Skorašnje poruke

#1
Multiplikatori / Tipovi mrsenja strune i kako i...
Poslednja poruka DDj - danas u 12:20:52
Multiplikatori su, tehnicki gledano, vrlo efikasne spravice i pravo je zadovoljstvo koristiti ih. Medjutim, ribolovci iz Srbije ih uglavnom izbegavaju iz razlicitih razloga. Jedan od razloga je i strah od mrsenja strune. Bezrazlozan strah. Godinama ih koristim bez ozbiljnijeg mrsenja.

U cilju pomoci ribolovcima koji tek pocinju da ih koriste ili zele da pocnu, napisao sam tekst o osnovnim oblicima mrsenja i kako ih izbeci. Nadam se da ce pomoci. Bilo je interesovanja ovim ili onim kanalima. Primecujem da polako sve vise dolaze i u ruke nasih ribolovaca.

U "obicnom" ribolovu i zabacivanju postoje tri osnovna oblika mrsenja, na pocetku zabacaja, u sredini zabacaja i na kraju zabacaja.

Mrsenje na kraju zabacaja

Najjednostavniji oblik mrsenja, najlakse se i sprecava.

Razlog nastajanja je da teret pada u vodu a spula usled inercije nastavlja da se okrece. Sprecava se pritiskom palca na spulu neposredno pre pada tereta u vodu ili idealno u trenutku samog pada. Pocetnicima preporucujem da za pocetak palac veoma blago prislone na spulu par sekundi pre pada i vrlo blago je uspore, a neposredno pre pada tereta zaustave spulu.

Stap ne treba podizati neposredno pre pada jer ce time dodatno usporiti teret i time povecati stetnu inerciju spule. Treba ga drzati nepomicno ili cak veoma blago oboriti na dole neposredno pre pada.

Na ovaj oblik mrsenja osetljivije su centrifulane kocnice u poredjenju sa magnetnim ili digitalnim kocnicama. Vise o tome u tekstu o tipovima kocnica.

Moderne magnetne kocnice, recimo Daiwa SV kocnice, pa i pojedine digitalne kocnice mogu potpuno eliminisati ovaj oblik mrsenja pri visokom podesavanju stepena kocenja ali to nije prakticno jer bi kocnica bila prejaka i zabacaj prekratak.

Ovaj oblik mrsenja stvarno nije nikakav faktor pri ribolovu. Vremenom pokret palca koji zaustavlja spulu postane toliko automatizovan da se spula zaustavlja bez razmisljanja, palac to odradjuje automatizovano.

Mrsenje u sredini zabacaja

Sredina zabacaja je specificna faza zabacaja i ima neke samo svoje osobine. Teret prolazi kroz najvisu tacku putanje, uticaj vetra je najjaci, usporavanje tereta sa visokim aero otporom bitno utice na putanju.

Generalno govoreci, svi probemi ovde nastaju ako je sila kocenja spule preslaba.

Prvi znaci moguceg mrsenja za sve tipove mrsenja u ovoj fazi zabacaja je stvaranje nekoliko slobodnih krugova strune koji su odvojeni od spule pri rotaciji, prvi znaci da se spula okrece brze od brzine tereta koji izvlaci strunu sa spule. Ovo nastaje usled preslabo podesene kocnice, ali ne samo zbog toga.

Na engleskom govornom podrucju ovaj oblik mrsenja naziva se "wind knots" ili "mrsenje usled vetra", mada vetar nije jedini razlog nastajanja ovog mrsenja.

Prvi razlog ovog oblika mrsenja je vetar. U slucaju jakog vetra, vetar moze da naglo uspori, ponese ili cak i da zaustavi teret u ekstremnim slucajevima, narocito kod jakog ceonog vetra. Ovo se narocito odnosi na varke velikog aero otpora, recimo lagane varke od balze, male gustine. Manje se odnosi na recimo uske kasike ili slicne forme malog otpora, koje efikasno probijaju vetar.

Ako se peca u uslovima veoma jakog vetra, oprez je potreban, narocito u uslovima ceonog vetra. U slucaju da vetar ponese varku, verovatno je potrebna intervencija u obliku blagog usporavanja spule palcem. Ili pojacati kocnicu u uslovima jakog vetra.

Neke magnetne kocnice, recimo SV, vec pri srednjim vrednostima kocenja dosta efikasno sprecavaju ovaj oblik mrsenja. Slicno kao i pojedine digitalne kocnice. Centrifugalne kocnice se mogu pojacati dodatnim stezanjem spule.

Drugi razlog je prolazak tereta kroz najvisu tacku putanje, gde teret usporava pre pocetka kretanja nanize. U slucaju jako brzih spula ili nedovoljno podesene sile kocenja, inercija moze da izazove problem jer se spula u tom momentu obrce brze nego sto teret vuce najlon, sto moze da izazove mrsenje.

