Sve o pecanju match tehnikom

Započeo Radza, 03 Januar 2009, 20:36:40

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

sasabosko

Da, o tome sam razmisljao, ne o jednoj vec 2, da bih potopio ceo predvez, taj shok da ga tako nazovem. Kod mene je riba veoma osetljva na udarce u najlon. Radi se o dubinama 2 do 2,5m, a par puta sam imao sarane na direktas 1-1,5kg i bilo je idi molim te, ne lomi mi stap :lol: Za mene jezivo iskustvo kad ga umaras recimo 5 moja je 150gr, 6tica 180, 7mica 235gr. Iako se ne radi o velikim daljinama za sarana mora da postoji drill. Al ajde ovako da sklopim tu montazu. Na shocku prvo suza po potrebi, pa sacma na 10cm da joj ogranici kretanje, na cvoru gde se spaja shock i osnovna opet jos jedna suza i sacma da potopi zadnji deo. E, onda otezanje koje wegler dovodi u ravnotezu, i naravno wegler koji indicira udarac. Mora ga biti jer se ovdje to baca macugama po 50gr bacanja, a ribolov bi bio uglavnom na noklu, ruzu hleba na koju kidise sva riba. Zato sam i razmisljao o sto neznijoj prezentaciji. Dovoljno tesko da ostaje u mestu, dovoljno osetljivo da sve registrujes, samo me sekira ledjno peraje, koje bi tanak kanap, 0,10-12 bez problema cvikalo, jer ako naidje lep saran sigurno ce biti momenata kad bezi na takav nacin smiley033
Znoj nilskog konja je roze boje

Milan berkut

Postoji jedna jedina stvar koju meč i bolonjez tehnike imaju i utoliko su efikasnije od fidera - mogu se podesiti da pokazuju svako pomeranje mamca tj udice! Gotovo svaki plovak (posebno sa tankom antenom i da je uzak) se može tako fino iznivelisati da se u toj nivelaciji uračunava i predpostavljena težina mamca sve sa udicom. To znači da kad se pravilno odredi dubina svako pomeranje udice plovak detektuje. To fider tehnnika nema ni približno što jeste i jedini njen nedostatak.
U vreme "do fidera" pored varaličarenja intenzivno sam lovio prvenstveno "plovkom na vožnju" i naravno nije moglo da bude a da se i tehnika pecanja veglerima ne "sažvaće" :) Namerno neću da napišem bolo i meč tehnike jer vidim da je medju nama ribolovcima vrlo prisutno da tehniku opredeljuju prema štapu kojim se peca :) Štapovi u svim tehnikama su samo posledica posebnosti koje te tehnike zahtevaju i ništa drugo. Znači, može se meč tehnika pecati koristeći fider ili bolonjez štap :) Sve može, ali, nije sve i najefikasnije! E upravo tragajući za efikasnošću razvijeni su raznoliki štapovi svaki za neku od tehnika.
Osnovna razlika izmedju meč i bolo tehnika jeste u tačkama gde osnovni monofil/struna dolaze na plovak - dole u dnu ili gore  pri vrhu (ispod ili na samoj anteni) plovka. Ovo odredjuje i povlači za sobom sve ostale detalje koji karakterišu različitosti bolo i meč tehnika.
Recimo, ako osnovni dolazi na plovak u donjoj tačci plovka (fiksno ili klizno) to znači da želimo na stajaćoj vodi da izbegnemo talase i uticaj vetra i taj plovak da

,

Poslato sa FIG-LX1 uz pomoć Tapatoka


alex_vzd

Poštovane kolege. Nisam neki "vagleraš"ali kad se uhvati prilika i mogućnost, okušam sreću i u ovoj tehnici. Ovo, kažem stoga jer loviti "vaglerom" na rijeci samo po sebi imade svoje specifičinost a Drava kod Varaždina je voda podložna čestim i naglim promjenama vodostaja što izluđuju nas ribiče bez obzira kojom tehnikom/varijacijom lovili. Biram mjesto mirnijeg toka gdje je vodostaj u povoljnim uvjetima cca 2m.

