Sve o pecanju match tehnikom

Započeo Radza, 03 Januar 2009, 20:36:40

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Mangup

mogu reci da sam se predomisljao da li da pocnem da citam....ali sada vidim da nisam zazalio stvarno korektno od tebe sto si sve to podelio...TEKST NO COMENT...cekamo nastavak :)
Zver udara kad srce spava!

KoDar

Hvala na, do sada, prenesenom znanju, ovo je super!
Koji bi štap odnosno, kojeg bi proizvođača štapova preporučio?
Na poslu je vrijeme predugo - u ribolovu je vrijeme prekratko !
P.S. Vrijeme provedeno u ribolovu ne uračunava se u trajanje života!!! Pozzz iz Osijeka!!!

matrix357

uzmes stap od bilo kojeg renomiranog proizvodaca i ne mozes fulati.moras samo znati za sta ces ga najvise koristiti.ako je neki allround ribolov onda 4,20met i 5-25.to ce ti pokriti manje vise sve.

KoDar

Što misliš, jesu li bolji tele match štapovi ili trodijelni odnosno, koji su jači? Logika mi govori da su bolji trodijelni, ali jedan kolega mi govori da tu više, u biti, nema razlike. Je li u pravu?
Također, savjetuje mi da uzmem štap 10-50, jer, eventualno, ako mi dođe teži šaran imam zalihu snage u štapu za razliku od 10-25 štapa.
Što da radim? Prvenstveno ću pecati waglerima bijelu ribu, ne ciljano na šarana.
Hvala na odgovoru!
Na poslu je vrijeme predugo - u ribolovu je vrijeme prekratko !
P.S. Vrijeme provedeno u ribolovu ne uračunava se u trajanje života!!! Pozzz iz Osijeka!!!

jculum

Evo i ja sam posle 20 godina varalice odlučio da se vratim prvoj ljubavi plovku. E sad ni manje ni više nego sam se odlučio za meč plovkarenje pa sam kupio Tubertinijev telemeč 4.5 m 10-30 metra i neku Mikado makinu čisto dok se malo ne izvežbam pošto nije me sramota da priznam da sam eto što bi rekli početnik u meč tehnici. Dobio sam savete od nekoliko drugara šta  i kako mada vidim da je ovde količina znanja na pomenutu tehniku enormna pa da i ja pitam za neki savet. Konkretno me interesuje koliko grama olova ide na gramažu plovka? I sistem olova da li je klizno najbolje jer video sam da ima da se nabave neke olovice sa silikonskim cevčicama da se smanji oštećenje osnovnog najlona(ili neka druga varijanta koja nije na osnovnom najlonu)?
I još me orjentaciono zanima težina plovka jer pecam uglavnom na Dunavu(500 od kuće mi je) i na stajćim vodama bare i dunavci i naravno kanali! pa mi preporučite kako sa tim gramima na kojoj vodi.(ciljane ribe su uglavnom bela i babuške).???

