Sistemi slaganja monofila-struna kod mašinica, koji je najbolji?

Započeo ibanezi, 08 Mart 2016, 21:42:13

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

mrjr

Ja sam pecao,a i dalje pecam i nerazmišljam uopšte o tome kako mašinica slaže strunu.Najveći broj pecaroša takodje nerazmišlja o tome.Jedino što mene interesuje je da nemrsi pri zabacivanju, tj. da nepravi gnezda,koja najčešće nastaju zbog lošeg slaganja strune.Mislim da se to više dešava kod mašinica sa "S" sistemom slaganja,ali nisam ispitivao u praksi. Daljina zabačaja i kapacitet špulne mi nisu od bitnog značaja.

orka

Mislim da na mršenje pored sistema slaganja ima dosta uticaja i oblik špulne(širina,visina,dubina).,kao i da opet ponovim debljina,oblik konca i prepunjenost špulne..
Prošle godine mi je Aspira "pojela" na dva konca po 20-30m..Malo je falilo da je olupam o beton.Tako nešto ume baš da iznervira. :smiley: Nisam prepunio špulnu,već sam normalno namotao konac do gornje granice.
Mora baš da se vodi računa pogotovo ako se peca noću i na neke lakše varke,a pri tom još ima vetra..
Ne pecam na Daiwu,ali po onome što sam mogao da vidim kod kolega i što sam čuo,kod nje se to znatno ređe dešava.
Kod Daiwinih varaličarskih mašina oblik špulne se čini mi se godinama unazad ne menja,dok se kod shimana menjao nekoliko puta..Rekao bih na bolje. :ok:

mrjr

Slamer je ,recimo, šampion mršenja.Ja pecam godinama na njega,ali priznajem da treba dosta nerava da se ovlada tom mašinicom.Nesme se previše namotati na špulnu, a takodje slabo podnosi tanke strune i lake varalice,...muka.Još ako duva košava, treba mnogo veštine.Mnogo toga utiče na mršenje,ali u ovoj temi je pitanje "worm" ili "S" bez uzimanja u obzir drugih faktora.Kao što rekoh glasam za worm.

slob

Da li uopšte postoji razlika u namotajima između S i Worma?
Da li je neka od formi namotane strune sklonija mršenju? Mislim da vetar mrsi bez obzira na sistem namotaja.
Viđao sam tu i tamo, slike namotanih špulni, gde su namotaji ukršteni (više ili manje puta duž špulne) ili nisu i mislim da je neka od tih različitih formi sklonija mršenju od drugih. Koja?

Worm, čini mi se, ima veći izbor mogućnosti u formiranju namotaja. Spiralni kanal na wormu koji vodi osovinu špulne ne mora da bude jednoličan. Može pri krajevima da bude "strmiji" - takav da ubrzava kretanje. Pa i kada se kreće u suprotnom smeru može da bude potpuno drugačiji.
U konstrukciji "S" sistema ne vidim takve mogućnosti.

Pokušavam da izguglam slike namotaja na špulnama gde se jasno vidi slaganje namotaja ali mi ne polazi od ruke. A znam da ih ima.

"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Goachild

Гледао сам код једне немачке фирме која се бави преправком машиница (шаранских)
Видим да су променили бесконачни вијак "wormshaft" разлике су баш уочљиве.   :ok:

SOS Slow Oscillation System











http://www.custom-reels.de/
Facebook

VooDoo_Chile

Kad se stavi veći zupčanik da okreće beskonačni vijak, onda će se okretati sporije i sporije će se dizati/spuštati špulna pri istom broju okreta rotora. U suštini nema mnogo mudrovanja - AERO TECHNIUM slaže najbolje (najgušće) na svetu. Ni prateći modeli Basie ne zaostaju mnogo. Surf (i velike šaranske mašine) se ne mogu zamisliti bez beskonačnog vijka, tako da kod njih nema rasprave šta je bolje. Tu Daiwa ne može da izbaci W-slaganje.
Tačno, postoje i "obične" mašine u veličinama XXXL (10000+) ali su teške preko 700 grama a nemaju plitke i velike špulne za daleke izbačaje.

