Vukovi sa DUNAVA

RIBOLOV BELE RIBE => Plovkarenje => Temu započeo: Mlinka poslato 17 Septembar 2018, 23:44:20

Naslov: Ritam primamljivanja
Poruka od: Mlinka poslato 17 Septembar 2018, 23:44:20
Iako već 20 i nešto godina znam koliko je bitan ritam primamljivanja, i danas nisam siguran u pravilnu taktiku i uvijek me muči da li pravilno hranim u nekim situacijama, jer se događa da mi riba jednostavno ode, više ni griza, a ne mijenjam tempo ni količinu prihrane koja je sat-dva konstantna... i držala ribu na poziciji... ili mijenjam i pokušavam ribu dobiti nazad ali ne vrijedi...

Primaljivajući žitom ili kuglama hrane događa se da u početku riba odlično sjedne na hranu nakon sat - sat i pol prihranjivanja određenim tempom, te jednostavno nakon nekog vremena ode i jednostavno nema pomoći da je vratim... u pravilu smanjim količinu prihrane kada riba sjedne a ubrzavam tempo...

Da li sjedne veliki grabežljivac tipa velike štuke ili bucova itd... ili previše hranim pa se riba zasiti ili nešto treće... po izbacivanju ribe, kojeg obično i nema, samo više ne grize, se ne može zaključiti da se riba seli, iako se to očito vidi kada riba dolazi prije nego što sjedne na mjesto hranjenja... poneka se vidi aktivnost velikog grabežljivca, a ponekad grize kada je on prisutan, a kad on prestane ili smanji aktivnost, prestane i gristi...

Ponekad je razlog prekid porasta ili pada vodostaja, pa riba u stagnaciji vodostaja jednostavno nestane... ne grize... a nekad to uopće nema veze...
Specifično je to da imam osjećaj kad riba osjeti preveliku aktivnost na liniji i na točki gdje su najčešći grizovi i drilovi i uplaši se i ode...

