Valjci, recepture i mamci

Započeo Sp1tF1re, 18 Septembar 2010, 11:11:32

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Sp1tF1re

Hlebni valjci
       
Sredinu mekog belog hleba zamesite sa kasikom brasna od krompira ( kao vezivno sredstvo) i malo psenicnog brasna i dodatkom vode toliko da masa bude mekana, ali da se ne lepi za ruke. Po zelji dodajte vanilu, anis ili ekstrat maline.
     

VALJCI
 
Valjci od kukuruznog brasna
       
Na dva dela prosejanog kukuruznog brasna dodajte jedan deo psenicnog, najpre nasuvo izmesajte, dodajte malo mlake vode i napravite pogacu ne deblju od 10mm. Pa je ubacite u kipucu vodu i kuvajte dok ne ispliva. Odmah je prebacite u posudu sa hladnom vodom i hladite tusem ili pod slavinom mlazom hladne vode. Uvijte pogasu u vlaznu krpu, stavite u plasticnu kesu i valjcice formirajte pored vode gde lovite. I ove valjke mozete aromatizovati i bojiti ( slatk. aleva paprika, safran, boja za likere i sl.
       
VALJCI
 
Kacamak valjci
 
                                                                         
             

Solja prosejanog kukuruznog brasna pomesa se sa 1/3 solje psenicnog belog brasna. U drugu posudu nalijte 4/5 vode izmerene soljom kojom ste merili brasno. Kada voda provri u nju sipajte smesu brasna i ostavite da vri dok voda i para ne probiju kroz brasno. Mesajte tada masu dok voda ispari i testo bude kuvano da se odvaja od posude. Sadrzinu izvadite i mesite dok postane zilava, da kuglice od smese odskacu kao gumene kada se bace na sto.
       
           
VRH STRANICE
                       
VALJCI
 
Psenicni valjci sa paprikom
       
Psenicno crno brasno (ako su valjci za deveriku) ili belo za ostale vrste ribe, zamesite vrelom vodom da postane lepljivo. Dodajte malo aleve paprike-ne ljute , da dobiju boju i miris. Smesu drzite u mokroj kripi radi zastite od susenja
       
Valjci sa sirom
       
                                                                         
Na 100grama psenicnog brasna nastruzite sitno 10-20gr. suvog i masnog sira kackavalja. Smesi dodajte kasicicu ulja, masla i loja. Sve dobro promesajte dok se masa ne ujednaci, a potom na vodi od nje pravite valjcice.
       
Valjci sa krompirom
       
Na dve kasike psenicnog brasna dodajte jedan kuvani krompir velicine decije pesnice, pa smesu ujednacite i oblikujte kao loptu ili pogacu debljine 2-3 cm. Stavite je u kljucalu vodu dok ne ispliva. Valjcice vece ili manje oblikujte na vodi u zavisnosti od velicine udice.
       
Valjci sa belim lukom
       
Na 100gr sredine belog hleba dodajte dva kuvana krompira, pa sve to sameljite u masini za meso. Dodajte 2-3 cena tucenog belog luka. Valjcice oblikujte na vodi.
       
Valjci sa zumancetom
       
Umucenoim zumancetom prelijte 20gr. sredine svezeg belog hleba. dodajte jedan kuvan i izgnjecen krompir pa sve pa sve dobro umesite sa dodatkom jedne kasike jestivog ulja. Po potrebi dodati malo vode.
       
Hlebni valjci sa secerom
       
Dve kriske belog svezeg hleba (bez kore) navlazite vodom smao sa jedne strane, pa te strane pospite secerom dok se hleb ne zasiti. Sastavite hleb po zasecerenim stranama i ostavite desetak minuta da stoji, a potom gnjecenjem pretvorite u testo. Masu drzite u vlaznoj krpi i valjcice oblikujte na vodi gde pecate.
       
Valjci od ribljeg mesa
       
Dve kriske belog svezeg hleba (bez kore) navlazite vodom smao sa jedne strane, pa te strane pospite secerom dok se hleb ne zasiti. Sastavite hleb po zasecerenim stranama i ostavite desetak minuta da stoji, a potom gnjecenjem pretvorite u testo. Masu drzite u vlaznoj krpi i valjcice oblikujte na vodi gde pecate.
       
