Snaga-jačina mašinice

Započeo Mangup, 17 Avgust 2015, 19:21:08

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

srdjanpn

Vrlo lepo i kulturno receno.
Ima ovde i masinskih fakultetlija i inzenjera itd,koji vrlo dobro znamo sta su zupcanici,konusi,reduktori i ostalo,pa ne lupamo Slobu keceve.
Iz ove tvoje tablice Slobo ispada da plastikaner Mikado od sumnjivih materijala,mnogo lakse podize-vuce teret od starih skljocalica sa malim prenosom.

slob

srdjanpn,
I ja sam iznenađen. Ali Mikado nije plastikaner. On je ceo od metala i ima 7+1 lagera. Ono što možda pomaže malim gubicima u prenosu su možda plastični prstenovi po kojima klizi osovina špulne ne dodoirujući unutrašnjost pinona. Ne znam kako da objasnim izrazito malu potrebnu silu na ručici. Ali činjenice su činjenice bez obzira na to da li mi za sada možemo ili ne da ih objasnimo.


"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

srdjanpn

Uzajmi se jednu Stellu(da imam poslao bih ti),bas me zanima rezultat ovog tvog testa sa doticnom.

slob

To svako može da izmeri. Jednostavno je. Samo ako hoće.
Međutim oni koji imaju mašinice od 500+E, ne mare za to. Oni znaju da imaju sigurno ako ne najbolju onda jednu od najboljih mašinica na zemlji planeti. A i ne bi da se eventualno razočaraju. Iskreno, šanse za to su minimalne ili nula.
Međutim ima jedan sajt gde je nezavisan inženjer konstruisao mašinu za maltretiranje kočnica mašinica. Nazvao ju je nešto kao Frankeštajn, verovatno što je sklepana iz svakakvih mašinskih elemenata.
Rezultati merenja su pokazali da gotovo ni jedna kočnica nije onakva kakvu je čak i renomirani proizvođeči prikazuju. Od pedeset ispitanih samo dve su bile u skladu sa deklaracijom, Ako sam dobro zapamtio jedna od njih je Quantum. Trenutno ne mogu da pronađem link.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

mi-ne

Citat: slob poslato 19 Avgust 2015, 18:40:06
Ne znam kako da objasnim izrazito malu potrebnu silu na ručici. Ali činjenice su činjenice bez obzira na to da li mi za sada možemo ili ne da ih objasnimo.


Veliku ulogu ima i gustina i kolicina upotrebljene masti za podmazivanje masinica. Taj test je prilicno osetljiv. Mozda bi trebalo za potrebe testa masinice potpuno odmastiti.  :cheesy:
A kada bi dve potpuno identicne, nove masinice pokazale bitno razlicite rezultate... sto bi to tek bilo.... :huh:
Onda bismo trebali trecu, istu.  :rolleyes:

Milan berkut

Pa koliko je meni poznato Kvantum se slavi svojim čvrstim konstrukcijama, i vrlo je popularan kod amera. Ja sam imao jedan model u veličini 3000 po šimanovoj skali - odlična mašinica a jedina primedba mi je bila njena težina a to ide u prilog priči o izdržljivosti i prenosu snage.
Mikado mi je nepoznat ali bih se kladio da taj model ima najmanji prečnik špulne od svih gore navedenih tj. da za jedan obrtaj ručice namota najkraće najlona bez obzira na prenos.


Отправлено с моего iPad используя Tapatalk

srdjanpn

Zezajte vi Slobu al on vam pokaza i dokaza da niste u pravu.Mikado sa klasicnim prenosom duplo jaci od legendarnih Silstara i Quickova.Jos kad bi imao mogucnosti da proba raznorazne Daiwe,Stele,itd kakva li bi tek tu papazjanija bila.

slob

mi-ne,
U pravu si. Sasvim je moguć uticaj maziva. Sve merene mašinice, osim Mikada, su van upotrebe duži period vremena. A verovatno si u pravu i da je metoda preosetljiva.

Ideja je da se izmeri potrebna snaga da bi se vukao određeni teret i na taj način stvori  mogućnost za objektivno upeređivanje mašinica po pitanju "vučne snage", ili drugim rečima koliko je lako-teško nekom mašinicom vući varalicu koja u vodi pruža otpor adekvatan teretu od npr 100gr
Možda nekakav drugačiji test?

