Oprema za varaličarenje basa

Započeo robertzidar, 02 Mart 2011, 14:28:24

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

bojankan

Dobio sam stap od jednog drugara koji ga je dobio iz Australije. Pa me interesuje znate li nesto o tom stapu. Proizvodjac je South band, ime stapa je Elite special edition. a masinica zebco 930A, veoma kvalitetna. Uglavnom se bavim pecanjem sarana ali bi probao pecati basa. Stap je duzine 2m

Bistro.

sime

Ranije sam cuo price da bas nece na sajlicu, ali pre par dana mi je naleteo jedan dok sam bacao leptira na stuku. Zanima me dal je do mozda samo redak primer ili mu sajlica stvarno ne smeta?

Vale


Isa

Ovo cudo na barama, i kanalima leti kad nema kiseonika bi moglo da bude mozda i efikasnije od primame za ove mirne vrste. :)

Gagi

Dobra caka !  :ok:  Šta li je osnova ovoga ? Ponaša se kao šumeća multivita  :cheesy:  Kaže ima raznih aroma... Kako li bi delovalo na druge grabljivice ?   :rolleyes:

Vale

Pročitao sam komentar jednog kolege da je limunska kiselina, soda bikarbona i primama sa par kapljica vode moguća zamena za ove "bombice".

Gagi

Iako su oprečna mišljenja i iskustva o njima, oduvek su mi bile privlačne razne mazalice za varalice, ili ovako nešto, što da ne.
(Da li je keder, pa i mrtav, zgažen, ili parče toliko superiorniji u odnosu na varalicu samo zbog vizuelnog efekta ili i aroma - mirisi čine svoje ? ) :wink:   Ove sezone ću baš da probam sunđeraste porolonke koje sam nabavio sa raznim dipovima i sprejevima, a verovatno i sam nešto smućkam. Mislim da će ako ništa drugo bar duže zadržati u ustima.   :huh:

Isa

Prosloje vec dosta godina otkako nista konkretno nije pisano. Mnogi stapovi koji se spominju u temi se vec godinama ne proizvode. Ima li kakvih promena kod vas u odabiru opreme? :cheesy: Ja ga vec par godina povremeno pecam, nista ozbiljno, tako da nisam ni kupovao stap namenski za ovu vrstu pecanja. Prvi izlazak koristih Nanoflexa i BA940, Bager bara Ratkovo. Posle koristih magnetika 8,3 ft do 32g, stap koji mi je najvise odgovarao u smislu vodjenja varalice, univerzalnosti, ali potresno velik procenat izgubljene ribe jer ga uglavnom pecam na voblere i povrsince. Proslu sezonu ako mogu tako nazvati 2 izlaska na bassa, otpecah CTS-om flick bait 8,3ft 35g. Osecaj njim je kao drskom od metle da mlatim, jednostavno prejak i za varke i za ribu. Kako uglavnom pecam iz camca, trenutno imam Formax Snetch 180cm-20g, tj imam ga godinama, dobar je za voblercice, podbacivanja, povrsince. Nezgodan kad zatreba guma ili spinerbait, nikakva kontrola, narocito sa obale.
Cime napraviti taj kompromis na relaciji guma-povrsinci-obala?
Evo i par slicica...






Saša

Da, moj poslednji post u ovoj temi je iz 2012. godine a od tada se štošta promenilo (ali neke stvari i dalje nisu).

Najveća promena je u tome što sam se u međuvremenu maltene potpuno orijentisao na ribolov iz čamca i sa VBK prešao na veće i dublje terene (Bajski, Kupusina, razna jezera i mrtvaje). Na VBK sada pecam svega par puta godišnje. Ribolov iz čamca je neka potpuno druga dimenzija (pogotovo na pomenutim vodama) u odnosu na tabananje obalom.