Slatki valjci
       
pola litre vode stavite 1/4 kasicice soli i tri pune kasike secera ili meda, pa mesajte na vatri dok se ne otope, poklopite da voda provri, a onda u kipucu vodu u krug po ivici serpe postepeno izrucite 250gr. kukuruznog zutog brasna da u sredini serpe ostane otvor kroz koji probija kipuca voda. Serpu poklopite i kuvajte najmanje 15min. pa masu brzo mesajte dok se ne skupi u loptu od koje napravite pogacu debelu centimetar i odlozite u vlaznu krpu da se ohladi i tako u krpi nosite na vodu.
     
Valjci od dvopeka
       
Sredinu belog hleba isecite kao dvopek, ispecite pa kada se ohladi istucite u avanu ili sameljite u masini za meso. Umesto toga mozete koristiti i prezle. Zamesite ih vrelom vodom da dobijete lepljivu masuu koju dodajete kuvan krompir 1/3 od hlebne mase. Sve dobro izgnjecite da dobijete zilavo testo. Mozete dodati safran u prahu da bi dobili zutu boju ili alevu ne ljutu za crvenu boju.
       
Valjci od sira
       
Sredinu belog psenicnog hleba dobro umesite sa dodatkom sitno rendanog kackavalja uz dodavanje malo jestivog ulja i blago kvasenje vodom. Znatno bolji valjci se dobijaju ako umesto kackavalja upotrebite punomasni topljeni sir.
       
Kuvani krompir, fini griz, nesto brasna od krompira, kasiku meda i kasicicu mekog sira jakog mirisa dobro umesajte dok ne dobijete mekano i elasticno testo koje se ne lepi za ruke.
 
Valjci od krompira, konoplje i crvica

Dobro i sitno izmlevenu konopljuumesajte sa gustim pireom kuvanog krompira uz dodatak crvica iz mesa. Ako masa nije homogena, dodajte malo psenicnog brasna. Bugarski ribolovci mnogo hvale ovu vrstu valljka. Umesto zivih, praktikuju da crvice dehidriraju stavljanjem u toplu pecnicu i prosusene usitne pa umesaju u meso.
       
Valjci od kukuruza, psenice i glista

Dobro pecena i isitnjena zrna zitarica i pasulja u jednakim delovima izmesajte sa gustim pireom krompira i glista sa neznatniim dodatkom gline. Lov ribe ovim valjcima je uspesniji ako pre pocetka i u toku pecanja povremeno istom masom prihranite ribu. I gliste dehidrirane poput crvica iz mesa uvek su dobar dodatak svim valjcima u kojima nema aromata, jer imaju sopstveni miris koji mami ribu.

MAMCI ZIVOTINJSKOG POREKLA
 
-Bastenska (vrtna, kisna, rosna) glista: Zivi u rastresitoj zemlji. Naraste cak i do 20cm. Bledocrvenkaste je boje i punija je od gliste iz dubreta. Potpuno odrasla ima po sebi uosljive kolutove. Za vreme kisa izlazi na povrsinu pa je mnogi nazivaju i kisnom glistom. Preko noci i bez kise izlazi na povrsinu da se okupa u rosi. Inace, dobre su za pecanje za razliku od belicastozelenih koje ribe odbijaju iakosu gladne. Brzo omlitave na udici.

-Crvena glista (dubretarka): Gotovo je uvek u trulom i vlaznom liscu, isod klada, panjeva, na senovitom i dubrovitom mestu. Retko je duza od 7cm. Crvene je boje, zivahna i nije krta, a bojom privlacna za ribu. Dobro se odrzava u kutiji ili sanducetu sa mahovinom ili dubretom iz kog su izvadene.

-Ritska crna glista: Veoma je zilava, bez sluzi. Naraste i do 20cm. Tamno je smede gotovo crne boje. Tvrda je. Zivi i razmnozava se u nanosima mulja ili na obalama bara i mrtvaja. Odlican je mamac, narocito za soma i mrenu.

-Zutoprugasta glista: Uglavnom je u stajskom govedem dubretu. Pri dodiru ispusta sluzavu zuckastu tecnost. Retko naraste iznad 6cm. i dobar je mamac u bistroj vodi.

