Pecanje kauglera

Započeo orka, 24 Novembar 2012, 19:40:53

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

orka

Ova mala ribica ima vise naziva... beovica, uklija, zekica... a velikoj vecini je poznat kao beli keder.
Neki put ga bas i nije lako upecati, a to najbolje znaju oni kojima treba kao keder... a takodje i takmicari ga dosta pecaju.
Volim povremeno da odem ciljano da ih lovim, a sa dobro uskladjenim priborom, mogu nam pruziti lepu zanimaciju.
Kakva su vasa iskustva sa ovom malom ribicom... :question:

Pavke98

Ja kad odem sa ćaletom u CG mi iskljucivo ga mušičarimo. Bio pre koji mesec na avali ona emisija Ulovi Trofej i tu se pecala beovica sa mokrom mušicom, i kad se uhvati mora da se ubije sa nekim pečatom, živi očaj...

orka

Najbolji mamac za "kedere" je svakako crvic,bilo da je navucen na udicu,ili zakacen kod "ociju",na carapu,da radi..Koriste se stapovi takmicarci ili tzv petljasi,najcesce duzine od 3 do 6m..,sto laksi,brzi,ostriji to bolje..,ali takvi su po pravilu i skuplji..,koriste se plovci tipa iglice i bucice,uglavnom tezine do 1g..,udice velicine od 16-26 ..,najloni od 0.08 do 0.14mm..,sto je pribor primereniji i osetljiviji ovoj maloj ribici,to cemo ih sa vecim zadovoljstvom lakse pecati..
Koriste se uglavnom povrsinske hrane,koje prave maglu,a kada nam nestane hrane,mozemo ih odrzavati na mestu,povremeno bacanjem malih kamencica,na koje reaguju skupljajuci se i misleci da je bacena hrana..,tu foru sam video od takmicara..

nme

Tanak najlon do 0.12, sitna udica 16-22, plovak od 0,5 do 1 grama,  petljaš "trojka" i kilo Bambija površinskog...formula mog detinjstva. Idealan recept da klinci zavole pecanje, a ne čekanje šarana "divljaka" na dubinku po nedelju dana...

žex.rašeta

Mnogo puta sam sa lokalnom ekipom ( komšije ) sišao na Dunav da pecamo uglavnom kauglere i da se ispričamo jer sedimo blizu pa može da se razgovara. Svaki  krupniji ulov se tu komentariše na razne načine  :cheesy: .
Kao što reče Orka : petljaši od 4-5m , što brži i kašika crvića.Tanak osnovni najlon i sitna udica ( uglavnom 18-20 ) je dobitna kombinacija za ovu zanimaciju.
Pošto je direktaš lagan i može dugo da se drži pokušajte da najlon ne leži na vodi nego da ga držite direktno na plovku jer kontra mora biti brza i ležanje najlona ju odlaže . U hranu često stavim mnogo zemlje iz brega ( ona žuta , laka ) koja odlično pravi maglu i skuplja zainteresovane kauglere.
Ovo mi je više izlazak na vodu nego pecanje ali zna da bude veoma dinamično i odlično je za trening refleksa ali i druženje.
Biće nam bolje kada mi postanemo bolji ljudi!

b.jovica

Najcesci komentar je "Zamaraaaaaj!" :) :wink: Inace veoma ukusna ribica kad se ocisti odmah jos dok je sveza a najbolje na licu mesta na vodi.. Na vrelu talandaru pa da vidis brate sta je slatko!  :ok: Ciscenje je mnogo brze ako ih stavite u onaj dzak od pvc-a, (kod nas ga zovu "JUTANI" dzak) pa ih energicno protresete jedno 5-10 minuta. Tako spadne sva krljust i ostaje samo da otvorite stomake i izvadite utrobu. Peku se sa glavama pa ko voli jede i njih a ko ne jede moze da mu sluze kao drskice :) :wink: :) :cheesy:
Čamac je zakon.. :-)

tomislav34

... smuđ, šaran, a bogami i kečiga ... :)

žex.rašeta

Biće nam bolje kada mi postanemo bolji ljudi!

tomislav34

Pržene srdele volim, a ovih naših slatkovodnih srdelica mi nekako žao, ali morat ću probati!  :takoje: Malo skrenušmo s teme. Tema je pecanje, a ne prženje.
... smuđ, šaran, a bogami i kečiga ... :)

b.jovica

Pa malo je smisla pecati bez przenja!  :lol: :lol: Nekako mi to veoma vezano..  :wink:
Čamac je zakon.. :-)

mouseattacker

 Ko ce se kauglera napecati da bi se najeo, treba da pojedes 3kg mesa da bi napecao pola kg ovih ribica... :lol:
Plovak sto laksi, pola metra dubine, metar-dva od obale, nasloni se takmicarac na drzac(neko raslje od drveta), dva-tri crva, i zabaci se. A dok on stoji lepo se razmontira drugi sistem, dubinac, fider, bilo sta, lepo se zabaci i povremeno vadis plovak da proveris crve i eto pecanja... :cheesy:
Kod nas na Tisi i ne moze drugacije, pravo zadovoljstvo kad riba ne radi a tebi se osmehne jedan ovakav a za nesrecu-lipsa dok ga izvadis... :lol:

orka

Izuzetno borbena ribica..kakva bi to borba bila sa recimo kauglerom od 2-3kg..,prstalo bi na sve strane..
S proleca kada pocne da pada "maca"..,polen sa topola,tada ga je teze upecati..,jer nemilice jedu isti..
Plovci tipa "iglica" su najbolji izbor za pecanje "kedera" .

