Banjalučko kolo

Započeo tarinka, 05 Septembar 2013, 13:10:59

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

brica

Zabac, ne sećam se kakao su se majstori zvali, ali je čamac neki sa kabinom, a njih dva su sebi napravili merak samo takav ...

Daj, zabac, molim te, napiši i o ovim drugim majstorima. Ovo kolo što je na štapu na tvojim fotkama je ... ? A ovo pored, opet, kao da je od nekog drugog majstora.
Ja sam nabavio plastično sa istim dezenom kao što je ono na štapu, ali nemam pojma ko je majstor. Kupljeno je u trgovini, pa je verovatno Erakovo. Sad kada si mi rešio dilemu oko plastike i aluminijuma, krećem u nabavku još jednog kola, ali bih voleo da to bude od nekog drugog majstora, a da valja. Imaš neku preporuku?

zabac

Da daaaa to su oni , to su ti moje komsije ,idu cesto na Savu . Vjeruj da ne znam ,nisam nesto u toku ali raspitacu se za majstore , ovo na slici pored stapa , to je kolo mog starog . A ovo moje crno  sam pazario na vodi od nekog covjeka sto ih je pravio . Veoma dugo ga nisam vidio .A vise puta sam vidjao kolo koje se okrene u polozaj kakav ima spula na roli , prebaci se silk preko prsta ,zabaci ko sa role , taj princip, a onda se kolo vrati. Samo ta kola su na drugacijoj osovini ,budu kao sa snimaka ovih o centerpinovima

brica

Zabac, imam takvo rusko kolo, stoji mi na jednom telemeču. Istina da ga retko kada koristim onako na okret, kao stacionarac pri zabacivanju. Znaš i sam da kada se čovek navikne na kolo onda je gnjavaža dok kotur zaokreneš, pa zabaciš, pa opet zaokreneš...
No, ta kola su lošijih inercionih karakteristika i nisu za lake plovke, više za varalicu i takozvanu baldu ... koja podrazumeva vožnju na teške plovke.
I banjalučko kolo je centrepin čekrk ili inercioni ... nekada je u USA bilo dosta modela koji su postavljani na štap kao banjalučko kolo.
Mislim da je težina bila presudna da pređu na postavljanje ispod štapa, jer je balans bolji. No, to za banjalučko kolo ne vredi, jer je lagano i štap daleko bolje leži u ruci u tom položaju kola, a palac je u prirodnijem položaju kod štopanja.
Inače su centreinovi hit u svetu i mislim da tu ima prostora za banjalučke majstore...
Rusi, koji su za centerpinove maheri, muku muče da dođu do dobrih kola. Imaju jednog domaćeg "proizvođača" NELMA, ali su ga na mnogim forumima ispljuvali na pasja kola. A i skup je. Imaš na youtube dosta klipova sa njim.
Kineskih ima, u Ukrajini i za par evra. Ja sam jedno takvo kinesko dobio iz Moskve, na ležajevima, ali, teško je kao tuč i totalno nekomforno.
Jedino što mi smeta kod kola je što je bez kočnice - čegrtaljke koja ukoči kolo kada manipulišeš sa udicom kačeći mamac na nju ili odgovaraš na blesava pitanja kibicera čime to pecaš ...
No, više je to moć navike jer sam propecao sa inercionimčekrcima savremenijih konstrukcija koji imaju i kočnicu i onaj zadnji štitnik koji sprečava motanje strune oko osovine.
Bogme me je banjalučko kolo namučilo sa tim, pogotovo što ga pokrene i najmanji dodir. Kontrolom, palcem, brzine rotacije kola pri zabačaju i to se rešava.
Uf, ja bih o centrepinovima mogao ko zna koliko ...

zeljkoa


brica

Evo nešto iz moje "radionice"

Olovo

Lepo , koliko pokupi najlona za pun okret?  smiley157


Odo krečit šljive.

brica


pikeman

Tekst Žarka Milanovića "Banjalučki triling", objavljen u Ribolovačkoj reviji broj 26, novembar 1999. godne.





