Larva komarca - vers de vase

Započeo pikeman, 29 Mart 2009, 13:23:23

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Imre

Prijatelju meni je problem da ga što jeftinije nabavim,da pripremim  znam ,proučio sam Dome Gabora kako to radi. smiley033
Nije pametan onaj koji mnogo zna ,nego onaj koji zna šta hoće........

Ivanhoa

Sobzirom koliko sada košta litar goriva najviše se isplati da lepo naručiš larvu i uživaš. kod nas ti je novina sa oko 0,5 l larve 500 din.

Sp1tF1re

 I ja msm da je to najjeftinija varijanta 500 din i zdravo ako je ta cena a Vi Zrenjaninci da se borite da istrebite komarce iz grada a ne da ih proizvodite malo li ih ima  :smiley:

Imre

 E što se komaraca tiče mi ga stvarno imamo,prošle godine sam nekoliko slučajno i progutao na Tisi. :cheesy:
Nije pametan onaj koji mnogo zna ,nego onaj koji zna šta hoće........

Ivanhoa

Mislim da ti je Žolt iz Ade (Maver) najbliži distributer fuj-a, ili Tića iz Novog Sada.

ija

Kolko ja ovo kontam, to nije larva komarca nego nečeg drugog.

DAKLE, ŠTA JE TO LARVA?
Larva insekta koja se koristi za primamu, je kod nas je poznata pod nazivom «FUJ» ( eng. Joker) i larva insekta koja se koristi kao mamac na udici, kod nas je zovu «Vers de vase» (eng. Bloodworm), obe pripadaju istoj velikoj familiji Chironomida . Obe su stadijum larve mušica i egzistiraju u velikom broju na muljevitom vodenom dnu. Fuji ( eng. Joker) su manje veličine i nastanjuju tekuće vode , dok je Vers de vas (eng. Bloodworm) veća i adaptirana da preživi u stajaćoj vodi. Fuji ( eng. Joker) uspevaju u visoko hranjivim uslovima i mogu da tolerišu nizak nivo kiseonika , tako da su često koncentrisane u vodama , koje u sebi imaju i određeni stepen zagađenja. Svinjske farme, otpadne vode su omiljena mesta larvi Fuj, dobro poznata svakom ko je ikada pokušao da ih tamo vadi mrežicom. Koncentracija od nekoliko hiljada larvi po kvadratnom metru nije neuobičajena pojava. Jedan naučnik iz SAD je uspeo da locira rekordnih 77.000 larvi na jednom kvadratnom metru . Svaka Chironomida prolazi kros isti životni ciklus. Odrasla mušica izlegne od 100 do 2.000 jajašca u jednom trenutku. Ova jajašca leže u želeu kao končići i svaka tone na dno jezera , ili potoka ili se pak zalepe na telo korova i otpadaka u vodi. Jajašca se obično izlegu za dan ili dva i tanušne larve izbijaju na površinu dna . Nisu sve crvene u ovom početnom stadijumu, crveni hemoglobin se razvija kako larva sazreva. Zrela larva živi u mulju i talogu na dnu ili na vodenom korovu i bilju. Larve imaju izuzetnu moć adaptacije, i mogu da tolerišu izuzetno toplu vodu , čak se mogu pronaći i na toplim geotermalnim jezerima čija temperatura dostiže i do 45 stepeni celzijusa! Takođe su pronađene i u vodama dubine do 5 metara! Larve opstaju u vodi i preko čitave zime i počinju da sazrevaju u rano proleće. Mlade larve tada brzo kreću ka površini vode pretvarajući se u odrasle mušice stvarajući guste oblake nad vodom. Odrasle mušice tada žive od jednog do dva dana , pošto nemogu da se hrane u ovom stadijumu. One se odvoje od roja i ubrzo potom uginu.Tek posle maja, čim temperatura vode poraste , mušice uspešno pripremaju leglo za poleganje jajašca u vodu i tako ponovo započinju svoj životni ciklus . Sve ovo je jako važno za riblji fond , jer te larve koje opstaju tokom zimskog perioda predstavljaju glavni izvor hrane za sve ribe, pa je zbog toga larva i jedan od najboljih mamaca i za ovo doba godine. U sledećem delu ćemo se malo više pozabaviti pripremom larve ,,FUJ" za hranu i načinu njenog čuvanja.

