Kočenje plovka

Započeo orka, 24 Februar 2013, 21:49:57

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Svenko

Kočenje se koristi u brzoj vodi kada riba uzima mamac u trenutku kada ga uspemo uštopati ili zaustaviti(već tu se razlikuje tren kada riba uzme od vrste ribe, situacije, vode, i milion dr faktora)..Pokazalo se da različiti načini kočenje ponekad se dobro pokažu a nekada ne, sve zavisi od mnogo faktora..Škobalj obično voli trenutak kad plovak bukvalno stoji...Mrena obožava trenutak koji sledi nakon zaustavljanja...tj kad ga potpuno zaustavimo i jedan tren posle kad popustimo da plovak naglo nastavi sa kretanjem ona udari....Dok plotica voli da uzima bez nekog preteranog kočenja pogotovo kad se peca na travu..mamac mora imati prirodno vođenje sa dugim podvezom...Bez dugog bolonjeza štopanje je neizvedivo, jedino u uslovima kad se peca uz samu obalu, na maloj dubini i kad riba uzima ispod nas....Teorija je ovde nedorečena....ali možda nekome malo pomogne
Bistro

dragant

Možda bi trebalo reći poneku i o plovku, vezano za kočenje plovka?
Сви смо једнаки, неки су једнакији!

Svenko

Pa kolega dragant izvoli..Vjerujem da ćeš široko izložiti svoja znanja.. :tongue: pa ćemo dopuniti ako nešto zafali...mada mislim da smo u drugoj temi dosta pisali o tome :bye:

Bistro

genjura

u principu po nekom mom zaključivanju na svakoj vodi koja teče brže ili sporije može se upotrebljavati štopanje.  kod mene na potezu od 50-tak metara moglo se sve iskoristiti od kolege dragant-a . sva mesta na kojima ja pecam ili imaju mali šporanj na otprilike sredini putanje ili imaju rupu na istoj poziciji odprilike. e tu se može upotpunjavati to štopanje ili tvrđe ili mekše . tvrđe da odignemo sistem preko špornja  i naravno dočeka riba odma posle špornja ( tvrdo štopanje pa pustiš da sistem propadne odma iza špornja) ili na rupi meko štopanje da se bukvalno prevuče preko rupe . eto malo mojih zaključaka o štopanju  smiley033

orka

Za efikasno kocenje plovka,svakako da je bitan i odabir plovka,zatim odabrana tezina plovka koji se koristi u datoj situaciji,u zavisnosti od dubine,brzine protoka vode,i daljine na kojoj se peca.,pravilno opterecen plovak,zatim dubina koja se namesta,kao i sto bolji raspored olovaca(suza i sacmica)..

genjura


Olovo

Citat: orka poslato 02 April 2013, 18:28:23
Za efikasno kocenje plovka,svakako da je bitan i odabir plovka,zatim odabrana tezina plovka koji se koristi u datoj situaciji,u zavisnosti od dubine,brzine protoka vode,i daljine na kojoj se peca.,pravilno opterecen plovak,zatim dubina koja se namesta,kao i sto bolji raspored olovaca(suza i sacmica)..

Dobro jeste školski  , ali imam problem pri kočenju mamčenog kedera na šetnju preko priobalnog pojasa na "babin " plovak , jer privlačim strunu i ulazim u travu , gde gubim i mesto čupanjem , a i kedera teškom mukom uhvaćenog.
Probao sam ići ispred plovka , ali ne vredi ..mislim da bih jedio nešto uspeo kada bih pecao teleskopom 4, 5 m..

Šta činiti?


Odo krečit šljive.

dragant

Samo da malo dopunim Orku.
Kada se koči plovak se poteže, on izlazi iz vertikale i deo njega se nadje u vazduhu. Taj deo nikako ne bi trebalo da bude tu. Problem je identičan problemu stabilnosti bilo kog plovka, a to se delimično može rešiti produžavanjem kila ( to se zove kobilica, kao kod jedrilica?), oblikom plovka (obrnuta kaplja, trbušast, kuglast) i pomeranjem prstena na plovku ka podnožju antene. Prsten u podnožju antene onemogućava izdizanje plovka u vis, u vertikalu. Koja je cena svega toga? Ne može se primetiti griz na podizanje. A ako je voda mirna i želimo da pecamo na podizanje, može se uzeti plovak kaplja i njegov  prsten može biti niže postavljen, ali je nužno ono najniže olovce ( ono najbliže udici, ne znam kako se zove?) tako odabrati da svojom težinom potapa plovak od prstena na više.
Pokušaj školskog  odgovora Olovu. Na jačinu vodene struje ne možemo delovati, a na tom tvom mestu možda nije dovoljno snažna i nisam baš siguran da je u tvom pitanju kočenje, pre mi liči na izvlačenje mamca radi novog zabačaja. . A evo šta se inače radi kada pri kočenju želimo da mamac visoko podignemo od dna: poveća se rastojanje od udice do onog najnižeg olovca ili se  poveća rastojanje od tog najnižeg olovca do osnovnog olova ili se smanji  težina najnižeg olovca ili se uzme deblji najlon. 
Сви смо једнаки, неки су једнакији!

Olovo

Nismo se razumeli , ja šetam uz plovak , ne stojim u mestu , znači idem sa njim nizvodno,,,...i ne  bacam uzvodno da bi mi prolazio ispred nosa i odlazio nizvodno gde bih opet vadio .


Odo krečit šljive.

kviskons

Za ovo sto Olovo pominje, mozda bi odgovarao
Tubertini Tatanka ili nesto slicno,
ima snage, duzine, pa polako setnja sa plovkom.  :smiley:

orka

Za kocenje su najbolji tzv. takmicarski plovci sa dugackim stabilizatorom zdepastog oblika,tipa bucice..,da bi "kocenje" funkionisalo besprekorno i najbolje moguce,pored iskustva i prakse samog ribolovca,potrebno je sve gore pomenute elemente maksimalno uskladiti i ukomponovati..
@ Olovo.
Mislim da bi ti neki dobar surf stap duzine izmedju 4 i 5m bolje i efikasnije radio "posao"

mi-ne

Dali je nekome poznata neka video prezentacija o ovoj temi  :question:
Razliciti plovci, montaze...

Teme sličnog naslova (10)