Mamci za mrenu

Započeo Vlada lo, 10 Februar 2010, 20:01:42

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Keltan

 5 kg saran izbacim ko keder napolje,5kg mrena ponekad i d... da nakvasim ne bih je izvukao :takoje: Mislim ,ne bih je poredio sa nijednom drugom ribom u odnosu velicina-snaga.Odkud vam takve ideje da mrena uvek ''pokusava'' da presece najlon u skoljku,kamenje? mrena je kraljica najjacih brzaka.Brzina struje u brzak nije ista na dno,na povrsini  i u sredini recimo.Mrena da bi stajala u tu struju,koristi svoju aerodinamiku i veliko grudno peraje..da je ''zalepe'' na dno.kad bi se celo vreme borila sa maticom omrsavila bi ko crkovni mis  :cheesy: Sta sam hteo napisati je da mrena ne pokusava da pokida najlon,zato sto  ni ne moze znati to. razmisljanje je privilegija drugih primata..ne ribe  :takoje: jednostavno hoce da zalegne,a najcesce koristi struju (maticu) izmedju dva povelika kamena ili stene na dno...zato sto je tu struja jos jaca...I tada mi pomislimo,eto je usla ispod kamen i pokida .I da dobra fora je u dzepove imati po neki kamen,ako nema na obali dok se lovi mrena u brzake,mozda je uspete odlepiti od dna i naterati da se premesti.
Da ne bude totalni OFF topik, koristite iskljucivio najkvalitetnije Kovane udice za mrenu,ako ste krenuli na kapitalke To ne ide Van lako.meni se u brzak najbolje pokazala glista ,velika,i zabodena kako sam gore objasnio,udicu cu slikati ako nadjem sada,sto duzi vrat (2-3cm) i cela Glista na udicu,samo 1 cm da visi,na neki nacin mrena gadja bas taj deo,ne pitajte me zasto,a koliko vremena traje udarac znaju ti koji su je lovili.. smiley033
EVo slike udica koje koristm ja,dok mogu da ne pisem novi post dzaba jos jedno ,mislim da u jacoj vodi je bolje glista,mirisave stvari su za neka dublja mesta gde je sporija voda,u brzake se sve ''brzo''desava vidis -pokupis isti sekund  smiley033
 

smudjoslav

...kod mene na kamenjaru se najbolje pokazala ruza crva... ubedljivo ispred svih ostalih mamaca.
Ne bi se slozio sa tim da je struna otpornija na habanje od najlona,pogotovo ne na kamen ili skoljku...tu je najlon daleko otponiji... smiley033

Keltan

monofil je nezamenljiv ,naravno,struna tiu nema sta da trazi.Ruza crva  :huh: ja tako imam mnogo promasaja,i kacenja sa strane..  :question:
PS.ona sama,dole na slici, udica..je za sarana,stavio sam je samo za usporedbu velicine .. smiley033

cikaivan

Na Moravi kod Svilajnca ispod mosta je pecaju kao ludi na ruzu od crva , ali ja idem dalje da je trazim pa kako bude. Deluje sumanuto ali ja uvek idem tamo gde nema ribe jer mi je to izazov, :huh:
Cesto se razocaram-a ako je ubodem tek je to dogadjaj. :tongue:
smiley001:) smiley002

Imre

Keltane sve što si napisao je tačno,ali ne i u mom slučaju koji mrenu pecam na feeder i to na Tisi,to znači da jake kovanice ne dolaze u obzir,nažalost ovde je Mrenu teško naći,tačnije ja samo dve lokacije znam,morao sam prvo naći potez gde je dno puno kamenja ,tačnije samo dva sam našao,i na tom delu da pretražim malo gde ima deo sa brzacima {najlepši deo je nizvodno od Titela prema ušću},ako bi pecao na glistu zasigurno ne bih dobio Mrenu od ostale bele ribe,dosta puta čak ni ruža od crvića dipovana sa dipom sa aromom sira ne pomaše zbog sitne ribe,pa moram da se okrenem prema drugim mamcima kao peleti,sir,mesni narezak itd.
Da bude još gore,dole u Srbiji skoro preko cele godine pecaju Mrenu{to znam iz informacija u PP porukama preko foruma}, dok ja na Tisi moram da sačekam da se temperatura voda opadne na oko 10 %,i tek onda mogu računati na uspešan ribolov  na Mrenu u protivnom dobijem više Jaza{protfiša}i deverike nego Mrenu.
Ašto se strune tiče ne znam ali ova što ja koristim koja i jeste previđena za ribolov Mrene na feeder ,ja ga zubima ne mogu pregristi dok recimo najlon od 0.40-0.50 ja pregrizem bez ikakvih problema.
Nije pametan onaj koji mnogo zna ,nego onaj koji zna šta hoće........