Pribor: i dalje su mi svi štapovi uglavnom 7 ft (2.14m) samo što ih imam više za razne situacije. Za lov neotežanim gumama i raznim lakšim varalicama/površincima u rukama mi je najviše Daiwa Luvias 5-28g 2.10m (stari model) i obično je kombinujem sa Formax Zayden Bassom 10-42g 2.00m. On mi služi za bacanje raznih voblera (crankova), spinerbejta i slično.
Prvi je lagan štap osetljivog vrha idealnog za razna pipkanja sa ali ipak snažne kičme da se može izboriti sa bilo kojim bassom (iz čamca) dok je drugi oštar i jak štap idealan za varalice 10+ grama koje pružaju veći otpor, čupanje iz lokvanja i slično.

Mašinice: na Luviasu je najčešće Daiwa Exist LT 3000 ili Daiwa 16 Certate 2500, dok je na Zaydenu Formax Zenon 3000.

Još jedan odličan štap koji mi je često u čamcu je i Formax Fortis 15-40g 2.10 m, on je nešto između ova dva pomenuta štapa i odličan je univerzalac, da tako kažem. Na njemu često zna da bude Daiwa Ballistic 2500SH ili Legalis 2500 (stari metalni plavo-sivi model). Štap dobar i za gume i za crankove, a dovoljno snažan i za recimo spinerbejtove.

Stari dobri Fenwick Iron Feather CoFi 57 koji sam koristio godinama u kombinaciji sa Stellom 3000 FD sam davno penzionisao, eno ga u ćošku, zasluženo odmara. Sada više preferiram štapove malo brže akcije od njegove. Stella je takođe otišla u penziju odnosno drugom vlasniku a za njenu vrednost je uzet gumeni čamac. :)

Još jedna velika promena je što sam u međuvremenu potpuno prešao na upredene strune. Imaju daleko više prednosti u odnosu na monofile (s tim što obavezno koristim najlonski ili fluorocarbon predvez). Najčešće mi je na štapu Daiwa Tournament Evo 8 Braid 0.16 mm fluo boje (ili neka druga slična struna).

Pored gore nabrojanih kombinacija imam i još 5-6 drugih kompleta koje ređe koristim ili ih koriste gosti/drugari koje ponekad povedem u ribolov. :)
Bass mi je opsesija...

migor8

Jel koristi neko od vas ili je koristio Daiwa ballistic x 10-30 stap? Da li je on prihvatljiv za bassolov i da li je bolji izbor od recimo SG bush-a 10-40, oba u duzini 2.10?

no names

Ja za sada još uvek početnik koji uglavnom peca na VBK i jezerima pa mi je pribor primren tome. Nisam puno menjao više sam probavao....najčešće sam pecao na Fox Terminator Sensitive Jigger 2,4 7-24 i prešao sa njega na Sakura Trinis 2,33 5-21 jer ni pokriva više situacija i nešto jaču kičmu ima. Igrao sam se i sa Sakura Silver Arow isto u gramaži 5-21 koji mi je čak primereniji za Bassa zbog nešto mekšeg vrha ali opet žilave i jake kičme za čupanja. Ali ne pecam samo Bassa po kanalima pa mi je trebao neki univerzalac da mogu i štuku i smudja pa se zadržao Trinis. Ono što meni ne leži nikako kad je neki uni štap za bassa u pitanju su oštri dzig štapovi.....mnogo se teško vode zare i poperi sa njima, a o bacanju neotežanih guma da ne govorim....ipak za to treba (po mom iskustvu ne mora da sam upravu) štap koji je fast pa i moderate i koji ima žilavu kičmu.
Riba uvek jede. Na tebi je da otkriješ šta...