Pribor: 3-dijelni match štap 420cm/10-20gr i rola veličine 25-00
Plovci:isključivo otežani body vagleri +dodatno otežanje. Konkretno: (4-6-8-10-12gr) + 2gr i (8-10-12gr) + 3gr. Svi vagleri osim jednog su "talijani" Ignesti a taj jedan(4+2gr) je Zebco kojeg i onako ne koristim. Da podsjetim, prvi broj nije nosivost već "težina" vaglera a drugi broj je potrebno, dodatno opterećenje koje se stavlja na na osnovni najlon da se plovak uravnototeži.
Svi vagleri osim jednog imaju u "glavi" pločice/diskove za fino podešavanje. Taj jedan(10+2gr) ima fixno otežanje. U vrijeme kada sam ja nabavljao ove vaglere nije bilo podatka koja je težina ovih diskova. Po nekom mom iskustvu tu su oko 0,10gr ako i toliko. Nisam se puno zamarao jer balansiram plovak sa dodatnim otežanjem.
Montaža; Isključivo fixna montaža. Lovim sa štapom 4,2m na dubini od cca 2,0m te daljini koja ne prelazi 40m pa nema potreba za kliznom montažom. Moj omiljeni vagler je već spominjani 10+2gr.
Osnovni najlon je 0,16/0,18mm žuti ili narandžasti. Na njega navlačim 2 "stick"(štapičasta) stopera. Slijedi karabiner na koji kačim vagler, pa opet 2 stopera. Treba paziti da veličina stopera odgovara debljini najlona.
Zatim slijedi nastavak oliti "cajg" od prozirnog najlona u duljini cca o,8m/0,20mm na koji stavljanm dodatno otežanje a sa osnovnim najlonom ga spajam ili preko virble ili preko sistema "omča na omču". Na kraju "cajga" je dupla virbla sa kopčom za brzu izmjenu predveza.
Dodatno opterećenje: nastojim ne komplicirati. Koristim isključivo "sačmu". Ako je +2gr onda ide 4x0,5gr. ili 5x0,4gr. Ako je +3gr. onda ide 5x0,6gr ili 6x0,5gr
Duljina plovka: "problemčić" na koji se zaboravlja. Ako podesite dubinu sa plovkom npr. 10+2gr duljine od 30+cm a onda ga zamijenite sa plovkom od 10+2gr ali 20cm..niste na istoj dubini.



Milan berkut

... i taj plovak da stoji u mestu na bilo kojoj daljini. Da bi se uticaj vetra i površinska strujanja nji izazvana izbegao treba osnovni potopiti na neku dubinu pod površinom gde takvog uticaja nema - otud dolazi potreba da plovak bude neobično dugačak a osnovni monofil/struna brzotonući!
U drugom slučaju gde osnovni dolazi na ili pri vrhu plovka mi želimo da pecamo na tekućoj vodi i da bi mogli "voditi" kontrolisati kretanje plovka treba nam izrazito plivajući monofil/struna jer jedino tako možemo plovak "puštati" kontrolisano i sa željenim efektima.
Različotost ovih tehnika jeste u tome što meč tehnikom gadjamo jednu tačku i mamac miruje a bolo tehnikom mamac je u pokretu i puštamo plovak nizvodno po "stazi" "džadi" "u tragu prihrane".
Loviti meč tehnikom na tekućoj vodi nikad ne može biti efikasno kao bolo - i obratno!

Poslato sa FIG-LX1 uz pomoć Tapatoka


sasabosko

To bi bilo isto kao kad bi tvrdio da je uspesniji bolo od fidera. Sam pristup zavisi koliko ce biti uspesno. Ako pecas staticnim weglerom na reci, recimo izvodjivo je samo nizvodno od sebe, a hranices beton tvrdom hranom pravo od sebe, naravno da bi sto duze ostala u mestu. Druga stvar, koju moras imati na umu da otezanje mora biti toliko da sistem stoji u mestu, bez obzira kolika je nosivost weglera. Jednu stvar moras ukrasti od bolo tehnike, a to je da celokupan najlon od antene plovka do vrha stapa mora biti van vode, a stap postavljen pod 60 stepeni, jer stomakom na najlonu moras da obezbedis pokretljivost plovka. Wegler koristis zbog uske forme, da ga voda manje gura. U sustini, ovo je dubinski ribolov plovkom, gde su pokupljeni elementi iz match pecanja, dosta slicnosti. Indikacija plovkom i statican mamac, nazalost drugacije na reci ne moze, jer dobro ubalansiran wegler voda nosi :smiley:
Znoj nilskog konja je roze boje

Milan berkut

A šta će ti plovak uopšte kad svaki trzaj vidiš na vrhu štapa jer je sve napeto vodenim tokom. Ti već pecaš dubinski :) Nekako si smućkao sve u jednu čorbu pa ti lepo :)

