Težina - masa rotora

Započeo milanstosic, 23 Januar 2022, 19:32:00

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

ibanezi

Sve što sam napisao o ponašanju mašinice i o odnosu teži - lakši rotor za mene stoji i dalje. Jedino, nisam mašinac i moguće da brkam termine. Možda sam inerciju interpretirao kao drugi termin, možda terminim zamajac ili sl? Usvakoj mojoj rečenici može da se stavi pravi naziv, ali to nimalo ne menja smisao rečenice i opis ponašanja.

glos

Tko želi shvatiće. Tko ne želi sa svakim novim sve lakšim "air" rotorima u novim rolama, carevom novom odelu diviće se.
ZOV

slob

Citat: glos poslato 12 Februar 2023, 05:01:35Momentum, ne inercija.


Mislim da si u pravu. Obziromda se radi o rotoru i kružnom kretanju reč je onda o momentu sile inercije.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

ibanezi

A šta je inače efekat zamajca? Ima li veze sa ovim?

Germina


slob

Citat: ibanezi poslato 12 Februar 2023, 12:45:27A šta je inače efekat zamajca? Ima li veze sa ovim?

Sa čim?
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

ibanezi

E, to Germina. Za sve što sam napisao pogrešno navodeći kao inerciju sam mislio upravo na efekat zamajca koji smatram krucijalnim za ovu raspravu.

Isa

Ne utiče težina rotora na osećaj težine povlačenja varalice, u toj meri da bilo ko od nas može osetiti pri upotrebi mašine. Da li u nekom kompjuterskom merenju pokazuje jedno ili drugo je apsolutno nebitno. Kako znam.
Imao sam identičnu mašinu sa karabonskim i sa metalnim rotorom. Radi se o zauberu i zauber pro.
Čak je zauber pro nešto lakše vukao zbog špulne manjeg prečnika.
Kad prebacim sa metalnog na ovog sa plastičnim rotorom nema razlike.
Jedina razlika je kad se zavrte u sobi na prazno. Metalni se duže vrteo zbog inercije...

slob

Koliko dugo će rotor mašinice da se vrti posle zamaha ručicom zavisi od tri faktora; brzine, mase rotora i svega ostalog što rotira a ono najbitnije i od trenja u mehanizmu koje troši akumuliranu energiju. Kada se ona potroši rotacija se zaustavi.
Kada je u pitanju trenje, velika je razlika između starinskih mašinica, sa kliznim ležištima, i ovih modernih, sa kugličnim kotrljajućim. Pored toga preciznost izrade je mnogo veća nego ranije što takođe smanjuje trenja.
Moderne puterišu a starinske gnjave. Kako na prazno tako i pod opterećenjem.
Starinske mašinice imaju najmanje duplo teže rotore ali kada se zavrte pa puste ako se obrnu za samo još jedan krug to je dobro.
"Zamajavanje" mašinice bez opterećenja, posle podmazivanja, je danas osnovni test kvaliteta obavljenog posla.
 
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Dubinko

Ja mislim da što lakši rotor nije dobra opcija. Ne kažem ni da treba da bude od olova. Ali mislim da pistoji neka težina koja je optimalna, uzimajući u obzir naš rad koji ulažemo u okretanje i otpor koji stvara varalica u vodi.
Uzmite u obzir i da varalica ne stvara konstantan otpor u vodi. Težina rotora stvara efekat zamajca, koji pak pomaže da rotaciono kretanje bude ravnomernije, "tečnije".
Mnogi rotirajući elementi imaju otežanja upravo zbog ovog efekta, da održe ravnomerni rad bez obzira na promenu opetrećemja na drugoj strani sprege. Ne bi valjalo da su prelaki.
Iako je činkenica da neki rad mora da se utroši i za pokretanje te dodatne težine.
Što se tiče utrošenog rada za okretanje lakšeg ili težeg rotora, ja mislim da je razlika zanemarljiva u onosu na utrošeni rad za povlačenje same varalice.
Šta je po meni tešto utvrditi, koja je optimalna težina rotora. Da li je to aluminium pa ne bi valjalo da je lakši, ili je to Ci14 pa ne bi valjalo da je lakši.
I na kraju definicija zamajca:
"Замајац је ротирајући машински елемент која служи за складиштење/очување ротационе енергије. Замајац има значајан момент инерције чиме постиже велики отпор променама ротационе брзине."
Najžalije mi je što će moja žena, kada ja umrem, da prodaje pribor za pecanje po ceni kojliko sam joj rekao da sam platio!

ibanezi

E, sve baš tako i ja mislim, samo n'umem da stručno i terminološki iskažem.