Ovaj problem u ovoj fazi, ako je kocnica slaba, se lako uocava. Struna silazi sa spule u labavim krugovima koji se odvajaju od spule sve vise i vise, jer ih teret ne vuce dovoljno brzo u tim momentima. U jednom trenutku primeticete nekoliko labavih krugova strune koji su odvojeni od spule. U laksim slucajevima ovog moguceg problema i ovih labavih krugova, primeticete da se u nastavku zabacaja sve smirilo samo od sebe, jer teret pri padu nanize inicijalno pocinje da ubrzava a spula je vec izgubila deo svoje energije.

U ozbiljnijim slucajevima da bi izbegli mrsenje potrebno je dodati klik ili dva na magnetnoj kocnici ili malo pojacati digitalnu ili centrifugalnu kocnicu. Ovo resava problem, jer je kocnica bila preslaba. Ili intervenisati blago palcem i prikociti u tim trenucima.

Malo jaca kocnica resava ovaj problem.

Treci pojavni oblik nastaje u slucajevima tereta jako velikog otpora, koji usporava jako brzo a sila kocenja je nedovoljna. Pojavni oblik je jako slican sa prethodno opisanim, sa labavim krugovima strune oko spule. Pojacajte kocnicu. Lako se resava.

Generalno govoreci, jace podesena kocnica je potrebna za teret velikog otpora, slabije podesena kocnica za teret manjeg otpora. Lako je zapamtiti.

I jedno pojasnjenje. Sta su to "brze spule"?

Brze spule su spule multiplikatora koji su namenski pravljeni za dalje zabacaje. Obicno su opremljeni slabijim, specijano konstruisanim kocnicama. Tipican primer su HLC Daiwa spule (primer Daiwa Steez A HLC TW) ili recimo multiplikatori tipa Daiwa Elite. Vise o njima u tekstu o kocnicama. Nisu bas pogodni za pocetnike i za prvi multiplikator, njihovo koriscenje ima svoje specificnosti.

Mrsenje na pocetku zabacaja

Vrlo znacajan oblik mrsenja, komplikovaniji za razumevanje od mrsenja na kraju zabacaja. Moze se takodje lako izbeci. Ovi oblici mrsenja imaju svoje specificnosti.

Da ga uslovno nazovemo "mrsenje zbog udarnog opterecenja", mada nije samo zbog toga.

Da se najpre razumemo. Masina ne baca, bilo stacionarna ili multiplikator. Baca stap a masina je tu samo da sto manje ometa zabacaj i da pokupi strunu. Nema nikakav uticaj na sam pocetak zabacaja. Ovo je zajednicka osobina i stacionarnih stapova i stapova za multiplikatore i vazi i za stacionarne masine i za multice.

Pri zamahu savijamo stap i dajemo mu odredjenu kolicinu potencijalne, elasticne energije. Kada pustimo teret u pravom trenutku, elasticna energija akumulirana u stapu se pretvara u kineticku energiju tereta. Kod multiplikatora je vazno da taj zamah bude kontinuiran, bez finalnog trzaja. Stap se jednostavno zaustavi na kraju zamaha i u istom trenutku otpusti teret. Time se postize da brzina leta tereta bude ista kao i brzina odmotavanja spule.

Ako imamo i naglasen finalni trzaj, sto se cesto radi pri koriscenju stacionarnih masina, pored vec pomenute elasticne energije akumulirane u stapu, spuli dodajemo tim trzajem i dodatnu energiju udara sto moze da izazove vecu brzinu spule od brzine tereta i mrsenje.

Vredi napomenuti da neke kocnice pri srednjem ili jacem podesavanju to mogu da kompenzuju, ponekad taj trzaj i sam koristim, ali to treba svakako izbegavati i koristiti kontinuirani zamah bez finalnog trzaja.

Ovde imamo i neke specijalne slucajeve.

Najpre - zabacivanje velikih tereta na male daljine. Recimo bas veliki keder, cela lignja ili ogromni swimbait. Ovde dajemo veliku energiju spuli a teret naglo i brzo usporava, jer se baca blizu. U ovom slucaju potrebna je kontrola spule palcem od samog pocetka do kraja zabacaja. Brzo se to uvezba ako vam je ovaj tip zabacivanja potreban. verijte da je palac potreban.

Drugi specijalan slucaj bile bi jako brze spule koje sam vec objasnio. One traze drugaciji pristup zabacivanju, ali ne bih o tome ovoga puta jer ih i ne preporucujem za pocetnike.