-Ddurbak, durbok, durdubak, dudurbak: Za soma najbolji mamac, ali i za drugu ribu. Nalik je na pijavicu, mada nije to. Tamno smede je ili crne boje. Naraste i do 20cm. Zivi pretezno u starim nanosima muilja, na poplavljenim podrucjima. Na udicu ga stavljate u komadima a sitnije citave. Zilav je mamac i dobro se drzi na udici.
                       
INSEKTI KAO MAMCI
                                                                                   
 *
     Rovac, medo, mrmak, konjostip: Zivi u starom stajskom dubretu ili u rastresitim oranicama i dobro nadubrenim bastama. Neugledan i rudan, a uz to i stetan insekt medu vodecim je mamcima za soma. Ne trpi drustvo brace, ostrim klestima se kolju do unistenja, pa ih cuvajte odvojene. Radu ga uzimaju i mrena i klen, a saran cim ga ugleda.
   *

     Popac, popic, cvrcak: Zivi u zemlji, crne je boje. Lako mu je otkriti prebivaliste po rupama, uglavnom okrenutim prema suncu i na kosom zemljistu. Slamcicom se izmami na povrsinu zemlje i hitrim pokretom grabi. Nekki ga love nalivajuci vodu u njgovo skloniste, a drugi vrebaju kada izlazi na povrsinu u potrazi za suncem i brzim reagovanjem yaprecuju mu ulaz. Ulovljene cuvajte u izbusenim kutijama sa nesto trave, a mozete ih pakovati i po desetak komada u kesice i cuvati u frizideru do izlaska na vodu. Posebno ga vole klenovi.
   *

     Skakavac: Svuda je na zatravljenom terenu. Pojavljuje se seredinom leta. Lako se lovi po rosnoj i pokosenoj travi. Uhvacene drzite u kutijama sa probusenim poklopcima. Sa malo dodate sveze trave mogu se cuvati i po nekoliko dana. Za klena je skakavac poslastica. Ribe izbegavaju svetlozelene, grbave skakavce sa mekanim telom. Nije poznato zesto.
   *

     Krompirova zlatica: Sve je masovnija i ribe je rado prihvataju kao hranu, narocito klen. Drzite ih u kutijama sa probusenim poklopcima u kojima ima krompirovog lisca. Pre stavljanja na udicu odstranite im tvrda krilca.
   *

     Gundelj, majska kokica: Tvrdokrilac svetlobraon boje. Mozete ga naci vec od aprila pa nadalje u predvecerje na poljima ili ako stresete manja stabla. I njih cuvajte u kutijama u koje dopire vazduh isto i zamrzavanjem. Sve zamrzavane a neutrosene mamce ne vracajte ponovo u zamrzivac. Poklonite ih onima koji su ostali na vodu.
   *

     Jasenova zlatica: Divne je metalikzelene boje. Ima je na cvetu jasena, zove i burjana. Odlicna je za klena, bucova ali je i saran grabi. Svim tvrdokrilcima pa i ovom pre stavljanja na udicu skidate krilca.
                                                                                                     
CRVI                                                                                                        
 
*
     Mesni crvi: Za belu ribu gotovo su bez premca. Znaju to najbolje ribolovci takmicari. Najzilaviji su i najbolje se se drze oni iz srca toplokrvnih zivotinja, a najmeksi iz ribe.
   *

     Crvi iz voska (voskov moljac): Malo poznat medu domacim ribolovcima. Ribe ga rado uzimaju. Velicinom i bojom podseca na larvu vodenog moljca, ali je zilaviji i veoma brz. U frizideru se moze odrzati ziv i po nekoliko meseci. Ne zamrzavaju ga.
   *

     Barski crv, goljez, golja: Oblikom podseca na crva potkornjaka , samo nesto tanji. Dug je oko 3-4cm. Ispod glave ima bradavicu sa rupicom u koju treba pazljivo udicu i kanalicem pod kozom provuci do trbusnog dela. Ako vrhom udice zadete dublje u telo iscurice iz crva tecnost i ostace samo koza (neupotrebljiva kao mamac). Gotovo da nema ribe koja nece uzeti ovog crva, pogotovo mrena.
   *