atoth

Pecanje kedera

Mi sportski ribolovci sa severa Vojvodine poznati smo po tome da među nama ima puno dobrih "kederaša".Keder (alburnus alburnus ) vrlo je česta riba naših voda,  stoga i omiljena među većinom takmičara. Naravno postoje i oni drugi koji vode pravi "rat"protiv ove ribe i njenog pecanja. Na mnogim takmičenjima ova riba se ne meri čak se dodeljuju i negativni bodovi ako se slučajno nađe u čuvarci.

Sa ovim člankom pokušaću da probudim pažnju mladih ribolovaca, onih koji u budućnosti hoće da se bave takmičarskim ribolovom pošto će se oni koji savladaju ovu tehniku puno lakše snaći i u ostalim tehnikama sportskog ribolova. Pecanje kedera bi trebalo da bude tablica množenja ili azbuka takmičarskog sportskog ribolova.

Pokušaću sve ovo da napišem kao dugogodišnji takmičar, otac i trener takmičarke koja je dva puta bila prvakinja Jugoslavije, i tri puta prvakinja Vojvodine i suprug takmičarke koja je bila ekipna prvakinja Srbije .

Pribor

Svaki poznati proizvođač ribolovačke opreme ima u svojoj paleti proizvoda set (garnituru) šta-pova za lov kedera. Štapovi su dužine 2,5-4,5 metara sa tim da im se dužina povećava za 0,5 metara.
To su vrlo laki i ultrabrzi štapovi sa miksovanim vrhom.Ovo je bitno zbog činjenice da se na jednom takmičenju kada keder radi uhvati i preko 500 komada ove ribe.Glavna struna koja se koristi je deblji-ne 0,08-0,10 mm. Poželjno je da predvez kada riba slabo radi , zimi i kada je temperatura vode svega par stepeni bude od kvalitetnog najlona debljine 0,06 mm a  u ostalim slučajevima 0,08-0,10mm izuzetak su letnji meseci na vodi gde keder izuzetno radi kada se riba praktično čupa sa udice što nije uopšte sportski ( na žalost mlogi takmičari se ne obaziru na to) kada se koriste jači sistemi.

Kao udice odlično su se pokazale udice Gamakatcu 1050N u veličinama od 18 do 24 i mislim da ih puno naših takmičara koristi zbog svoje duge uške sa koje se riba lakše skida. Pošto su ovo po veličini dosta male ribe koristimo fine sisteme sa plovcima od 0,2-0,3 grama ponekad i manje.Izuzetak su tekuće vode ili kada je potrebno brzo probiti gornji sloj vode sa sitnijim kederima kada se ispod njih nalaze krupnije jedinke. Pošto se radi o malim ribama i finim sistemima plovke moramo potopiti toliko da iz vode viri svega 1-2mm kako bi videli svaki udarac i kada riba slabo radi. Praksa je pokazala da je bolje koristiti više komada olovaca, pošto je nekad potrebno ova olovca razvući na što veću dužinu da bi sistem što sporije propadao da bi ga riba koja je u gornjem sloju vode lakše uzela.

Primama

Isto kao i kod štapova na tržištu se mogu naći primame za kedera raznih proizvođača, one se razlikuju i po ceni a i po kvalitetu i neka svako odluči koju će koristiti ali ću navesti par karakteristika kvalitetne primame koje treba uzeti u obzir a ostalo će pokazati praksa.Primama za kedera mora biti što finije granulacije koja mora takva da ostne i posle navlaživanja hrane ( nesme da se lepi u grudvice).

Ovo je važno zbog toga da hrana koju bacimo u vodu mora u momentu da se rastopi i napravi što veći oblak u vodi koji će privući i zadržati ribe ispred nas. Boja primame kada je temperatura vode manja trebala bi da bude tamnija a leti svetlija.Što se arome tiče svako se kune u svoju i jedino praksa  i rezultati sa takmičenja. Mogu to da potvrde.

Pošto se na jednom takmičenju potroši i do pet kilograma hrane mlogi takmičari zbog cene dodaju svoje sastojke orginalnoj hrani da bi dobili na količini. Najčešće se dodaje mleko u prahu, mleveni keks, brašno od soje, brašno od mlevene svilene bube (crisalis) i razne arome po ukusu i izboru. Gustina umešane prihrane treba da je malo gušća od jogurta da bi je mogli između tri prsta uhvatiti i tako ubaciti u vodu.

