Ribolov bolonjezom na moru

Započeo Jeremija, 11 Avgust 2015, 10:39:57

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Jeremija

Pozdrav kolege. Ima li neko iskustva u pecanju bolonjezom na moru? Hvala unapred.  smiley033
Nou frks. Nou paniks.

orka

Za more su potrebni jači bolonjezi jer su ribe iste veličine borbenije i jače od slatkovodnih..Dužina od 6m je najidealnija zbog mogućnosti pecanja na većoj dubini..
Bolonjezom je moguće uspešno pecati skoro sve vrste koje borave u priobalnom pojasu..Cipal,Sarag,Bukva,Orada,Ovčica,Špar,Pic,Salpa,Brancin,.itd..
Koriste se uglavnom zdepasti plovci sa debljim antenama težine do 10-15g a sve u zavisnosti gde se peca i koliko je more ustalasano..
Italijani jako lepo i uspešno love bolonjezima sa obale..Koliko sam video za mamac najviše koriste ove naše "domaće" crve..









Dva vuka

Salinitet vode( veći otpor ) , takođe utiče na to da ribe budu jače i borbenije u odnosu  na veličinu na koju smo navikli kod slatkovodnih riba  :takoje: Mogu i 20-gramci da posluže sasvim fino, samo ne povećavajte debljinu osnovnog najlona preko 0,20  :no: Male i oštre udice,jer najveći deo ovih priobalnih riba ima mala i tvrda usta. I da, od svih " morskih" mamaca, najbolje su mi se pokazali  crvići i kalifornijska glista  :cheesy: S tim da ih našnirate na udicu da ne može " bez kastiga" da ih skine  :lol:
Ali te mamce morate poneti sa sobom u hladnom okruženju jer se na moru teško nalaze  smiley033
U svakom od nas postoje dva vuka, koji se neprestano bore između sebe. Jedan je dobar, a drugi je zao. Koji vuk na kraju pobeđuje?  Onaj koga hranimo...

Poslato po golubu .... ako ga kobac ne savata

Jeremija

Hvala momci. Evo još par pitanja. Struna / monofil ili monofil / monofil? I koje debljine? Dva vuka je dao kombinaciju i debljinu osnovnog najlona, al' 'ajde da čujem još neko mišljenje :cheesy: I koju biste mašinicu preporučili, obzirom na morsku vodu?  smiley033
Nou frks. Nou paniks.

vradojicic

Ma gde ces strunu na bolonjez...
Stavi osnovni 0,18mm i nemas zime. Predvez 0.14mm.
"...Krv je Krv! Njena boja i ukus ne zavise ni od kape koju nosis,ni od Boga kome se molis, ni od barjaka, ni od imena..."!

Jeremija

Ne znam, zato pitam  :cheesy: Hvala  :tongue:

Haj''mo dalje dragi prijatelji, molim vas podelite iskustva, što o tehnikalijama što o tehnici pecanja.  smiley033
Nou frks. Nou paniks.

vradojicic

Ja nikad nisam pecao ali cu probati, stavi neki Drinski ili Ibar plovak od 6, 7gr, ili plovke koji su otporni na vetar, gramazu odmeri po dubini, orka kaze da je oko 10gr optimum, ne znam, verovatno jeste, hranih hlebom statim sa kamanjem npr. a pecaj na crve i pen saju.
Ja sam jednom sa doka razmisljao da bacim hranilicu (dzak sa hlebom) i da pecam odmah pored njega...
"...Krv je Krv! Njena boja i ukus ne zavise ni od kape koju nosis,ni od Boga kome se molis, ni od barjaka, ni od imena..."!

meda


Mrežicu - hranilicu sa hlebom sitne ribice jako brzo izgrickaju, jer sve na moru ima sitne i vrlo oštre zubiće, tako da to može ali za jednokratnu upotrebu

orka

Odabir plovka(njegove težine) zavisi od više faktora,(dubine,daljine na kojoj se peca,vodenog strujanja,vetra ,talasa itd) Uvek gledamo da koristimo što lakši plovak shodno datim uslovima..Kada se peca u marinama,lukama ili sa mola stavljamo lakše plovke..Tu je po pravilu uvek malo zaklonjeno od vetra i talasa..Otvoreno more je druga priča..
Takođe kada je bonaca(mirno more bez talasa) nema potrebe za teškim plovcima..
Recimo kada se Cipal peca u površinskom sloju (do 2m) a pri tom je mirno,mogu se koristiti i plovci od 1-1.5g.(čak je i poželjno) Cipal je pandam našem Skobalju.Neki put ga  uopšte nije ni malo lako upecati,pa pribor mora biti što osetljiviji..Brumanje(hranjenje) se uvek i pri svakom pecanju podrazumeva(o tome smo već pisali) :smiley:
Većina riba se u periodu kada je toplo more hvata iznad dna..Mamac uglavnom ne mora da leži na dnu već malo ili malo više iznad,a neke ribe se hvataju i u površinskom sloju.,ali to je već stvar prakse i iskustva..
Jeremija,mašinica može biti praktično bilo koja..,nemoj samo da je stavljaš na pesak ili stene gde uvek ima zaostale vode od talasa,a po završetku pecanja prebriši je vlažnom krpicom kako bi skinuo čestice soli sa njene površine..Vođica je najosetljiviji deo,pa na nju najviše obrati pažnju..
Evo kako to rade Italijani.. :ok:









Jeremija

Hvala ljudi, na svim informacijama, do sada, a i ubuduće  :cheesy: Žurim da odgovorim pre nego sam pogledao Orkine filmove, pa ne zamerite ako se ponavljam sa pitanjima.

Ja sam nešto zaključio da bi mi to za more bilo idealka, ne bih da se bakćem varalicama niti dubinkama / fiderima, a petljašem od 5m ne mogu da zabacim dovoljno daleko, bar po nekom mom viđenju idealne daljine.

Pecam uvek u nekim zatonima, sa stenja, kameno dno, i eventualno sa dokova unutar lukobrana, tako da je u pitanju mirnija voda, pa je sve to lakše i izglednije za plovak. U svakom slučaju, posle ovogodišnjeg iskustva mi je ovo palo na pamet, pa se pripremam na vreme za iduće leto, dok ne ishlapi ovogodišnje interesovanje  :cheesy:

Prihrana nema veze sa mamcem? Najbolje mi se ubedljivo pokazao lokalni puž (izvini Twister, probaću i lignju i iglicu  :lol: ), a kapiram da bih za primamu bacao neku mešavinu hleba, sardele, sira, nekih aroma, di znam  :cheesy:

smiley033
Nou frks. Nou paniks.

Teme sličnog naslova (10)