Vintage Abu Cardinal mašinice

Započeo Germina, 29 Novembar 2020, 19:43:56

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Germina

Citat: slob poslato 30 Novembar 2020, 08:26:51

Proizvođači su to shvatili i već dugo se ne proizvode toliko kvalitetne mašinice koje mogu da traju mnogo godina, jer za kratko vreme dolaze nove, lepše, funkcionalnije, udobnije mašinice pa one stare treba bataliti.. Mada, može se reći, izgleda da su već skoro potpuno iscrpljena sva moguća konstrukciona poboljšanja pa se napredak većim delom svodi na novu šminku. Ali mora se priznati da je svaka novija mašinica svakako, ako ništa drugo,  bar udobnija od prethodne.

Ljubitelji oldtajmera ne bataljuju svoje mašinice već ih unapređuju ako je to naravno konstrukciono moguće...

Upgrade line rolera i kočionog sistema.



Moguće je ubaciti i nepovratni ležaj.



Knob ručice od ružinog drveta


vladimir022

Citat: Ribohvatac poslato 30 Novembar 2020, 11:05:58
Ambidex, neprevazidjen oldtajmer za na najlon !
Poznajem coveka koji ima 15-ak plavih ambideksa, a od toga 6 komada glanc novi u kutijama
Izvadio s njima i starim teleskopima more smudjeva i somova.. sto i nije bas za pohvalu, posto nista ne vraca

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

Saša

Sve je to fino, ali... za provrteti ponekad kada te uhvati nostalgija, pa vratiti nazad na policu. :D
Bass mi je opsesija...

Copetić

Što, ako je dovoljno teška može da služi kao teg za papir ili stoper za vrata.

Bobiska

Imam Micela 300 i Kardinala c4 vec toliko. Sa Micelom pecao sve sem varalice. Izvadio mnogo riba, podmazan i u muzeju je. Precizan dril za nepoverovati. Bucna pri okretanju, preklopnik se ne moze zatvoriti rukom vec se mora okrenuti rucica. Rotor se okrece u suprotnom smeru od uobicajnog. Nikada me izdala nije, nikad.
Kardinala sam uzeo znatno kasnije, kada sam poceo da varalicarim smudja i bucova, naravno konac u ribolovu se tada koristio samo za vezivanje provodnika (upredene strune su dosle kasnije  :cheesy:). Odlicna lagana spin masina nikada me izdala nije sem sto mi je pukla opruga na preklopniku i morao sam da je zamenim. U originalu ima malu rucicu koju sam zamenio za vecu, mislim od kardinala 55. Jeste malo slabija vucna snaga ali sam se prilagodio i stvarno godinama uzivao sa njom sve do pojave upredenih struna sto stvarno za to jednostavno nije. Obe masine su u muzeju gde uzivaju u zasluzenoj penziji.

Spojene poruke: 30 Novembar 2020, 18:00:18

Uh raspekmezio sam se pa sam zaboravio da napisem glavnu stvar. Taj C5 je opasna masina i ako su sa njom ljudi pecali soma ranije mocices i ti sada. Nisam siguran za upredenu strunu ali monofilom sigurno hoces. Uostalom varalica se vodi stapom a ne masinom.

Germina

Nadam se da će se kolega Milan Stošić uskoro javiti i do detalja objasniti kako je unapredio ABU Cardinal 55 mašinicu i kako je ona funkcionisala nakon majstorija...verujem da mi neće zameriti što u međuvremenu objavljujem jednu od fotografija mašinice.  smiley033


milanstosic

Ma kakvi zameriti Germina.
Drago mi je da si je postavio.
Slobodno sve što nađeš nabaci.
Kad budem imao vremena rado ću postaviti sve fotke ali je sada skoro neizvodljivo.
Umoran sam drugari, mnogo...
Ponekad nešto prokomentarišem i mnogo sam toga dužan na forumima ali nikako da se organizujem.
Biće svega, pa ćemo se lepo ispričati.
Pozdrav!

