Mrena na prirodne mamce

Započeo ZemunskiRibolovac, 01 Maj 2011, 16:46:11

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

sasokone

Citat: vlajko975 poslato 13 Januar 2017, 23:17:28
Au ljudi, jedva sam nasao neku sliku, ali se na slici ne vidi njihova velicina. To su manji crvi od ovih iz drveta mozda nekih 3-5cm , i to nisu larve nikakvih tvrdokrilaca vec insekta koji lici na komarca samo je mnogo veci


Ovo je jako dobar mamac za mrenu, uvek ga koristim kad ga imam kod sebe ili mogu ga naci. Udara svaka mrena i velika i manja, koja prva crvu ta je upecana. Dobro je sto ovaj mamac je zilav i tesko se skida sa udice, i veoma je lovan.

bistro0404

ŠUMSKI CRV ili GOLJEŽ nije beli crv iz trulog panja. Vlajko je postavio sliku, kako izgleda crv. Taj crv je ubica za mrene i klenove.
Ja pecam na feeder štapu, bez hranilice, samo olovo 10-grama, mrena koliko hoćeš. Ubedljivo najjači prirodni mamac za mrenu. Kupujem ih preko interneta, ima na Fejs.Buku "PRIRODNI MAMCI RIBOLOV". Šaljem još slika ovog crva, kako izgleda....

Spojene poruke: 18 Januar 2017, 12:03:42

evo slike:







:thumbup: :thumbup: :thumbup:

alexdja

Dobro, ajde malo detalja...  smiley033

Koliko košta?

Kako ga stavljate na udicu, jel tvrd, žilav ili kljakav?

Da li ga puno napada i skida ostala balavurdija?
       Nema više divljeg bučka. :no:

Zmaj Strasni

7 dinara. Nije bas jeftin. Ja cu na prolece u sumu gde znam da ima mnogo oborenih stabala pa da probam da ih trazim. Sigurno ih ima dosta. Sad znam odakle one rupe po stablima na koje sam cesto nailazio.

bistro0404

Zmaju, nemoj da se mučiš da ih tražiš u rupama stabala, jer to nije taj crv. To je druga priča i radi se o belom crvu iz trulog drveta.





Čitajte šta pišem i ne mešajte babe i žabe, zbunićete mnoge koji neznaju ništa o ŠUMSKOM CRVU, a želeli bi da znaju!!!
Znači, ovaj beli crv na slikama je BELI CRV IZ DRVETA, nije ŠUMSKI CRV - GOLJEŽ.

Spojene poruke: 19 Januar 2017, 07:40:25

Ja uvek naručujem preko 100 kom. i cena je manja, 5 din/kom. Nikad ne idem ma Moravu bez Šumskog crva jer je uživanje sa mrenom zagarantovano. Sa 50 crva završim jedno pecanje, to mi izađe 250 dinara, što uopšte nije skupo, čak džaba u odnosu da imamo zagarantovano uživanje sa mrenama...
Ovog crva uvek možeš čuvati u kanti sa vlažnim lišćem ili zemljom. Tako ja radim i trenutno sad imam oko 200 kom. što mi ostalo od pre mesec dana, dok sam pecao mrenu. Svi crvi su živi i redovno ih vlažim vodom. Čuvam ih u kotlarnici pored peći da ne bi izmrzli od jakog minusa. Čim vreme dozvoli eto me na vodi. Feeder štap i Šumski crw, nema promašaja. Pozdrav svima...

Zmaj Strasni

Ne mesamo mi babe i zabe nego ti nisi objasnio nista o tom crvu sem slike koju si postavio. Ni gde se moze naci, ni koliki je. Nama je cilj da ga sami nadjemo, a ne da ga kupujemo po 7 dinara. Ako zivi u kori panjeva toga bar ima kod nas na tone.

vradojicic

Mislim da goljez ne zivi u kori panjeva nego u mulju blizu vode... Ali mozda i gresim.
"...Krv je Krv! Njena boja i ukus ne zavise ni od kape koju nosis,ni od Boga kome se molis, ni od barjaka, ni od imena..."!

vladimirv015

"Barski crv, goljez, golja: Oblikom podseća na crva potkornjaka, samo je nešto tanji. Dug je oko tri-četiri centimetara. Ispod glave ima bradavicu sa rupicom u koju treba pažljivo udicu i kanalicem pod kožom provući do trbušnog dela. Ako vrhom udice zađete dublje u telo iscuriće iz crva tečnost i ostaće samo koža (neupotrebljiva kao mamac). Gotovo da nema ribe koja neće uzeti ovog crva, pogotovo mrena. Nalazi se u barama i potocima koji ne teku brzo, na šljunkovitom dnu i u pesku."

alexdja

Hvala Vladimire... smiley033

Evo jednog teksta sa travarfishing.com gde se pominje još jedna vrsta...

"
Za mrenu sigurno ne možemo reći da je tipična zimska riba, ali da je aktivna u najhladnije doba godine i da se može uspješno loviti, to niko ne može poreći. Poput svih ciprinida i mrena se zimi provlači u zimovnike. Za razliku od klena, kojeg možete naći u bilo kojem dijelu vira, kod mrena je sve jasno. Sve mrene se raspoređuju u centralnoj matici, na dubljim dijelovima vira, i nikada je nećete naći u tišacima ili kontra toku. Možda i najdublju misao o biologiji mrene izrekao je prije više od tri decenije moj drugar i čuveni zenički ,,zastavičar" Burho, koji mi jednom prilikom reče: ,,Mren(a) hoće pritisak". Zaista, ako je u plitkoj vodi, onda su to najljući brzaci, a ako je prinuđena da bude u tihoj vodi, onda su to najveće dubine.