Imate li slična iskustva?
Naslov: Odg: Ritam primamljivanja
Poruka od: vradojicic poslato 18 Septembar 2018, 08:55:15
Cesto se susrecem sa ostrim i poprekim pogledima ostalih ribolovaca kada hranim onako kako ja zelim i kako zamisljam da bi to trebalo da izgleda. Na kraju je rezultat uvek u moju korist i to sa pozamasnim ulovima ali jednostavno ni to nije bitno da bi ljudima prestalo da smeta. Zasto im smeta ne znam, da li je zavist, da li nesto drugo, njihova lenjost ali uobicajeni princip, baci mrezu sa hlebom (tzv. anker-dzak) i pecaj 3 sata na to meni ne odgovara, smatram da voda ne iznosi hranu iz dzaka dovoljno brzo, cesto ne iznosi uopste itd...
Inace, kada hranim kako ja zelim u sustini se ogleda u tome da primamu spremim kuci, prosejem 2 puta i ujutru na vodi eventualno dovlazim i dodam crve... Nemam kintu za neke vrhunske primame ali dodavanjem raznih specija i aditiva cesto napravim dobru smesu koja upali.
Kada dodjem, bilo da pecam na hranu, hleb ili kugle teske zemlje sa crvima uvek bacim 10 kugli velicine omanje pomorandze. Mogu ja pored toga da bacim i dzak sa hlebom ili prekrupom, ili miksom prekrupe, hrane i hleba kao orijentir ali volim da baciim kugle u tu dzadu ne bih li brze pokrenuo ribu. Nakon toga, kako god radila riba, bila na hranilistu ili ne, uvek bacam po 2, 3 kugle na svakih dvadesetak minuta. Kada riba dobro radi skracujem intervale izmedju hranjenja i uspevam da zadrzim ribu po 7, 8 sati na hranilistu.
Licno ne volim kada pecanje pocne umakanjem svaki prolaz jer takva pecanja cesto rezultuju nekim cugovima, od 2, 3 sata i posle kao u bunar. Zasto se riba tada pomeri ne znam ali licno mislim da ona jednostavno taj dan zavrsi sa svojim hranjenjem, znaci niti je prehranjena, niti je gladna, jednostavno u nekim periodima godine jede samo ujutru sat, dva i pred mrak malo... Najlepse mi je kada na svakih desetak minuta imam neko desavanje.
Sve ovo vazi za reke koje ne menjaju vodostaj 2x dnevno, tj. za one koje su inertne po tom pitanju tipa Save, Dunava.
Drina je druga prica, 3 hidrocentrale, gde na moj ribolov najvise utice HE B. Basta u Peruccu i tu je hranjenje cesto zeznuto jer porast, opadanje ili bilo kakva promena vodostaja pomera ribu sa hrane nezavisno od toga i zahteva ponovno hranjenje.
I da podvucem, mislim da je kvalitetno hranjenje svuda u svetu prilicno skupa rabota, jer kupiti nekoliko kesa hrane, pogotovo ako je kvalitetna, crve, gliste, secerac itd..., nakopati zemlju i sve to sjediniti, nije ni lako a nije ni jeftino. Pogotovo u Srbiji a i u okolini. Za celodnevni dan na Dunavu npr. meni treba 4, 5 kg suve hrane, preko litre crva itd... Da ne pominjem gorivo za 300km voznje do mesta i nazad, pojesti i popiti nesto... Uz sve to ceo dan biti koncentrisan i pecati i na svakih 15ak minuta izlaziti iz vode i dohranjivati mesto. Tako da, nazalost, sve redje idem na vodu, i sve redje prihranjujem onako kako mislim da treba.  Drina mi se odavno svodi ili na ribolove algom gde primame nema ili na primamu cistim hlebom u vidu kugli i pecanjem na ruzu od svezeg hleba. S jeseni teska zemlja i crvi... Nazalost je tako, u Srbiji je sve teze preziveti a da ne pricam o ribolovima. Snalazi se kako ko ume i kako ko moze.
Naslov: Odg: Ritam primamljivanja
Poruka od: dragan2006 poslato 18 Septembar 2018, 10:03:54
Odlična tema,bravo Milinka! :thumbup:
Razumem Vladu i ja delim njegovo mišljenje, na velikoj reci se ne može prehraniti riba!
Što se tiče ulaska predatora na spot, moje iskustvo je tako da se tada bela riba razbeži ali na kraće vreme.To nam rezultira pauzama u uzimanju koje traju od 10 do 30 minuta.
Veći haos i duge pauze nam naprave druge krupne ribe koje legnu na hranu, to mogu biti šaran,amur i najgore od svega je kad jato tostolobika dođe da se hrani.Krupna riba uvek rastera sitniju belu a kod tostolobika je to najveći problem jer ne jede mamce koje im nudimo a dokazano je da baš voli praškastu hranu i taj oblak koji ona pravi.
Naravno da postoje i druge stvari koje utiču na efikasnost hranjenja,vodostaj,pritisak,buka i vibracije na vodi i obali,migracije jata riba i još mnogo nekih stvari o kojima daleko manje znamo nego što bi želeli.
Naslov: Odg: Ritam primamljivanja
Poruka od: Veliki89 poslato 18 Septembar 2018, 10:17:32
a koliko se zapravo moze zadrzati riba na hrani(reka)? 5minuta/10minuta/dok se ne najede?