Poslato sa FIG-LX1 uz pomoć Tapatoka


sasabosko

Manje podozrenja ima riba kad pokrece plovak, nego vrh stapa. Drugo, lakse je gledati u plovak, tehnika gde je mamac na dnu je dubinska tehnika, i ja tu razlikujem samo aktivne i pasivne, mamac se krece ili ne krece. Plovak ce lakse pokazati indikaciju griza nego vrh, sistem ne mora biti toliko napet, plus otpor povlacenja najlona kroz vodu. Ovo sto pisem, je prekvarna montaza, kojom se love obazrive ribe, anuliras pritisak toka na liniju, stomakom na liniji omogucavas ribi da lakse ponese i pri tome oseti samo otpor potapanja plovka, ili plovak krece ili se potapa. Ovo nije za jaku vodu, vec gde recimo 20gr olova drzi dno. Moze se pecati samo nizvodno, blago ukoso. Riba na reci je i najobazrivija u slabom toku, u jakom jaci i udarci, te joj tu i treba osetljivost sistema.
Znoj nilskog konja je roze boje

Milan berkut

He he svidja mi se to što si slobodnog duha i voliš da "smuljaš" svašta. I sam sam takav. Sad tačno znam da nikad nisi ni obratio pažnju na vrh štapa jer gledaš samo u plovak. A plovak tako namontiran kao što si opisao laže i to poprilično. Isto kao kad babuškari poredjaju svoje dubince i okače one raznolike indikatore u vidu plastičnih prstenova ili "kinder jaja" i čekaju da ih riba potegne uvis ili opusti.. ni oni ne gledaju vrhove svojih štapova i kunu se da je to što rade najosetljivija indikacija :)
Seti se ovog na nekom sl pecanju pa ćeš se uveriti koliko vrh bolje pokaže ono što ti na plovku vidiš kao mali pip.
Da tako pecaš na stajaćoj vodi i da ti je osnovni od vrha do plovka labav/nezategnut onda bih se složio s tobom na svih sto posto.

Poslato sa FIG-LX1 uz pomoć Tapatoka


sasabosko

Ma slozio bih se i ja s tobom :lol: Machom sam poceo da pecam mislim 2008, ulovio dosta lepih riba, do pre jedno 2 sezone, tad sam poceo cini mi se da pecam Troutom trodelnim, vrlo slican match stapu 3,8m 3-6gr. U osnovi sam uvek bio dubinkas, koji lovi i soma na plovak :lol: Dve tehnike, s kojima flerturem od uvek. Znam na sta tacno mislis, a to se zove zategnut sistem, tu nema veze gde ti je plovak, moze biti pod vodom, iznad vode, u sustini je indikator, kad te mrzi da gledas u vrh. Nije to nesto cemu ja tezim, jer su i jedno i drugo dubinske tehnike. U vrhove buljim vise od 25g i smorilo me to, kad pecam soma, i ne gledam ih, slusam i verovao ili ne, cujem kretnju vrha kroz vazduh, uglavnom gledam u mesto gde struna uranja u vodu. Ono sto malo nelogicno izgleda je pecanje na plovak, staticnim mamcem u tekucoj vodi. To se resava postavljanjem stapa, stomakom na najlonu i podesavanjem dubine. Znaci cilj je da usidris mamac, a da ti plovak ostane tako da kad opustis stomak na osnovnoj prvo krece on. Kako ces podesiti dubinu, otezanje na plovku je stvar trenutnih uslova, jer kad na osnovnoj postoji stomak, koji je u ovom slucaju iznad vode, prvu indikaciju prenosi plovak. Naravno, ovo je za mirna mesta gde se moze pecati tako, meni najzanimljiviji odseci matice i limana, jer tu mozes odgovoriti samo tezinom plovka koja je potrebna da napravis stomak na najlonu, mozes ukrasti i metar-dva tako sto ces pecati preko postojece dubine, te ce glavno otezanje biti u protoku, plovak u limanu. Samo ukoliko se radi o bacanju nizvodno ili blago koso od sebe, odsek je udarno mesto, mesto gde ista riba agresivnije napada, nego ista u limanu, kad udje u slabu vodu, nekako je vise sklona ispitivanju mamca. Ovo valja samo u lepom vremenu, bez vetra, koji je osnovna svrha match pecanja i weglera. Tog trenutka kad, oslobodis plovak u gornjoj tacki, kad zategnes sistem i vrh matcha uronis u vodu, sve ovo sto pisem macki o rep, bolje skini plovak i pecaj dubinski, uvek mozes da vrh stapa podesis 20cm od vode, i vidis sve na njemu. Jedino, ako imas neki liman, gde voda uopste ne tece, znam za par, onda se mozes posvetiti pravoj Match tehnici smiley033 Sustina Match tehnike je ukrotiti vetar na stajacim vodama, ovo cime se ja dovijam ponuditi mamac sto suptilnije obazrivim ribama. I to sto je deli od dubinke ili federa je samo u duzini najlona uronjenom u vodu :thumbup:
Znoj nilskog konja je roze boje