Milane,
Mikado nema najmanju špulnu. Mikado je četvorka.
A možda i nije uputno upoređivati mašinice stare generacije sa par lagera i nove. Ili bar ovakva vrsta testa nije odgovarajuća za ovakva upoređenja.
Možda Quick 1202 pruža malo veći otpor motanju ali na njegovoj strani je sigurno druga karakteristika; trajnost.

"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Milan berkut

Tstjaahhh . . . izgubio bi da sam se kladio . . . kao i obično hhmmbhh
To sa mazivima je vrlo realno . . . o'ma sam se setio oni' ruski'  aditiva za motore što se sipaju u ulje . . . kako li se ono zvahu? c c c pa mu ga malo ušpricam u ove moje čegrtaljke he he he


Отправлено с моего iPad используя Tapatalk

slob

Milan berkut,
Vidim da nije realno upoređivati moderne i zastarele mašinice koje imaju čak i samo jedan kuglični ležaj (stari Quickovi). Zato Mikado, sa 7 kugličnih ležajeva, a koji je daleko od visoke klase, odskače od ostalih pa se dobija pogrešan utisak. Ako ništa drugo test je pokazao koliko doprinose lageri, smanjeno trenje, lakoći motanja.

A u vezi testa:
Ako bi povećavali test teret od 100gr, a ručicu motali rukom, došli bi sigurno u situaciju da ručicu više ne bi mogli ni da pomerimo. Ta granica zavisi najviše od prenosnog odnosa ali i od preciznosti samog mehanizma i trenja u njemu. Da bi i dalje mogli da vrtimo ručicu trebalo bi da pređemo u niži stepen prenosa, ići će sporije ali imaćemo snage, moćićemo da motamo. To međutim možemo kod bicikla a kod mašinice "za sada nažalost ne", kako reče kolega ibanezi. Mi moramo onda da promenimo mašinicu i upotrebimo onu sa manjim stepenom multiplikacije (manjim prenosnim odnosom).
A ako bi ipak pokušali da ručicu pokrenemo povećanjem sile sigurno bi je na kraju polomili. Ručicu ili bilo šta u mehanizmu. A ako bi uvek ili često motali težinu koja je na granici mogućeg sigurno bi drastično smanjili trajnost mašinice.
Da li uopšte i još i kod svake mašinice možemo ići sve do granice kada više nismo u stanju da motamo ručicu, kada nam je preteško? Možda da, a možda i ne. Tu bi proizvođač trebao da postavi ograničenje, a ta granica bi onda bila najpribližnija nazivu "snaga – jačina mašinice". Međutim, o tome, na taj način, svi proizvođači, koliko znam, ne govore ništa.

Dakle, rezime; Pri vuči tereta motanjem postoje dva ograničenja; granica kada više nemamo snage u rukama da bi motali  i granica kada pri motanju opterećenje mehanizma postaje kritično, zbog loma ili smanjene trajnosti. Ovo prvo zavisi od nas samih, jačine naših ruku, a ovo drugo isključivo od proizvođača i njegove deklaracije o tome. Predpostavljam da bi pomenuta granica "snage mašinice", deklarisana od strane proizvođača, uvek nastupila pre granice naših moći. Međutim pomenutu deklaraciju, koliko ja znam, niko od proizvođača ne daje ( samo uopšteno, kod pomenutog Shimano modela,"PG-Power Gir Tip". A koliko Powera?).
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

mi-ne

Citat: slob poslato 19 Avgust 2015, 21:02:21
mi-ne,
A verovatno si u pravu i da je metoda preosetljiva.


Možda nekakav drugačiji test?


Sto osetljivija metoda, to bolje. Nisam mislio nista negativno.

A kada vec pitas za drugaciji test, pokusat cu danas da postavim jednu skicu iz moje arhive (zavedeno 24. 10. 2011)  :wink:
Foto aparat mi na putu. Pokusao sam sa nekim levim i slika je losa.

Jos bih se osvrnuo na tvoj test. Umesto flase sa vodom mozes da koristis poteznu vagu. Odmah ocitas kolika sila je potrebna da se teret podigne od zemlje (betona ili tepiha ili parketa...ma znas sta hocu da kazem.).

Citat: Milan berkut poslato 19 Avgust 2015, 20:37:29

Mikado mi je nepoznat ali bih se kladio da taj model ima najmanji prečnik špulne od svih gore navedenih tj. da za jedan obrtaj ručice namota najkraće najlona bez obzira na prenos.


Ovo sa precnikom  spulnoe mi se svidja.Sto je na jednom kraju masinice duzina rucke, to je na drugom kraju precnik spulne. Ili mozda preciznije pozicija vodjice najlona t.j. njena udaljenost od osovine masinice. ..hm.