EnDzi

  Da bi Vam pecanje match tehnikom pružilo višestruka zadovoljstva i uspeh, važno je savladati neke osnovne postavke i vežbati, vežbati... Osnovne sprave koje vam tebaju su match štap i mašina, tonući najlon i malo različitih tipova waggler-a. O štapu nemam šta posebno da vam pišem. Treba zapamtiti: NEMA UNIVERZALNOG ŠTAPA !!! Apsolutno važi i za match-eve. Jednim štapom ne mogu se pokriti sve opcije i potrebe. Od najčešćih uslova pod kojima pecate zavisi izbor štapa, njegova akcija, težina bacanja, dužina. Ne treba brkati pojam akcije i težine bacanja. Akcija štapa je karakteristika koja pokazuje njegovo savijanje pod opterećenjem i direktno je zavisna od ugla konusa blanka štapa, gledano od drške do vrha. Današnje tehnologije izrade štapova omogućavaju da i naizgled fini i tanki štapovi mogu da podnesu snažne izbačaje waggler-a i do 30 grama.
Iako sam o tome već ponešto napisao, nije na odmet da ponovim da su za ovo pecanje potrebne i posebne mašine. Za kvalitetnu match mašinu nije od presudnog značaja broj lagera. To je mnogo nevažniji detalj od preciznosti i kvaliteta izrade mehanizma za proklizavanje špulnice. Sledeća važna karakteristika mašine je i posedovanje plitke špulne koja omogućava te famozne daleke izbačaje bez mršenja i kidanja najlona. Naravno, veličinu mašine i proizvodjača (a time i kvalitet) birate na osnovu jedne veoma važne predpostavke – dubine džepa. Na žalost, ali to je naša surova stvarnost i ona opredeljuje i prodavce prilikom nabavke pribora za prodaju.
Najloni za match tehniku su, po definiciji, u tonućoj varijanti. To je preduslov da sve funkcioniše kako treba i potvrdi ideju i smisao ove tehnike. Što se debljine osnovnog najlona tiće, optimalno je što tanji. Tu dolazi do izražaja preciznost kočnice i "drila" na mašini i oblik i dubina špulnice. Sve to se još dodatno "frizira" sredstvima za odmaš?ivanje najlona (razni "sudomili" iz domaće kuhinje) da vam prilikom zabačaja ne bi sa mašine izletali razni "leptirići" i ostale zamrsače. Mnoga iskustva pokazuju da debljine od 0,12 do najviše 0,18 za osnovni najlon pokrivaju sve opcije. Za zahtevnije situacije postoje i sistemi sa kombinacijom više različitih debljina najlona odjednom (!). To je već posebna priča i spada u oblast "malih tajni velikih majstora".
Za pravilnu montažu sistema sa waggler-om, neophodno je znati nekoliko osnovnoh čvorova. Ja koristim ove:
Čvor za vezivanje najlona na špulnicu mašine (da ne bude iznenadjenja kad dodje neka lepotica kojoj se mnogo žuri).
To je prvi u nizu čvorova koje ćete imati na svom sistemu.



   Osnovni najlon je namotan, ali se često pojavljuje potreba da se na njega nadoveže izvesna dužina debljeg najlona kao amortizacija naglih trzaja pri izbačaju, jakim kontrama ... U tu svrhu se koristi više različitih čvorova. Evo nekih od njih koje je korisno znati:





   Kada je i ova operacija završena, nameće se potreba, zavisno od sistema, da se vežu i klizeći čvorovi. Nekoliko primera je prikazano na sledećim slikama:





   Na samom kraju osnovnog najlona i njegovih "nastavaka", normalno, vezije se vrtilica sa ili bez kopče, na koju se kače predvezi (ili podvezi, zavisno od kog kraja posmatrate). Ja to vezujem čvorom kao na slici. Ovo mi deluje nekako najbrže i najlakše i veoma sigurno. Ima ih još za istu svrhu, ali da ne preterujem. Neka svako izabere koji čvor mu najbolje "leži".



   Na kraju, evo i završnog čvora na samom predvezu.



   O čvorovima za vezivanje udica, ne bih. To je azbuka ribolova i predpostavljam da nema ribolovca koji to ne bi znao, čak i žmureći. Da li ste ikada zamislili koliko takvih čvorova ste vezali do sada?

Svenko

Lep tekst...Evo male pomoći oko plovka....Na mirnijoj vodi teži kao tankim i veoma osetljivim plovcima duguljastog oblika...Optereti ih toliko da možeš lepo da ga uočiš zavisno od daljine na koju pecaš..Što se tiče olova najefikasnije ga kombinovati sa obzirom da od udice idu manja olovca najčešće u obliku kuglica pa prema plovku na gore sve veća i veća.....Ja kad pecam na plovak od 5 gr...stavljam 3ku suzu i stavljam mala olovca ispod nje koje redam od najvećeg prema najmanjem prema udici.....Pri montaži ne preteruj sa stiskom olova na tankom podvezu jer se desi da se ošteti najlon...pa ćeš najveću izgubiti kako se obično desi :lol:....Sistem raspoređivanja olova sve zavisi od konfiguracije dna na delu reke gde pecaš...i naravno ribe koju pecaš.....sloja vode gde se ona u tom trenutku hrani i milion drugih faktora tako da tu moraš biti gleksibilan.....Najviše obrati pažnju na podvez, način raspoređivanja olova i veličinu udice koju ćeš staviti..Po meni to je jako bitno jer možeš sve idealno namestiti ali ako je udica za broj ili dva veća, ili ako je jako tanka a ti pecaš na primer deveriku....više će ti spasti nego ćeš upecati..Kolega Endzi je izneo dosta lep i koncizan odgovor, iako malo nejasan..Za pecanje plovkom na rekama gde voda teče nikada nemoj uzimati tonući najlon jer ćeš kontrolu plovka i španovanje skroz zeznuti.....A podvez se nikada ne stavlja da se toliko razlikuje po debljini od osnovnog najlona......ako staviš osnovni 0,18mm.....podvez se stavlja 0,16.....ili 0,165....Znači malo tanji najlon a ne kao što kolega reče...0,18-0,12......A to se radi iz razloga što se u zabačaju prave čvorovi ako je velika razlika u debljini najlona ili ako su olova pogrešno raspoređena,,,tj ako je najveće olovo do udice a ona manja iznad....Što se tiče podveza najpotrebniji će ti biti onaj prvi i drugi što ti je kolega lepo predstavio slikom..Toliko od mene..Nadam se da sam malo pomogao kolegi Juculumu :bye:
Bistro