Dubinko

Ma nema šta.
Danas sam baš podmazivao i rasturao jednu.
Probao sam rad bez rotora i rad sa rotororom (tezina rotora jednaka 0, pravi air rotor).
Pri tom sam poveo računa da zupčanici naležu kako treba, da ne bude slučajno onaj problem o kom je Vradojičić pričao.
Ne može da se poredi.
Sa rotorom se vrti glatko i tečno, a bez rotora nekako secka, ne možeš da uhvatiš ritam.

Samo sad nema onih sa početka diskusije koji su branili AIR rotor teoriju  :lol:
Najžalije mi je što će moja žena, kada ja umrem, da prodaje pribor za pecanje po ceni kojliko sam joj rekao da sam platio!

slob

Ako bi postavili pitanje; kada i u  kakvim uslovima je bolje imati lakši a kada teži rotor, odnosno rotor sa manjom ili većom inercijom, odgovor bi mogao da glasi –lakši rotor kod vođenja lakih varalica i onih koje slabo vibriraju i suptotno od toga –teži rotor kada koristimo jače vibrirajuće varalice.
Koliko lakši a koliko teži –mislim da niko nezna da odgovori na to pitanje.
Međutim činjenica je jedna; teži rotor može da zadovolji obe vrste varalica dok lakši ne.

To je sve, što ja vidim, a da je od uticaja na sam ribolov (ako stavimo po strani smaranje ruke)..

Ali kad pogledaš mašinice 1000 do 10000, dođe mu nekako i prirodno da one veće, namenjene težem ribolovu i jačim varalicama,  imaju i teži rotor, zbog same njihove veličine. Pa tako sve samo od sebe dođe na svoje mesto i bez našeg mudrovanja.
A da li plastični lakši ili metalni teži rotor? Mislim da plastika kod lakšeg varaličarenja neće smetati dok kod težeg ........
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Dubinko

Citat: slob poslato 13 Februar 2023, 17:54:56Koliko lakši a koliko teži – mislim da niko nezna da odgovori na to pitanje.
Ogovor na ovo pitanje moramo da prepustimo dizajnerima i inženjerima.
Ali činjenica je da oni rade u svoju, a ne u našu korist. I tako dođosmo do cene od 1000 evra za mašinicu veličine 4000. Mnogo puta ispričana priča.
Najžalije mi je što će moja žena, kada ja umrem, da prodaje pribor za pecanje po ceni kojliko sam joj rekao da sam platio!

milanstosic

Vradojčić, potpuno tačno sve. Ne razlikuju mnogi glatkoću i lakoću vtrnje.
Slob, takođe tačno, mada nisam imao vremena da čitam sve detalje. Učiniću to kasnije.

Glos, i na tarabi, a i kod Shimana piše svašta. Sad uzmi čitaj šta je Shimano pisao o MGL Shimanovim rotorima pa demantuj sebe i samog Shimana. Vidi sa Alanom da li se slaže pa nam javi. Njutn stoji čvršće nego ikad.

Ibanezi, piši o tehnikama jigovanja, savršeni su ti tekstovi, poučni i oduševljavajući što se mene tiče. Tehniku zaboravi, prirodno je da nemamao svi isti afinitet i osećaj za zakone fizike. Zato ih i pišu da bi svi učili. Za bicikle i gume si promašio temu jer se ne radi o debljini guma zbog lakoće obrtanja kao na krosericama već i o udobnosti i mogućnosti vožnje po oranju i džombama za mount bicikle gde bi tanke gume i nejaki ramovi izdržali 10m. Na Varaličaru si se izjasnio da deo drške ispod hvata nema uticaja na inerciju i zabačaj jer je kratak. Takva izjava ne ide jer i sam znaš da pričaš o balansu pa isto tako znaš i da donji deo rukohvata ima uticaj koliko i gornji inače tačke balansa ne bi ni bilo. Na balans ta masa utiče, a na zabačaj ne utiče? Kako da ne... Ne mogu više... Druže, daj molim te, piši gde je smuđ sad na Savi sem u zimovnicima tipa šljunkara i kako ga tamo uloviti. 

