Servisiranje mašinica i štapova

Započeo Dejaan, 27 Januar 2009, 20:10:07

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

trim

Dimenzija 3-6-2,5 , cijena 16 oera komad
Plovak ja zakon

slob

Verujem i da su bar 16 puta bolji od onih koji koštaju 1 Eur.

Lepo! Imaćemo informaciju iz prve ruke  :clap2:
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

glos

Teško, možda tri puta..
Ja bi tu gledao da im doskočim, tako što bi uzeo ( kao što keltan predloži nekada davno ), jeftine, ali namjenjene težim uslovima eksploatacije.
Tipa high speed, ležajeve.
ZOV

Saša

Ležajevi tih dimenzija sasvim dobrog kvaliteta (EZO - Japan) su 2.5 evra komad (300 din). Po meni je 16 evra jako puno (mmoge kompletne/jeftinije mašinice u proizvodnji ne koštaju toliko) ali probaj pa nam javi koliko su potrajali. :)
Bass mi je opsesija...

slob

Na više mesta sam pročitao da se hibridni kuglageri ne podmazuju.

A evo i poruke "BOCA bearings", izgleda vodećeg proizvođača hibridnih kuglagera:

"Keramički hibridni Boca ležajevi slobodno se okreću u čeličnom držaču (trkaču) bez ulja i masti. Proizvođač tvrdi da testovi pokazuju znatno povećanu udaljenost izbačaja u odnosu na čelične ležajeve. (moja primedba - misli se na multiplikatore)
Ljubazno Boca ležajevi"



"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

vradojicic

Da se vratim na Germininu pricu oko Soccora.
Sinoc sam poredio Soccoro 6000 SW, Sheros 6000 SW i Sedonu 6000 Fi... apsolutno imaju iste osovine sa oscilatorima s krivaje, iste pomocne zupcanike (Spheros ima isti samo navucen O ring na ostalo sto je sve isto), iste pinjone, jedino Spheros ima razliciti pogonski jer se srafi rucica. E sad, stabilizacija oscilatora S krive...
U cemu je fora, u Spherosu 6000 SW to nije kao na onoj slici koju je Germina okacio jer je ono model 20000 SW. Na Spherosu 6000 SW je sve isto kao na Sococoro i Sedoni, ali mu konstrukcija tela i poklopca omogucava jos 2 rupice koje drze stabilizacionu sipku. Na Soccoro i Sedoni ih nema, jer su kompozitne pa je telo zajedno sa stopom a poklopac odozgo. Spheros pak ima drugu foru, ima kompozit telo u kom sve stoji a poklopac sa stopom je alu, sto je omogucilo trunku vise prostora da zabiju i stabilizacionu sipku. misljenja sam da se to vrlo lako moze uraditi i na Sedoni i Soccoru ali ne znam ima li potrebe da zezam s tim jer ce meni ta masina imati primenu u feeder ribolovu.
Spheros 6000 SW je za klasu bolja i ozbiljnija masina, ali ne znam da li je bas toliko bolji da je vise nego duplo skuplji od Sedone 6000 Fi... Rucica se uvrce, bolji knob, ali ipak nema lezaj sa desne strane pogonskog...

Elem, meni treba masina za tezi feeder. Samo za to. Koliko tu igra ulogu to zakosenje osovine sa oscilatorom jer mojih nekoliko ortaka imaju po 2 Soccora koja koriste za feeder, to je 5, 6 masina koje su iste kao i prvog dana, posle siguro 2 godine. Ne cuje se nikakvo kuckanje, sustanje, zupcanik je hladno kovani presvucen alamitom, zanitovan (zakovan na osovinu zupcanika koja je neki ALU. Nista tu mrdnulo nije. Prezadovoljni su.
Racunam, nisam lud da bacam pare i kupim Spheros kom moram da menjam knob i da ugradjujem line klip kada Sedona koja je ista ima T knob i line klip... Ne zelim ni da se dodatno isprsim za Soccoro koji ce sa postarinom da me izadje oko 100 evra, kom takodje moram da menjam knob, da ugradjujem line klip, ubacujem lezaj u vodjicu... I on me izlazi na 12 evra sigurno.

Koja situacja najvise utice na zakosenje osovine sa S oscilatorom? Pretopostavljam situacija u varalicarenju kada na zategnut dril dodje do udarca kontre u granu ili prepreku ili zamaranje soma sa skoro zategnutim drilom. Kapiram da u feederu to gotovo nemaju pa su im masine kao i prvog dana... jer njima za razliku od somolova, treba gotovo otpusten dril, koji ce proklizavati na ribi od 1kg i manjoj, najveca lovina im je mrena od par kg ili poneki saran, i u takvim uslovima nemaju probleme za zakosenjem osovine koja bi nanosila neku stetu masinici.
Opet, vucenje hranilice od 120-150gr iz vode, ne verujem da kosi osovinu, ona tu radi samo gore-dole, u svrhu podizanja is pustanja spulne.
Ali, mozda i gresim...
Uglavnom, ova dva stila pecanja imaju oprecne zahteve, pa time i eksploatacija nije ista, a samim tim ni stanje maisne nakon nekog vremena.