laza_so

Pozz interesuje me da li je bolji telemecht stap ili trodelni mecht stap novi sam u ovome pa me interesuju misljenja

vladimir022

Trodelni uvek, tele jedino ako je trasport problem.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока


mariano 81

Nabavio sam telemeč štap od 4m karbonac 30g tb. Koja veličina mašinice bi legla za taj štap , koji bi koristio za babuške, krupnu belu ribu. Nisam ljubitelj bolonjeza, a ovo bi mi dobrodošlo kad feeder nema efekta.

Послато са M2010J19SY помоћу Тапатока


vladimir022

Pomagajte ko se razume , hocu da probam da pecam na kliznu vegler montazu, posto bi uglavnom pecao na 3-5m dubine na max 20m od obale,
olovno otezanje bi stavljao sve u jednu tacku da me ne gnjavi keder kog ima puno, kakav mi je plovak potreban, al koliko grama, kog  oblika?

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

pex

Najbolje slider, sa duzom stopom dole gde se kači a za te varijante dosta 10+4, mozda i 8+4.

Pozdrav!
Čuvajmo prirodu pa ćemo sačuvati sebe

skvrl

Kolege,
Ja sam nov u meč pecanju, sad u zadnje vreme sam malo intezivirao
Stavio sam formaks meč plovak 4 g neotežan, fiksirao ga sa 3 sačme 0.9 g (dubina oko 2 m, dunavac, dakljina oko 15m, hranim praćkom šećercem), dole vrtilica
pa pola m debljeg najlona 0.22 pa kopča sa predvezom, odmah iznad kopče sa predvezom i 10 cm iznad olovca od po 0.2 g i jos jedno o.7g na spoju osnovnog najlona i debljeg nalona ( kod vrtilice ).
Ovo mi je ok i ne mrsi pri zabacaju ali - ne vidim lepo ugrize, plovak ili voza u stranu (što je odličan slučaj) ili kao da se poigrava s njim, babuške uglavnom, nekad 0 dešavanja a izvadim isisane crve. Imao sam preključe i jednog šarana od pola kg, njegov griz gotovo da nisam ni video.
Šta bi mogao da uradim a da ne povećam otpor ribi a da značajno povećam detekciju ugriza?
dakle plovak 4g, fiksiran sa 3 sačme 0.9g, 2 iznad, jedna ispod. pa sledeća 0.7g je na pola m od predveza, odmah iznad predveza ( na biču debljeg najlona ) na razmaku od 10 cm 2 sačme od 0.2 g. Predvez 20cm 0.12. Udica 14.  smiley033

15 Septembar 2022, 22:11:59
Namestio sam malopre malo drukciji sistem, plovak prav vagler 4+1g. Od vrha štapa gledano - dva stopera, vrtilica sa kopcom za plovak, još dva stopera. Ispod vrtilica pa bič 0.20 duzine m. Na tom biču olovca pa vrtilica sa kopčom za predvez i predvez 0.12 30 cm. Sad su sva olovca ( progresivno raspoređenih težina od predveza pa na gore ) na biču od debljeg najlona pa cu moći sve fino da podešavam dok ne dođem do dobitne kombinacije što se detekcije ugriza tiče ( podešavam raspored olovaca ).
Olovca sam izmerio na plovku u improvizanoj menzuri ( majko mila u šta se uvalih... ).

18 Septembar 2022, 20:44:40
Definitivno uradilo posao, raspored olovaca gotovo isti ali taj otežani plovak je osetljiviji iz nekog razloga. Pteko 40 bodorki, grizeve iako suptilne sada sam mogao lepo da uočim

10 Oktobar 2022, 15:59:32
Na DTD kanalu kad pecate pri polovini. Koristite klizeći ili fiksni sistem?



11 Oktobar 2022, 22:00:45
Na moj štap 3.9 a dubina je blizu 3.5m odlično mi se pokazao klaruso pro slajder vegler 10g sa kalibracijom. Na pola kanala kalibrisan da samo antena viri bez problema se detektuje i suptilan griz krupne deverike. Radi posao i kad kanal teče i kada ima trave.

Teme sličnog naslova (10)