cesto imam ulove u cugovima, sto znaci da se riba krece u odradjenim jatima i prosto kad jato naidje zadrzi se malo(na hrani) i ode dalje. Pogotovo je zanimljivo  kretanje ribe u sumrak kada iz dubine izlazi(prilazi).
Naslov: Odg: Ritam primamljivanja
Poruka od: StefanKv poslato 18 Septembar 2018, 11:16:49
Ja ne mogu da objasnim ljudima da na ozbiljno celodnevno pecanje ne moze da se ide sa jednim starim hlebom i kutijicom crvica. Tokom letnjeg perioda kada na mojim terenima preovladjuje mrena, nosara i po neki skobalj bez litar crva i dve kese dobre primame i bar toliko zemlje ne krecem na vodu. Tokom zimskog perioda je druga prica gde najcesce hranim starim hlebom. Ujutru obavezno bar 7-8 kugli i pratim sta se desava. Zatim posle jedno sat vremena 2-3 kugle i tako na svakih pola sata u zavisnosti da li je riba tu ili ne. Ali jednostavno se desava da se riba izvuce sa hrane ali to je pecanje. Desava se i da na hranu udje saran koji rastera sitniju ribu ili bucov koji tu lovi. Svaki dan je razlicit i prica za sebe.
Naslov: Odg: Ritam primamljivanja
Poruka od: Mlinka poslato 18 Septembar 2018, 12:11:57
Početkom ljeta je za 6-7 sati ribolova bilo dovoljno 15-20 litara žita, i cijelo vrijeme, svaki pravilni prolaz je griz, a sad sa 30 litara ne mogu izgurati 3-4 sata, jer se riba jednostavno makne, razlika je sad da je puno više sitne ribe koja ubija ko pirane na bačenu prihranu i rijetko koje zrno dođe do dna, pa je potrebno obilnije hraniti..., čim se smanji porcija imam osječaj da ništa ne završi na dnu...i nema ničeg u zoni hranjenja, a čim obilnije hranim ko da prehranim ribu...kratko se pojavi i ode...
Naslov: Odg: Ritam primamljivanja
Poruka od: ribolovacnis poslato 18 Septembar 2018, 12:42:23
Ne znam koliko su bogate ribom reke na kojima pecas, ali 30 litara zita? Ja prvo ne mogu da zamislim kako izbacis 30 l zita za 3, 4 h i da ostane vremena za pecanje.
Ne nipodastavam tvoje znanje i iskustvo, galerije sve govore o tebi, samo meni to deluje nekako preterano. A deluje mi i kao fizikalija  :cheesy:
Zavisno od perioda na na mojim vodama dobvoljno je 3, 4 vekne hleba i pola litre crva ili kada samo crva hoce onda startujem sa desetak kugli zemlje sa crvima i posle na svakih 5 - 10 min isprackam nekoliko pracki crva. Tada ode 2-3 l crva a nekad i vise.
Naslov: Odg: Ritam primamljivanja
Poruka od: matori poslato 18 Septembar 2018, 14:44:35
Vidim da je svaka reka druga priča i to je normalno, različiti su to mikrosvetovi bez obzira na sličnosti ribljih vrsta. Sve što bacamo ribi kao primamu i stavljamo na udicu sigurno nije njena prirodna hrana (sem alge- kladofore), ali smo je navikli, samo treba pronaći čime, kada, koliko i koliko često hraniti, odabrati mesto, distancu itd..
Na Drini, veći deo sezone kao primamu koristim stari hleb, s proleća i dok traju visoki vodostaji koristim džak uz dodavanje hlebnih kuglica na stazu, ako riba reaguje ponavljam to  čim prestane da se javlja. Leti na niskim vodama, ako je mirniji tok, desetak tvrđih hlebnih kuglica veličine tenis loptice bacam u prvoj seriji a posle sat vremena ponovim sa polovinom te količine, posle toga slede meko umešene kuglice na svakih pola sata ili dvadesetak min. Kupovnu hranu, zemlju i crve koristim u kasnu jesen uz intenzivno hranjenje tada su ribi najpotrebniji proteini, ali je to za mene postao teži fizički posao ako nemam nekog mlađeg drugara pored sebe koji će sve to da tegli do mesta.
Zimi se ponovo vraćam na hleb, kao primamu i ne tako često hranjenje jer zbog ledene vode sporije odlazi, na svakih sta vremena po nekoliko kuglica, dovoljno.
Moram reći da često na prelivima, evo i u ovo doba godine riba zna da uzima mamac, bez primamljivanja i to vrlo lepo. Alga kladofora na udici je ubitačna za niske letnje vodostaje i to je gospodsko pecanje, samo namontiran štap, čuvarka i alga i uživaj.
Naslov: Odg: Ritam primamljivanja
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 18 Septembar 2018, 15:43:16
30 litara zita? 2 - 3 litre crva? Ja imam godisnje 30-40 fider izlazaka i tako nesto ne bih mogao finansijski podneti a iskreno ne vidim ni svrhu. To je bar 1000 dinara samo na prihranu.  Ako po svakom takovom izlasku imate 10+ kg ribe onda mozda i ima smisla. Ja sa 4-5 litara primame imam u prosleku 5 kg bele ribe (deverika i babuska).
Naslov: Odg: Ritam primamljivanja
Poruka od: StefanKv poslato 18 Septembar 2018, 17:02:54
Predprosle godine tokom zimskog pecanja skobalja dolazili su pojedini koji su za jedno pecanje bacali u vodu po 30 litara crva eeeeee 30 litara. Dok su mi drugi pricali ja nisam verovao dok svojim ocima nisam video dve pune takmicarske kante crva. E sa tom kolicinom crva se usere cela sezona zimskog pecanja na tom delu reke. Stavljaju crve u sve i svasta u konzerve,zenske carape...
Naslov: Odg: Ritam primamljivanja
Poruka od: Mlinka poslato 18 Septembar 2018, 23:01:44
Citat: Zmaj Strasni poslato 18 Septembar 2018, 15:43:16
30 litara zita? 2 - 3 litre crva? Ja imam godisnje 30-40 fider izlazaka i tako nesto ne bih mogao finansijski podneti a iskreno ne vidim ni svrhu. To je bar 1000 dinara samo na prihranu.  Ako po svakom takovom izlasku imate 10+ kg ribe onda mozda i ima smisla. Ja sa 4-5 litara primame imam u prosleku 5 kg bele ribe (deverika i babuska).

