ribu ocekujem u drugom satu pecanja , kada legne hranu, pelet , partikle
Ako je uopste docekam  :takoje:

A varalica , lutrija
Tu pameti nema  :no:
Pred ovaj porast nahvatao sam se smudjeva puuuun gas na gumu 6ticu
i to prelepi komadi  :ok:
A na 10-12 trkaci

Pravilo je da pravila nema , treba je naci i provaliti sta uzima



First slomi ovu palmu, then I will teach you !!!

sasabosko

To pitanje mene muci poslednjih 20g, i nisam nasao odgovor na njega. Recimo ribolov soma na prirodne mamce, nece kedera, zabu, a do svega pre stize sitan, kojeg kod mene ima kao da je dno poplocano njime. Ja bih rekao mesto, mesto i samo mesto. Udarice veca riba i na sitniji mamac, ali mora da stigne pre sitne. Sto znaci da je jednostavno moras naci, mesto gde se zadrzava, obitava. Recimo meni krupna bela dolazi kao kolaterala pri pecanju soma dubinski, ciljano samo kedere pecam. Zbog toga sto pecam na takvim mestima gde je ima, i na mamce koje i ona uzima, ne zbog toga sto bih je znao izdvojiti. Vec ako imas mesto, okreni se selektivnim mamcima, javi se krupna riba na par crvica i plovak, al kad zelis da izbegnes sitnu, onda dubinka, veci mamci, uz najbitnije mesto.
Znoj nilskog konja je roze boje

ljumi

Imam trip da sa crvenom prihranom dobijam krupniju ribu

mihabg

Pa nije to ni novost, crvena boja u spektru boja prihrana je u vecini slucajeva njoj prirodnija... Ali nije ni sablon !

Ad fines

Sve zavisi od vode tj mesta na kojem se lovi. Na plovak i na feeder se mogu itekako hvatati krupne ribe u okviru vrsta koje se inače love tim tehnikama.  Čak šta više, kod nekih vrsta najveći primerci (a i količinski najviše) će se uhvatiti baš na ove 2 tehnike. Pogotovu važi ovo za skobalja, ploticu, šljivara, ali nije daleko ni od mrene i deverike, samo je bitno biti na pravom mestu u pravo vreme. Moglo bi na ovu temu dosta da se piše ali uprošćeno, krupnija riba može da bude duže vreme prisutna i (aktivna ili manje aktivna) na nekom potezu, može da ulazi povremeno (nekada i baš kratko ili više puta u toku dana) i može da bude u prolazu. Tako vremenom se nauči na odredjenim mestima koja pravila važe. Na primer, na nekim mestima na kojima pecam kada se javlja sitna deverika ili šljivar, nema šanse da se uhvati nešto pismeno. Slično je i sa sitnom ploticom i sitnom mrenom. I to može da potraje duži vremenski period. Jednostavno krupnije ribe nema i ulazi na kratko ili uopšte ne ulazi na potez. Bude po neki izuzetak, ali daleko od toga ce da se upeca dvocifren broj riba. Ali za uspešan ribolov krupnije ,,bele" ribe (da je veća 800g i da je ima dosta) mora da se ubode potez ukoliko se riba duže zadržava ili mikrolokacija ukoliko je u prolazu ili ulazi privremeno na potez. Zavisi naravno i od populacije krupnije ribe. 
Na nekim mestima se po satu može znati kad će da krenu udarci krupnije ribe, tj stane sitna.  Neke kolege tada naprave zaključak da je nakon 6-7 sati riba konačno legla na hranu. Činjenica je i da bi rezultati u toj situaciji bili isti da se došlo 30min pre cuga i bacilo 10ak hranilica ili nekoliko kugli hrane.
Nekome mogu biti zanimljiva mesta za ribolov na kojima se krupnija riba dosta kreće pa se mogu smenjivati talasi sitne i krupnije ribe. Tada može postojati dilema da li uporno forsirati tačku, ali često mi se u praksi odlično pokazalo kada predjem na traženje.
Pecao sam ranije često po 12 sati dan, pa noć na različitim lokacijama i tako prikupljao podatke i skupljao iskustvo.  Sećam se da sam na jednoj lokaciji uspešno pecao ujutru, a poslepodne na par kilometra daljoj. Isto tako mi ostalo u sećanju kada je jedne godine lepa riba radila izmedju 12-16h u sred leta a ujutru, uveče po neka sića a noću ništa. Zato je za upešan ribolov potrebno biti često na vodi, i probati sve i svašta. Vidim da je mnogima problem da promene mesto, ili da ostanu imuni na deverike i plotice od 300-600g, ali ako se hoće krupnija riba, itekako može, samo treba malo truda i volje. Naravno priča je o mestima koja se ne pripremaju tj ne hrane redovno. To su neka moja iskustva sa nekih mesta na Savi i nešto manje sa Dunava i donjeg toka Drine. Najčešće pecam na 2-3 crva a ostalo šećerac ili više crva.
A dok sam pecao na kanalu, isključivo ,,jači" mamac i hranjenje mesta ,,zrnom" par dana. Pecao na plovak isto, šarane i babuške.

Copetić

Već neko vreme hvatam sebe kako sve više pratim PAL turnire, iz godine u godinu sve više. Jeste dugačak video ali na preskoke odgledati i promotriti kod ovogodišnjih pobednika veličinu varalice i ulova:

Teme sličnog naslova (10)