Specijalne vrste mrsenja

Pri razlicitim "specijalnim" tehnikama zabacivanjima mogu da se jave i specijalni razlozi mrsenja strune. Ovakve tehnike zabacivanja su apsolutno visi nivo i mogu se videti na video prezentacijama poznatih majstora koriscenja multiplikatora. Od korisnih uobicajenih tehnika vredi pomenuti skiping i fliping, o tome kasnije. Da samo napomenem da je potrebna nesto jaca kocnica i kontrola palcem pomaze. Za standardni ribolov i zabacivanje preko glave, ramena ili sa strane javljaju se samo vec objasnjena tri osnovna tipa mrsenja.

U sledecem tekstu zeleo bih da napisem nesto o vrstama kocnica soule i njihovim razlikama.










#2
Čamci / Odg: Pomoć u odabiru plastično...
Poslednja poruka ossa - danas u 11:20:39
Deluje kao dunas. Nema tu puno greške. Najbolje videti sa nekim ko ga ima da te provoza. Nisam ga do sada viđao na vodi... smiley033
Koliko vidim u Šapcu su čamci, kao i ti ... Lako ćeš videti o čemu se radi.
#3
Čamci / Odg: Pomoć u odabiru plastično...
Poslednja poruka SrdjanR99 - danas u 07:31:22
Ima li neko iskustva sa firmom "Kinko Nautika" ?

Konkretno na oglasima vidim "Rebel 535", cena mu je skroz korektna i dolazi u startu u finoj opremi - eva deking, roler sidra, inox bitve..

Sad kakve li su mu plovne karakteristike, koliko je stabilan itd.. ostaje nepoznato.
#4
Dunavska birtija / Odg: Danas sam kupio...
Poslednja poruka orka - juče u 22:18:26
Hvala ! Nikad nisam imao, a ni koristio feeder na 4,2m . Sad ću morati da kupim i testeru za potkresivanje grana iza sebe kako bi mogao da zabacujem .. :lol:  :smiley: . Brz, oštar, lagan, dobro balansiran. Ima odlične Seauguide Zirconia karike i Fuji halter. I sve to sa popustom 13000 dinara. Nisam mogao da propustim. Vrhovi su 4,5 i 6 oz , a bilo bi bolje da su 5,6 i 7 oz , ali hajde, preko toga se može preći. Svrstan je u method feeder štapove, mada u opisu stoji preporuka za pecanje na velikim rekama i brzim rečnim strujama, za šta ću ga ja i koristiti. Za Dunav i hranilice od 120 i 150 g ..
#5
Dunavska birtija / Odg: Danas sam kupio...
Poslednja poruka Dragan Nešković - juče u 21:04:14
Citat: orka poslato 29 Novembar 2024, 21:12:33Neplanirano uzeh Formax lusson monster feeder 4,2m tb 180g. Opasno dobra motka..  :ok:
Срећа, па ниси планирао. Ко зна шта би тек онда све купио  :lol:  Нормално да је опасна мотка, па виш да се зове монстер  :rolleyes: Леп и добар понов, у здрављу и срећи да га користиш  :takoje:  :thumbup: 

juče u 21:06:19
Citat: Mileka poslato 01 Decembar 2024, 09:59:02Juče poručio Korum Delux River Tripod, kolega ga ima i oduševio sam se spravicom, tako da popusti su malo presudili da se sada kupi, svakako nikada ne planiram da ozbiljno pecam na više od 2 štapa, i kada imam treći to je da se ubije vreme nekom zanimacijom sa belim ribicama...

Па мора човек мало и да попусти, ваља се. Одлична справа, права  :takoje:  :thumbup:

juče u 21:08:47
Борисе, одлична је то машина, браоо  :takoje:  :thumbup:
#6
Sistemi & tehnike pecanja / Odg: Pecanje šarana zimi
Poslednja poruka Nadla - juče u 21:00:46
Prvi izlazak na reku u Decembru. Hladna voda...9 stepeni. Ali šaran nije izostao. Bistro

#7
Dunavska birtija / Odg: Danas sam kupio...
Poslednja poruka Boris90 - juče u 20:15:56
Stigla danas mašinica iz M Fishinga Traper GT Feeder 4000, ide na Garbolino Supra picker 10-35g. Telo i rotor od aluminijuma, 250 g težina


Deluje mi kao ozbiljniji proizvod u odnosu na Daiwu 23 Ninja u veličini 3000 i neke Formax mašine koje sam probao pre kupovine. Sad čekamo proleće za probu na vodi  :cheesy:
#8
Ihtiologija / Odg: Sunčanica (Lepomis gibbos...
Poslednja poruka pero_os - juče u 19:15:23
Kad mi je bilo dosadno na pecanju jer riba nije grizla, u plićaku sam hvatao sunčanice na praznu udicu! Osim toga, znao sam otkinuti i komad travke samo da vidim da li bi zagrizla, iiiii, naravno da bi. Voda je bila toliko plitka da sam mogao mamiti ribu trzajima mamca da točno pratim što se događa...
#9
Traper Srbija / GOLD serija primama 1kg - TRAP...
Poslednja poruka Traper Srbija - juče u 16:29:27
Ribolov je više od hobija i strast koja uključuje svaki detalj kako bi se postigao najbolji rezultat.