EnDzi

Posle prethodnog uvoda predjimo na match sisteme. Postoje dva osnovna: fiksni i klizeći. Kod fiksnog sistema, waggler je fiksiran za osnovni najlon na odgovarajućem mestu, dok kod klizećeg sistema waggler slobodno kliza po najlonu izmedju dva klizeća čvora. Nameće se logično pitanje kada koristiti koji sistem. Osnovna predpostavka za to opredeljenje je dubina na kojoj se peca. Znači, ako je dubina na kojoj pecate dosta manja ili, na primer, najviše do 4/5 dužine štapa, koristite fiksni sistem. U ostalim situacijama koristi se klizeći sistem. Ovo su osnovne postavke, a za koji sistem ćete se opredeliti, odlučite sami na licu mesta. Ništa vas ne obavezuje da sve bude baš kako je napisano.
Fiksni sistem je najčešći način montaže waggler-a. Da bi se plovak fiksirao na odredjenom mestu i tu ostao, bez obzira na snažne zamahe prilikom zabacivanja, koriste sa različiti sistemi fiksiranja. Redosled nabrajanja uopšte nije bitan, koliko je važno znati kada se koji način koristi.
Kada se peca na plićim stajaćim vodama gde bi, po preporuci, trebalo koristiti STRAIGHT ili STICK waggler-e ne teže od 5grama, bilo da su opterećeni ili neopterećeni, najbolji sitem fiksiranja je takozvani ''laso'' (kaubojski) sistem. Ova montaža je krajnje jednostavna ali toliko efikasna da je veoma eksploatisana medju pasioniranim ljubiteljima šaranskog match ribolova na plitkim i manje zatravljenim stajaćim i sporotekućim vodama.







   Dakle, da pojasnim slike. Udvostručite osnovni najlon i tako dupliranog ga provučete kroz alkicu na waggler-u. Nabacite omču preko plovka i sve na kraju zategnete. Veoma lako, zar ne? Promena dubine je takodje jednostavna. Varijacija na temu bio bi sledeći sistem fiksiranja koji se može nazvati ''trostruka omča''. Koristi se za INSERT waggler-e do 3 grama kojima ne treba dodatno opterećenje. Sistem je zgodan za lov u srednjim slojevima vode gde se mamac prezentira tako da slobodno pada (lov klena, deverike, crvenperke ...). Ne treba ga koristiti za dubine veće od 1,5 - 2m. Ima kao nedostatak malo komplikovanije menjanje dubine što suštinski ne umanjuje njegovu jednostavnost.



   Sledeća fiksna montaža poznatija je kao ''Peg-Leg''. U pitanju je jedna veoma korisna spravica koju, inače, svako može uz malo truda, napraviti od komada spajalice ili neke druge žice. Krajeve žice zaoblite finom šmirglom da ne bi oštećivala osnovni najlon. Montaža je jednostavna. Na osnovni najlon navuku se prvo dva bužira. Na ''kopču'' nabacite waggler i zatim na krajeve navučete bužire. Sistem je upotrebljiv i za waggler-e koji nemaju ''ugradjenu'' vrtilicu. Problem se rešava tako što se na ''kop?u'' najpre nabaci vrtilica sa kop?om, pa na nju waggler.





   Jednostavnija varijanta kojom se postiže isti cilj.