brica

Neverovatan broj grešaka u tekstu. Očito se Žarko loše spremio i informisao.

mgac

1. zamolio bih sve kolege da ne koriste naziv " tzv. banjalucko kolo".
Pun i pravi naziv jeste banjalucko kolo (bez izraza "tzv", bez znakova navoda i sl.) .Naziv je dobilo zato sto je kreirano u Banja Luci od strane banjaluckih ribara i majstora prvenstveno masinske struke.
Na zalost, nemamo evidentriana imena svih ljudi zasluznih za nase kolo pa zato i koristimo ime banajlucko kolo.

2. Banjalucko kolo nije replika niti slici bilo kojem drugom kolu. Jednostvano i jedinstveno je dizajnom u danasnje vrijeme. Nekada davno je bilo robusnije i nije imalo cak ni lezajeve nego je bilo oslonjeno na osovinu koja je bila mnogo uza precnikom od otvora na kolu pa je zbog toga i moglo da se (nekako) okrece.

3. Prva namjena banjaluckog kola je bila da se napravi "koturaca" (ovo je jedan od prvih naziva kola za koje sam ja cuo) koja bi mogla omoguciti lov ribe na vecim udaljenostima. Dakle prva i osnovna svrha je bila vezana za prikupljanje najlona metodom namotavanja. Prilikom ulova ribe, najlon se namotavao tj prikupljao kao struna na mahacu. Obzirom da govorimo o ribolovu na rijeci Vrbas gdje je mahanje domaci sport, namotavanje najlona kao i kod mahaca je nekako bila logicna stvar.

4. Kroz godine koriscenja logicno je bilo i da se usavrsi banjalucko kolo u svakom smislu te rijeci, od tehnickih i tehnoloskih poboljsanja do dizajna.

5. Ono sto je zbilja genijalno kod banjaluckog kola jeste jednostavnost u svakom smislu te rijeci:

a) tehnicko rjesenje je asketski jednostavno - osovina sa koturom na koji se namotava najlon i koji se preko integrisanog nosaca na osovini postavlja na bilo koji nosac masinice na ribarskom stapu. (napominjem da mi ne prilagodjavamo nosace masinice na stapovima, razvili smo univrzalni nosac). Ako montiramo kolo na stap pecu, jednostvano ga ucvrstimo sa izolr trakom i gotova stvar- GENIJALNO.

b)Materijal za izradu je ultra lagan i prakticno neunistiv (nosac kola i osovina kola se prave od nehrdjajuceg celika koji je i posebno tvrd, unutra su zatvoreni ili otvoreni kuglicni ili valjkasti lezajevi od nehrdjajuceg i ojacanog celika, samo kolo se pravi od dur aluminijuma (eloksiran ili ne) ili od pleksiglasa (prva upotreba ovih materijala u izradi je zapocela od strane vrhunskih majstora u tadasnjoj maloj i beznacajnoj vojnoj fabrici sa isto tako beznacajnim imenom - Rudi Cajavec smiley033). To je to. Nema vise dijelova.

c) Dizajn je posebna prica. Kao i sve, i dizajn je u potpunosti vezan za neposrednu funkcionalnost banjaluckog kola. Veliko otvori na kolu sluze i za provlacenje prsta kojim se kolo okrece a samim tim i namotava najlon. Da bi sto vise olaksali kolo, pored velikih otvora imaju jos i mnogobrojne mali  otvorei. Prvobitni otvori su bili okrugli, danasnji su u obliku kisne kapljice (mi ih zovemo "suza")