Germina

Nadam se da ćeš što pre naći vremena da nam bliže pojasniš sve intervencije na Cardinalu 55 a ja ću postaviti fotografije i kratki opis izmena sa kojima sam upoznat.  smiley033

1. dve kočnice, maksimalna snaga kočenja ekvivalent 4.5kg,
2. špulna sa frontalnom kočnicom+standradna zadnja kočnica ABU Cardinal 55,
3. drvena ručica sa 2 ležaja,
4. vođica (roler) od Silicijum karbida,
5. vođica (roler) na 2 ležaja,
6. nema žice za preklop, a ni opruga (bailess varijanta),
7. špulna je metalna sa frikcionim oblogama i iznad i ispod špulne (kombinacija: gore teflon, ispod: pluta velikog prečnika-površine),
8. zadnja kočnica ima naradlovan knob većeg prečnika, odlična kontrola i pristup.
9. imbusi na poklopcu kućišta,
10. unutar je kombinacija bešumne i klasične kočnice ABU Cardinal 55 (manje se čuj, a vrlo brza),
11. podešavanje slaganja nije sa podloškama već na nosaču rolera,
12. savršeno uravnotežena kontra tegom na rotoru,
13. prednja kočnica je spora, zadnja brza,
14. zadnja kočnica se šteluje na maximalnu silu, kočnica na špulni je za fino podešavanje ispod toga,
15. vrlo glatko kočenje bez seckanja,
16. podmazano sa različitim mazivima na različitim mestima (naravno bez mešanja)
17. Vođica je anti-twist,
18. Svi delovi koje sam dodao su od prohroma.































milanstosic

Germina, ne znam koliko si težak ali vrediš toliko u zlatu!!!

Šot se tiče 55-ice, e to je posebna i duga priča...
Prvo me nervirala zadnja kočnica koja je imala relativno malu silu kočenja, a i ako su frikcione podloške urađene od teflona ipak nije bila ni preterano glatka.
Rešim da to rešim i u tom mom eksperimentisanju vidim da bi špulna od Mičela 900 mogla završiti posao. Uzmem lepo tu špulnu i da bi je sveo na visinu (prostor za strunu) vidim da moram da je skratim nekako.Napravim prsten od kože (debela oko 2,5mm) i ubacim je na zadnju stranu zida špulne u prostor gde leže struna. Zalepim je silikonom za špulnu. E sad da bi to bilo glatko i tvrdo, tu kožu napojim superlepkom koji je inače vodootporan (da znaju kolege). Kad se koža dobro napila lepka u više slojeva i stvrdnula kao kamen, stavim celu špulnu na vreteno i ubacim u stubnu bušilicu. Uzmem finu šmirglu (400, 800, 1200, 2000 granulacije redom navedene) i polako je dok se u bušilici rotira ispoliram da bude glatka kao staklo. Nije mi ni to bilo dovoljno pa je dotučem i polir pastom. Sad je kao ogledalo. Tako dobijem unutrašnji prostor špulne kao na originalu. Istovremeno ispoliram i suknjicu špulne pa je sad kao ogledalo i uhvatio se sloj aluminijum oksida pa nema ni korozije u slatkoj vodi. Kao da je tanko eloksirana.

Kako namontirati špulnu?
Originalnu osovinicu špulne nabacim na osovinu od 55-ice i izbušim rupicu od oko 1,5mm (više se ne sećam). Lako je išlo. Te dve osovinice fiksiram klinom napravljenim od ravnog dela burije isog prečnika (1,5mm). Sve stoji, ne mrda ni trunku. Špulna se skida i stavlja odvrtanjem knoba. Dugmeta više nema... A ni plastične špulne!

Kako dril rešiti na novoj špulni?
Uzmem metalne šajbne, originalne, iz špulne, ispoliram ih dobro, a za frikcione podloške iskoristim originalni teflon iz špulne i još dodam par šajbni i podloški od teflona i eto drila.
Postoji tu i eleastična podloška koja pravi silu prilikom dotezanja knoba špulne.
Slike sve govore.
Sa donje strane špulne je zupčanik za kliktanje na koji naleže špulna. E između njega i špulne ubacim plutanu podlošku (3mm) i tako dobijem kočenje i sa donje strane. Nema sabijanja plute jer je legla u žljeb na špulni pa ne može u stranu da se širi, a i velike je površine pa se sila ravnomerno raspoređuje po površini i neće da sabija plutu.
Plutana frikciona podloška je premazana grafitom iz meke grafitne olovke, a i Call-sovom teflonskom mašću, tako da je sad ukupan dril fluidan i glatak kao po puteru. Inače se široke plutane frikcione podloške koriste na najboljim i najskupljim mušičarskim mašinicama za morski ribolov, pa procenite sami ili pročitajte na netu zašto je to tako. Bolje su i od carbonskih za određene uslove i u određenim uslovima. Setite se DAM Quicka 5001 i donjeg drila...