   Definitivno najrasprostranjeniji sistem fiksne montaže je uz pomoć olovnih kuglica (sačme). Bez obzira na to što ga većina ribolovaca rado koristi, nisam poklonik takve montaže iz više razloga. Prvo, delić osnovnog najlona izmedju olovnih kuglica sa jedne i druge strane waggler-a trpi velike sile istezanja u trenucima zabačaja i jake kontre, posebno kada se koriste teži waggler-i. Samim tim on postaje i najslabija tačka sistema, a drugo, teži waggler-i neizbežno pomeraju kuglice olova u zabačaju i kontri i tako menjaju dubinu. Ako biste to hteli da rešite jačim stiskanjem olovnih kuglica, pravite novi problem - nagnječen osnovni najlon, a to neminovno vodi u neželjenom pravcu. To je onaj trenutak kada začujete zvuk od koga vam se naježi koža - pucanje najlona i zatim let waggler-a do neslućene i nedostižne daljine.



   Kada se koriste waggler-i koji su fabrički izbalansirani i dovedeni u idealnu ravnotežu, potrebno je koristiti montažu bez ikakvih dodataka koji tu ravnotežu mogu da poremete. U tu svrhu najbolje je fiksirati waggler klizećim čvorovima. Najpre na osnovni najlon vežete jedan klizeći čvor, zatim navučete plovak i na kraju vežete drugi klizeći čvor. Da bi se rešio potencijalni problem da waggler u zabačaju ili kontri ''preskoči'' čvor, najbolje je okce na plovku malo stisnuti kleštima. Ukoliko su u pitanju teži waggler-i, sistem se može pojačati tako što se navežu po dva čvora



   Na kraju ću vam predstaviti, za mene, najefikasniju i najelegantniju fiksnu montažu. Kopču za ovu montažu možete naći u svakoj bolje snabdevenoj prodavnici pribora. Ovu na slikama proizvodi Italijanski STONFO i nema joj ravne. Napravljena je od teflonskog tela u koje je umetnuta vrtilica sa kopčom i prohromska žica. Uz nju idu i dva teflonska bužira. Krajnje jednostavno se montira. Najpre se navuku bužiri na osnovni najlon. Zatim se kopča učvrsti na jednom svom kraju, onda se osnovni najlon obmota jednom ili dva puta oko teflonskog tela i na kraju se fiksira i drugi bužir. Vrhunsko rešenje! Nema neželjenog pomeranja dubine, nagnječenja najlona ili sličnih problema. Izmena wagglera je prava milina.







   Što se tiče fiksnih montaža, toliko od mene. Iz teksta se vidi da se nisam bavio onim što se dešava ispod fiksiranog waggler-a, dakle, dodavanjem i rasporedom dodatnih otežanja da bi se ceo sistem izbalansirao. To bi vodilo u širinu i izazvalo polemike. To mi zaista nije namera. Najbolje je da svako, prema situaciji na vodi i ličnom iskustvu odluči kako će sistem dovesti do najboljeg izgleda za konkretnu situaciju. U tome je i poenta. Treba eksperimentisati, a bilo bi dobro da i ostali daju svoj doprinos ovoj temi.
   Na kraju, ostajem dužan u sledećem nastavku i par klizećih sistema.

darkonedeljkovic1981

svaka cast EnDzi... od tebe se moze puno nauciti, a sve lepo objasnjeno sa slikama.... ja sam bas pocetnik u ovoj tehnici.. molio bih za savet.. pecam na jezeru gde je mirna voda, dubina je velika oko 7-8m, bacanje oko 15ak metara... pecam deveriku... ima krupnih komada od 1-4kg...imam neki italijanski wobler5+1..  sta bi po tebi bio najbolji sistem za deveriku... kako da ga opteretim, koliki podvez, debljina najlona, itd...... unapred hvala..... smiley033

RiSb0

EnDzi - doktor waglera!!   :tongue: :tongue: :tongue:

darkonedeljkovic1981

ma da se videti da covek...,,,ZNA ZNANJE,,, ocekujem da se EnDzi javi i da pomogne... pozdrav......