Kome nije jasno neka uzme Vanforda i Stradica FL u istoj veličini i vrti do mile volje. Sve će mu biti jasno.

Čvrstina i težina rotora su dva različita pojma, a najbolji je što čvršći i što lakši rotor ali baš za sve. Naravno da to nije uvek izvodljivo pomiriti u sklopu opšte slike i zahteva nekog vida ribolova gde bi najčvršći i najlakši materijali nagurali cenu do apsurda u vezi budžeta i kupovine.

24 Februar 2023, 10:54:29
E, sad imam još malo vremena pa da se nadovežem na samog sebe i dam još odgovora.

Što se tiče prednosti lakših rotora, dve najveće su:
1. smanjenje težine celokupnog sistema sa čime se povećava osetljivost jigeraških, a i svih drugih sistema. Dovoljno li je?
2. lakša kontrola twich i sličnih tehnika.

Lakši rotor je nakad za iste mašinice čak i cc30g lakši!
Koliko vam je teška varalica koju vučete u stajaćici, a koja nema rad koji stvara otpor? Da ne pominjem pilkerčiće iono što će najviše da vas zabole jig!!! Pa ako je manje od tih 30g razlike, razmislite na šta trošite energiju i primenjujete snagu za vuču... Savlađujete trenje vode i masu koja je umanjena za istisninu varalice. Ima i mase strune koja je 10g za punu puncijatu špulnu, a u delu izbačaja možda nije ni 3g. Cvrc Milojka. Vrtiš rotor, a za varalicu i nemaš pojma da je tu koiliko malo utiče na vrtnju. U tekućoj vodi, naravno, zavisi od protoka i svega ostalog pomenutog i još koječega da ne ulazim sad u detalje. Znači, tegliš samo moment rotora. Ko voli samo napred. I pri tom žderite zupčanike.

Pa normalno da je poželjniji što lakši rotor! Samo ću u jednom slučaju priznati da nije dobar, a to je za one likove koji ne vole da osete rad varalice ako ima takvih.

A za ovo da se pinion teže oseća i secka bez rotora ima prosto objašnjenje. Nemojte to probati posle podmazivanja nego odmah kad skinete rotor pa vidite kako tad ide. Ide kao po mleku, lakše nego po loju. Kad to uradite posle podmazivanja rasterujete mast između zuba pa osetljivi prsti to lako osete, a kad nabijete rotor on ubije osećaj pa nemate pojma šta se dešava. Za vašu informaciju, na zupčanicima se može pojaviti tzv. uljni klin koji čak može neadekvatnim izborom maziva oštetiti zupčanike iako su tolerancije ok.

Sad nađoh i Ibanezijevo pitanje i poređenje točkova bicikla sa gumama i bez guma (samo bandaš)!
Ibanezi, ti mene konstatntno zekiš sa poređenjima koja nemaju veze sa životom ili ako to stvarno tako doživljavaš kao ozbiljna pitanja, onda ti ne mogu odgovarati. I još jedna stvar, profesori i nastavnici koji su te učili da svaki zakon ima svoj optimum su verovatno nešto drugo navodili, a ti si to shvatio u toj tvojoj intertprentaciji. Nema optimuma za zakon, pa ni u onaj u saobraćaju, a kamoli za fizičke zakone. pitanje je koji se sve zakoni i sa kolikim uticajem u okviru rešenja nekog problema primenjuju. Neki nekad mogu da se zanemare ukoliko nemaju veliki uticaj ili je taj uticaj opravdano zanemariti u nekom trenutku proračuna.

Teme sličnog naslova (4)