Tehnika ribolova

Keder je plašljiva riba i najčešće se zbog buke i kretanja tokom pripreme povuče dalje od obale. Ako se opredelimo za pecanje kedera a hoćemo da bacimo i dubinsku hranu (najčešće na veću udaljenost) uvek je poželjno prvo baciti nekoliko šaka hrane za kedera pošto se riba kada čuje da se ubacuje dubinska hrana u potrazi za njom povuče još dalje od obale i potrebno je dosta vremena da bi se ona ponovo privukla bliže obali. Uvek počinjemo ribolov sa dužim štapom 3,5-4 metra a zatim intenzivnim hranjenjem na kraćem rastojanju gde nam se nalazi plovak privlačimo ribu bliže obali i nama. Što više u ovome uspemo i pecamo sa kraćim štapom bićemo brži i uspešniji.Ako smo uspešni na kraju takmičenja možemo pecati štapom od svega 1-1,5 metara.

Prihranu bacamo u količini koju možemo uhvatiti između tri prsta, posle svakog zabačaja štapa. Sa prihranjivanjem se nesme stati ni kada zbog nečega nismo u mogućnosti da pecamo,(menjamo sistem ili mrsimo) pošto će riba koja je ispred nas odmah otići naročito ako neko pored nas isto peca kedera i izgubićemo dragoceno vreme da je ponovo privučemo ako u tome uopšte uspemo.

Kod zabacivanja sistema trudimo se uvek da on bude pravolinijski bez luka, zato imamo štapove u više dužina ako je potrebno uzmimo kraći.Ovo je važno zbog kontre da bi imali što manje "lufta".
Kada ubacimo sistem najčešće riba priskoči na zvuk koji proizvede sistem kada padne u vodu i odmah peca, kontru udaramo samo iz članka ruke ( zbog lakoće sistema i najčešće male dubine vode u suprotnom dolazi do mršenja sistema). Kada osetimo da je riba na udici završavamo kontru i vadimo sistem sa ribom u suprotnom čekamo sledeći udarac i ne gubimo vreme ponovnim zabacivanjem.Uhvaćenu ribu prihvatamo na grudi ili stomak da bi izbegli nepotrebno (traženje) ribe koja visi na udici i leti svuda oko nas. Čuvarka mora biti ispred nas da bi ribu što brže ubacili u nju a i da bi riba koja zbog slabog kačenja u letu otpadna možda isto pala u nju.

Kao mamac najčešće se koristi crveni crvić (pinki).Kada riba dobro radi da bi dobili na brzini pripremimo udice na čije pločice super lepkom zalepimo 1-2 mm(bužire sa tankih elektronskih instalacija ili silikonske) da bi onemogućili da crvić posle svake uhvaćene ribe sklizne preko udice i moramo da gubimo vreme da bi ga ponovo namestili.Sa ovakvim sistemom moguće je uhvatiti i pet riba sa jednim crvićem.

Mislim da je sve ovo gore napisano dobra platforma za jednog početnika koji na takmičenjima hoće da peca kedera. Sama tehnika postiže se vežbanjem i to sa puno vežbanja. Naravno potrebno je poznavati vodu i prilike na njoj da bi se ocenilo da li se isplati pecanje kedera ili će takmičar više uspeha imati ako peca krupnu ribu. Takva odluka može se doneti i u toku takmičenja ako takmičar ima dobrog i iskusnog pomagača (vođu puta) koji uvidom u ulove drugih takmičara oceni šta treba da se peca.

Puno puta dobra odluka vredi više nego pribor, prihrana ili umešnost takmičara. Ovo kažem iz ličnog iskustva. 2005 godine na Dunavu u Mađarskoj ćerka mi je pecala na kupu Dunaszekcső gde je učestvovala reprezentacija Francuske i Mađarska elita. Svi su pecali krupnu ribu koja zbog naglog porasta Dunava nije htele da grize (u prethodnim godinama hvatalo se preko 20 kg ribe). Mi smo u poslednjem momentu odlučili da pecamo kedera iako smo hranili i spremili štek. Sa oko 4 kg ulovljenog kedera osvojili smo prvo mesto i titulu apsolutnog pobednika.

Nadam se da će neki mlađi takmičari pokušati da se na nekom takmičenju oprobaju u ovome i ako budu istrajni i puno vežbali rezultati neće izostati.

BISTRO!

laki22

svaka cast Andraš, apsolutno dosta informacija za pocetnike ali i iskusne pecarose koji zele da svoju tehniku podignu na visi nivo

nidza1998

Ja tu ribu lovim na Svrljiskom Timoku sa petljasem od 4m struna 0,14 i udicom 18, mamac crv, rekord mi je 2 kg te ribe bez hranjenja, i plovak od 0,3 grama, jos kad udari klen na fin pribor ond je borba.. :cheesy:
Ja pecam da bi pecao a ulov dodje sam po sebi...

Teme sličnog naslova (10)