prvo gledajući na sat bacam žito jedno sat-do sat i pol vremena, sve dok se ne pokaže prva riba izbacivanjem na liniji hranjenja...tad počinjem loviti...dubina manja od metra i tu se riba prirodne ne drži... izvalčim ju sa nizvodnih mjesta na kojima je nemoguće loviti na pličak i ravno dno...
u top sezoni ove godine standardno po ribolovu preko 20kg - čak ispočetka i nekoliko puta možda i 40-50 kg ribe (npr preko 30-50 večih skobalja, dvadesteak plotica, desetak klenova, nekoliko velikih deverika, jezeva, nosara itd...u 5-6 -7 sati ribolova, teško je procjeniti, samo jednom sam sve trpao u čuvaricu, tad je bio slabiji ribolov što se veličine tiće jer su kao glavna riba na mjestu grizle nosare od 40-50 dkg umjesto skobalja koji su u prosjeku skoro kilu i tad je bilo je cca 35-40 kg ribe, to je teška fizikalija,...ali bilo koji drugi način prihrane rijetko daje ribu, provjereno...  primamljivanje je svedeno na najednostavniji način kanta pored mene i lopatica s dugom drškom, pa skoro prije svakog zabaca prihranim ili poslije svake ulovljene ribe... ovisi kako riba reagira, nekad joj je previše a nekad se udalji s linije pa je potrebno pojačat tempo...kad sjedne riba i to zna trajat nekoliko sati...bez intervala, samo se povremeno prekida konstanta nepredviđenim okolnostima, sve dok ne potrošiš i zadnje zrno prihrane,...i tad treba još 20-30 minuta da se sva riba makne s linije i kao da ništa nije bilo...



sad je potrebno svaki dva tri prolaza baciti po dve-tri puta više kako bi se probila sitna riba i nešto zrna završilo na dnu, kad se pojača tempo i količina prihrane, dobije se pokoji griz, ako sa prihranom i tempom popustim, ili prekinem desetak minuta, više ni griza, mogu pakirati stvari i doma...riba prima izuzetno osjetljivo...i samo na neke cake i fore, inače ni griza, ako hranim ko u top sezoni uopće mi ne dođe riba i nakon dva-tri sata prihrane, a potrebno je pomalo nabacati i 10 litara da dođe prva riba,





