Tolstolobik

Započeo Panonski Mornar, 02 Februar 2009, 21:05:18

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

hanter

Ма има га где год хоћеш права најезда поготово задње 2 године само треба погодити тајминг,чудно је само што су то све комади од 2 до 3 кила у 99 посто случајева.

chmi

Skoro sam pričao sa jednim biologom (tj doktorom nauka ). Dotakli smo se i teme invazije tolstolobika. NJegovo mišljenje je da nije sve baš tako crno/belo. Naše vode su dosta zagađene a to zagađenje uzrokuje bujanje algi i planktona. (posebno zbog spiranja veštačkih đubriva i izliva kanalizacije u reke, zagađenja azotom i fosforom). E sada bikovi koriste to obilje hrane i dobrim delom smanjuju mogućnost preteranog rasta a posle i odumiranja svih tih algi i planktona koje bi bilo pogubno jer proces truljenja troši kiseonik. Ako sam ga dobro razumeo ribnjaci u EU moraju da imaju i određeni procenat tolstolobika u ukupnom masi ribe baš zbog toga.
NJegovo mišljenje je da nema dovoljno mlađi da pojede toliku količinu te hrane te da bi veliko zagađenje i pomori živog sveta bilo neminovni svake jeseni ili prilikom naglog i dugotrajnog zahlađenja. Ako uspem nagovoriću ga da napiše opširan tekst o tome ovo su neke kratke crte
Mi smo besni, oni su bolesni - B. Pekic - Besnilo

Mecka

Moguče da je čovek upravu ali još uvek ne znamo kako i da li se razmnožava kod nas?
Odakle ga toliko.

Dragan Nešković

Да ли се код нас размножава ко, толстолобик? Па наравно да се размножава, зато га и има колико нећемо. Или у наше воде долази однекуд са стране, што чисто сумњам јер га има свугде.
Поштено на води  smiley033

Grbo

Podaci sa wikipedije kazu da se mresti u plicaku pri temperaturi vode od 36C, sto znaci ima uslove tokom leta u plicacima, nesto tipa sprudova i zalivcica gde voda zna da bude skoro vrela.

BGI

Mislim da je neosporiva činjenica da se vrlo uspešno razmnožava kod nas. Rekao bih još malo, pa kao cverglan što je zaposeo sve stajaćice, tako je tolstolobik sveprisutan po svim ravničarskim vodama, a gde nije dominantan, tu je u ekspanziji. Nemam potpuno oformljen stav prema njemu iz razloga osiromašenog ribljeg fonda, i zanimljivog načina ribolova, dok sa druge strane svi već odavno znamo kako jedinke veće od 10kg utiču na vodu u kojoj su.  smiley191

Cvelus

Vraćam se pecanju posle preskakanja prošle, i meni je palo na pamet da probam da ga malo "oredim" u mom kraju.

Osim feedera (50-150 XH), varaličarca i bolonjeza, nemam nešto puno opreme, a ne pada mi na pamet da ga pecam na gvožđe.

Može neki savet?

Probao sam sa kačenjem kupovnih sistema sa tabletom na feeder, ali definitivno ima većih primeraka od 6kg (test strune na feederu).

NSBucov

Test strune nema previše veze sa težinom ribe već sa borbom koju će ti riba dati. Elastičan štap, podešen dril i strpljenje, i nema problema. Ne misliš valda da su strune za tunu testirane na 500 kila? Bistro.
Bucov Asp

slob

Jača i veća riba, da bi mogao da je zaustaviš, zamaraš i kontrolišeš, osim tvrđeg štapa, podrazumeva i jači dril na mašinici a time i jaču strunu koja to može da izdrži.
Npr ako je potreban dril od 5kg onda i struna mora da bude jača od 5kg. Za male ribe dovoljan je mali dril i time manje jaka struna a za veće, logično, poteban je jači dril pa tako i jača struna.
Sa slabijom strunom i dril neće smeti da se podesi na veću silu, a sa tako malom silom drila veća riba nikako neće moći niti da se zamori niti da se što je možda važnije kontroliše.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Cvelus

Citat: NSBucov poslato 07 Jul 2024, 11:53:41Test strune nema previše veze sa težinom ribe već sa borbom koju će ti riba dati. Elastičan štap, podešen dril i strpljenje, i nema problema. Ne misliš valda da su strune za tunu testirane na 500 kila? Bistro.

Samo sam prijavio situaciju na terenu.

I sa opuštenim drilom, pa laganim podizanjem drila, da li zbog lošeg kačenja (bočno) ili veličine primeraka, nije baš uvek urodilo plodom a da ne dodje do pucanja kad se nešto jače zakači a treba iskontrolisati a da ne odmota 100+m.

Moguće je da je i struna popustila nakon par godina (0.25, daiwa samurai), ali ne mogu da tvrdim.

DakiNS

Koliki je to period "par godina"
Kada budem lovio u večnim lovištima loviću sa Bretonom.

Cvelus

Računamo 3-4 ukupno, mada prošlu godinu je oprema provela u špajzu zbog mojih naprasnih tendencija ka čamovini. :lol:

DakiNS

Pre dvadesetak godina sam varaličareći bucova pilkerom u Dunavcu gde voda ne teče ,zakačio tolstolobika od 15 kg između leđnog i repnog peraja. Najlon je bio 0,20 , štap 40 gr .Borba je trajala oko 2,5 sata vukao je čamac promenjivom silom. Sila boga ne pita, ali bog silu ne voli. Pravilnim podešavanjem drila, kao i popuštanjem štapom kad zatreba, kao i zatezanjem , mnogo se postiže.
Kada budem lovio u večnim lovištima loviću sa Bretonom.

mongoose

Meni je u dunavcu u Ivanovu bik od 5kg usisao ustima orka šed od 4cm na microjig glavi namenjenog bandaru, čak mislim i da sam kačio ovde neke fotke. Štap je bio 2-7gr, predvez fc 0.14 a struna ona kingdom microfly najtanja sa aliexpress, valjda 0.2 po njihovom. Nije bilo baš 2.5 sata, ali jeste blizu sat vremena, bio sam usidren u debeloj hladovini, napolju +40. Na kraju sam morao da se odsidrim i pustim ga da me odvuče na sredinu, jer čim oseti obalu odmah pumpa u dubinu, mislim da je mogao tako ceo dan. Na kraju sam ga nekako preveslao u dubini da izađe na površinu pa ga pokupio meredovom, i to je bilo jedva, izuzetno inteligentna riba. Ali kao što si napisao, pravilnom kombinacijom sila, dobro se završilo, iako je pribor bio neprilagođen.

Boza Petrovic

Za pecanje Tolstoloboka minmalna struna je 0.4mm. A predvez od 0.2 do 0.3(struna).
Sa ovim može i manji šleper da se povuča, ali što je sigurno, sigurno je  :cheesy: .

08 Jul 2024, 19:37:25
Eh, da.
Prologic teleskop C1 i Shimano Baitrunner ST 10000 RB.

🡱 🡳