6. Moderna vremena neminovno nose i modernizaciju banjaluckog kola. Danas pored nekoliko verzija aluminijskih i pleksi kola posjedujem i verziju od fiberglasa koja ima svoje prednosti i mane:

a) neuporedivo je lakse od vec postojecih banjaluckih kola (a i stara kola su nevjerovatno lagana a i cvrsta pa vi sada razmislite kako je to lijep osjecaj kada imas masinicu koja je ekstremno lagana a univrzalna u svakom smislu te rijeci tj sa istim kolom lovis i malu i ekstremno krupnu ribu, bas te briga za velicinu i izdrzljivost masinice, sa jednim izuzetno laganim banjaluckim kolom lovis sve vrste ribe )

b. napravljeno je po principu spule za najlon. Nema vise lomljenja najlona na preckama, debljina najlona koji se koristi u ribolovu na ovaj nacin je sada nebitna. Ja licno u ljetnim mjesecima koristim osnovni najlon debljine o.1o i tanji!!! Nemam problema kod zabacivanja a duzina zabacaja zavisi od tezine plovka, kao i kod masinice.

c. postoje dvije verzije: jedna je klasicno banjalucko kolo a druga verzija je preklopivo kolo. Sa preklopivim kolom zabacujem dalje nego sa masinicom obzirom da jos nisam vidio toliko veliku spulu kod masinice. Sada i plovak od 2 g leti preko 40 m sa preklopivim kolom !!!!

d. Kao i svugdje pojava novih rjesenja u tehnickom i tehnoloskom smislu rijeci kao i pripadajuceg dizajna izaziva mnoge polemike. Tako je i sa pomenutim kolom. Nije to poenta moje diskusije. Upravo iz tog razloga bih zamolio sve da me ne shvate pogresno. Nemam namjeru da sada pokrecem bilo kakvu strucu raspravu na temu aluminijkso, pleksi ili fiberglas preklopivo ili klasicno banjalucko kolo. Svrha moje diskusije je usmjeren na samo banjalucko kolo sa aspekta banjaluckog ribolovca. Veoma rado cu se pridruziti diskusiji na gore spomenutu temu ako ima zainteresovanih sagovornika.

6. Da nije bilo nesretnog rata na ovim podrucjima siguran sam da bi se banjalucko kolo puno vise razvijalo i da bi se npr koriscenje grafita, titanijuma ili nekog drugog modernog materijala sigurno nametala kao logican izbor.

7. Rodjen sam i zivim u Banja Luci . Ribar sam zadnjih 45 godina. Sve vrijeme koristim banjalucko kolo prilikom lova bijele ribe sa fiksnim banjaluckim plovkom na dubinama do 5,5m. Na vecim dubinama koristim masinicu iz razloga sto ne koristim klizeci (opet banjalucki) plovak (nemam osjetljivost kao sa fiksnim banjaluckim plovkom) i ne koristim stapove duze od 5 metara. Razlog je vrlo jednostavan, volim da prihvatam ulovljenu ribu sa rukom, ne koristim meredov kao i vecina banjalucana a svaka duzina stapa veca od 5m je veoma neprakticna za ovakav ribolov. Ubjedjen sam i da proizvodjaci stapova ne preporucuju takva naprezanja.Duzina stapa od 5m nekako i prolazi...hmmmm
Sve ove godine iz iskustva znam da je apsolutna kontrola plovka (od brzaka do jezera) tj kako mi ovde kazemo "spanovanje" najlona jedino moguca sa banjaluckim kolom. O osjecaju kada vadite ribu ne zelim ni da pricam.Nije masinica dril, ribolovac je taj koji svojom rukom podesava dril. Osjecaj ribolova i preciznost kojom se ribolov izvodi su neizvodivi sa bilo cim osim sa banjaluckim kolom. Molim vas da ovde obratite paznju da sam ovde ispravio greske u navodima u prethodnim postovima kada je duzina stapa u pitanju. Dakle, nije tacno da se uobicajeno koriste stapovi duzine do 4m sa preradjenim Perinim sprovodnicama u kombinaciji sa banjaluckim kolom. Licno koristim stapove duzine 3.6 m (ribolov bijele ribe iskljucivo na Vrbanji), 4.2m i 5 m Antares Shimano. Svi stapovi su sa originalnim fabrickim provodnicama. I da, naravno da nisam jedini i da nisam u apsolutnoj manjini ali provodnice (koje su inace veoma originalno i dobro rjesenje) su tema za sebe.