Spojene poruke: 18 Septembar 2018, 23:17:01

zimi se znalo dogoditi da nakon nekoliko sati prihranjivanja određenim tempom privućem jato iz matice sve do kugli hrane, prevali udaljenost i stotinjak metara i zadržavajući taj tempo prihrane riba ostaje na hrani do mraka ili dok ne potrošim prihranu... a nekad sve isto i nakon sat vremena sva riba ode...a nekad bez prihrane riba se neće maknut s mjesta i da ju kamenjem gađaš...u pravilu lagani porast vode pomaže i ubrazava dovlaćenje ribe, nekad pad vode ispod neke razine odbije svu ribu i gotovo s ribolovom, a nekad nije bitno da li stagnira, raste ili pada, ili sve to kroz nekoliko sati, riba odlično prima...
Naslov: Odg: Ritam primamljivanja
Poruka od: vradojicic poslato 19 Septembar 2018, 10:31:04
A jesi li probao i da li ti je palo na pamet da bacis npr. neku kolicinu zita, od par do 5 kg u zrnu i da voda to nosi nizvodno ne bi li privukla ribu koja je nizvodno a da nakon toga u dzadu kojom pecas bacas kugle ili ploce zita koje si lepio lepkom za crve zajedno sa rizlom? Cilj toga bi bio smanjenje kolicine koju treba da bacis, brzi prolazak do dna i ostanak zita na dnu duze, kao i nepristupacnije zrno oko kojeg bi se riba duze mucila sto bi je mozda duze drzalo na tom mestu...
Naslov: Odg: Ritam primamljivanja
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 19 Septembar 2018, 10:46:23
"ako hranim ko u top sezoni uopće mi ne dođe riba i nakon dva-tri sata prihrane, a potrebno je pomalo nabacati i 10 litara da dođe prva riba,"

Druze, ako ti posle ovoliko hranjenja posle sat vremena ne dodje riba onda bolje da menjas mesto, a ne da hranis jos sat vremena. Nema tu ribe. Promena pozicije je u tom slucaju mngoo efikasnija nego da privlacis ribu sa 100 m udaljenosti i trosis gomilu primame.
Naslov: Odg: Ritam primamljivanja
Poruka od: Ad fines poslato 27 Septembar 2018, 19:39:53
Svaka voda priča za sebe.  Blago tebi kada riba dodje u manje od metar dubine. Ja sam bas zbot toga sto je na terenima na kojima pecam tesko zadrzati ribu u 4-5m dubine blizu obale i presao na feeder pre 5 godina. Kada je voda visa i mutnija moze se loviti nekoliko sati u obali na plovak, ali kada je niska i bistra ulazi samo ponekad u obalu i to na kratko. Nekada cak ne mogu da je dohvatim ni zabacajima od preko 60m feederom. Jedne godine sam hranio poziciju od 4m dubine (dodje mu kao neki sprud) zitom i raskuvanim kukuruzom, nizvodno je bilo 6, uzvodno isto oko 6-7, a dalje na vodu pada naglo na 6-7, pa posle i na 10. Pecala se plotica i deverika, ali samo sat vremena nakon svanuca, u septembru. Avgust samo sitna riba, iako je bio isti vodostaj, nizak.  Po visim vodostajima je druga prica i moze lepo da se nabode.  Imao sam recimo situacije po niskoj vodi da radi riba sat vremena i stane, a mesto je hranjeno mesec dana. Vidimo da se nista ne desava i sta cemo, namontiramo klizece i probamo dalje, i nadjemo ribu 10ak meatara dalje, na 7m dubine i dobijamo je bez ikakve primame. Pomerila se iz njoj znanih razloga.

Zmaju, 30l zita i nije puno, to mu dodje mozda i manje od 10kg, a to je oko 200 dinara. Jeftino a efikasno. Samo što ja spuštam sa zemljom ili kacamakom.  Nisam odavno mahao bolonjezom, mogao bih da probam, malo sam se i uzeleo plovka.