mladja1976

Da li neko ima iskustva sa pecanjem mrene na Juznoj Moravi zimi

Spojene poruke: 28 Novembar 2010, 21:32:11

Mamci za mrenu zimi

БУЏА БАБУШКА

Имате ли искуства до ког периода је могуће добити мрену на класичним мренским местима? Када се вода хлади знам да је око 10 степени ок за мрену, али ме интересује да ли је активна и када температура воде додатно опадне и на колико степени?
Поздрав за Сркија :)

sasabosko

Samo moras da mi pojasnis sta smatras pod klasicnim mrenskim mestima,pa cu napisati sta znam,desava se ulov i zimi,nije retkost. Lovim nekoliko godina u nekoliko stotina metara obale,nisam primetio da je negde vise ili manje ima,samo da se pomera, zavisno od uslova na vodi,zato pitam sta smatras pod klasicnim mestom :takoje:
Znoj nilskog konja je roze boje

vradojicic

Dobijao sam je zimi na -10 na klasicnim prelivima sa dubinom od 60cm cesce nego u zimovnicima, i to mnogo cesce... To na Kolubari. Ali iskreno ja se nikad ne nabijam u dubinu ni zimi, uvek pecam po brzoj vodi, bila zima ili leto...
"...Krv je Krv! Njena boja i ukus ne zavise ni od kape koju nosis,ni od Boga kome se molis, ni od barjaka, ni od imena..."!

БУЏА БАБУШКА

Citat: sasabosko poslato 08 Novembar 2017, 00:40:02
Samo moras da mi pojasnis sta smatras pod klasicnim mrenskim mestima,pa cu napisati sta znam,desava se ulov i zimi,nije retkost. Lovim nekoliko godina u nekoliko stotina metara obale,nisam primetio da je negde vise ili manje ima,samo da se pomera, zavisno od uslova na vodi,zato pitam sta smatras pod klasicnim mestom :takoje:

Моје знање о пецању мрене је скромно, па сам због тога звучао непрецизно. Пецам на Дунаву и Морави најчешће, а под класичним мренским местима сам мислио на делове са дубином од 2 до 5 метара, јаком струјом и шљунковитим дном што је чест случај на В. Морави где сам је тражио. На Дунаву је нешто другачија ситуација . . . ту сам је чешће добијао успут на местима која су у теорији сомовска, значи рупе са наглим прелазима дубине, али са јаком струјом и тврдим глиновитим дном и обореним деблима. Таква два терена су потпуно различита по конфигурацији, али дају мрену, па сам ја мало збуњен како је најбоље тражити на првим, а како на другим местима?
Поздрав за Сркија :)

sasabosko

Zato sam i pitao,jer po mom misjenju mrena ne obitava na nekim odredjenim mestima,nego cirkulise u nekom krugu,a lokacije menja u zavisnosti od uslova na vodi,po mom zapazanju cak i vise puta u toku dana,karakteristicno je bas za prolece i jesen po niskom vodostaju.Licno po meni mesta sa naglim prelazima u dubinu,po mogucstvu kamenitog dna daju najbolje razultate po nadolasku vode,a i po normalnom vodostaju su uvek izgledna.Od vodostaja zavisi samo gde  ces pecati,po niskom vodostaju u rupi, bolje obodu rupe, po visokom na platou ispred.Po nizim temperaturama uvek su rupe udarne,iskustva sam da sljunkovita mesta ravnog dna,nisu bas udarna u prolece i jesen, po meni su to vise letnja mesta.Nekako kako krecu hladniji dani,riba krece da stedi energiju,pa se povlaci u dubinu,gde su manje oscilacije temperature,bezi iz jake struje jer stedi energiju,ovo vazi i za mrenu,iako je kraljica brzaka.Ovo vazi za poteze razlicite konfiguracije dna,inace gde su tereni jednolicni kilometrima,o tome jako slabo znam jer sam uvek bezao od takvih terena,najbolje ulaz i izlaz iz vira,pogotovu virovi manje povrsine.Ako pecas bez prihranjivanja tu ces je uvek naci samo pitanje gde,retki su dani kad ces na mestu gde sednes prvo naci mrenu,ovakav ribolov zahteva menjanje vise mesta  u toku dana,ako hranis prici ce,ali ne znaci da ce se zadrzati.
Znoj nilskog konja je roze boje

Teme sličnog naslova (10)