U prevodu, ne bih rekao da su Soccoro 6000/8000 SW i Sedona 6000/8000 FI bas dugotrajan izbor za soma npr. Naravno da mogu to da odradjuju dobro, ali je pitanje koliko ce zadrzati prvobitni rad. Spheros, Saragosa su vec dosta primrneije varalicarenju soma.
"...Krv je Krv! Njena boja i ukus ne zavise ni od kape koju nosis,ni od Boga kome se molis, ni od barjaka, ni od imena..."!

Germina

Što su nepreciznije izliveni oslonci S krivaje na kućištu i što je veće njihovo  habanje vremenom kao i habanje S krivaje ako je od meke legure zakošenje je sve veće. Na glasnoću kuckanja utiče i zazor trna koji ima u žlebu S krivaje takođe uslovljen nepreciznošću odlivka a i samim habanjem tog sklopa vremenom kao i težina same špulne koje su poteže na većim modelima a i težina same S krivaje koja je poteža i gabaritna na većim odelima. Radi se o zvuku udarca metala o metal kada je špulna obično u gornjem položaju, kada se se šuplna skine taj zvuk se jedva čuje. Najbolje je prilikom kupovine uzeti par mašinica u ruke i pazariti onu njtišu sa najmanje lufta u toj poziciji...dril mašinice se zategne a onda se špulna blago rotira da bi se ustanovilo koliko S krivaja klacka, špulna se zatim pomera gore - dole da bi se ustanovilo da li trn ima previse lufta u žljebu S krivaje, onda mašinicu treba zavrteti držeći je uspravno da bi se pod težinom špulne ustanovilo da li postoji ikakav sumnjiv zvuk, može i špulna blago da se pritisne kažiprstom sa gornje strane dok se vrti i tada će si sigurno dlasnije čuti kuckanje pa treba izabrati onu gde je to najmanje izraženo. Ponekad se desi i da su tolerancije sasvim normalne ali da masinica fabrički nije dobro podmazana pa se kuckanje čuje sve dok se ne podmaže...to je i najveći problem jer se ne zna dok se ne otvori nakon kupovine ali se barem na brzom testu kako sam opisao mogu barem proveriti fabrički zazori koji postoje u S krivaji  smiley033

Spheros u odnosu na Soccoro ima i deblju čeličnu osovinu na pogonskom zupčaniku koja je i manje podložna habanju za razliku od livene osovine na Soccoru koja je od mekše legure no čelik.
Još kada u matematiku uđe i dodatni zupčanik i da li on direktno naleže na stubić ili je na biksni ili pak na ležaju pa proradi vremenom i počne da klacka i da se kosi...kuckanje je još glasnije. Kolege najčešće zanemaruju taj sklop i mahom razmišljaju o kvalitetu pogonskog zupčanika i piniona a sklop oscilatora u velikoj većini slučajeva je naslabija tačka na mašinicama i najpodložniji je habanju što prouzrokuje bučan rad. To najpre iskuse varaličari kao ja koji koriste teže varalice koje prave jaku vibraciju pa često dolazi i do samoodvijanja šrafova koji fiksiraju osovinu za S krivaju ili dodatni zupčanik ako nisu zalepljeni specijalnim lepkom...prorade vremenom ti sklopovi, kolege ne saniraju na vreme i dođe do trajnih oštećenja koje je teško sanirati uz bučan rad mašinice.

vradojicic

Ima, na njega idu lezajevi 8x14x4 a na Soccoro i Sedonu 7x13x4mm. Mada tu ima veze i sam princip fiksiranja rucice... ali je kvalitetniji, nema sumnje...
"...Krv je Krv! Njena boja i ukus ne zavise ni od kape koju nosis,ni od Boga kome se molis, ni od barjaka, ni od imena..."!