A jel mislite da je slučajno konstruktivna razlika između Saltige i Stelle SW? Moraju u nečemu suštinski da se razlikuju, a da su obe besprekorne - tu nema rasprave. Činjenica je da se kod dubokog džepa kad se traži kvalitet izbor svodi samo na ove dve. Svu drugu konkurenciju su zajednički potisnuli Shimano i Daiwa.

slob

Goachild,
Jel se mašinica sa onim wormom koji je gušće izbrazdan zove  SOS?
Ili je nešto drugo u pitanju.
Oscilatorni sistemi odnosno njihovi rezultati se razlikuju po broju namotaja pri jednom hodu špulne. To ne zavisi samo od gustine urezanih kanala na wormu već i od prenosnog odnosa worm/rotor. Što znači da će na špulni će biti onoliko namotaja koliko se puta okrene rotor za jedan ceo hod špulne.
Kod moje mašinice, odnos oscilator/rotor je istovetan prenosnom odnosu mašinice 1:5,2 jer je prenosniodnos ručica oscilator 1:1. Znači imam 5,2 namotaja za jedan hod špulne gore ili dole.

E sad, šta je bolje gušće ili ređe namotano? A možda zavisi i od namene? Za nešto je bolje a za nešto može da bude i lošije?


Spojene poruke: 10 Mart 2016, 14:47:30

Ma da. U međuvremenu sam sebi sam odgovorio.
Radi se o prepravci, pa ako je ostalo sve isto (isti prenosni odnos prema rotoru i prema wormu), a stavi se onaj gušće izbrazdani worm, špulna će sporije da se pomera (zato se i zove Slow Osc.), pa će ispasti više namotaja strune u jednom hodu špulne. Izbrojao sam zavoje i odnos je 1:2 odnosno onaj manji ima 11 a veći 22 zavoja pa će SSO imati i duplo veći broj namotaja u jednoj poluperiodi.
Uvlačenje strune za jedan okretaj ručice će međutim ostati isto.
Jedini rezultat je dakle gušće namotavanje. Možda time bolje pakovanje i veći kapacitet špulne, što kod šaranskog ribolova i jeste potrebno. Ili ima još neki rezultat ovog abartovanja?
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

mrjr

Meni se čini da je suština u tome, da što je gušće pakovanje, to je dalji zabačaj u praksi,za iste ostale parametre.Jednostavno,manji je otpor odmotavanja strune,ili najlona sa špulne,jer su namotaji manje izukrštani.Za varaličarenje to nije neophodno,a ni bitno.

ibanezi

 Razmisliću o tome što si napisao, jer meni koji volim sa obale pojuriti i udaljenu bucovčinu između nekih podvodnih stenčuga "na po Save", često mi je maksimalan izbačaj i neophodan i bitan. Par metara često zna biti presudno. Jedino što nisam siguran da je tako kako ti se čini. Ima logike, a i ne mora da znači. S jedne strane si u pravu, ali struna koja izleće sa kalema, izleće u kolutovima- federu kako su i namotani. Kolut- feder koji pravi šire unakrsno motanje je veći, duži, sadrži više strune. U samom startu sam siguran da više strune za isto vreme izleti sa šireg unakrsnog slaganja. Zato Surf- bacačke mašinice imaju najšire unakrsno slaganje, sa enormno dugačkim i najplićim mogućim spulnama. Pošto je varaličarski kalem drugčije dizajniran, kasnije možda dolazi do izražaja ovo što si napisao, zato što se brže i prazni kalem sa šire unakrsno složenom strunom, pa feder koji izleće naglo gubi na obimu, a uz to se brže i povećava visina oboda spulne preko kojeg treba da pređe sve uži kolut i tu se znatno povećava trenje. Razloga za i protiv ima koliko hoćeš u stvari, a možda praktično kada se sve svede i izračuna, dođe mu na isti... To ni samom Šimanu i njegovim dizajnerima nije baš najjasnije. Naprave Slow oscilation, pa smanje razmak unakrsnih namotaja,  napravivši Super slow oscilation i to na najskupljem modelu- Steli i udare grozomornu reklamu na novi patent, pa već na sledećem modelu vrate Slow oscilation i nahvali ga kao manje rizičan po usecanje i mršenje, kao da samo par godina ranije nisu pisao bajke o SSo sistemu, pa.....

mrjr

Potpuno te razumem.Bucov uvek raubuje par metara dalje od našeg domašaja  :takoje: Nego, ja sam prešao na fazon da prevarim ribu na kratko.To je umeetnost  :thumbup:
Kad budem za koji dan ganjao bucka,setiću se daljine izbačaja sigurno.Inače, iako sam glasao za worm, planiram da kupim mašinicu sa "S" slaganjem strune.Obnarodovaću uskoro izbor,ali hoću da naglasim da način slaganja strune nije presudan faktor u mom slučaju.