Pedro

Pecam bassa dugi niz godina na VBK I na par jezera okolo Vrbasa. Stapove sam menjao probavao ali teško je naći šta kada i kako ...jedan od boljih koji se pokazao je xzoga black mamba nova serija 2.1 dužine štap 30gr ili 35nisam siguran u gramazu.
Trenutno što je kod mene i što neću menjati duži period je bush 9-32gr 2.3 dužine i savage gear finneze soft lure 2.5 35gr
Prvi je za uživanje i peckanje manjih riba dok drugi vadi svakog bassa iz svake vode bez muke. Dužina 2.5 ni tamo ni vamo taman za sve oštar brz i jak oseti dok bass uzima gumicu u propadanju

Saša

@no names

Ni ja ne volim jako oštre i krute štapove jer jednostavno nisu sposobni da se izbore sa laganim varalicama koje najčešće koristimo. Štap jednostavno mora imati nekog života u vrhu i dovoljno elastičnosti da izbaci laganu varalicu i da je oseti dole na dnu. Bass nije smuđ pa da su mu potrebne munjevite kontre niti ima tvrdu čeljust i nepce koja se mora probijati. Dužina od 2.10 do max. 2.40 je po meni optimalna (bilo iz čamca ili sa obale) a kada se radi sa površincima bolje da je i još kraće. Generalno štapovi do nekih 40g t.b. sasvim odgovaraju našim uslovima (ponekad treba i nešto jače) samo je pitanje kakve su akcije, koliko teške varalice osete (odnosno za šta vam tačno treba štap). Neki su sposobni za rad sa 4 grama recimo a neki rade tek od 10. Prvi su odlični za recimo gume a drugi za krenkove i druge varalice koje pružaju veći otpor. Ovo je generalno i odgovor na par pitanja iznad. Svim tim nabrojanim štapovima se sigurno može pecati bass, samo je pitanje u tim finesama, za šta su dobri a za šta nisu.
Bass mi je opsesija...

Dva vuka

Da, đavo upravo i stanuje u tim finesama.  :wink:
Ne mogu reći da imam tri štapa za Velikoustog , jer ih koristim i za druge ribe . Ali ga pecam sa tri štapa , zavisno od toga koju varku i kako želim da prezentujem. Moj izbor je Tenryu Rayz 2,26 3-18 gr , CD XLS 2,60 7-28 gr i Lesath 3,00 10-40 gr , ali ne preporučujem zbog jedne mane koja je zajednička za sva tri štapa.  :cheesy: Ali sam mlatio sa Fortisom 2,40 15-40 gr i njega preporučujem kao odličan univerzalac. Takođe , Sakurin Trinis i Savage gear Black Savage 2.28 5-20 ili 9-32 gr , zavisi kome šta treba.  smiley033
U svakom od nas postoje dva vuka, koji se neprestano bore između sebe. Jedan je dobar, a drugi je zao. Koji vuk na kraju pobeđuje?  Onaj koga hranimo...

Poslato po golubu .... ako ga kobac ne savata

igorsimo

Citat: Saša poslato 10 Mart 2020, 07:52:18
Pribor: i dalje su mi svi štapovi uglavnom 7 ft (2.14m) samo što ih imam više za razne situacije. Za lov neotežanim gumama i raznim lakšim varalicama/površincima u rukama mi je najviše Daiwa Luvias 5-28g 2.10m (stari model) i obično je kombinujem sa Formax Zayden Bassom 10-42g 2.00m. On mi služi za bacanje raznih voblera (crankova), spinerbejta i slično.
Prvi je lagan štap osetljivog vrha idealnog za razna pipkanja sa ali ipak snažne kičme da se može izboriti sa bilo kojim bassom (iz čamca) dok je drugi oštar i jak štap idealan za varalice 10+ grama koje pružaju veći otpor, čupanje iz lokvanja i slično.

Mašinice: na Luviasu je najčešće Daiwa Exist LT 3000 ili Daiwa 16 Certate 2500, dok je na Zaydenu Formax Zenon 3000.


Mozes li mi reci u kakvom su ti balansu Daiwa Luvias i Exist LT?
Planiram da kupim Daiwa Luvias 5-20g 2,40m,i na njega stavim Exist-a 2500D,iako nisu bas iste duzine stapovi,ali cisto da imam nekakav feedback.

Teme sličnog naslova (10)