Kako sad vidite, mašinica ima dva drila: jedan je ovaj na špulni od Mičela 900, a drugi njen originaalni. U čemu je prednost i kako se šteluju?
Donji originalni dril se našteluje na maksimalnu silu koju želite da strunu ili silk štitite, a gornji, onaj na špulni se šteluje na sile ispod. U upotrebi se donji ne dira, a gornji pojačava ili smanjuje u zavisnosti od potrebe. Em je sve glatko, em nikad ne možete da pretegnete jer će donji dril proklizati na sili koju ste zadali kao maksimalnu. Na knobu/dugmetu donjeg originalnog drila je namaknuta i zalepljena prohromska, radlovana, čaura koja omogućava lepši hvat i rukovanje knobom koji je u originalu malo konusan i klizav. To je još jedno poboljšanje.

I tako rešismo dril na ABU Cardinalu 55!

Pišem dalje kad se stigne...
Veliki pozdrav svima, a poseban Germini!!!


simpson_H

Mozda je ovo dobro, mozda je nekome i lepo ali ja vecu grdobu od masine ne videh. Ali stvarno nista licno i izuzetno cenim trud i entuzijazam. Ali crno-srebrna kombinacija pa jos sa braon knobom... Jezivo.
Ne zamerite mi ovo je samo moje misljenje koje sam morao da iznesem javno. Da sam cutao to ne bih bio ja.

Sent from my EML-L29 using Tapatalk

A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

milanstosic

Hahahahaaa...
Hvala kolega, cenim iskren odgovor!
Inače, knob je trenutno crn i malo drugačiji!
Nema ova moja prepravka veze sa estetikom., više sa funkcionalnošću i otklanjanajem mana.
Pokušaj približenja performansi modernim mašinicama.
Za strunu radi posao, Dril je perfektan, a pogonski mehanizam neuništiv u normalnoj upotrebi.
Gledao sam da iščupam performanse, a ta stara špulna nije mogla bolje da ispadne.
Biće tu još opisa. Ovo je tek deo o špulni i delimično o drilu ;-)

simpson_H

Milane, vec sam rekao a drago mi je da si skapirao, moje opaske se odnose iskrucivo na estetiku. Vec crni knob pa i zvuci mnogo bolje. I ja bih rado tehnicki unapredjenog Cardinala 52 za pastrmku...
A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

slob

Mnogo truda ali i mnogo rezultata.
Što se estetike tiče, zaista i nije neka lepotica, ali to meni nikad nije ni bilo na prvom mestu, tek prii kraju liste.
Uostalom nije jedina sa knobom od trešnjevog, bukovog ili ružinog drveta. Ta boja nikako ne može da se složi sa crnom. Eventualno neki crvenkasti mahogonij. Međutim sami karakteri drveta i metala nikada i nisu bili  baš u nekoj ljubavi. Ali manje bitno. Bar je mnogo udobnije za prste, nego metal, naročito zimi.

Citat11. podešavanje slaganja nije sa podloškama već na nosaču
Ovo rešenje je vrlo lucidno. Super.


Citat10. unutar je kombinacija bešumne i klasične kočnice ABU Cardinal 55 (manje se čuj, a vrlo brza),
Nisam siguran da mi je  baš jasno o čemu se radi. Kao da je unutra dodat još jedan –bešumni stoper? Da li se isključuje i uključuje? Ima dugme za to ali to je za originalni stoper čegrtaljku.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

milanstosic

Kolege, hvala na komentarima!
Voleo bih da neko prokomentarise koncept dva drila i njihov glatkiji rad... Tu je najveci dobitak.
Tu oko drila, zaboravih da kazem da su frikcione podloske drila u unutrasnjosti zamenjene i sad je umesto teflona carbontex... ;-)

O ostalim izmenama cu napisati nesto sutra. Ima tu svega, a ovo je samo deo.

Copetić

Citat: simpson_H poslato 01 Decembar 2020, 15:50:55
Ali crno-srebrna kombinacija pa jos sa braon knobom... Jezivo.


U tom slučaju imam mašinicu za tebe - šlag na torti su ovi "zlatni" detalji.


Teme sličnog naslova (10)

19569

Odgovora: 205
Pregleda: 119778

2674

Odgovora: 778
Pregleda: 247477

17110

Odgovora: 49
Pregleda: 37254

17295

Odgovora: 26
Pregleda: 22624

2675

Odgovora: 286
Pregleda: 185662

6417

Odgovora: 481
Pregleda: 255884

9734

Odgovora: 6
Pregleda: 4002