Imre

Au komšija ovo je cela knjiga ,nema šanse da popamtim sve što si napisao. :smiley:
Nije pametan onaj koji mnogo zna ,nego onaj koji zna šta hoće........

ija

copy-paste  :cheesy:

ima toga još...

Imre

 Bem li ga toga se nisam ni setio :cheesy:
Nije pametan onaj koji mnogo zna ,nego onaj koji zna šta hoće........

profesor

Samo niko nije napomenuo DA . Ako ih sami hvatate vodite racuna,moze ozbiljna bolest da se dobije.Jel te koje se kupuju su oprane.Ne znam vise detalja ali ako saznam postavicy naziv bakterije koje su one nosioci,

Imre

 Ako ništa drugo rukavice i tako menjaš vodu i pereš ,ja sam pre par godina sa tubifeksima  tako hranio akvarijumske ribice.{naravno sa iseckanima}
Nije pametan onaj koji mnogo zna ,nego onaj koji zna šta hoće........

ija

II DEO

Dakle, kupili ste pakovanje larve ,,Fuja" ( litar ) kod vašeg prodavca. U zavisnosti od kvaliteta larve, ona u novinskom papiru u kome se doprema i prodaje može na hladnom ( od 4 do 8 stepeni celzijusa) da preživi od 1 do 3 dana , neki put i duže.
Prva stvar koja vam je potrebna nakon kupovine , jeste zemlja kojom ćete pripremiti larvu za primamu. Na njoj mora da stoji oznaka ,,Tere de somme" , jer ćete jedino sa takvom zemljom moći pravilno da ,,razbijete" i sačuvate larvu. Za jedno pakovanje larve ,,Fuji" optimalna količina je 2 kg. zemlje ,,Tere de somme".
Sledeći korak koji treba da uradite je da prosejete zemlju. Nju možete da prosejete direktno na larvu ili to možete da uradite pre ,,razbijanja" , pa onda da sa već prosejanom zemljom ,,razbijete" larvu. Kada se larva pospe sa delom prosejane zemlje , lagano kružnim pokretima šake se razdvaja larva koja je slepljena jedna uz drugu. Ovo se ponavlja sve dok se ne umeša sva prosejana zemlja i larva nebude rastresita i odvojena od novinskog papira.
Ovako ,,razbijena" larva može da se čuva na hladnom mestu u plastičnom sudu , prekrivena vlažnim novinama do 2 nedelje , a pošto vam je za jedan odlazak u ribolov sasvim dovoljna 1/5 ovako pripremljenog pakovanja larve , možete da je podelite na pet delova , spakujete u najlon kese i zamrznete.
Zamrznutu larvu je dovoljno izvaditi sat vremena pred odlazak u ribolov i na vodi pre prihranjivanja pomešati sa prethodno pripremljenom prihranom.

Imre

 E za ovo mi ne treba copy-paste ovaj deo znam {II deo},a jeli znaš možda gde ima kod nas da se kupi :question:
Nije pametan onaj koji mnogo zna ,nego onaj koji zna šta hoće........

ija

Imaš gore post Ivanhoa. Ja sam se po NS raspitivao po radnjama, ali nisu znali da me upute a svugde su mi rekli da je otrov skupo. U principu to je za takmičare i za pecanje na štek. Imao sam želju da probam al kad vidim koliko je komplikovano, prošlo me  :bye:

Imre

 Ja sam sad pričao sa jednim poznanikom koji ide u Mađarsku i može odande da donese ,samo još treba da proveri cenu da vidimo da li je isplatljivo donositi,pa kad saznam cenu javiću. :bye:
Nije pametan onaj koji mnogo zna ,nego onaj koji zna šta hoće........

Teme sličnog naslova (10)