Multiplikator vs stacionarna mašinerija

Započeo shomi, 31 Jul 2009, 16:41:38

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Goachild

Skoro sam pecao na Savi i Savskom jezeru multiplikatorom. Nisam imao "gnezda" al' da su ga zakomplikovali-jesu!
Mora non-stop da se šteluje ona kočnica za težinu (izbačaj) varalice...  :rolleyes: Interesantan novitet bar za mene...
Primetio sam da se struna drugačije ponaša nakon menjanja teže-lakše varalice. :huh:   

bole 78

ja sam se ovog vikenda prvi put oprobao sa multicem na vodi i proslo je skroz ok  :thumbup:...nijednom se nisam zamrsio a izbacaji su sasvim solidni i odmah mi je sve leglo na ruku :takoje: zadovoljan sam multi-spravom :rolleyes:
..svaki Ludak ima svoga Zbunjenog......

limovac74

Kad Sveti Ilija nebom sine grom na dnu reke Dunava probudi se som.
Na dnu reke Dunava kiseli se rovac a na obali stoji mokri ribolovac.
Som je snažno povukao ko kamion FAP i odneo ribolovcu i udicu i štap...

juzba

"Primetio sam da se struna drugačije ponaša nakon menjanja teže-lakše varalice."


Goa, na šta misliš ovdje, kako se drugačije ponaša?
Mi ništa ne obećavamo i to ispunjavamo! Bolje junački pobjeći, nego kukavički poginuti!
Ko izgubi dobitak, dobije gubitak! Bolje ispasti budala nego iz vlaka!
Bolje živjeti cijeli život bogat nego sedam dana u siromaštvu!

Goachild

Juzba, onaj "radni deo" što se izbacuje-odmotava sa kalema kao da je olabavljen. :huh: Kada stavim posle neki džrk ili neku težu varalicu, dubokoronca koji pravi veći otpor čini mi se da se struna malo useca...  :takoje:

juzba

Nebi smjela, na mom multiju se špaga dosta križa tako da se ne može usjecati.
Jedino ako si labavo namotao špagu a sad jače steže špulnu pa utiskuje donje namotaje.
Meni se dešava kad namotam cijelu špagu na kalem i kasnije ponovo provlačim kroz vodilice, namotaji budu kontra vodilice pa struže dok se ne poravnaju nakon jednog izbačaja, ako me kužiš šta hoću reći.
Mi ništa ne obećavamo i to ispunjavamo! Bolje junački pobjeći, nego kukavički poginuti!
Ko izgubi dobitak, dobije gubitak! Bolje ispasti budala nego iz vlaka!
Bolje živjeti cijeli život bogat nego sedam dana u siromaštvu!

Goachild

Razumeo sam te u potpunosti Juzba. Kapiram da je sve u onom štelovanju brzine odmotavanja strune.  :takoje: Videću sledeći put na vodi u čemu je fora.  smiley033

maverick

ma ne opterecuj se previse s tim vijkom  :cheesy:  ....otpustis ga i vizuelno kontroliras zaustavljanje s prstom...prije no sto varalica dodirne vodu ti ukocis spulnu...bar ja tako i nema nikakv problema oko mrsenja....za par zabacaja to radis mehanicki i vise uopce ne razmislja o tome

juzba

Upravo tako, nije to neka velika mudrost :takoje:
Mi ništa ne obećavamo i to ispunjavamo! Bolje junački pobjeći, nego kukavički poginuti!
Ko izgubi dobitak, dobije gubitak! Bolje ispasti budala nego iz vlaka!
Bolje živjeti cijeli život bogat nego sedam dana u siromaštvu!

Goachild

Bez treninga ništa...  :wink: Hvala za uputstva Juzba & Maverick.  smiley009

ibanezi

 Malo da osvežimo temu, pošto verujem da je u međuvremenu više ribolovaca počelo da upotrebljava multić. Posle niza godina, meni je postao nezamenljiv u lovu štuke, a sve više i smuđa tehnikom, džigovanja iz čamca. U stvari mislim da ima prednost u svim tehnikama varaličarenja koje ne zahtevaju dugačak štap (džigovanje sa obale) ili prelagane varalice (ultralajt i lajt varalčarenje) Za dugačke 3metraše nije samo zato što se štap drži za donji rukohvat ispod mašinice, pa ionako uvek debalansirani 3metraš čini još mnogo težim i nezgrapnijim.
Brže rukovanje, mogućnost upotrebe jednom rukom, dalji i precizniji zabačaji optimalnih tereta.  Nebitno je kolika je ispunjenost spulne.  Debljina strune igra mnogo manju ulogu za daljinu izbačaja. Jači je od st. mašinice, a ako su iste snage, multić je manji i skoro duplo lakši. Sve su to prednosti multiplikatora. Pa malo li je? Iznesite svoja iskustva i eventualno slaganje ili neslaganje uz obrazloženje, jer verujem da je za 2 god. od zadnjeg posta u ovoj temi mnogo ribolovaca isprobalo ove slatke napravice. Moja spravica za džerk štuke i lov iste na toliko mi omiljene površince je Šimano Sitika na Pacifik beju 6' (1,83m) 1-3oz (28-84gr).