Predstavljamo vam GOLD seriju primame za ribolov od renomiranog proizvođača TRAPER i nekoliko ključnih prednosti:

• GOLD serija sadrži pažljivo odabrane, visokokvalitetne sastojke koji obezbeđuju optimalnu hranljivost i privlačnost za ribu. Ovi sastojci brzo deluju na vrstu ribe koju ciljamo, čineći je neodoljivom.
• Svaka varijanta GOLD primame razvijena je specijalno za određene vrste riba. Bez obzira da li lovite šarana, deveriku, ploticu, skimere, kedere ili drugu vrstu, možete biti sigurni da je hrana prilagođena njihovim potrebama.
• TRAPER se brine o očuvanju prirode i u svojoj proizvodnji koristi ekološki prihvatljive postupke. GOLD serija ne sadrži štetne sastojke koji utiču loše po vodeni ekosistem.
• Zahvaljujući specijalnoj formulaciji, ribolovci su primetili značajno poboljšanje u uspehu prilikom ribolova. GOLD serija privlači ribu na način koji vodi ka većem broju ulova. Odlična efekisnost u takmičarskom i rekretivnom pristupu.
• Praktične i jednostavne za upotrebu. Granulacija  je uglavnom sitna do srednje. Imaju finu, konzistentnu teksturu koja se dobro meša sa vodom, što je čini lakom za upotrebu sa kontrolisanim otvaranjem i efikasnu u različitim uslovima ribolova.
• Pored profesionalnog tima TRAPER i Poljskog nacionalnog tima, ribolovci širom regiona svedoče o izvanrednim rezultatima sa GOLD serijom. Od pre dve sezone mnogi naši istaknuti profesionalni i rekreativni ribolovci su korisnici GOLD serije. Pomenućemo i dva Srpska fider kluba koji su prošle sezone koristili GOLD seriju, od kojih se jedan plasirao kao drugoplasiran na  Svetsko klupsko prvenstvo u disciplini FIDER. Takođe u pojedinačnoj konkurenci mnogi takmičari koriste u raznim tehnikama GOLD seriju  (metod , fider , plovak). I tu imamo takmičare koji su ušli u reprezentaciju ove sezone.
Njihove preporuke govore same za sebe! smiley167

Na našem sajtu  www.m-fishing .rs i na društvenim mrežama , možete pojedinačno pročitati o svakoj primami ponaosob .

Dostupno od GOLD serije kod nas :
-GOLD  Champion
-GOLD  Magic
-GOLD Competition
-GOLD Competition BLACK
-GOLD Expert
-GOLD Expert BLACK
-GOLD Grand Prix
-GOLD Active
-GOLD Explosive
-GOLD Explosive RED
-GOLD Select YELLOW
-GOLD Select Panettone

CENA – GOLD serija 1kg / 490 RSD

https://www.m-fishing.rs/proizvod-kategorija/primame-i-aditivi/gold-serija/





























#10
Traper Srbija / SPECIAL serija primama 1kg i 2...
Poslednja poruka Traper Srbija - juče u 16:13:29
SPECIAL serija primama 1kg i 2.5kg 😍

Serija specijalizovanih primama obagaćenih sastojcima i aditivima uz arome koje deluju efikasno na različite vrste riba. Vrlo kvalitetna baza srednje granulacije zahvalna za obogaćivanje aromama, tečnim hranama i aktivatorima. Iako je sama vrlo radna, naša preporuka je da probate da je miksujete sa sa serijom SEKRET u odnosu : SEKRET 1kg : SPECIAL 2.5kg , ili sa proteinskim peletima za vrhunske rezultate.
Primama je takođe idealna za ribolovce koji vole da dodaju prirodne mamce i sitne partikle u hranu.
Dokazan kvalitet uz njegovu konkurentnu cenu !☑️

Dostupna su pakovanja od 1kg :
- SPECIAL - Šaran /Linjak/Babuška
- SPECIAL - Deverika
- SPECIAL - Plotica
- SPECIAL - FEEDER
- SPECIAL - REKA
- SPECIAL - UNIVERZALNA

Dostupna su pakovanja od 2.5 kg :
- SPECIAL - Šaran /Linjak/Babuška
- SPECIAL - Deverika
- SPECIAL - Plotica
- SPECIAL - FEEDER
- SPECIAL - REKA
- SPECIAL - UNIVERZALNA

CENA 360 RSD/ 1kg
CENA 750 RSD/ 2.5kg


https://www.m-fishing.rs/proizvod/primama-specijal-serija/

https://www.m-fishing.rs/.../primama-specijal-serija-2-5-kg/