Za kraj bi se osvrnuo i na ruska i kineska kola.
Vidio sam i jedna i druga. Vjerujte mi da sam dobronamjeran covjek ali obe vrste nemaju nikakve veze sa banjaluckim kolom. Rusko kolo je poprilicno robusno (kao svi ruski proizvodi osim umjetnosti i knjizevnosti). Kinesko je katastrofalna pojava koja ne sluzi nicemu.Po meni je to nekakva losa kopija i banjaluckog i ruskog rjesenja ciji kvalitet i upotrebna vrijednost ne postoje. Kao i kod vecine nama dostupnih kineskih proizvoda, tako je i ovo kolo prilicno povoljno sa cijenom ali to je uzalodno bacen novac.
Ono sto je zajednicko za oba kola jeste da nemaju tu genijalnu jednostavnost i kavalitet u svakom smislu rikjeci  kao banjalucko kolo.

Veliki pozdrav za sve.
Bistro!

MarkoMimic

Ovih dana stize kolo...Drina ce da dobije novi nacin pecanja...  :cheesy:

srdjan812

Markane pripremi zivce i jedno 200-300 m najlona koje ces odpisati ako nisi zabacivao kolom nikads.. Na livadu, suza 10-12 gr i polako, pa smanjuj... I najlon ispod 0.20 ne namotavaj na kolo. Zbog izbacaja i petljanja bice na startu lakse sa grubljim priborom..
Ja sam kolo izbacio iz upotrebe zadnjih par godina kako cesce lovim na Uni i Sani sa stapovima od 6 m.. Pecam s kolom na Vrbanji ili negdje iz camca ali vrlo rijetko.. Za neke situacije na vodi je jako prakticno i pozeljno i prakticno.. Ja sa kolom pecam nekih 12-13 god i sto se tice zabacivanja, sa stapom od 4 m, dosta daleko i precizno mogu da plasiram mamac ali je u tom daljem lovu mana duzina stapa i sama kontrola plovka na vecim daljinama, a boga mi nekad i bol u ramenima..
Za pecanje iz camca je savrseno... Al i taj nacin pecanja ne volim pa opet ne praktikujem...
Na zalost dosta ribolovaca koje ja mogu da primjetim izbacuje kolo iz upotrebe i ko zna zasto, svako ima neke svoje razloge al mislim da su kljucni ovi koje sam naveo..
Carson Whasabi 4m sa kolom sluzi godinama al na zalost vise kupi prasinu u kuci nego sto je na vodi

MarkoMimic

    Zivaca imam, volim da isprobam nesto novo. Sto se nailona tice posto prvenstveno planiram loviti krupnu mrenu znaci da u startu idem sa vecim dijametrom nailona...0,20-0,22. Neki ultra daleki zabacaji mi nsu ni potrebni jer pecam relativno blizu. Na Drinjaci sam pecao mrenu na "takmicarac" od 5m...primerke od 2,5-3,5kg ali to je mala reka pa je to bilo izvodljivo. Najblize tom vrhunskom osecaju je borba sa krupnom mrenom uz pomoc kola. Bas me zanima osecaj kada se na Drini zakaci riba od 3-4kg (nadam se da nece odmah da zvekne ona mamara od 6+). U svakom slucaju ne vidim ni jedan razlog zasto kolo ne bi bilo uspesno za terene na kojima planiram da ga upotrebljavam. U svakom slucaju, predstoji jedno dugo i zanimljivo leto.  :cheesy:

srdjan812

Daleko od toga da nije zanimljiv ribolov sa kolom, pogotovo ako si novi u tome.. Samo skrecem paznju , stap preko 4 i po metra racunaj da ne koristis u tom slucaju. Ima ljudi pecaju i sa peticama, al brate zamah u izbacaju i ostalo je prava patnja..
Jesi li ikada zabacivao ili gledao nekog kako rukuje sa banjaluckom makinom?

MarkoMimic

 :cheesy: Nikada ga nisam video u zivotu, zbog toga bih i da probam... :cheesy:

Teme sličnog naslova (4)