     Crv potkornjak: Ima ga u gotovo svakom starom itrulom panju, cak i u sasusenom drvetu i potkresanim granama. Potkornjake rado uzimaju sve ribe, pogotovo mrena i klen. Najefikasniji je s proleca bez obzira dali je voda mutna ili ne.
   *

     Crv iz brasna: Larva je bube (leptira) koju srecemo jula i avgusta uvece i nocu da u jatima obilaze oko elektricnih svetiljki. Jaja ostavljaju u mlinovima, vodenicama i skladistima brasna odakle se izlegu crvi mrkozute boje dugi oko 2,5cm. sa nozicama na grudima. Uzimaju ga sve mirne ribe. Na udicu ga stavljate sa glave pazljivo da ne ostetite kozu.
smiley033

Sax


Vladda

"Valjci od ribljeg mesa" su identicni kao valjci od secera..los copy-paste? smiley356

Dusannn

To za valjke od ribljeg brašna je zato što ti valjci potiču sa pecaros.com sajta gde su oni slučajno pogrešili.Svi su kasnije kopirali to i eto ti zabune! :smiley: :smiley:
U ribara mokre gaće, za večeru ne zna šta će!

vanja ns


zivko_89

eto danas naucio nesto novo...moram probvati po nesto odavde za belu... :tongue:
..od kolevke do groba najlepse je pecarosko doba...

sveta976

Evo jedan provereni mamac za sarana(ali moze se pecati sva saranska riba).Prokuvati pola litre vode.Pomesati dve solje kukuruznog brasna sa jednom soljom psenicnog.U vodu koja kljuca dodati pola kesice zelatina,dve kasike secera i jednu kasiku vanile.Zatim dodati u vodu brasno i mesati dok ne pocne da se odvaja od varjace(brasno dodavati kasiku po kasiku).Skuvanu kulju ohladiti i drzti u frizideru oko nedelju dana.

Sax

Zvuči lepo.Jel misliš na vanil šećer ili neki drugi oblik vanile?

sveta976

Ja sam stavljao vanil secer.Ali moze i sipka vanile koja se samelje.U frizideru je dovoljno pet dana da bude onda je stvarno dobra kulja.A posle u vlaznoj krpi.

Sax

Tako sam i pretpostavio.Da,za pet dana sve sve komponente izmešaju i dobiju u kompaktnosti.

bora63

Cini mi se da Svetina hrana moze i na feeder  za dubince

Sax

Feeder hrana treba da se sto pre razlozi a mislim da bi ova nokla bila dosta kompaktana(zelatin...) mada necu da tvrdim posto nisam jos probao..

Duca

Svaka cast za temu. Htedoh da pitam, kad vec pomenuste krompirove zlatice, sta mislite o onim juvenilnim primercima, koji su crvene ili tamnonarandzaste boje, a mekani kao crvici muve. Ovo mi je palo na pamet sad kad sam procitao o ovoj bubi kao mamcu, ali ovde se pominje kidanje krila, pa sam iz toga shvatio da su u pitanju odrasli primerci.
Nadam se da sam bio jasan.

zivko_89

Sveto el tu smesu koristis samo kao mamac ili je bacas i kao prihranu... :huh:
..od kolevke do groba najlepse je pecarosko doba...

Duca

Ja sam ranijih dana, dok se nisam otuđio od plovka, a sada mu se pognute glave vraćam, jer nema većeg uživanja i opuštanja od plovkarenja. Elem, ranije nikada nisam koristio ove kupovne primame,a bilo ih je kojekakvih,nego iskljucivo DIY varijante. Kacamak,brasno,anis,kukuruz,arome koje sam krao majci iz špajza...
Crvići i glistice u svemu,naravno neizbežni.
Sad, ,mogo ima ovih mamipara. Ne kažem,rade one pos*o, ali nebacaju mi se pare baš pri svakom izlasku na vodu.
   E sad,zašto sam ja sve ovo ispričao....
Nego zna li neko da mi kaže kako se ponašaju one crvenkaste mlade krompirove zlatice na udici?

Teme sličnog naslova (10)