Jegulja

Započeo BOJANK, 03 Januar 2009, 08:34:57

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

BOJANK

Prije dvije godine zaletila se Didi ova plavooka ljepotica na file od ribice, na velikoj dunavskoj dubini u limanu!
Niti prije, niti poslije nisam čuo da ju je netko upecao!

...nekad siv, a nekad žut...

Kićo

nikad je nisam ni vidio uživo,a kamoli upeco

dushann

Ni ja je nikad nisam upecao a neznam nikog shto je!
U al je ruzna  :sad:
Paprikaš je gotov onda kad ga pojedem!!!

retfala

Ulovio ju je jedan moj prijatelj prije dvije godine u Osijeku ispod cestovnog mosta na glistu. Hvala Bogu pa se to nije meni dogodilo morao bih prerezat silk.

Kićo

nisi jedini,ja bi odma presjeko najlon smiley010

Bigash

Ja sam ih tamo nedje 80-tih tamanio na VBK, svaku noc na durdubahera, po par komada  :ok:
Jes za.ebana za izvuci kad se sklupcha  :help:

E kako se ne sjetih da je puknem u kotlic, masna je ko sam djavo  :eek:

ossa

Ulovio je ujo moj na dunavu kod ribarskog ostrva pre nekoliko godina. Mislim da je bila upecana na parče  :takoje:
Hej, haj baš nas brige...

smuki

 
Ulovila moja baba letos na kineskom sangaju,al se i spasla,pobeze iz cuvarke,sretno joj bilo


sto mos danas ostavi za sutra

BOJANK

Smuki prika, pa kod tebe pecanje tradicionalan sport  :tongue:
...nekad siv, a nekad žut...

smuki

 
Uskoro kad budem sa vise slobodnog vremena,valjda cu i vise na vodu,pa mozda opet bude koja jegulja kojih 
bas i nema poduze kod nas u vecem broju,al ima ribaaa    smiley003


sto mos danas ostavi za sutra

Kićo

egulje (Anguilliformes) su red riba, koji se sastoji od 4 pod-redova, 19 porodica, 110 rodova i 400 vrsti. Većina jegulja su grabežljivci.

Plosnata i prozirna larva jegulje se naziva leptocephalus.

Većina jegulja živi u plitkim vodama ili se krije na dnu oceana, nekad u rupama. Samo porodica Anguillidae dolazi živjeti u slatkovodna područja. Neke jegulje žive u dubokoj vodi (kao porodica Synaphobranchidae, koja se nalazi na 4,000 m), ili su aktivni plivači (porodica Nemichthyidae - na dubini od 500 m).


Tijelo joj je dugačko i zmijoliko. Po tijelu ima sitne ljuskice. Prema repu je tijelo spljošteno, a leđna i podrepna peraja se protežu od gotovo polovice tijela te spajaju u repnu peraju koja završava šiljasto. Koža joj je sluzava, oči malene, a u ustima ima mnogo sitnih oštrih zubića. Leđa su joj tamnozelenkasta, a trbuh srebrnast. Mužjak naraste do 50 cm, a ženka do metar i po, odnosno 5 kg težine. Zimi se jegulje zavuku u mulj i čekaju dok se voda ne zagrije.

Iz mora ulazi u slatke vode vezane sa Sredozemnim morem, Atlantskim, Indijskim i zapadnim dijelom Tihog oceana. Rijeto se desi da pokoji primjerak zaluta u Dunavski sliv.

Jegulja voli mirniju vodu i mekano dno. Po danu se drži mulja, a noću traži hranu. Hrani se crvima, raznim račićima, ribljim mrijestom i sličnim vodenim životinjicama. Proždrljiva je i grabežljiva, a rađa se u moru i umire u moru. Jegulje ulaze u rijeke gdje se zadržavaju 4 do 5 godina dok potpuno ne odrastu i započnu se spremati za rasplod. Onda polagano putuju prema moru. Zanimljivo je spomenuti da ženka jegulja nosi preko milijun komada ikre, više negoli ijedna slatkovodna riba. Jegulja putuje dalje morem do Atlantskog oceana, zapravo do Sargaškog mora (između 22 ° - 23° sjeverne širine i 40° - 65° istočne dužine). Na tom putu prestaje uzimati hranu. Jegulja se spušta na dubinu od 100 do 300 metara, gdje se mrijesti od veljače do travnja. Nakon mriješćenja jegulje ugibaju. Oplođena jaja dižu se prema površini pa se u dubini od oko 100 do 300 m izlegu ličinke u obliku plosnatih listića koji dalje idu prema površini i rastu. Morske struje ih nose prema Europi. Nakon 3 godine putovanja stižu do riječnih obala i do tada narastu do, otprilike jeguljica od 6 -8 cm. Jegulja se lovi na glistu, komadić ribe ili žabe. Dobro guta udicu zajedno s mamcem. Jegulja se najbolje lovi između svibnja i kolovoza, podveče i noću, a mamac mora ležati na dnu.

Meso je jegulje vrlo ukusno, ali masno i teško. Krv joj je otrovna, ali se kuhanjem ili pečenjem taj otrov rastvara - na temperaturi od 58°C.

dirigent

zadnji puta sam je vidjeo 2003.god kada sam pecao soma na durbahera i upecao jednu prekrasnu od 93 cm, od tada ni ćuo ni vidjeo da ju je netko uhvatio.

budens72

ja sam je upecao poslednji put pre 18 godina na parče ribe.Bila je teška oko kile,kad sam je izvadio imao sam 10 čvorova na najlonu.Posle nikada nisam video da je neko upecao

SeadKs

svako ima po sansu.... ja sam je mamio prosle godine u Ulcinju na reci na velikoj plazi. zvadio sam 8 komada ali mrezicom za jegulje, posto je tamo to i njihov biznis za vele prodaju ribe i jegulja. ali sam ih opet pustio u slobodi. jbg radie bi drzao zmiju u ruci nego jegulje  :rolleyes:

pikeman

Jel' to ova ista vrsta jegulja, ili neka druga?  :question:


Teme sličnog naslova (8)

598

Odgovora: 6
Pregleda: 32313

27921

Odgovora: 1
Pregleda: 7025

3360

Odgovora: 2
Pregleda: 6776

8618

Odgovora: 17
Pregleda: 13397

26744

Odgovora: 16
Pregleda: 10424

4554

Odgovora: 13
Pregleda: 9987