Germina

Isto važi i za aerowrap kada se izliže ili deformiše perce oscilatora pa nepravilno klizi po žlje.ovima a jako je osetljivo na udare. Pre nekoliko dana jedan moj ortak dobio novog Twin Powera SW5000 i onako oduševljen ispusti ga iz ruke i mašinica padne na pod udarivši špulnom. Perce oscilatora se momentalno malo iskrivilo od udara i mašinica je počela da kucka...hteo je da se ubije  :lol:

ADM

Mašinice niže i srednje klase uglavnom sve kuckaju i imaju luft koji se nabolje uočava prilikom pomjeranja špule naprijed-nazad i lijevo-desno.
To kuckanje i luft svakako nije ok i nije ga ugodno slušat, ali i ne mora značit da će se ubrzo počet događat nešto loše. To ovisi o kvalitetu materijala, tehničkoj izvedbi sklopa i uvjetima u kojima mašinica radi. Kao što reče kolega kuckanje i luft može nastat iz više razloga pa evo da iznesem neka moja iskustva.
Ako primjetite da je mašinica počela loše slagati i li da ne može popunjavati špulu cijelom širinom to je znak da je luft u S vodilici izašao iz nekih gabarita tolerancije i da je neophodan popravak.
Previše podmazana osovina ili podmazana neadekvatno može izazvati pojačano zakretanje S utora lijevo-desno što također izaziva kuckanje i brže habanje vodilica tj stabilizatora S utora.
Kod nekih mašinica  S utor dotiče ili čak kliže po pomoćnom zupčaniku i na taj način kucka i stvara dodatno trenje npr. naš dobri stari Penn Slammer.
Ima toga još ali da ne ponavljam kolege germinu i vradojcica samo da spomenem stare poslovice
Ako ne otkloniš mali kvar, imat ćeš veliki kvar
Bolje spriječiti nego liječiti

Germina

Apsolutno se slažem sa svime izrečenim kolega  smiley033 Pojedim mojim kolegama sa kojima se družim i pecam nikako nisam mogao da objasnim da u startu dok je mašinica još nova treba otkloniti te sitne nedostatke ako je to moguće bez obzira da li je mašinica iz više ili niže klase (nulti servis)...kasnije to ne biva tako jednostavno i košta ih živaca i para  :sad:

slob

Nulti servis treba ozbiljno shvatiti. Makar kao konačnu, izlaznu, kontrolu proizvodnje, koja kod priličnog broja proizvođača-sklaparoša ili ne postoji ili je površna. Jer, kako reče kolega ADM: "Ako ne otkloniš mali kvar, imat ćeš veliki kvar". :cool:

Inače, luft  na špulni levo-desno, kod S oscilatora,  potiče od luftova na stabilizatorima S krivaje, ukoliko ih ona uopšte i  ima. A luft gore-dole potiče od lufta S kanala u odnosu na trn na zupčaniku oscilatora. Oba lufta su uzročnici zvukova koji se čuju prilikom okretanja ručice. I nove mašinice ih imaju. Ne znam one najskuplje ali srednja i niža klasa, pogotovo ako su mršavo podmazane, obavezno ,,klakću i klikću".

Luft na stabilizatorima može da se našteluje tako da bude minimalan. Ne nula, isto kao kod pogonskog zupčanika.

A luft u S kanalu? Nisam siguran da ga treba smanjivati (u odnosu na ono koliko ima nova mašinica). U dilemi sam, jer taj luft omogućava da se poslednji namotaji na špulni namotaju  ravno, ne koso, što bi pretpostavljam trebalo da pruži bolje slaganje strune. Ako bi se taj luft eliminisao, zadnji namotaj strune, na krajevima špulne, bi odmah krenuo na dole (ili na gore). Ne bi prvo ,,obgrlio" špulnu pre nego promeni smer, pa bi se namotaji kasnije ,,rozali" pri krajevima. Bar mi se tako čini?

Da trn ne lupka u S kanalu – rešenje je gumeni O-ring na trnu. A da stabilizator ne lupka, takođe je rešenje O-ring na točkiću stabilizatora (ako ga mašinica uopšte i ima).
Kod stabilizatora sa dve šipkice, pretpostavljam da zvukova od strane stabilizatora nema. Kod pločastog klizajućeg stabilizatora; nema drugog rešenja osim dobrog podmazivanja i smanjenja lufta na minimum.

Luftovi na zupčaniku sa trnom su priča za sebe. Imam utisak da to sistemski nije baš najkorektnije rešeno.
Video sam da neke mašinice imaju taj zupčanik rešen dvodelno - sa oprugom, koja nateže zupce i eliminiše luft u njima. I osovinica na kojoj taj zupčanik leži bila bi bolje rešena sa dva kuglagera. Kao uostalom i sve druge osovine sa dva ležaja. Ili da taj jedan kuglager bude specijalnbe konstrukcije. Sa dubokim osloncem kuglica ili sa duplim nizom kuglica, kako zupčanik ne bi lepršao oko osovine. Možda i ima takvih rešenja ali ja nisam imao priliku da to vidim.