Milan berkut

Ja se malo našalio sa "ruskim aditivima" ali ono što tačno znam jeste da kad u jesen (pripremajući mašinice za zimsko pecanje) uzmem silikonsko ulje i nakapam na osovinu ispod špulne i kako to ulje počne da rastvara abuovu mast (koju mažem na proleće) . . . mašinica prosto "leti" koliko lako okreće i dosta duže vrti i kad pustim ručicu!
E da, mislim da u eksperimentu Sloba niko ne spominje silu zemljine teže koju valja imati u vidu jer ona kod podizanja 100gr otežava taj rad a olakšava padanje ručice na dole kod dolivanja vode u flašicu. Isto tako obrtni moment na poluprečniku od osovine do vodjice (na to sam i ja mislio he he he) direktno zavisi i od mase rotora a ne samo od poluprečnika jer tu lakoći rada mašinice realno pomaže sila inercije a ta inercija rotora (kako sam se uverio) vrlo zavisi od maziva


Отправлено с моего iPad используя Tapatalk

mi-ne

Nadam se da je razumljivo.Ja sam laik za ovakve stvari, samo se nadam ne bas totalno bez talenta.
Ovo je originalna skica iz bloka u kome ima jos nekih charobnih stvari. :takoje:




EL. motor preko osovine poktece prvu, manju plocu (A) koja na sebi ima kazaljku.
Manja ploca preko opruge pokrece drugu vecu plocu (B) koja je bazdarena. Ima na sebi brojeve, tacno naspram kazaljke koja se nalazi na manjoj ploci.
Iza vece ploce je fiksirana masinica sa stapom gde se na dnu vidi i otezanje.
Obrtanje ploca mora da bude veoma lagano da bi se mogla ocitati vrednost, tj. otpor koju stvaraju velika ploca i masinica pri obrtanju.

Jos jednom. EL. motor pokrene  manju plocu i tada se opruga razvuce zbog otpora koga stvara masinica sa tim otezanjem. Samom tim se pomeri i kazaljka fiksirana na manjoj ploci, a koliko se pomerila vidi se po brojevima koji su upisani na vecoj ploci.

Ovde je dobro sto je pokredanje ploca konstantno, meri se konstantan otpor jer ako merimo samo start (pocetno pomeranje) to moza da bode i zbog trenja materijala i ko zna sta jos.

Umesto el. motora mozemo da na manju plocu namotamo najlon kao na spulnu masinice i da pomocu vucne vage laganim povlacenjem ocitamo koliki je otpor. Tada nam kazaljkane treba. Ili jednostavno sve kao na skici samo na neki drugi nacin umesto el. motora lagano, konstantno okretati osovinu.
Ide to na 100 nacina. Koliko  ljudi toliko ideja.

slob

CitatOvde je dobro sto je pokredanje ploca konstantno, meri se konstantan otpor jer ako merimo samo start (pocetno pomeranje) to moza da bode i zbog trenja materijala i ko zna sta jos.

1) Mislim da ti je ovo dobra i tačna konstatacija. I ja sam pomislio na to da bi bilo mnogo bolje da ručica napravi više krugova a ne samo da se pokrene. Jer kada ručica krene, pod uticajem uvek vertikalne sile (flaša sa vodom koja visi), počinje i ugao sile i ose ručice da se menja pa sila zbog toga zapravo počinje da opada, tako da je praktično izmeren samo start. I to je nešto ali je mnogo bolje kako si ti predvideo.

2) Mislim da je štap izlišan pri ovakvom merenju. Dovoljno je fiksirati mašinicu a teg pustiti vertikalno da vuče prema dole.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Milan berkut


Očigledno je da je tema teška i da je odgovor vrlo kompleksan a možda ga jednostavno i nema . . . očigledno je da svaki od nas ima neka svoja merila kad uzme mašinicu u ruke i pokuša da je proceni na sve pa i na njenu moguću ''snagu'', posebno ako nam treba mašinica za ''teži'' ribolov.

Teme sličnog naslova (10)

19569

Odgovora: 205
Pregleda: 118158

17110

Odgovora: 49
Pregleda: 36140

2675

Odgovora: 286
Pregleda: 184332

17295

Odgovora: 26
Pregleda: 21691

6417

Odgovora: 481
Pregleda: 254460

2674

Odgovora: 778
Pregleda: 245890

5642

Odgovora: 10
Pregleda: 5930