Teža ili lakša - prednost ili mana?

Započeo orka, 13 Decembar 2014, 10:22:17

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

orka

Tu u prvom redu mislim na varalicarske masine, jer se one drze konstantno u ruci...
Trka za pravljenjem sto laksih masina je uveliko u toku i traje godinama unazad, a rekao bih da je najizrazenija kod masina namenjenih varalicarenju.
Uvode se u upotrebu novi materijali (laksi), a navodno jaci od starih? Verovatno su i zidovi masina sve tanji, pa onda busenje raznih rupa po spulni i telu masine, a sve u cilju postizanja sto manje tezine...
Primera radi, novi Shimano Tehnijum 4000FD je tezak 308g, a moj stari 4000FA ako se dobro secam celih 380g, velika razlika u tezini...
Kakva su vasa iskustva, da li ta "lakoca" ide na ustrb kvaliteta i veka trajanja masine?
Cini mi se da su stari (stariji) modeli koji su bili tezi i dalje na ceni, i da li je to opravdano ili ne?
Koliko je u stvari bitno da masina bude sto laksa?

limovac74

Negde je mašinica fasovala po snazi sa smanjenjem težine - kada se koriste karbonske ručice umesto aluminijumske.S druge strane neki materijali koji su lakši, a jaki su doneli revoluciju. Aluminijumsko telo iz avio-industije daje lakše telo od klasičnog alu-tela - tu je mašinica dobila plus sa smanjenjem težine-i dalje je jaka a laka  :ok:. Karbonske mašinice od pravog karbona , su lakše i jače od raznih kompozitnih plastičnih tela (za koji mnogi proizvođači pišu da su od karbona ...a ono međutim  :rolleyes: ).
E sad revolucija u izgradnji mašinica je kompozitno telo- kombinacija poliamida i karbona koje daje lakše ,a čvrće telo od karbonskog tela.Takvo telo je zanimljivo za lakše vidove varaličaranja  :ok:
Najveći rizik kod smanjenja težina mašinica je istanjivanje "mesa" na pogonskom zupčaniku i pravljenju rupa na vratu mašinice - stvaraju se kritične tačke havarije :no:
Kad Sveti Ilija nebom sine grom na dnu reke Dunava probudi se som.
Na dnu reke Dunava kiseli se rovac a na obali stoji mokri ribolovac.
Som je snažno povukao ko kamion FAP i odneo ribolovcu i udicu i štap...

ibanezi

Za nas džigeričare koji pecamo dužim štapovima i držimo ih najčešće na gornjem rukohvatu, bitna je težina mašinice da bi dovela balans u tački koja nam najviše odgovara. Znači ne mora uvek i po svaku cenu da bude što lakša. Ako se štap drži na halteru gde mašinica ne utiče značajno na balans kompleta, a i na kraćim štapovima, nije loše da bude što lakša. Koliko su novi lagani materijali izdržljivi u odnosu na stare? 'Ćemo tek vidimo. Naročito me zanimaju jeftinije super lake mašinice tipa Airblade (ispod 80e), koju već poseduju nekoliko naših varaličara, ali suviše kratko i sa malom kilometražom da bi se dala neka realna ocena po pitanju trajnosti. I vrlo sam zainteresovan za Dam Winair (čuo sam da će kod nas biti do 120e). Primamljiva cena za mašinice od ispod 250gr za veće modele od savremenih Mg legura. Mislim da bušenje spulni i rotora ne utiče toliko na trajnost koliko stanjivanje zida kućišta. Mada moje tanko poznavanje fizike i malo logike zaključuju da se prevelikim olakšavanjem rotora gubi na vučnoj snazi jer se smanjuje efekat zamajca. I to bi trebalo biti u nekoj idealnoj proporciji prema dimenzijama mehanizma.

žex.rašeta

Dodaću da pored varaličara i takmičari u sportskom ribolovu (feeder i match ) drže štapove s mašinama u ruci ( naslonjeni na držač ). Mnogo se " radi"  za 5 h utakmice ,  do 150 zabačaja i izvlačenja . Uglavnom su svi na al. telu mašine proporcionalne vel. štapu i akciji štapa na koji pecaju. Mnogo su dugotrajnije od grafitnih i trpe više maltretiranja . Ova vrsta tela povećava cenu mašine a šminka je stvar proizvođača. Bušenje rupa po špulni mi je Ok ali na telu bi trebalo dobro  smiley067 što verovatno i rade. Spuštaju mnogi svoje mašine po kamenu i met. čamcu svakako i kod loma krive proizvođača. Ima škarta u % svuda ali pažljivo korištenje nebi trebalo da utiče na trajnost. Pojam lake mašine je širok. Uglavnom ga vežem za štap na koji je stavljam. Neka mi je prelaka za štap xy dužine i akcije a na drugi pasuje ko budali šamar. Hvala Bogu da je danas spektar mašina koje možemo nabaviti stvarno veliki ( za razliku od pre par god.). Veći problem od nabavke je fin. situacija kod naših ribolovaca kojima treba sveeeeee... :wink:
Biće nam bolje kada mi postanemo bolji ljudi!

laki22

shvatite vec jednom da su materijali i tehnologije mnogo kvalitetniji i da to smanjivanje mesa i dimenzija nije nista negativno i cudno. proizvod se projetkuje na osnovu opterecenja i sto je kvalitetniji materijal manje materijala treba.

žex.rašeta

Ja sam shvatio da pišemo svoje mišljenje o mašinama u našim radnjama, onima koje vrtimo na vodi. Listam po netu pa vidim da ima "svemirskih " materijala u skoro svim sferama proizvodnje. O tim materijalima i njihovoj snazi , debljini i težini na mašinama možemo pisati kad sahranimo neku i steknemo utiske. Ovde se i dalje prodaju mašine od grafita( plastike ) aluminijuma i metalne. "Tek" smo prešli na štapove od carbona a mašine se tek, tek pojavljuju...po neka. Treba neko vreme da bi se dokazala i stekla poverenje korisnika. Ima Laki svega....ali tamo negde u svetu. 
Biće nam bolje kada mi postanemo bolji ljudi!

laki22

ma da, retko ko ovde ima bas kvalitetne materijale u masinicama. eto, metalne su se ovde ok pokazale, nabavili smo i mi par komada, pa ce na test sledece sezone  :smiley:

orka

Mene recimo ta "preterana" lakoca u neku ruku odbija..Kada uzmem u ruke ove nove masine renomiranih proizvodjaca srednje i vise klase imam osecaj i utisak kao da u rukama drzim neku igracku.,a recimo stariji modeli koji su imali vecu tezinu i bili generalno robusniji odaju utisak snage i dugovecnosti..
Kako je kroz praksu,ne znam,nisam siguran.,vreme ce pokazati..
Zasto su masine za morski ribolov u proseku i dalje teze od onih za slatkovodni ribolov.Zato sto se tamo trazi iskljucivo sirova snaga,jer bez tezine ocigledno da nema ni prave snage.,a rekao bih i da su te masine bolje i kvalitetnije uradjene..
Stap zajedno sa masinom cini jednu celinu,a koliko ce ona biti skladna zavisi od nas...Na duze stapove,uglavnom ide i teza masina,da bi balans bio sto bolji,pa tako i rukovanje i koriscenje lakse..
Nekako mi se cini da za neke stapove nije bas lako naci masinu sa tezinom koja bi bila odgovarajuca,vec da smo u tom slucaju primorani uzeti vecu masinu,ili traziti neki drugi adekvatan model da bi taj sklad bio odgovarajuci..
Sto se mene tice,cini mi se da je najbolja "zlatna sredina",izmedju onog nekada i ovog sada..

laki22

sto se tice balansa stapa, ta lakoca igra negativnu ulogu, za nas fiderase, ipak je vaznija tezina od balansa. bar meni... posto jako tesko nalazim balans na stapu sa bilo kojom masinicom. izgleda da ne znam...

ibanezi

Ako držiš štap na halteru tako da ti je nosač mašinice između prstiju, mašinica ne utiče na balans kompleta. Jedino što teška mašinica sopstvenom težinom u ruci smanjuje osećaj debalansa, ali to je ono- dobiješ na mostu, izgubiš na ćupriji. A što se tiče svemirskih materijala ipak mislim da ne mogu imati ni snagu ni trajnost kao starije. Oni u stvari daju neke druge pozitivne karakteristike (jedna od njih je lakoća) uz zadovoljavajaću trajnost i pouzdanost. Još niko nije uspeo da dokaže da je Stela od svemirskih materijala i tela i mehanizma sa cenom od 500e trajnija i jača od američkog Slammera sa metalnim kučištem i mehanizmom u kombinaciji čelik- marinska bronza od 100e. Ona je lakša, preciznija, sa gotovo bešumnim glatkim radom, superpreciznog namotavanja i iste takve kočnice. I to se kod nje plaća-ko voli, ima šarma u desnom džepu i misli da mu je to potrbno u tolikoj meri. Ona zadovoljava sa trajnošću, a sve ostalo savršeno. Slammer zadovoljava karakteristikama uz veliku (savršenu) snagu i  trajnost.  Video sam slike nekoliko Stelica sa polomljenim nosačem mašinice, a za Slamera nikad čuo takav maler. A čisto sumnjam da su imaoci Slamera nežniji i pažljiviji od  "veleposednika" Stele. Ja bih ipak sa ovim ultra lakim mašinicama odrađivao "Finske" varijante, a džiguljanje teškim glavudžama, leptirčine i dubokoroneće karakondžule bih prepustio nekom metalnom grubijanu. I da napomenem- stojim iza svega što sam rekao o Slammeru, ali ga nemam jer ga ne voleeeem.

mi-ne

Prilicno jednostavna stvar sa tim novim materijalima.
Nemilosrdno cupaj, razvaljuj i posmatraj do kakvih promena dolazi.
Problem kod mnogih genijalnih ideja je da co`ek treba sponzora. :cheesy:


ellesar

Zar je toliko bitna stvar da li masina ima 250 - 280, ili 320 gr. Zar je junacka desnica toliko oslabila :smiley:
Shvatam da je razlika kad dzigujes sa quickom 330 i nekim upola laksim recimo red - blue arcom, ali kuknjava zbog 30 li 50 grama mi je smesna :lol: recimo da razlika mora da bude bar 200gr da bi mi obrisala osmeh s` lica :cheesy:
Ja sam praktican covek i izgled, boja i sminka mi malo znace. Hocu performansu, hevi metal smiley099 , a kad se ruka umori, malo cu gledati vodomare u letu i kontemplirati o vasioni i ustedi od xxx evra koju sam ostvario.
I have come here too chew bubble gum and kick ass!!!
And i`m all out off bubble gum :) !!!!

mi-ne

Bas tako. Imamo dovoljno proverenih masina i zasto kupovat skupe masine i pitat se valja li to sta.
Problem je npr. Ryobi NCRT Slam koja je izuzetno lagana i ne tako skupa. I bas zbog relativno niske cene i tezine neznas sta da mislis. I jos kazu da je to jedna od najboljih koju je Ryobi proizveo.
Mi kazemo malo veca tezina nije problem, ali ako se sve uklapa (kvalitet,cena)  zasto ne  :question:

Aleksandar31

Elesaru tacno tako sto se tice onih 20 50g nekako sam spokojniji kad mi je na stapu slamer a ne neki tamo plastika-karbon a udari neka ala.Gledo sam letos tipa na Miki alasu udari mu bas dobar saran medjutim posle nekoliko minuta pukne mu nosac masinice[imao rupe na nosacu] toliko je bio besan da je bacio masinu u jezero :shocked:Ja reko da gautesim al nisam smeo da pridjem,i covek se spakovao i ode.....ma jbs sve dajte mi slamera boli me uvo za 50g :cheesy:

užas1

Što ibanezi reče negde se debelo plaća prefinjenost i dizajn, a negde sirova snaga i kvalitet , nemam ni stelu ni saltigu u šta nesumljam u  kvalitet ali zato sa slamerom 460 pomeram i panjeve ako treba imam i banax extreme 5000 ali slamer jedina sprava iz USA  kuju stvarno poštujem!

Teme sličnog naslova (8)