Spojene poruke: 29 Maj 2020, 10:44:03

Daiwa Catalina 2011

"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

vradojicic

I onda bi neko rekao, i za to ima resenje. Drugi konstrukcini tip, wormshaft.
Volim ovo resenje ali ima svoje mane. Prva je sto mnogo usloznjava sklop masinice i zauzima mesto pa su te masinice sa manjim pogonskim zupcanikom. Reklo bi se i najveca mana.
U praksi, worm nema taj luft kada se zakrece osovina pri zategnutom drilu ali itekako ima luft osovine na pomeranje gore dole. vremenom zna da postane i pola cm.
Taj luft se da veoma sanirati. Da naglasim da je najbolje sanirati ga kod novih masina dok zubi nisu nasli svoje mesto izmedju sebe. Kasnije, posle godina upotrebe, utezanje tog sklopa zna da proivede losiji zvuk masinice jer ce pomocni zupcanik da se pomeri za neki deo mm ili ceo mm u odnosu na pinjon i ako je negde bilo nekih tragova koriscenja, oni ce sada da prozivode drugaciji zvuk.
To je jedan deo price, znaci utezanje osovine worma na kretanje gore dole, ali naravno u normalnim granicama da moze lagano da rotira. Uz to, ako postoji mogucnost, osovinu worma treba stabilisati lezajevima sa obe strane ili bar sa donje (cesci slucaj).
Drugi deo price oko rada osovine gore dole igra polumesec u oscilatoru worma. On gotovo u svim masnama radi po kanalima na osovini worma, za odredjen ugao u jednu pa za isti ugao u drugu stranu. Posto stoji u biksni, unutrasjeg precnika 2mm, visine 2.3, 2.5 ili 4.6mm, da bi rotirao, mora imati blago lufta. Vremenom se pojede ili biksna ili osovina polumeseca i dobija sve veci luft. Zato pre toga tu preba staviti lezaj a negde i 2 lezaja, zavisi od visine biksne. Osovina polumeseca i u lezajevima zna da klacka kada se ocovina pomera gore dole. Tada je treba necim podebljati, zajbolje zaptivnom smesom Loctite za lagere, a moze i jednostavnim malim namotajem teflon trake oko osovine polumeseca. Kada tesno udje u unutrasnji precnik lagera, onda je problem resen. Dalje rotaciju preuzimaju kuglice u lageru i nikad nece biti problema s njim.

Kada se ovo uradi na novoj masinici, to ce dosta povecati njenu dugovecnost, smanjiti eventualno habanje. Uz to treba sanirati i potencijalni luft pogonskog zupcanika nekom podlosom i mirni smo dugi niz godina... To ce proizvesti efekat da masinica iz godine u godinu sve bolje radi, umesto obratno. I glavno, sve vreme koriscenja, redovno sezonsko ciscenje masinice i podmazivanje je krucijalno za dugovecan rad.
"...Krv je Krv! Njena boja i ukus ne zavise ni od kape koju nosis,ni od Boga kome se molis, ni od barjaka, ni od imena..."!

slob

Vradojcic, komentari su ti vrlo korisni.

Inače, u ozbiljm mašinama, osovine i ležišta kuglagera tesno naležu. Kuglagere ne možeš tek tako da skineš sa osovine. Potrebna ti je alatka – radapciger. To tako i treba, ali kod ribolovačkih mašinica su ta naleganja ,,landarapišore". Tek pod opterećenjem sila koja teži da iskrivi osu ,,zalepi" osovinu i ležište za kuglager, pa se okreću kuglice a ne spoljni ili unutrašnji obruč. Međutim čim kuglager malo zariba eto ti okretanje u ležištu ili oko osovine. Takav pristup se kosi sa pravilima mehanike ali veoma mnogo pojednostavljuje montažu i demontažu komponenti mašinice, a time i cenu proizvodnje i servisa.
Ko hoće da malo zaglavi kuglager neka primeni ono što je već rekao *vradojcic. Može teflon traka za vodovod a može i alu folija za domaćinstvo, koja je takođe vrlo tanka.

Ponegde je bar spoljni obruč kuglagera, u svom ležištu, fiksiran šrafićima, što je dobro rešenje.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

vradojicic

Ima masina gde nisam mogao da svucem lezaje sa osovine, i sve su pravljene do 2005.e, bar ove koje sam ja radio...
Ima i onih gde je taman kakoo treba ali i onih gde je landarapisore.
Jefinitji lezajevi takodje imaju vece tolerancije pa cesto sa njima lndara, uzmes neke skuplje, 5, 6 evra i sve je kao pod konac...
"...Krv je Krv! Njena boja i ukus ne zavise ni od kape koju nosis,ni od Boga kome se molis, ni od barjaka, ni od imena..."!

Teme sličnog naslova (10)