DDj

Multiplikatore koristim vec 15 godina i moglo bi se reci da imam dosta iskustva sa njima. Vec odavno ih koristim i u lovu sarana i naravno, prezadovoljan sam. Bilo bi jos bolje da navezem saranske stapove sa pistolj drzacima masine.

Na slikama je Daiwa Luna 300L i Zivaca revir.





Multiplikatori pokazuju dosta prednosti u odnosu na stacionarne masinice, ali imaju i ogranicenja.

Neko staro potvrdjeno pravilo glasi da je donja granica efikasne upotrebe multica 1/4 - 3/8 oz (7-10 gr), zavisno od velicine i kvaliteta multica. Ispod toga bolji su stacionarci, zabacuju dalje. Razlog je jednostavan, tezina varalice ili mamca nema dovoljno energije da efikasno zavrti cilindricnu spulu. U poslednje vreme  pojavom visokokvalitetnih ultralakih multica lakih spula i preciznih lezaja, ta granica se pomerila na 4-5 gr. Sto je teret veci, prednost multica raste.

Pored vec pomenutih prednosti od kojih je najvazniji odnos tezina / snaga, pomenuo bih jednu vaznu za nase recne ribolovce. Ako se recimo dzig pusta niz vodu (ili bilo sta drugo), oticanje najlona sa spule se kontrolise samo pritiskom palca na otkocenu spulu, rukom kojom se vec drzi stap, druga ruka je slobodna, sto je mnogo jednostavnije i lakse nego kod stacionaraca. Kontrola snage kocnice se takodje veoma lako kontrolise palcem, kao i kontrola daljine zabacaja.

Steta sto je izbor multica kod nas veoma ogranicen, sto dodatno ogranicava koriscenje, jer su vrlo, vrlo zahvalni za koriscenje. Od varalicenja do stacionarnog dubinskog ribolova. Za varalicenje soma, stuke ili mladice su neprevazidjeni.

Milan berkut

Postoje dve tehnike u pecanju bassa koje su skoro potpuno neefikasne ako se koristi klasicna masinica, to je u prvom redu "panching" pa "fliping". Obe tehnike zahtevaju filigrandski precizne zabacaje a da pri tom varalica ne bucne ili pljasne u dodiru sa vodom - bukvalno je presudno da varalica samo klizne bez zvuka u vodu ostavivsi za sobom malecki kruzic na mestu gde je pala - da se bassu pojavi u vidokrugu bez ikakve najave "odozgo" i momentalno izazove "instinkt grabljivice" pa je On i zgrabi i kad je sasvim sit! A preciznost je potrebna zaista velika jer gadjam zamisljene spotove velicine 20x20 santimetara najcesce na udaljenosti od 5 pa do 15 metara od camca (sedeci u njemu).
E tu je multiplikator zaista neophodan i evo sretno sam "zarazen" tim nacinom lova bassa vec par godinica! Multiplikator mi omogucuje da u potpunosti odredjujem trajektoriju leta varalice (najcesce je to let paralelno sa povrsinom vode na 30-50cm iznad i na pomenute daljine) i na zeljenoj daljini je besumno spustim u vodu (za neupucene - te varalice su silikonska chudovista (he he he) sa olovnim otezanjima od 5 pa do 25 grama !!!)
Druga velika prednost "Kasting" kompleta (stap od 1.8-2.4 metra + multic) je dzigovanje, dzerkovanje, tvichovanje . . . teziste je skoro 100% u shaci jer vi u shaci prvenstveno drzite multic zajedno sa stapom i zglobom sake lako i vrlo komforno udahnjujete "zivot" varalici.
Ujedno takav nacin drzanja stapa omogucuje i bolju detekciju sta se desava pod vodom a i brzu reakciju (prirodniji je polozaj ruke i sake dok se peca - zglob nije savijem prema dole u odnosu na podlakticu)
Sa dovoljno prakse varke teze od recimo 7gr mogu se zabaciti bez naprezanja nekih 25-30 metara  0.30 monofilom ili 15-20Lb strunom sto je po meni sasvim dovoljno za pecanje iz camca.
Uglavnom, meni je ribolov postao nezamisliv bez te "spravice" i koristim je gde god to ima realan smisao!




ibanezi

 Uz mišljenje dobismo i mini lekciju iz basolova :clap2:

DDj

U ribolovu lososa multici zu neprevazidjeni. Naravno, mogu i stacionarci ali su malo neprakticniji. Vrlo je interesantno da Drinski mladicari ne koriste multiplikatore, vec velike i teske stacionarce. Mladicarenje bi bila savrsena namena.

Relativno manji Spring salmon (oko 9-10kg) (chinook, king salmon)
Shimano Calcutta TE 401 i neprevazidjeni salmonski stap Sage CT 4110.



Iskreno, i ne secam se vise, ali ova riba je u rangu 8-9 kg. I ugao kamere je malo nezgodan. U svakom slucaju radi se o manjem Springu.

Teme sličnog naslova (10)