EnDzi

@darkonedeljkovic1981@,
Pozdrav uz izvinjenje za zakasneli odgovor. Prethodni tekstovi su pisani iz iostranstva, iz hotela tako da nisam imao bas puno vremena da sve dovrsim do kraja.
Sto se tice "tvog" slucaja, pokusaj da kombinujes Svenko-ov i moj tekst i bices blizu resenja. Naravno, uz sve to treba ti i malo iskustva i eksperimentisanja. Ako je ciljano deverika u pitanju, a navodis da ima i tako krupnih, onda se treba potruditi. Definitivno sam misljenja da sa fiksnom montazom neces bas imati mnogo uspeha iz prostog razloga sto mislim da je tesko sa dubine od 7-8 metara "podici" krupnu deveriku i drzati je na 3,5 metra konstantno. Jata se krecu u raznim slojevima i to bez neke stroge zakonitosti. Moze se pokusati sa raznim dodacima u hrani koji je podizu sa dna (kokos, ljuska od kikirikija ...) ili posebnu paznju posvetiti kvasenju hrane tako da se ona raspada u oblak cestica vec na pola puta do dna. Sto se plovka tice, ja bih tu koristio neki osetljivi stapicasti waggler oko 3+1 grama, a moze i to sto ti imas. Osnovni najlon plafon do 0.16, najbolje 0.14, predvez od 0.10 do 0.12. Udice prilagodjene deveriki. Duzina predveza zavisno od aktivnosti ribe i nacina uzimanja mamca moze da varira od 20-tak cm do 80 cm. Raspored dodatnog otezanja isto tako, zavisno od nacina kako uzima mamac. Hoce li "u propadanju" ili precizno i brzo plasiran na pravoj dubini... Ima, kao sto vidis, trista kombinacija. Uspeh je u tome da provalis dobitnu za taj dan.
Nadam se da pomogoh bar malo.




@Svenko@
    Da, mozda je malo bilo nejasno sto se tice osnovnog najlona. Evo da pojasnim. Dakle, osnovni najlon po preporuci bi trebao biti sto tanji i tonuci. Na sporo tekucim vodama, gde je upotreba waggler-a jos uvek moguca, tonuci najlon nije neophodan. Razlog za to je sto bi se tada remetila "ravnoteza" sistema i bilo bi tesko razlikovati uzimanje mamca od pomeranja plovka pod uticajem drugih faktora. Sto se debljine osnovnog najlona tice, koju debljinu cete koristiti zavisi od vise faktora. Samo cu nabrojati neke najvaznije: stajaca ili tekuca voda, vrsta ribe, daljina na kojoj se peca, tezina waggler-a. Neka moja, da kazem "univerzalna", debljina je 0.14. Kombinacija vise debljina najlona na sistemu (verovatno najnejasniji deo u prethodnom postu) je jedan od "fazona" kako objediniti vise zahteva od jednom. Tu kombinaciju koristio sam u situaciji kada je bilo potrebno izbaciti waggler od 20-tak grama na daljinu preko 40 metara i pecati sarane do 5kg na dubini do 2 metra. Tada je sistem izgledao ovako: osnovni najlon 0.14 + 20-tak metara 0.16 + 5 metara 0.18 + waggler 25gr + predvez 0.12 do 30cm + bocni VETAR. Sada je valjda jasno. Ako se malo temeljnije prouci situacija i montaza vidi se logicna veza. Nadam se da sam sada malo bolje pojasnio svoju pricu.

Plut

Svaka čast na objašnjenjima i slikovitim prikazima.
Vrlo razumljivo,jednostavno i pojašnjeno.

KoDar

Ovo je lijep primjer kako se nesebično prenosi znanje.
Hvala svima koji su nam pomogli rječju, savjetom i slikom! :ok: :takoje: :thumbup: :tongue:!
Na poslu je vrijeme predugo - u ribolovu je vrijeme prekratko !
P.S. Vrijeme provedeno u ribolovu ne uračunava se u trajanje života!!! Pozzz iz Osijeka!!!

darkonedeljkovic1981

drago mi je da jos uvek ima majstora ove tehnike koji nesebicno zele da prenesu svoja znanja i iskustva sa ostalima...  ZA SVAKU POHVALU..... smiley033 smiley033... EnDzi,, u mom konkretnom slucaju se dobijaju deverike na samom dnu... i naravno da planiram upotrbu klizecih woblera.... jezero je u pitanju, voda je skoro.. ali uglavnom mirna... koji bi po tebi raspored opterecenja bio najjj za ovakav slicaj /npr.wobler 5+1/... unapred hvala.....

🡱 🡳

Teme sličnog naslova (5)