Naslov: Odg: Ritam primamljivanja
Poruka od: orka poslato 27 Septembar 2018, 20:33:25
Da bi uhvatili pravi ritam prihranjivanja moramo u prvom redu dobro poznavati vodu na kojoj lovimo jer svaka voda je priča za sebe.Koliko i kada ćemo dohranjivati zavisi i od vrste i veličine ribe koja se lovi,godišnjeg doba,temperature vode,tj aktivnosti ribe, kao i količine ribe,tj njene brojnosti..Sve to se radi na osećaj i iskustvo..Mnogo bačene hrane može biti kontraproduktivno ako riba nije baš raspoložena,mrljavo uzima i nema je na dnu u nekoj većoj količini,ali isto tako i manjak hrane na dnu može doprineti da riba ode..Zavisi i od mesta.Na nekim mestima gde pecamo određene vrste riba borave tu konstantno u većoj ili manjoj meri,a na nekim mestima gde pecamo riba retko boravi i mi smo je tu trenutno i u određenom trenutku privuklii hranom.Na vodama koje su bogate ili su bogatije ribom,stvari su jednostavnije..Ako jedno jato riba i ode sa mesta,brzo će doći neko drugo..Uvek krećem sa 5-7 većih kugli,a posle dohranjujem u zavisnosti od aktivnosti riibe i lične procene..
@ Milinka
To što ti riba ode sa hrane može da bude iz više razloga..Retki su dani kada se riba hrani neprekidno..U jednom momentu jednostavno mora da stane..Tajming kada uzima hranu je prošao i riba do daljnjeg više nije aktivna ili je smanjila aktivnost..Ili se pomeri i ode sa tog mesta ili je jednostavno tu,ali ne reaguje na hranu i ponuđene mamce do daljnjeg..Malo se tu šta može uraditi u takvim situacijama.
Naslov: Odg: Ritam primamljivanja
Poruka od: NikolaNS poslato 27 Septembar 2018, 21:44:00
Orka, da li Dunav podrazumevas pod bogatijom rekom?
Naslov: Odg: Ritam primamljivanja
Poruka od: orka poslato 27 Septembar 2018, 22:01:14
Zavisi.Dunav je bogar ribom recimo u Mađarskoj,a kod nas.. :smiley:
Recimo ovako..Deo od Beograda do Novog Sada je ubedljivo najsiromašniji,unakažen konstantnom ribokrađom.Slično je ili nešto je bolje od Beograda do Smedereva..Oko Novog Sada je takođe tanko..Nije loše od Suseka prema Bačkoj Palanci,a još je bolje prema Apatinu..Takođe je bolje od Smedereva nizvodno,Kostolac,Ram,Golubac,pa sve do Đerdapa..
Naslov: Odg: Ritam primamljivanja
Poruka od: Mlinka poslato 27 Septembar 2018, 23:57:54
riba ako nije uplašena, ako nije zaokupljena mrijestom i ako nema nečeg što joj je bolje i dostupnije za jelo, grize stalno, samo treba primjeniti pravilan pristup i odabrati pravu lokaciju...

ribi je najprirodnija kretnja plivanje, a to radi zato što na nju utječu:
sunce, mjesec, dan, noć, sunce, sjena, vodostaj, tlak, galama, tišina, prozirnost vode, temperatura, baja koji lupa vratima od auta, čamac koji prođe rijekom, neka druga riba, životinja, hrana u njenom okruženju, plovak koji lupa po površini, kugle prihane, crvi koji lagano propadaju sa površine, olovo koje drapa dno ili ju udara po tijelu, struna u koju zapinje perajama, glavinjara koja prolazi, silikonac koji dotakne dno, ... itd itd itd, itd, itd...
sve što se događa oko nje utječe ili ne utjeće na određen način i određenim intezitetom i određenom učestalosti na nju i na njezin položaj u vodi


Vraćam se na temu:
bitno je ubacivati toliko hrane da se ne riba ne zasiti, ni da je ne pofali, da ju voda ne ispere i da je prinos koji ubacimo veći od odnosa koji voda odnosi...sa onim što riba pojede = konstantan ili potreban, e tad riba grize kao luda sve dok je ima i dok mi nešto ne za...bemo....
a loveći na pozicijama na koje dovlačimo ribu je specifično da na takve pozicije dolazi sve više i više ribe što duže držimo tempo, ako je linija nizvodnog traga hrane neprekinuta (u idealnim uvjetima)
... određena odstupanja od tempa hranjenja privlače određene vrste ribe, odnosno svakoj vrsti paše drugi tempo i način primame...
ovo se može regulirati i kvalitetom prihrane i mamaca, ali je manje bitno za uspjeh, odnosno bitnije je imat kvalitetniju prihranu što je hladnija voda, mada i to nije neko pravilo... jer kad se riba bori sa drugim ribama za zalogaj, tad ne bira.... ali mi možemo birati...i odabrati... duljinom predveza, veličinom mamca, udice, položajem mamca i dr...

kad lovimo na pozicijama gdje se riba prirodno drži, tad je bitan diskretan pristup, a ne prihrana...i na takvim mjestima je obično nakon veće akcije gotov ribolov...kad uplašimo posljednju ribu...
svako mjesto ima svoj vrhunac, koji može čak ponekad i rasti našim saznanjem ili ako se uvjeti za ribu poboljšavaju ...
neka mjesta svakim ribolovom daju sve manje i manje ribe...

