Kolubara

Započeo srdjan72, 30 Maj 2010, 22:26:13

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Pecanje

Da prelep je teren u drazevcu ima dosta msta za pecanje . Pozdrav


Spojene poruke: 16 Novembar 2020, 19:21:36

Колубара је река у западној Србији, десна притока Саве, дуга око 123 km. У Саву утиче 27 km узводно од Београда.

Настаје од два изворишна речна крака: Обнице (дуга 40 km) и Јабланице (дуга 21,5 km) у Ваљеву. Ове две реке стичу се код Ваљева на надморској висини од 193 m. Долине Обнице и Јабланице су уске и дубоке до 200 m.

Леве притоке Колубаре су: Рабас, Кладница и Тамнава, Љубостиња, а десне: Градац, Бања, Лепеница, Рибница, Топлица, Љиг, Пештан, Турија и Бељаница. Значајни су и потоци Перајице (лева притока), Липовац (десна притика). Улива се у Саву код Обреновца. Слив Колубаре износи око 3.600 km² и у њему се налазе богата налазишта лигнита. Долином Колубаре пролази железничка пруга. Проток је 31 m3/s.

Најважније притоке Колубаре

Сушица, десна притока Јабланице, усекла је у Лелићком красу кањонску долину дубоку 300 m и дугачку 7,5 km. Код Ваљева долина Колубаре се нагло шири у Ваљевску котлину. У њој река лактасто скреће из правца југ-север у правац запад-исток. Речно корито је широко и извијугано и, због бујичарских одлика саставница и притока, котлина је раније, пре регулације Колубаре, била често плављена.


Прва већа притока Колубаре је Градац, који јој притиче са десне стране. Дугачак је 17,8 km. Његова долина, са 22,7 km дугачким кањоном стрмих и голих кречњачких страна, високих до 200 m, најлепша је у целом сливу Колубаре.

Низводно од Ваљевске котлине долина Колубаре се сужава на 120-150 m у краткој сутесци код Словца, усеченој између брда Јерининог града и Оштриковца. Надаље, долина је широка, са пространом алувијалном равни, која се код Лисопоља шири до 3 km. Са десне стране Колубари притичу Љиг (29 km) и Пештан са Туријом (28 km), а са леве Тамнава са Убом (89,8 km). У сливу Тамнаве налазе се богата лежишта лигнита, који се експлоатише у неколико рудника, а троши углавном у ТЕ Никола Тесла код Обреновца.


Колубара је код Лајковца широка 30, а дубока 0,5-3 m; код Обреновца је широка 45 и дубока 1-2 m, па при вишим водостајима на Сави мали бродови улазе у Колубару и плове по њој до Обреновачког моста, 3 km од ушћа. Битну одлику њеног водног режима представљају нагла и велика колебања водостаја и протицаја, што отежава решење главних водопривредних проблема у сливу; водоснадбевање насеља и индустрије, заштиту од поплава, као и заштиту од ерозије и бујица. Колубара припада рекама са кишно-снежним режимом.


Spojene poruke: 12 Februar 2021, 12:52:52

Reka Kolubara slike Donji tok 



































































Cuvajmo nasu prirodu najvece blago

alcedo

Ove godine sam 2 ili 3 puta svratio na ove terene, ali nisam pecao. Skrenuo sam sa Ibarske čisto da vidim vodu, a ona je svaki put bila odvratno crna, pretpostavljam zbog ispiranja uglja na kopovima.
Pitanje za iskusnije ... jel to skoro uvek tako ili ja nisam imao sreće? Na slikama na ovoj temi sam video da može da bude i zelena. Može li se unapred pretpostaviti kakva će biti, jer nemam nikakvu želju da pecam u reci boje kafe?
Da ne bude zabune pričam o terenima u selima Draževac, Konatice, Poljane ...

bojš

Do kopova je, koliko ja znam, što se tiče tog dela terena. Kad god sam bio na tom potezu voda je bila manje-više takva. Ni ja ne volim, kad god odem mislim biće možda bistrija bar malo, ma jok, uvek braon. Možda neko ko češće svraća ubode neki dan, ja još nisam. Što se tiče slika sa lepšom vodom, to je uzvodno od Lazarevca ili još bolje Lajkovca.

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka


NikolaBg

Jeste crna, ali je aktivnost ribe dobra, i komadi se hvataju do kapitalnih veličina. Slučajno sam kačio i raka, veličine morskog jastoga, i kornjača mi jednom uzela kedera na dubincu, što govori da je voda čista, ali je samo vrlo mračna...