          Zimi je obično nalazimo u drugoj četvrtini vira, tamo gdje voda iz ulaznih plitkih brzaka ulazi u najdublji eho vira sa izrazitom centralnom maticom. Na plovak se javi slučajno, a ako je želite loviti namjenski, dubinski ribolov nema alternativu. Zimi ne prolaze agresivni mamci tipa rovaca, kačkavalja, kišnih glista ili snopa crvića. Provjereno najbolji mamci su larve vodenih insekata. U to doba godine u pritokama mogu se masovno naći larve tulara iz roda Hydropsihe, a ponegdje i nježne larve jednodnevki (iz roda Ecdyonorus Venosus i Torentis). Po malo mutnijoj vodi najbolji mamac je goljež (krupni sivo-crvi člankoviti crvi ispod šumskog detritusa ili ispod kamenja u raznim vododerinama), a pun pogodak je veliki bijeli crv iz priobalnog mulja, kojeg ste sačuvali u frižideru još od jeseni (u Srbiji ga zovu tinjski crv).

          Osim gore pobrojanih ,,normalnih" mamaca za zimsku mrenu, zimi se ponekad i ponegdje mrena dobro lovi na zaista neobične mamce i tehnike ribolova. Već odavno niko se ne čudi kada mu krupna mrena pokupi vobler, cofa ili peša namjenjenih mladici. Možda je upravo to dalo ideju bosanskim ribolovcima da otkriju zaista čudne mamce za zimski lov mrene. Prije desetak godina iz Zenice mi javiše da razbiše krupne mrene u januaru na mrtve kedere. Rekoše mi da osim mrena na isti mamac dobijaju i ponekog šarana. Hajde de, ovo i nije neko veliko čudo, kada se ima u vidu da je mrena izraziti mesožder, ali prije par godina javiše mi da na Uni, na dubinama od preko 10 metara, vade mrene od preko 7 kg na komade smrdljive jagnjetine. Možda i to ne treba da me previše čudi, jer gotovo da nema mamca na koji nisam dobijao ovu ribu. Jedne godine, na Bosni ispod Željezare Zenice, hit je bio lov mrene na ćevape. Lokalna ćevabdžinica je za tih par ljetnih mjeseci ostvarila promet kao u predhodne 4 godine. Ipak, u masi tih raznih manje ili više smrdljivih mamaca, po odvratnosti se izdvaja svinjska pantljičara, koju koriste stariji novosadski mrenaroši na Dunavu, ispod uliva gradskih kanalizacija. Ne zna se šta je tu gore: ambijent u kojem se love te mrene, te svinjske pantljičare, ili same te mrene, čiji su stomaci puni toaletnog papira, dlaka, a bogami i kondoma. Zato me i ne čudi što se mrene na Dunavu tretiraju kao ribe zadnje kategorije, a na planinskim rijekama to je trofejna riba i prva delikatesa na trpezi.
"

http://www.travarfishing.com/index.php/blog/ribolovacki-tekstovi/ribolov/qmesanoq-meso/766-12-decembar-na-vodi-klen-mrena-skobalj-i-plotica-2010
       Nema više divljeg bučka. :no:

БУЏА БАБУШКА

Звучи  као пун погодак овај гољеж, ваља пробати. Ако је 50-ак црва по пецању сасвим довољно то и није страшна цифра.
Поздрав за Сркија :)

bistro0404

TAKO JE BUDZA...  Naći ovog crva je jako teško, probao sam. Ovako, naručim za 1000 din. 200 komada i miran sam ceo mesec. Prvo, u potrazi za crvima, utrošim goriva za pola cenu crva, drugo dosta lutanja i hodanja po planini i na kraju da bih našao 30-ak komada oznojim se da su mi i gaće mokre. A bez tog mamca ne idem na Moravi. Zato moram uvek imati dovoljnu količinu u kanti od 25 l. Nikag neznam kad ću otići u ribolov i mamci moraju uvek biti tu. pozdrav....

djmisha77

Kako cuvati ovog crva, msm u cemu, zemlja,lisce,kora? Koliko dugo zivi u nasoj kanti?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Ja ne odlucujem da li cu ici u bitku po tome kolika je sila koja mi preti, vec po tome koliku svetinju branim.

БУЏА БАБУШКА

Мораћу да потражим да купим тог гољежа, Морава ми је близу, а и типујем на једно потенцијално баш добро место за мрену . . . . шљунковито дно, спољни део кривине, матица близу обале и прилично брије, а приступ води одличан, места колико хоћеш, а није нарочито нападнуто и ладовина је поприлично дебела :wink:
Поздрав за Сркија :)

smesko013

Pozdrav pecarosi...Evo ovaj video sam pronasao - gde i kako se trazi sumski crv...U sumi pri nekom potocicu...

nadal

Peca li neko mrenu na kotrljanje i zastavicu i koje duzine stapova koristi za tu tehniku?

Teme sličnog naslova (10)