slob

mrjr,
Kažeš –manje izukrštani..? pa leti struna lakše i dalje!
Možda leti struna dalje, ne znam, ali ukrštanje kod gustog pakovanja, sporog pomeranja špulne, je brojnije u jednom sloju i pod manjim uglom je. Što sporiji hod to bliže formi namotaj do namotaja. Kažu da to ima manu – tzv. usecanja strune, pa kod izbacivanja lakih tereta može da nastane problem. Struna će da zapne i ukoči izbačaj.
Taj SSO izgleda ima prednosti samo za duge distance, za šarandžije.
Za varaličare nije.

Što se tiče načina namotavanja strune, oblika paketa, izgleda tu nema nekih velikih različitosti. Jedina razlika je znači samo u gustini namotavanja. Namotaji se ukrštaju i to je sve.
Spominje se i neki dvobrzinski oscilator, koji različitim brzinama mota, a time i različitom gustinom. Međutim ja ne znam kako to izgleda. Voleo bi da neko objasni.

Šta bi bila bitna razlika između ,,S" i Wormshaft oscilatora? Pa, izgleda da za srednje, normalne, zahteve i nema neke bitne razlike, međutim izgleda da je kod dugačkih špulni i sporog oscilovanja Wormshaft u prednosti a kod velikih snaga i manje osetljivosti na opterećenja ipak ,,S" bolji. Ne znam da li sam u pravu ali mi se tako nekako čini.
Worm shaft je nekako fleksibilniji i univerzalniji. Worm teoretski može da bude dugačak i pola metra (karikiram), prenosni odnos preko zupčanika može da bude kakav hoćeš, dok je to za ,,S" sistem nemoguća misija.
Za srednje teško varaličarenje mislim da nema razlike. Možda malo u korist ,,S" zbog manjeg broja delova i naših traljavih uslova za servisiranje.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

mrjr

Slob, ti si genije :ok:
Sve se slažem sa tvojom opservacijom.Nemoj da misliš da ima ironije u ovom mom postu.Ja stvarno mislim da su razlike minimalne, i da mogu da se složim sa tvojom analizom.

slob

mrjr,
Daleko od toga što kažeš ali drago mi je da se slažeš sa mojim razmišljanjima jer ovo o čemu pišem i ne poznajem baš najbolje. U fazi sam učenja, pa me takav tvoj stav, moram da priznam, ohrabruje. I zato zahvaljujem!

A vidi kako to tkačka mašina lepo ume da složi!
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

ibanezi

 Što se smuđa tiče, otprilike imamo isti stav. I ja mrzim da ga tražim na velikim daljinama i da orem careve drumove teškim glavudžama. Zamorno, naporno. A ni meni nije način slaganja presudan iz jednostavnog razloga - ne znam koji je bolji, a danas na bar solidnim mašinicama nijedan ne upropašćuje strunu, ne mrsi, ne petlja. Tako da više gledam ostale karakteristike. Uh, al držiš u neizvesnosti. Najavio si mašinicu pre 15dana i nećeš da kažeš koja je. Bolje da si ćutao. Ako nema vorm, mora da je neka nabudžena Daiva od 200gr i bar toliko E,  za novog Tvojo basa, čim kriješ ko zmija noge i nerviraš nas obične Rajobi- Spro smrtnike :lol:

srdjanpn

Citat: slob poslato 10 Mart 2016, 19:15:31
mrjr,
Daleko od toga što kažeš ali drago mi je da se slažeš sa mojim razmišljanjima jer ovo o čemu pišem i ne poznajem baš najbolje. U fazi sam učenja, pa me takav tvoj stav, moram da priznam, ohrabruje. I zato zahvaljujem!

A vidi kako to tkačka mašina lepo ume da složi!

Jel to Dornier ili Sulzer.
JA bih rekao da je worm izmisljen za surf masine kao ona sa pocetka price,da bi na isto telo nabudzili ogroman rotor i jos vecu spulnu.Posle su ga ubudzili i u ove nase obicne,ne vidim da ima neke razlike izmedju S i W,recimo bluarc obe slazu odlicno,koristim obe,ne primecujem da jedna baca bolje druga losije,dril isti,,,,,,

Teme sličnog naslova (10)