Josipe,
suve muve se samo tako zovu. Već posle prvog dodria sa vodom, uglavnom više nisu suve. Mnogo je korisnije zvati ih plivajućim.
Najčešći način da muva ne potone (cela) je da površinskim naponom dlačica, isperaka i ostalog materijala od koga je vezana se odupre probijanju kroz "vodeni film". Da bi površinski napon "delovao" poželjno je da se koriste oprobani materijali, bilo tradicionalni, bilo oni koji su relativno skoro uvedeni u upotrebu. Najtradicionalniji materijal za plivajuće muve je pero petla, namotano na vrat udice. Poželjno je koristiti onaj deo pera čiji isperci nisu "dlakavi" već "igličasti".
Drugi način koji se koristi u vezivanju plivajućih muva je potisak. Upotrebljavaju se bilo prirodni bilo sintetički materijali koji sprečavaju dalje tonjenje kada se muva već pokvasi, tj. prođe kroz vodeni film. Tradicionalni materijal je zimska dlaka jelena ili srne, a popularni sintetički materijali su penasti (closed cell foam).
Vrlo često se koriti kombinacija oba principa. Jelenska dlaka održava muvu na površini korišćenjem i površinskog napona i potiskom (ako je vezana rascvetavanjem a ne šišanjem, na primer).
Povećanje površinskog napona se često povećava mazanjem muva mastima ili prskanjem sprejevima koji "namaste" muvu da bi lakše i duže plivala.
Obično se za vezivanje površinskih muva koriste udice od tanje žice, čime se smanjuje masa, pa time i olakšava plivanje.
Prilikom zabacivanja plivajuće muve, naročito onih koje se održavaju površinskim naponom na površini, izbegava se grubo "zakucavanje" muve u vodu. Ideja je da se muva spusti nežno, da bi mogla da ostane na površini. Postoje izuzeci za sve, pa i za slučaj zabacivanja muva koje potisak održava na površini; tada se jakim pljuskom privlači pažnja riba (uglavnom klenova), pri čemu muva kao plovak ispliva nazad na površinu. Prilikom zabacivanja, naročito plivajućih muva, vrlo se često koriste "lažni zabačaji" - to je ciklus ritmičnog mahanja kojim se otrese višak vode sa muve pre nego se u poslednjem ciklusu muva zabaci (spusti) na vodu. Lažni zabačiji ne služe samo tome, već i da se poveća domet i podesi preciznost zabačaja, ali su jako korisni prolikom pecanja plivajućim muvama.