na prisustvo ribe na nekom mjestu utječe niz događaja u prirodi i oko nje, neka mjesta puni ribom određena situacija...koja se obično dogodila nekad prije (sat, dan, nekoliko dana,...) ili se tek treba dogoditi

svojom upornošću znam forsirati/silovati mjesta do posljednje ribe, ali tad neke situacije u razdoblju kada je teško ribu uloviti trajno ostaju u sjećanju ako na takvom mjestu ponovite dobar ribolov u nizu lošijih i to baš zato što ste napravili nešto drugačije i zato jer se dogodilo nešto drugačije od ućestalog...

ponekad na uspjeh u ribolovu utječe neka banalna stvar, neka sitnica, neizbježna navika, neka jednostavna predrasuda, neki banalni žaključak temeljen bez dovoljno činjenica...




Naslov: Odg: Ritam primamljivanja
Poruka od: orka poslato 28 Septembar 2018, 08:55:04
Slažem se sa svim iznetim,vidi se da si odličan i veoma iskusan i posevećen ribolovac koji zapaža i obraća pažnju i na najsitnije detalje..:thumbup:
Ne treba zaboraviti jednu stvar,a to je da prihrana i mamci na koje mamimo i lovimo ribu,nisu njenja prirodna hrana..Evo jednog primera sa jednog protočnog jezera koje je bogato šaranom svih veličina,a koji se uprkos tome jako teško i retko lovi..Dno i obala su prilično zamuljeni i prepuni su krvnog crva,vers de vase,kao i drugih vodenih organizama kojima se šaran hrani..
Menjaj lokaciju,mamce,prezentaciju,tajming,bacaš mu bukvalno na glavu,tu gde se kupa itd,jednostavno ne vredi..Da li se on tada hrani.? Da,ali ne sa onim što mu mi nudimo,i to ga ne interesuje.
Da nema toliko prirodne hrane sigurno bi ga češće lovili..Naiđe period kada bukvalno poludi i tada krene da usisava sve što stigne..
Bela riba je nešto drugo,ali i tu se može povući neka paralela..Ako je recimo neka voda siromašnija prirodnom hranom,a koncentracija ribe u vodi je velika,a samim tim i konkurencija u ishrani,onda ćemo prilično često biti srećni ribolovci sa bogatim ulovom.. :cheesy:  Pa još ako imamo pravi ritam primamljivanja,shodno situaciji.. :smiley:
Naslov: Odg: Ritam primamljivanja
Poruka od: Ad fines poslato 28 Septembar 2018, 10:28:56
da, taj osećaj se razvija godinama, pa čak i tada se ne može reći da će se ubosti pravi ritam i količina, ali i vrsta primame.  Ja sam recimo skoro uvek gledao da nahranim 2-3 dana ranije mesto sa raskuvanim kukuruzom koji pomešam sa zemljom i osušim na suncu. Naročito kada jurim ploticu dok se voda još ne ohladi ispod 15, jer je tada strašno aktivan keder u srednjem sloju, bodorka, krupatica...  pa ih treba izbeći. A kada dodjem na pecanje, nekada i nisam bacao primamu uopšte, ili to bude samo par kugli sa crvima (ako pecam na njih), sve zavisi od mnogo faktora. Poznavanje mesta je ključno. Tu su i mikrolokacije na kojima i nije potrebna primama itd.
Naslov: Odg: Ritam primamljivanja
Poruka od: Dva vuka poslato 28 Septembar 2018, 17:29:01
Citat: Mlinka poslato 27 Septembar 2018, 23:57:54

ponekad na uspjeh u ribolovu utječe neka banalna stvar, neka sitnica, neizbježna navika, neka jednostavna predrasuda, neki banalni žaključak temeljen bez dovoljno činjenica...
Mlinka  smiley033 za ceo post . Počeo si da pišeš ka NJegoš . Posle tebe, jednostavno ne vrijedi postovati  :cheesy: ali eto, da izdvojim ovu zadnju rečenicu , pošto često na forumu čitam teorije o uspehu ili neuspehu u ribolovu , koje, ne da nisu zasnovane na činjenicama , nego su pune rupa ko oni Mihini švajcarski i francuski sirevi za mrenu  :cheesy: