Super - stoper

Započeo Dejaan, 20 Mart 2009, 06:46:42

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

sona

Sve je glatko i skripi,jesi probao da vrtis polako i da osetis u kom položaju skripne pa da proveris pozicije možda se nesto i pomerilo, mada ne znam ni sam. Treba istraživati mehanika je cudo sve ispravno a zapinje :cheesy:

vradojicic

Citat: vladimir022 poslato 20 Februar 2025, 16:04:23Daiwa Td feeder 4012qd isti super stoper kao kolegin par postova iznand, nauljen, nenaulejn isti djavo cuje se tiho skripanje kad je kocnica iskljucena, kad se vrti u oba smera ne cuje se.
Opran vec jedno deset puta u medicinskom bezinu iz vise puta i ne vredi, da li neko ima ideju sta mu raditi  :huh:

Ispoliraj cauru koja ide na pinjon i naleze na valjke superstopera. Uzmi vodenu smirglu (grublju od 1000 nemoj, sitniju od 2000 isto nemoj), u aku usrafi nesto na sta caura unutrasnjim precnikom cvrsto naleze, nakvasi smirglu i dok se okrece futer sa caurom, poliraj...
"...Krv je Krv! Njena boja i ukus ne zavise ni od kape koju nosis,ni od Boga kome se molis, ni od barjaka, ni od imena..."!

Grbo

Super stoper i temperature u minusu su stari recept za nerviranje, ali sam tokom godina nerviranja dosao do recepta protivu nerviranja. Pred pocetak mrazeva uzmem masine koje nameravam da koristim te zime, pa operem i ocistim super stopere na suvo. Nema lepljenja - nema proklizavanja.
Probavao sam razna ulja za nepovratne lezajeve - koliko god minimalno ulja da nanesem i koliko god ulje bilo lagano i retko, ono se na minusu zgusne i zalepi nepovratni lezaj kao tovat mast. Znaci - zimi samo suv nepovratni radi posao kako treba.
Ne znam da li je to dobro za masinicu, ali za mene svakako jeste tako da me za masinu zabole uvo. Kupio sam je da me sluzi a ne da me nervira.

slob

Citat: Grbo poslato 21 Februar 2025, 09:36:36..... Znaci - zimi samo suv nepovratni radi posao kako treba.
Ne znam da li je to dobro za masinicu, ......

Ovo je interesantno pitanje.
Zašto se uopšte podmazuju, makar i minimalno, valjčići stopera? Negde sam pročitao da je to samo i isključivo zbog zaštite od korozije. I najverovatnije je da je to tačno.
Ako se ima u vidu  princip rada stopera mislim da je za dobar rad potrebno trenje a ne klizanje. I zato nepodmazani valjčići funkcionišu najbolje.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

vradojicic

Ne podmazujem ih ni trunku, ni zimi ni leti.
"...Krv je Krv! Njena boja i ukus ne zavise ni od kape koju nosis,ni od Boga kome se molis, ni od barjaka, ni od imena..."!

slob

Citat: ibanezi poslato 08 Avgust 2023, 14:35:28Sve mašinice manje - više imaju na niskim temperaturama taj problem. Jednostavno, valjčići se kao i sva tela na hladnoći skupljaju i zato proklizavaju, pa prave pomoći nema.

A i ovo što je napisao Ibanezi ima rezona.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

🡱 🡳